Dzienniki Carrie

2010-05-20
2010-04-27
Anna Gralak
Candace Bushnell literatura młodzieżowa Carrie Bradshaw Seks w wielkim mieście

Pełen relaks i odprężenie podczas czytania, a o to właśnie mi chodziło.

Pełen relaks i odprężenie podczas czytania, a o to właśnie mi chodziło.

Czytalam po angielsku. Pierwsza ksiazka ktora w calosci przeczytalam po angielsku i uwazam ze suoer przyjemna.... definicja ksiazki na plaze... moze fabula nie jest wyjatkowa ale chodzi o radosc czytania i relaksu.

Fabularnie przewidywalna, bohaterowie i ich zachowania raczej działający na nerwy. Zastanawiam się, czy ten świat w jakimś stopniu odzwierciedla świat amerykańskich nastolatków. Jeśli tak, to chyba im współczuję.
Książka merytorycznie na poziomie, hmm, kreta, ale dzięki temu idealna jest do odmóżdzenia się w wiosenny ciepły wieczór.

Byłam ciekawa, jak sprawdzi się Bushnell w książce na zamówienie, aby dotknąć tej wrażliwej istoty, jaką jest młodość. Natolatkowie wkraczający w świat dorosłych, z pierwszymi rozczarowaniami, miłościami, doświadczeniami. A tu wóda, papierosy, seks, aby zaliczyć, jedna Carrie na polu boju - zanim pisarka to pływaczka, trendsetterka (w t f) i fotograf w jednym. Jestem zawiedziona, bo o ile poszczególne sytuacje, w jakich znalazła się młoda bohaterka może jakąś tym biednym, zagubionym (Harvard czy Yale?) amerykańskim nastolatkom pomoże, to mam wrażenie, że opisała świat dorosłych z niższą metryką. I w małej mieścinie, dwie godziny od Nowego Jorku. Zakończenie było przewidywalne. Jedno mi się podobało, konsekwencja w kreacji Carrie. Zagubiona uczuciowo - ok, hormony, ale wciąż postrzegająca dzieci jako bachory a nie ten wypaczony idealny obraz kury domowej z lat 50. (a warto poczytać, co Gilbert odkryła w swoich badaniach, gdy nie chciała się jednak hajtać - tak, wiem, że z błędem - ze swoim ukochanym z Bali) w serialu. Miało być zadaniowo i w dużej mierze było, ale po co te gierki, że nie wiadomo, który to rok, skoro można obliczyć felietony, publikację książki i fabułę tej książki. Na początku czyta się topornie, potem, gdy Carrie nabiera tonu niewyparzonego języka narracja jest znośna i chociaż można szybko uporać się z lekturą nie znaczy, że warto. Najbardziej rozbroiła mnie feministka nazwana przez tytułową bohaterkę czarownicą. Trochę mi żal tego lekkiego pióra autorki, zadaniowość jej nie wychodzi, dokończę te przygody Carrie, ale bez widoków na chęć poznania lepiej tej przedstawicielki chic lit. One jakieś rozczarowujące są.

Całkiem przyjemna książka. Szybko się czyta.

Całkiem przyjemna książka. Szybko się czyta.

Ilość stron: 315
To czwarta książka tej autorki jaką przeczytałam. Poprzednie to:
„Szminka w wielkim mieście”
„Za wszelką cenę”
„Piąta Aleja”
recenzje na blogu i w profilu.
Najbardziej z wymienionych podobała mi się „Piąta Aleja”. „Za wszelką cenę” też było bardzo ciekawe, najmniej podobała mi się „Szminka w wielkim mieście”.
Do lektury tej czyli „Dzienniki Carrie” zachęcił mnie opis na okładce i to, że jednak większość książek tej autorki jest bardzo dobra.
Carrie to postać z serialu „Seks w wielkim mieście”, którego opis nie zachęcił mnie do obejrzenia.
W „Dzienniki Carrie” treść jest na początku mało ciekawa. Zaciekawia dopiero w połowie czytania jak już wątek pisarstwa głównej bohaterki robi się interesujący.
Polecam nie tylko fanom romansów, ale oni znajdą tu najwięcej dla siebie.

Ciekawe cytaty:

„ - Co ci się nie podoba w astrologii?
Jest głupia – ludziom wydaje się, że mogą przewidzieć przyszłość na podstawie znaku zodiaku. Wiesz ile osób rodzi się każdego dnia? Dwa miliony pięćset dziewięćdziesiąt dziewięć. Czy dwa miliony pięćset dziewięćdziesiąt dziewięć osób może mieć z sobą coś wspólnego?” (str 111)

„Pisząc o ludziach, nie pisz o tym, kogo znasz lecz o tym, co wiesz o ludzkiej naturze” (str 264)
„...nie można uzależniać swojego szczęścia od drugiego człowieka.” (str 274)

Ilość stron: 315
To czwarta książka tej autorki jaką przeczytałam. Poprzednie to:
„Szminka w wielkim mieście”
„Za wszelką cenę”
„Piąta Aleja”
recenzje na blogu i w profilu.
Do lektury tej czyli „Dzienniki Carrie” zachęcił...

Podobała mi się bardziej niż "Seks w wielkim mieście" przez który ciężko mi było przebrnąć.

Książka opowiada o przygodach Carrie, zanim stała się słynną "Carrie z Seksu w Wielkim Mieście". Mamy tu więc młodą, lekko zakompleksioną licealistkę ostatniej klasy, która musi podjąć decyzję, którą drogą zmierzać. Jest tu oczywiście paczka przyjaciół Carrie i pierwsza licealna miłość. Książka pisana dość lekko, pierwsza połowa wydaje się dosyć nużąca, natomiast w drugiej połowie akcja zaczyna się rozwijać i można ją przeczytać jednym tchem. Nie jest to wybitne dzieło, ale nie jest to też kiepska książka. W mojej ocenie zasługuje na 6, po prostu dobra. Natomiast, jeśli ktoś nie jest fanem przygód Carrie, może ją sobie spokojnie odpuścić.

Mimo iż nie jestem wielką fanką ani znawczynią serialu "Seks w Wielkim Mieście", książka bardzo mi się spodobała. Wydarzenia całkowicie różną się, od tych przedstawionych w seralu "Dzienniki Carrie", ale nie przeszkadzało mi to. Czytało się bardzo szybko i lekko, polecam 😊

A mi się ta książka tak strasznie podobała, sama nie wiem czemu. "Seks w wielkim mieście" to kicha ale to jest przecudne. Czułam się jak nastolatka czytając tą książkę. Ta chemia między główną bohaterką a Sebastianem... mrr aż mnie ciarki przechodzą jak o tym myślę. Zdecydowanie polecam wszystkim dziewczynom, które mają ochotę na lekką, zabawną i seksowną opowieść!

• 2011

Video