Piąta Aleja

Okładka książki Piąta Aleja Candace Bushnell
Okładka książki Piąta Aleja
Candace Bushnell Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Zaczytaj się literatura obyczajowa, romans
Zaczytaj się
One Fifth Avenue
Znak Literanova
2012-09-24
2012-09-24
Anna Gralak
związki Schiffer Diamond Candace Bushnell

Takie to sobie. Spodziewałam się czegoś  lepszego. Lubiłam  "Sex w wielkim mieście " bo wyróżniał się. Ale to było  takie nijakie. Kilka nieciekawych postaci, parę intryg, wiele pobocznych wątków. Plus tak, że powieść napisana jest  lekko. Przynajmniej  szybko się  czytało.

"Wartość budynku mierzy się wartością jego mieszkańców".

Oczywiście nie są tutaj wymienieni wszyscy mieszkańcy, ale wiemy, że mieszka tu aktorka, dwóch pisarzy i żona i syn jednego z nich, emerytowana Enid Marle i prawie stuletnia Louis Houghton. Każda z tych osób ma swoje osobne rozdziały i tak naprawdę nikt z nich nie jest główną postacią. Wydaje mi się, że to budynek gra pierwsze skrzypce. To tam rozgrywa się 95% wszystkiego.

Ostatnie trzy piętra budynku zajmuje Louis Houghton - najstarsza mieszkanka i jedna z pierwszych w budynku. Za czasów jej młodości w jej apartamentach bawiła się nawet księżna Grace Kelly. Ten apartament ze wszystkich stron otoczony jest tarasami, a na najwyższym piętrze znajduje się sala balowa.

Niżej na 13 piętrze swój apartament ma Enid Marle gwiazda rubryki towarzyskiej, mimo, że na emeryturze to nadal aktywna. Jej taras sąsiaduje, a nawet ma furtkę z tarasem i apartamentem jej siostrzeńca Philipa Oaklanda.

Philip to pisarz, zdobywca Oscara za scenariusz i Nagrody Pulitzera. Jest po 40, ale nadal wygląda młodo, chodzi każdego dnia na siłownię i pisze scenariusze. Od 6 lat nie napisał żadnej książki i namawiają go do tego, on zamiast tego woli scenariusze. Teraz o druhnach, ale ma też napisać historyczny o Krwawej Mary. Chwilowo ma blokadę twórczą i potrzebuje natchnienia i pomocy asystentki.

Na rozmowę asystentki przychodzi Lola, młoda dziewczyna, która wie czego chce. A chce mieszkać w luksusie i mieć wszystko. Uważa, że widząc wszystkie odcinki serialu Seks w wielkim mieście, wie wszystko o podrywaniu, uwodzeniu i o mężczyznach.

Na dziewiątym piętrze mieszka aktorka Schiffer Diamond - kiedyś rozchwytywana, teraz bierze udział w serialu w Nowym Jorku, gdzie właśnie wróciła z L.A. Oczywiście gra główną rolę i pierwsze recenzję mówią, że Diamond nadal błyszczy. Jest ona dwukrotną rozwódka i trzeba powiedzieć, że ona i Philip jakieś dwadzieścia lat temu byli parą. Tak naprawdę do dziś się kochają, ale bycie razem a miłość w ich zawodach to dwie różne sytuacje. Nie tak łatwo być z kimś kogo wiecznie nie ma. Ale ciągnie ich do siebie.

Na parterze mieszka małżeństwo z trzynastoletnim synem. Mindy i James Gooch. Ona pracuje w biurze, a on w reklamie. Ona pisze bloga, gdzie praktycznie wszystkich nienawidzi, a on pisze książki. Ma tego samego wydawcę co Philip. Oboje, a zwłaszcza Mindy zawsze chcieli odnieść sukces, chcieli być bogaci i posiadać więcej i więcej. Niestety charakter Mindy sprawił, że nigdy nie dostała stanowiska jaki by chciała i ma również przez to kłopoty ze wszystkimi lokatorami. Mało kto ją lubi. Jej mąż napisał właśnie powieść, dostał dobre recenzje, ale nie cieszy się z tego tak jakby chciał. Nie ma oparcia w żonie, o ona uważa, że jej blog jest ważniejszy.

Gdy umiera Louis Houghton, jej przyjaciel Billy Litchfield szuka nowych lokatorów. Osób, które będą chciały zachować apartament w całości i będzie ich stać na niego.

Będąc w weekend w Hamptons poznaje małżeństwo, które przeprowadza się właśnie do NY. Annalisa i Paul Rice są bogaci, w pewnym momencie dowiadujemy się, że on zarobił już 60 mln dolarów. Ona pracuje w finansach, a ona była wcześniej prawniczką specjalizującą się w pozwach grupowych. Teraz jako Pani domu zajmuje się tym czym bogate kobiety. Spotkania na mieście, fundacje, przyjęcia, imprezy, fryzjer i zakupy. W wielu rzeczach pomaga jej Billy.

Billy jest uważany za konsjerża bogatych ludzi. Wie jaka sztuka jest w modzie, jakie dekoracje, zna się na zabytkach, domach, sztuce współczesnej, feministycznej, ale i też antycznej. Nie był bogaty, teraz w tych latach ledwo wystarcza mu na czynsz. Annalisa mimo, że nie wszystko jej się podoba ze sztuki to kupuje je, aby Billy dostał 2% marży. Bo to jedyne pieniądze jakie dostaje.

Nie ma w tej książce jakiejś akcji, czy głównego wątku. Tutaj po prostu przeplatają się wątki wszystkich mieszkańców. Czy spotkanie w portierni, czy spotkanie w delikatesach, wspólne wyjście czy też spotkanie w windzie. Każdy z tych bohaterów ma swoje osobne rozdziały, albo wspólne. Są oni połączeni ze sobą i za to lubię tą książkę.

Mimo, że ma 600 stron to czyta się ją bardzo szybko. Jest ciekawa i pokazuje różne charaktery osób, nikt w niej nie jest taki sam. Każdy jest inny i każdy z nich ma pomysł na siebie. Miejsce w którym mieszkają sprawia, że są wyjątkowi. A jacy oni sami są? To musicie przeczytać. Ja jeszcze nie raz wrócę do tej historii.

Najbardziej jestem zdziwiona, że dużo osób pisze o seksie, że jest go dużo. Czy my na 100% taką samą książkę czytamy? Przeważnie o tym jest kilka słów lub zdań. Nie ma nawet jednej strony całej o stosunku... Gdybym czytała te komentarze to bym nigdy nie kupiła tej książki i cieszę się, że kupiłam ją 10 lat temu nie czytając takich komentarzy. Są krzywdzące.

Dla mnie to jest świetna książka a przeczytałam ich setki w swoim życiu.

"Wartość budynku mierzy się wartością jego mieszkańców".

Ta książka - mimo swej objętości - jest tak naprawdę o niczym. Wszystko toczy się w jednym budynku przy tytułowej Piątej Alei w Nowym Jorku. Mnóstwo bohaterów, wątków, ale nic one nie wnoszą, łączą się ze sobą na siłę, nie są ciekawe i nie zajmują czytelnika na dłużej. Na plus, to że czyta się płynnie i szybko, choć styl autorki pozostawia wiele do życzenia. Raczej nie polecam.

Tytułowa Piąta Aleja 1-miejsce zamieszkania bohaterów książki.
Dla tego miejsca są gotowi zrobić wszystko.
Świat aktorów,finansistów,ludzi bogatych.Świat pełen intryg,zawiści.
Świat który może szybko zniszczyć człowieka.
Wolę inny typ literatury ale tu pozytywne zaskoczenie. Barwne postacie, od manipulatorki-genialnej Loli do złośliwej Mindy.Panowie trochę blado wypadają na tle pań.
Nowy Jork zaprasza...

Tytułowa Piąta Aleja 1-miejsce zamieszkania bohaterów książki.
Dla tego miejsca są gotowi zrobić wszystko.
Świat aktorów,finansistów,ludzi bogatych.Świat pełen intryg,zawiści.
Świat który może szybko zniszczyć człowieka.

Początek dość nudny i miałam chwile, kiedy chciałam rzucić czytanie tej książki. Ale potem zaczęło się robić coraz ciekawiej i wciągnęłam się! Wielu różnych, skomplikowanych bohaterów, których drogi przecinają się w budynku przy Piątej Alei. Ich losy z każdym kolejnym rozdziałem robiły się coraz ciekawsze, a na jaw wychodziły wciąż kolejne tajemnice.

Książka pisana w trzeciej osobie co ją dyskwalifikuje u mnie. Ciężko się czyta "problemy" bohaterów z innej bajki. ;)

Książka ma wiele wątków i na początku nie wydawała mi się zbyt ciekawa. Później żałowałam, że już się skończyła. Przeczytacie o przyjaźni, miłości, ale też monotonii małżeństw i o tym, co pieniądze są w stanie zrobić z ludźmi.

Nie wiem czemu książka ma takie niskie oceny. Jasne, ze nie jest to literatura wybitna, i pewnie autorka wcale nie zamierzała aby taka była. To po prostu ciepła, lekka, przyjemna książka. Czyta to się zwyczajni miło, absolutnie nie nudno, z leciutkim uśmiechem na twarzy. Dla mnie jest to książka idealna na zimowy poranek czy wieczór w piżamce i przy kawce lub winie. Aaa i dobra też na plażę.
To się po prostu miło czyta.

przeczytałam dwa razy. przyjemna, lekka, szybko się czyta

przeczytałam dwa razy. przyjemna, lekka, szybko się czyta

Akcja toczy się we współczesnym Nowym Jorku, w większości przy tytułowej 5th Avenue 1, na bogatym i wielokulturowym Manhattanie. Związanie z budynkiem "z powołania", "z nastania" oraz "z wkupienia" obrazują charaktery głównych dość chimerycznych postaci, o szerokim przekroju wiekowym. Opisy scen seksu mają raczej zatrzymać czytelnika na kilkanaście kolejnych kartek. Mimo ponad sześciuset stron, książka w tych na 2 popołudnia i bez powrotu do niej.

• 2011
  • Nowy Jork