W ogrodzie Mirandy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Mądra, zabawna i krzepiąca powieść dla myślących kobiet. Angielski humor, błyskotliwe dialogi i galeria ekscentrycznych postaci.Historia polskiej emigrantki, która z wyżyn prawniczej kariery w warszawskiej kancelarii, spadła na angielską prowincję, będąc na dodatek w nieplanowanej ciąży. Miranda w jednej chwili traci pracę, mieszkanie, przyjaciół, samochód, a nawet ubrania. Nie traci tylko zimnej krwi i wiary w to, że los dał jej drugą szansę. Szybko okazuje się, życiowa katastrofa staje się początkiem nowej drogi życiowej, a nieplanowana ciąża źródłem wewnętrznej siły i talizmanem szczęścia. Na początek Miranda chowa dyplom do kieszeni i sprząta sale uniwersytetu w Cambridge, mieszka u ekscentrycznej wdowy po profesorze filozofii i coraz lepiej odnajduje się w nowej sytuacji. Wraz z rozwijającą się ciążą rośnie wokół Mirandy krąg niebanalnych przyjaciół, którym jest potrzebna i którzy otaczają ją swoją sympatią i opieką. Miranda po raz pierwszy czuje się wolna i szczęśliwa. Z radością przyjmuje dary od losu, których nigdy by nie odkryła biegnąc w jałowym wyścigu szczurów?.

• Magisterium II: Miedziana rękawica
  • Aż po grób
  • Mity i zgrzyty
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Opowieści i przypowieści

7,63 (115 ocen i opinii)
Mity i zgrzyty
Tadeusz Boy-Żeleński , Jan Gondowicz

0 (0 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7,5 (2 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

Raz na zawsze
Andreas Pflüger

7 (20 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Szczypta_Chilli | 2013-08-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Zdecydowanie strata czasu. Mało która książka mnie irytuje - tej się udało. Najsłabszym elementem książki jest chyba jej narracja, i mało umiejętne wplatanie w teraźniejszą akcje wydarzeń z przeszłości. Ciężko się zorientować czy to dzieje się teraz, czy to znowu wspomnienie bohaterki. kompletnie nie trafiła do mnie ta historia, mało realne zbiegi okoliczności na każdym kroku i naiwność głównej bohaterki kuje w oczy.
To była pierwsza książka Katarzyny Krenz, którą czytałam, i myślę, że nie szybko skusze się na kolejne spotkanie z autorką.

Jusia | 2011-05-15
Przeczytana: 14 maja 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie przekonała mnie ta książka, niczym nie zachwyciła, skończyłam ją tylko dlatego, bo ciągle miałam nadzieję że główna bohaterka Miranda zmieni swoje życie, a co się okazało? nasza bohaterka wzięta prawniczka w Polsce, zachodzi w ciążę, traci pracę, faceta, wyjeżdża do Anglii i zostaje...sprzątaczką! prawie do samego porodu! Szczyt marzeń...?
Moje odczucia to smutek, zagubienie, ciągła ucieczka, można się zdołować czytając tę książkę. Jedyny pozytywny aspekt to chęć niesienia pomocy osobom starszym, niepełnosprawnym, przebywanie z nimi i opieka nad nimi która przeradza się w przyjaźń ale zabrakło mi przeżywania młodości, radości z życia, nie wydaje mi się żeby Miranda odnalazła siebie, raczej skazała się na samotność, porzucając ambicje. Nie czułabym się spełniona w takim życiu jakie obrała sobie Miranda.

| 2013-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Uprzejmie chce się powiedzieć: "To nie jej wina, to moja. To ja jestem nieodpowiednią osobą na nieodpowiednim miejscu". W końcu opis na profilu książki zapewniał, że to książka "mądra, zabawna, dla myślących kobiet, (...) angielski humor, błyskotliwe dialogi." Uuups. I co z tego wynika? Nie jestem myślącą kobietą. W dodatku jestem ponurakiem, ponieważ w ciągu tych kilkudziesięciu stron nie znalazłam ani jednego zabawnego momentu. Ani zabawnego ani smutnego, bowiem z rosnącą obojętnością czytałam historię prawniczki, która z warszawskiej japiszonki świetnie funkcjonującej w wielkiej korporacji (och, nie liczymy tych dwóch momentów słabości, gdy wątpi w moralność swojej pracy), nie wiadomo dlaczego staje się nagle sprzątaczką na uniwersytecie w Cambridge. Zachodzi w ciążę ze współpracownikiem z korporacji, co okazuje się być już samo w sobie rażącą niekompetencją i podczas służbowego wyjazdu do Londynu ciążowe dolegliwości biorą górę i uniemożliwiają bohaterce wyciąganie typowych...

nellanna | 2010-05-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Mieszanka wielu dań, w tym klasycznego english breakfast, kilka nut zapachowych, urokliwych obserwacji, nieco filozofii, która skłania do zastanowienia. Mnie bardzo smakowało! Polecam.

pocieszna | 2014-08-19

Ani śmieszna, ani błyskotliwa... strata czasu. Przeczytałam do końca, żeby mieć czyste sumienie.
9 miesięcy życia bohaterki, która ze "szczytu" spada na samo dno, opisane w taki sposób, jakby nic się nie stało. Być może z powieści miał płynąć morał, że nie praca,kariera są najważniejsze, ale rodzina itp. Jednak nie sądzę, by bohaterka osiągnęła jakiś "zen". Raczej stała się bierną uczestniczka swojego życia.
Poza tym wiele postaci, które niby miały wpływ na historię głównej bohaterki, a tak naprawdę nic ciekawego nie wnosiły. Mam wrażenie, że autorka chciała w jednej powieści zmieścić wszystkie swoje pomysły - z nudnym rezultatem.
Do tego nagminne odwołania do filozofii platońskiej. Tylko, że chyba na opak.
Retrospekcje dotyczące rodziny bohaterki miały chyba wyjaśnić nam jej obecne położenie.Ale tak naprawdę były tylko wspomnieniami,które raczej nie ukształtowały Mirandy. Nie widzę związku przyczynowo-skutkowego miedzy jej rodziną, a jej losem.

znaika | 2010-03-06

Nie można powiedzieć,że jest to typowa literatura dla kobiet ale nie można tez powiedzieć,że nią nie jest...Moje osobiste wrażenia i odczucia są takie,że autorka miała świetny pomysł.Ale na co najmniej 3 ksiązki.To,co zmieściła w jednej, stworzyło niedosyt.Czasem za szybko,czasem za płytko,a czasem aż nazbyt infantylnie.Miało być o przemianie bohaterki, o rozmyślaniu,wspominaniu,a było tego jak na lekarstwo....I jest wiele rzeczy w tej książce niepotrzebnych,jakby na zapełnienie stron.Zbyt dużo chyba pragnęła autorka przekazać i trochę się to wymieszało.Zbyt dużo dygresji,m.in.w postaci wywodów filozoficznych,historycznych,nie pasujących do reszty utworu.

figlarna24 | 2012-02-29
Na półkach: Rok 2012, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2012

"Między kobiecą emocjonalnością a męskim racjonalizmem istnieje przepaść trudna do przebycia.Kobieta chce czuć i wiedzieć , co czuje. Z kolei mężczyzna pojmuje rzeczywistość pragmatycznie: po prostu żyje. Nie zadaje pytań, o których wie, że nie ma odpowiedzi, a teoretycznie dywagacje uznaje za stratę czasu. Dlatego, być może, tak często dokonuje zbyt wyraźnych podziałów, żądając od kobiety opowiedzenia się po jednej stronie. W tych warunkach nietrudno o zachwianie równowagi, czy o sytuację szczególnie groźną-zniewolenie. To moim zdaniem zasadnicza różnica płci: każda w czym innym upatruje wolność"

Justyna | 2011-04-16
Przeczytana: 12 grudnia 2009

Zaczynając czytać "W ogrodzie Mirandy" myślałam, że to kolejne czytadło. Pomyliłam się jednak. Ta książka to wachlarz przedstawiający ludzkie natury, ludzkie zachowania w obliczu niespodziewanych wydarzeń. Myślę też, że to dobra lektura dla kobiet, które żyjąc w szalonym tempie kariery nagle muszą zmienić o 360 stopni całe swoje życie...

Panoramic Eyes | 2015-05-29
Przeczytana: 2011 rok

Ksiazka zapowiada sie bardzo niepozornie natomiast pozniej pochlania bez reszty. Polecam wszystkim kobietom. Mozna znalezc w niej dodatkowa sile.

Milka | 2013-08-14

Dobrze napisana książka o prozie życia ... o problemach, które zdarząją się tu i teraz. Narracja spokojna, spójna. Zamknięta całość.