Potęga sławy

Tłumaczenie: Katarzyna Petecka-Jurek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura w Szpilkach". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: G+J, Zysk i S-ka
Cause celeb
Dorota_1988

Inne wydania

Na tle zbliżającej się nieuchronnie katastrofy, swoim ogromem mogącej przewyższyć klęskę głodu w Etiopii w 1984 roku, autorka po mistrzowsku przedstawia gwiazdy mediów angażujące się w organizowaną przez Rosie Richardson kampanię, której celem jest pomoc głodującej Nambuli, fikcyjnemu państwu w Afryce... Uderzające różnice między Nambulą a Londynem - niektóre wzruszające, inne zabawne - zmuszają zarówno bohaterów, jak i czytelników do zadumy nad sensem pomocy humanitarnej, jakiej Zachód udziela krajom Trzeciego Świata... Fielding nadzwyczaj zgrabnie radzi sobie z tragikomicznymi elementami fabuły, ku uciesze czytelników okraszając je mnóstwem zabawnych uwag i powiedzonek

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nobliszka | 2016-10-09

Tak wiele zależy od tak niewielu, którym nie zależy. Banał.

Potęga sławy. O taaak, ma wielką moc. Ale komu ona służy? Garstce, w zdobyciu kolejnej setki, tysiąca, miliona? Celebryci, gwiazdy, osoby znane z tego, że są znane. Skąd ta wielka władza? Ojej, to my maluczcy szastamy nią bezmyślnie, to my wywyższamy, to my wznosimy, to my obarczamy. Kogo? Kogokolwiek.

Rosie zadała się z jednym takim ze świecznika. Miał nie po kolei w głowie ale mieszkał na Olimpie, wśród równych sobie, pławił się w swej chwilowej nieśmiertelności. Rosie się zadała i grzała się w tym sztucznym świetle. Ciągła huśtawka, nie dość dobra, za dobra. Jeden taki dał Rosie do wiwatu, przetracił jej skrzydełko, pogmerał w serduszku. Biedna Rosie. Głupia Rosie. O czym ona myślała?
Potem stoczyła się na samo dno. Do Afryki, do obozu uchodźców, na spotkanie głodowi. Rosie się zmieniła. Rosie dorosła. Wie czego nie chce.

Helen Fielding podejmuje temat trudny, z właściwym sobie humorem, lekko, nie trywializując...

ZARAZA | 2012-04-10
Przeczytana: 2011 rok

Książka mimo pozorów, które ja na początku nabyłam, jest lekka w obyciu.
Powieść ukazuje zderzenie dwóch skrajnie różnych światów.
Jeden- słowa, pieniądze, luksus, prestiż, reputacja.
Drugi- głód, nędza, cierpienie, codzienna walka o życie.
Lektura ciekawie ukazuje, jak ludzie, jeśli wykażą trochę chęci, złączając siły mogąc nieść pomoc.
Przyjemna jednym słowem, nie jest jakiś najwyższych lotów, ale na zimowe wieczory lub na wole chwilę.
Dużym plusem jest też lekka komiczność z jaką powieść została napisania.

Książkowo_czyta | 2011-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2011, Wymienione
Przeczytana: 04 października 2011

Książka doskonale ukazuje "zderzenie" dwóch diametralnie różnych światów. Z jednej strony widzimy życie ludzi showbiznesu, w którym priorytetem są pieniądze, luksus, sława, prestiż etc. Z drugiej natomiast głód, nędzę i cierpienie ludzi na codzień egzystujących w sercu Afryki... Czytając tę powieść uświadamiamy sobie jednak jak wiele można zdziałać dzięki współpracy tych pozornie nieprzystających rzeczywistości oraz jak ogromny, pozytywny wpływ możemy mieć na siebie nawzajem choć niejednokrotnie bardzo wiele nas dzieli...

Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Bardzo ciekawa historia obrazująca toksyczne związki osób medialnych. Główna bohaterka ucieka przed jednym z takich związków do obozu dla uchodźców w Afryce. Autorka w sposób niezwykle wyrazisty opisała zderzenie dwóch światów. Ludzi bogatych, zmagających się z problemami, które poniekąd są wyimaginowane w obliczu tragedii ludzi walczących ze śmiertelnym głodem i biedą w Afryce. Czy dopiero niezwykle wzruszająca śmierć na wizji młodej, wykształconej kobiety, matki dwójki dzieci (żywych, pozostałe zmarły na skutek głodu)poruszy skamieniałe serca biurokratycznych rządów? Czy opadnie kurtyna ogólnoświatowego zaślepienia i zobojętnienia na ludzką krzywdę? Czy kilkoro bogatych, medialnych ludzi jest w stanie wytrzymać warunki panujące w surowej Afryce? Czy ulegną metamorfozie na lepsze? Czy mają szansę coś zdziałać w tym skorumpowanym świecie? Polecam.

keys | 2012-12-19

Podobała mi się bardziej niż "Dziennik Bridget...".

Kinga Kulig | 2015-11-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Afryka - "gliniana chata"

Hello! Krótkim słowem wstępu - koniecznie sięgnijcie po tę pozycję literacką, tym bardziej jeśli należycie do grona zawiedzionych Czytelników, którzy zmierzyli się z losami dzielnej, nieokiełznanej, ale zdecydowanie zakochanej Bridget Jones.
Przyznaję się, tamte powieści wręcz ciężko mi szły, niczym katar z nosa. Tragedia. Myślę, że film był zabawniejszy, z dozą jakiegokolwiek poczucia humoru. Jednakże i tak nie jestem przekonana, no chyba, że tematyka stanie mi się bliższa, kiedy sama osiągnę wiek 30 lat i stanę się Bridget Jones. Ale dzięki niej zrozumiałam, że właściwie to tego nie pragnę. Ani gramem serca. Dlatego też ciężko, oj naprawdę z wielkim trudem przekonałam się do tej powieści, która totalnie odbiega treścią, przesłaniem od poprzednich. Pół roku, jak nie lepiej, zwlekałam z przeczytaniem owej książki. Pożyczałam kolejne różnych autorów, a ta najspokojniej w świecie kurzyła się na biurku. Ale basta! Wróciłam do Mielca i czas było najwyższy...

zwariowanyanioł | 2011-08-26
Na półkach: Inne, Przeczytane, Posiadam

Książka "Potęga sławy" autorki Heleny Fielding wpadła w moje ręce przez kuszącą cene i sympatyczną obsługe w księgarni. Kosztowała 4,99 zł książka okazała się dobra, nie rewelacyjna spotkałam się z lepszymi, lecz miło się czytało.

Historia dwóch różnych od siebie światów. Sława i zasady dobrych manier oraz ta druga strona świata : Afryka, ludzie którzy pragną tylko pożywienia i leków, które mają utrzymać ich na następną dobe. Główna bohaterka przez nieudaną miłość do sławnego oraz posiadającego zmienne nastroje Olivera, Postanawia zmienić swoje życie, spędza cztery lata w Afryce, prowadząc obóz dla uchodźców. Kiedy sąsiedni region zostaje dotknięty klęską głodu, pojawia się poważna groźba, że do obozu zacznie napływać tłum głodujących o także rój przebudzonych szarańczy, z którymi nie dadzą sobie rady. Rosie wraca do świata idealnego i realizuje 3 tygodniowy plan zwócenia uwag ludzi po przez medjie ukazując i licząc na litości pokazując klęską z jaką się spotkała. Potrzebuje...

elau66wr | 2015-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2015

WOW, WOW...

Chcecie więcej wrażeń?
Potelepać Wami?
Wstrząsnąć?

Bardzo proszę: http://ksiazkizzakladkami.blogspot.com/2015/06/helen-fielding-potega-sawy.html

Mila | 2015-01-10

Książka ta zapadła mi w pamięci. Nie pojawiają się tam niespodziewane zwroty akcji, czy fabuła wbijająca w krzesło. Ale pamiętam, że bardzo polubiłam tę książkę dlatego, że mówi o czymś więcej.O odmiennym świecie, który po mimo tego że jest w tym samym czasie, jest zupełnie inny. Opowiada o poświęceniu kobiety, żyjącej w wygodnej atmosferze, we wspaniałym mieście. Praktycznie ma wszystko, a przenosi się tam, gdzie nie ma nic.To piękne. To godne nadludzkiego szacunku.

Fleur | 2013-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Czytałam tę książkę po raz drugi i chociaż już od początku kojarzyłam, że treść jest mi znana, to i tak nie mogłam się oderwać.
W zabawny i dowcipny sposób autorka przedstawia ogromnie poważne problemy współczesnego świata. Robi to bardzo sprawnie i dzięki temu książkę czyta się z wielką przyjemnością.