Długa Berta

Wydawnictwo: Muza
Berta la Larga
8373193359
baśń współczesna

W przepięknej, skrzącej się humorem poetyckiej opowieści o Navidad wiosce zagubionej na końcu świata autorka z mistrzostwem prowadzi Czytelnika przez zabawne, a zarazem przerażające przygody jej mieszkańców. Długa Berta, Amadeusz Głuptak, alkad Feliciano i inni navidyjczycy walczą o przetrwanie, kochają i nienawidzą, przeżywają lęki i dramaty. Uśmiech raz po raz ustępuje miejsca łzom wzruszenia. Bo baśń to niby, a taka prawdziwa...

źródło opisu: IV str. okładki

jasminowa | 2014-01-20

Pełna uroku opowieść o dwojgu wyrzutkach i ich miłości. Książka wspaniała na długi wieczór, przejażdżkę pociągiem lub kłębiące się w środku smutki. I nie jest to historia miłosna, którą mógłby sfilmować kolejny specjalista od komedii romantycznych, bo nie nada się tu żadna Meg Ryan czy Jennifer Aniston. Niby to bajeczka, ale miejscami tak prawdziwa, tak bliska zwykłemu człowiekowi jak szaleńcze zakochanie Berty i dłuuugie rozmyślania o Jonaszu. Wciąż wspominam ją z uśmiechem na ustach.

Krystian | 2018-07-01
Przeczytana: 24 września 2015

Navidad i Ponsa to zwyczajne wioski, w których dzieją się niezwyczajne rzeczy. Ich mieszkańcy, to my wszyscy tylko ukazani, jak to napisała Czarna_Sarna, bardziej przesadnie. Narodziny Berty traktują jak złapanie złotej rybki, a kiedy okazuje się, że bohaterka nic nie potrafi traktują ją jak obywatela gorszej kategorii. Tu jednak nic nie dzieje się bez przyczyny. Cuca Berta udowadnia, że każdy może znaleźć miłość, a już na pewno zasługuje na szacunek. Każdy ma swój talent, dar, siłę nawet Amadeusz Głuptak. Warto ją dojrzeć w sobie, w drugim człowieku i wykorzystać w tym małym wspólnym społeczeństwie. No dobra może poza Margaritą Cifuentes bla bla.

buschka | 2011-01-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

To już chyba prawdziwa „przyjaźń” z książkami tej autorki. Przyjaźń, którą chętnie podzielę się z innymi. Wydawnictwo Muza pięknie spisało się, wydając wszystkie książki Cuki Canals. Tym razem okładka w wesołym połączeniu różu z kolorem niebieskim, papier znów w stonowanym kolorze écru, a druk granatowy. Już choćby forma wydania przyciąga do książek hiszpańskiej pisarki. A treść jak zwykle uroczo naiwna, a jakże istotna.

Tytułowa bohaterka, jak wszystkie bohaterki Cuki Canals, to dziewczyna, przy której narodzinach działy się niespotykane rzeczy, zapowiadające późniejszą niezwykłość nowo narodzonej dziewczynki. Często owa niezwykłość jest źródłem nieszczęść dla głównej bohaterki, przekleństwem. Berta przychodzi na świat w wioseczce o wdzięcznej nazwie Navidad (Boże Narodzenie), zamieszkiwanej przez ludzi raczej niskiego wzrostu. Jej narodzinom towarzyszy ukazanie się tęczy, którą mieszkańcy uznają za oznakę wielkości nowo narodzonego dziecka. Oni jednak wielkość pojmują niejako...

Czarna_Sarna | 2012-08-28
Przeczytana: sierpień 2012

Bardzo sympatyczna powieść, której bohaterka, Berta, jest bardzo wysoka i marzy o prawdziwej miłości. Spotyka ją w osobie jeszcze wyższego Jonasza z sąsiedniej wioski. Niestety, ich miłość jest nieszczęśliwa Navidad, z której pochodzi Berta, i Ponsa, w której mieszka Jonasz, są sobie bardzo wrogie, a związek między mieszkańcami tych wiosek jest wielce niepożądany. Poznajemy także losy innych, bardzo interesujących postaci i ich niezwykłe przygody.
Powieść ma urok bajki i mimo, że króciutka, zalewa nas przeróżnymi emocjami. Bardzo zabawna i prosta. Co ciekawe, nie ma w niej dialogów, poznajemy słowa bohaterów jedynie w krótkich mowach zależnych. Można odnieść wrażenie, że cechy postaci są świetną karykaturą ludzi, których sami znamy z prawdziwego życia. Wisienką na torcie są zabawne aneksy, które jeszcze bardziej podkreślają niezwykłość książek Canals.

Kasia | 2012-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Bardzo trudno mi jest ocenić "Długą Bertę". Odbieram treść tej książki jako coś niezwykłego, wprost bajkowego. Rodzi się dziewczynka, która ma posiadać pewien dar. Ludzie dostrzegają w niej tylko to, że jest bardzo wysoka. A jak się okazuje potrafi zmieniać pogodę w zależności od swojego stanu ducha. Jako bajka nie ukrywam przypadła mi ta lektura do gustu. Jednak styl w jakim została opowiedziana, jak dla mnie, pozostawia wiele do życzenia. Coś jest w nim dziecinnego, mało dojrzałego, jakby słowa były wyrzucane z szybkością serii karabinu maszynowego, ale jednak czegoś brakuje.

gaggatka | 2013-10-26

Lekko, zabawnie, ale nie głupio. Urzeka mnie poczucie humoru autorki. Historia, choć inna niż wszystkie, prowadzi do uniwersalnych wniosków, które każdy z nas może wykorzystać w swoim własnym świecie. Zdecydowanie polecam.

Hmm | 2013-02-01
Przeczytana: 2011 rok

Bajka - napisana dziwnym językiem (początkowo jest to ciekawe ale potem coraz bardziej męczy) opowieść (sama historia całkiem ciekawa). Generalnie jednak pozostawia dziwne wrażenie, które trudno nazwać satysfakcjonującym z przeczytanej lektury - jak latynoskie kino alternatywne typu "Kret (El Troppo)".

Martyna | 2015-07-31
Przeczytana: 10 lutego 2011

Miła do czytania, zabawna historia :)

Annam | 2017-12-17
Magda | 2017-10-25