Okładka książki W ogrodzie Mirandy

Wydawnictwo Literackie
romans
typ
papier
5.17 (109 ocen i 14 opinii)

Opis książki

Mądra, zabawna i krzepiąca powieść dla myślących kobiet. Angielski humor, błyskotliwe dialogi i galeria ekscentrycznych postaci.Historia polskiej emigrantki, która z wyżyn prawniczej kariery w warszawskiej kancelarii, spadła na angielską prowincję, będąc na dodatek w nieplanowanej ciąży. Miranda w jednej chwili traci pracę, mieszkanie, przyjaciół, samochód, a nawet ubrania. Nie traci tylko zimnej krwi i wiary w to, że los dał jej drugą szansę. Szybko okazuje się, życiowa katastrofa staje się początkiem nowej drogi życiowej, a nieplanowana ciąża źródłem wewnętrznej siły i talizmanem szczęścia. Na początek Miranda chowa dyplom do kieszeni i sprząta sale uniwersytetu w Cambridge, mieszka u ekscentrycznej wdowy po profesorze filozofii i coraz lepiej odnajduje się w nowej sytuacji. Wraz z rozwijającą się ciążą rośnie wokół Mirandy krąg niebanalnych przyjaciół, którym jest potrzebna i którzy otaczają ją swoją sympatią i opieką. Miranda po raz pierwszy czuje się wolna i szczęśliwa. Z radością przyjmuje dary od losu, których nigdy by nie odkryła biegnąc w jałowym wyścigu szczurów?.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Szczypta_Chilli | 2013-08-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Zdecydowanie strata czasu. Mało która książka mnie irytuje - tej się udało. Najsłabszym elementem książki jest chyba jej narracja, i mało umiejętne wplatanie w teraźniejszą akcje wydarzeń z przeszłości. Ciężko się zorientować czy to dzieje się teraz, czy to znowu wspomnienie bohaterki. kompletnie nie trafiła do mnie ta historia, mało realne zbiegi okoliczności na każdym kroku i naiwność głównej bohaterki kuje w oczy.
To była pierwsza książka Katarzyny Krenz, którą czytałam, i myślę, że nie szybko skusze się na kolejne spotkanie z autorką.

Jusia | 2011-05-15
Przeczytana: 14 maja 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie przekonała mnie ta książka, niczym nie zachwyciła, skończyłam ją tylko dlatego, bo ciągle miałam nadzieję że główna bohaterka Miranda zmieni swoje życie, a co się okazało? nasza bohaterka wzięta prawniczka w Polsce, zachodzi w ciążę, traci pracę, faceta, wyjeżdża do Anglii i zostaje...sprzątaczką! prawie do samego porodu! Szczyt marzeń...?
Moje odczucia to smutek, zagubienie, ciągła ucieczka, można się zdołować czytając tę książkę. Jedyny pozytywny aspekt to chęć niesienia pomocy osobom starszym, niepełnosprawnym, przebywanie z nimi i opieka nad nimi która przeradza się w przyjaźń ale zabrakło mi przeżywania młodości, radości z życia, nie wydaje mi się żeby Miranda odnalazła siebie, raczej skazała się na samotność, porzucając ambicje. Nie czułabym się spełniona w takim życiu jakie obrała sobie Miranda.

Agnieszka | 2013-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Uprzejmie chce się powiedzieć: "To nie jej wina, to moja. To ja jestem nieodpowiednią osobą na nieodpowiednim miejscu". W końcu opis na profilu książki zapewniał, że to książka "mądra, zabawna, dla myślących kobiet, (...) angielski humor, błyskotliwe dialogi." Uuups. I co z tego wynika? Nie jestem myślącą kobietą. W dodatku jestem ponurakiem, ponieważ w ciągu tych kilkudziesięciu stron nie znalazłam ani jednego zabawnego momentu. Ani zabawnego ani smutnego, bowiem z rosnącą obojętnością czytałam historię prawniczki, która z warszawskiej japiszonki świetnie funkcjonującej w wielkiej korporacji (och, nie liczymy tych dwóch momentów słabości, gdy wątpi w moralność swojej pracy), nie wiadomo dlaczego staje się nagle sprzątaczką na uniwersytecie w Cambridge. Zachodzi w ciążę ze współpracownikiem z korporacji, co okazuje się być już samo w sobie rażącą niekompetencją i podczas służbowego wyjazdu do Londynu ciążowe dolegliwości biorą górę i uniemożliwiają bohaterce wyciąganie typowych korpora...

nellanna | 2010-05-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Mieszanka wielu dań, w tym klasycznego english breakfast, kilka nut zapachowych, urokliwych obserwacji, nieco filozofii, która skłania do zastanowienia. Mnie bardzo smakowało! Polecam.

pocieszna | 2014-08-19

Ani śmieszna, ani błyskotliwa... strata czasu. Przeczytałam do końca, żeby mieć czyste sumienie.
9 miesięcy życia bohaterki, która ze "szczytu" spada na samo dno, opisane w taki sposób, jakby nic się nie stało. Być może z powieści miał płynąć morał, że nie praca,kariera są najważniejsze, ale rodzina itp. Jednak nie sądzę, by bohaterka osiągnęła jakiś "zen". Raczej stała się bierną uczestniczka swojego życia.
Poza tym wiele postaci, które niby miały wpływ na historię głównej bohaterki, a tak naprawdę nic ciekawego nie wnosiły. Mam wrażenie, że autorka chciała w jednej powieści zmieścić wszystkie swoje pomysły - z nudnym rezultatem.
Do tego nagminne odwołania do filozofii platońskiej. Tylko, że chyba na opak.
Retrospekcje dotyczące rodziny bohaterki miały chyba wyjaśnić nam jej obecne położenie.Ale tak naprawdę były tylko wspomnieniami,które raczej nie ukształtowały Mirandy. Nie widzę związku przyczynowo-skutkowego miedzy jej rodziną, a jej losem.

znaika | 2010-03-06

Nie można powiedzieć,że jest to typowa literatura dla kobiet ale nie można tez powiedzieć,że nią nie jest...Moje osobiste wrażenia i odczucia są takie,że autorka miała świetny pomysł.Ale na co najmniej 3 ksiązki.To,co zmieściła w jednej, stworzyło niedosyt.Czasem za szybko,czasem za płytko,a czasem aż nazbyt infantylnie.Miało być o przemianie bohaterki, o rozmyślaniu,wspominaniu,a było tego jak na lekarstwo....I jest wiele rzeczy w tej książce niepotrzebnych,jakby na zapełnienie stron.Zbyt dużo chyba pragnęła autorka przekazać i trochę się to wymieszało.Zbyt dużo dygresji,m.in.w postaci wywodów filozoficznych,historycznych,nie pasujących do reszty utworu.

figlarna24 | 2012-02-29
Na półkach: Rok 2012, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2012

"Między kobiecą emocjonalnością a męskim racjonalizmem istnieje przepaść trudna do przebycia.Kobieta chce czuć i wiedzieć , co czuje. Z kolei mężczyzna pojmuje rzeczywistość pragmatycznie: po prostu żyje. Nie zadaje pytań, o których wie, że nie ma odpowiedzi, a teoretycznie dywagacje uznaje za stratę czasu. Dlatego, być może, tak często dokonuje zbyt wyraźnych podziałów, żądając od kobiety opowiedzenia się po jednej stronie. W tych warunkach nietrudno o zachwianie równowagi, czy o sytuację szczególnie groźną-zniewolenie. To moim zdaniem zasadnicza różnica płci: każda w czym innym upatruje wolność"

Justyna | 2011-04-16
Przeczytana: 12 grudnia 2009

Zaczynając czytać "W ogrodzie Mirandy" myślałam, że to kolejne czytadło. Pomyliłam się jednak. Ta książka to wachlarz przedstawiający ludzkie natury, ludzkie zachowania w obliczu niespodziewanych wydarzeń. Myślę też, że to dobra lektura dla kobiet, które żyjąc w szalonym tempie kariery nagle muszą zmienić o 360 stopni całe swoje życie...

Milka | 2013-08-14

Dobrze napisana książka o prozie życia ... o problemach, które zdarząją się tu i teraz. Narracja spokojna, spójna. Zamknięta całość.

karolina_o | 2012-03-20
Przeczytana: 19 lutego 2012

Książka zapowiadająca się niezwykle ciekawie, dość szybko rozwiała moje nadzieje, na dobrą lekturę.Opis emigracji do Anglii zaciekawił mnie tylko dlatego, iż sama tu przebywam. Przeczytane choć nie wiem czy chciałabym do niej wrócić.

Załóż konto za darmo!

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku