Płacz, Radosna

Wydawnictwo: Muza

Pomimo brutalnego otoczenia, w jakim upływa jej dzieciństwo, Radosna nie może płakać.Matka Radosnej, która przepłakała całą ciążę, bita przez małżonka, myśli, że ukradła swej córce wszystkie łzy. Jedynie Mikołaj Delfin wnosi nieco radości w smutną egzystencję bohaterki. Radosna uroni pierwszą łzę po śmierci matki. Będzie to łza szczerozłota, co w świecie rządzonym przez zachłanność i materializm rychło staje się źródłem nieszczęść.

mamaKa | 2015-12-03
Na półkach: Docenione, Przeczytane
Przeczytana: 03 grudnia 2015

"Płacz, Radosna" to książka, o której dowiedziałam się dzięki czytelnikom LC. Dziękuję. To opowieść o przemocy, miłości i chciwości. O poszukiwaniu szczęścia. O tym, że to co uważamy za wyjątkowe, może okazać się nieszczęściem dla nas samych i dla innych. Nietypowa. Wciągająca. Połączenie wyobraźni dziecka z okrucieństwem dorosłych.
Moja ocena: 5+

Sylwia Sekret | 2012-02-06

NIE PŁACZ, RADOSNA

Przepadam za dziwnymi książkami. Toleruję inność i poznaję ją dla przyjemności i nauki. Dla przyjemności, ponieważ miło jest sięgnąć czasem po coś odmiennego. Dla nauki, ponieważ bez poznania i zrozumienia innego, nie bylibyśmy w stanie go zaakceptować. To z kolei stwarzałoby problemy natury moralnej.

„Płacz, Radosna” jest poniekąd baśnią, a poniekąd zwykłą powieścią. Po trosze książką, a po trosze życiem. Świat został przystrojony w elementy baśniowe, bo przecież czym innym jeśli nie fikcją jest ronienie złotych łez, jednak problemy tego świata, są już jak najbardziej realne. Pazerność i chciwość – oto dwa złote cielce, wokół których tańczą współcześni. I to one wymierzają cios za ciosem naszej Radosnej. Nieważne, że nie kopie się leżącego. No, bo przecież kogo to obchodzi, kiedy w grę wchodzą prawdziwe pieniądze!
Książka zaczyna się jednak od zwykłej rodzinnej przemocy. Tak: z w y k ł e j. Przywykliśmy przecież do patologii i krzywd wyrządzanych przez...

buschka | 2011-01-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Pewnego dnia poszłam do księgarni w poszukiwaniu całkiem innej książki, którą co prawda już czytałam, ale koniecznie chciałam mieć na własność [kompleks chomika]. Błądziłam nieco między książkami, przeglądałam różne inne i nagle spomiędzy ciemnych okładek zaświeciło do mnie oko, brązowe na żółtym tle, z mnóstwem rzęs w kształcie złotych łez. Tytuł – „Płacz, Radosna”.

„Kolejne romansidło” – pomyślałam. Tylko zastanowiło mnie, dlaczego znajduje się między książkami Hrabala, Kundery, Keseya i innych równie ciekawych pisarzy. Zaczęłam ją oglądać. Bardzo ładnie wydana przez wydawnictwo Muza książka, papier nie biały, a w kolorze écru, brązowy, miły dla oka druk. Zaczęłam czytać…

Tytułowa Radosna, dziewczynka, której obce były łzy, nawet swe narodziny przywitała śmiechem; w wyniku różnych splotów magii, przypadków (nazwijcie to, jak chcecie) posiadła wraz z narodzinami jakże zgubny dla niej dar. Powiedzmy, że była „istną kopalnią złota”. Jej narodzinom towarzyszyły różne znaki, mające...

Natalia Anna | 2014-07-23
Przeczytana: 16 lipca 2014

Lubię czasem czytać dziwne, nie do końca zrozumiałe powieści. I taką też okazała się "Płacz, Radosna". Czyta się tę powieść niezwykle łatwo i szybko, choć nie jest wcale lekką lekturą. Zastanawiałam się nad znaczeniem, przesłaniem, jakie ma i z początku wydawało mi się, że właściwie nie płynie z niej żadna nauka. Ale po namyśle, stwierdzam, że traktuje o czymś niezwykle ważnym - o szczęściu. O tym, że dla każdego z nas szczęście jest czymś innym i że zmienia się jego znaczenie w zależności od momentu w naszym życiu. Szczęście okazuje się czymś, czego nikt inny nie może nam zapewnić, choćby nie wiem jak bardzo się starał (tak jak matka nie mogła go zapewnić Radosnej, ani Radosna później swojej córce), szczęście musimy budować sami. I co najważniejsze - choć może wydawać się banałem - szczęścia nie dadzą nam ani pieniądze, ani... złote łzy.

AliSha | 2012-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2012

Płakać złotymi łzami... Czyż to nie wygląda obiecująco? Wydawałoby się, że Radosna dzięki tej zdolności będzie szczęśliwa. Jednak na świecie wśród tylu zachłannych ludzi- materialistów wcale nie była szczęśliwa. To właśnie łzy ze szczerego złota były przyczyną jej nieszczęść.

Bardzo ciekawy pomysł na książkę. Dziewczyna płacząca złotymi łzami... Poza tym książkę bardzo szybko się czyta. Na początku może nie, ale z biegiem wydarzeń książka staje się coraz bardziej ciekawa. Bardzo fajni bohaterowie :D wręcz śmieszni, ale też w większości okrutni, zwłaszcza dla matki Radosnej i dla samej Radosnej. Książka jest pisana z pewnym dystansem i można się czasami pośmiać z niektórych fragmentów, jak i też wzruszyć lub oburzyć ;D.

Książka ukazuje prawdziwy, współczesny i okrutny świat, w którym kierują zachłanność i materializm. Ludzie są w stanie zrobić wszystko dla pieniędzy. Mimo tego iż jest pisana z humorem daje też nam mądre przesłanie, że: ,,Pieniądze szczęścia nie dają,,....

anna | 2013-10-12
Przeczytana: 2010 rok

Wyjątkowo wzruszająca i niezmiernie wciągająca książka. Przeczytałam ją za jednym zamachem. Polecam

starryeyed | 2014-09-09

Jedna z dziwniejszych książek jakie kiedykolwiek miałam w rękach, ale za to jaka zaskakująca!

Senyera | 2013-05-24
Przeczytana: 23 maja 2013

Powieść ogółem dobra, miejscami zabawna i zaskakująca ;D Niektóre sytuacje były (według mnie) zbyt wyolbrzymione, ale nie ma co się dziwić- właśnie o to chodziło autorce, o ukazanie tragizmu dzieciństwa Radosnej.
Do tego wszystkiego dodatek od autorki, który po prostu zwalił mnie z nóg ;D

Lena | 2015-06-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Bardzo dziwna książka, przez co nie każdemu może się spodobać. Ja takie uwielbiam. Fabuła jest tak inna i oryginalna, że książkę czyta się szybko i lekko. Wzrusza, bawi, zadziwia, ale także przypomina, że pieniądze szczęścia nie dają. Cudowna. Polecam.

bazylia | 2013-07-21
Przeczytana: 2006 rok

Kolejna z książek, które niełatwo zaklasyfikować do konkretnego gatunku.
Oprócz motywów typowych - przemoc, miłość, chciwość - spotykamy tu wątki baśniowe (złote łzy będące owocem ogromnego smutku), wszystko przyjemnie współgrające i nie sprawiające wrażenia przerostu formy nad treścią.