Wielka wyprawa

Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Wydawnictwo: Sonia Draga
podróż dookoła świata

Rozpoczęło się od marzeń. Pewnego spokojnego sobotniego popołudnia aktor Ewan McGregor, znany z roli Obi-Wan Kenobiego w Gwiezdnych wojnach i zapalony motocyklista, ślęcząc w domu nad atlasem stwierdził, że warto by spróbować objechać świat na motorze. Nie mógł już myśleć o niczym innym. Zadzwonił do swego najlepszego przyjaciela, Charleya Boormana, aktora i miłośnika motocykli, zaprosił go...

Rozpoczęło się od marzeń.

Pewnego spokojnego sobotniego popołudnia aktor Ewan McGregor, znany z roli Obi-Wan Kenobiego w Gwiezdnych wojnach i zapalony motocyklista, ślęcząc w domu nad atlasem stwierdził, że warto by spróbować objechać świat na motorze. Nie mógł już myśleć o niczym innym. Zadzwonił do swego najlepszego przyjaciela, Charleya Boormana, aktora i miłośnika motocykli, zaprosił go na kolację i ujawnił swój plan. Ewan i Charley wyruszyli w podróż z Londynu do Nowego Jorku przez całą Europę, Kazachstan, Mongolię i Rosję, następnie polecieli samolotem na Alaskę, wsiedli znów na motocykle i skierowali się na południe, na autostrady Kanady i Stanów Zjednoczonych. Z każdym kilometrem, który znikał pod kołami ich potężnych BMW, narastały problemy. Wyczerpanie i upadki były ostateczną próbą sił i wytrzymałości.

książek: 2040
Renax | 2013-02-01
Przeczytana: 06 września 2012

Cóż powiedzieć o tej książce? Chyba to, że skłoniła mnie ona do obejrzenia wszystkich programów z udziałem Charliego Boormana. W tej części poznajemy zakątki Czech, Ukrainy, Gruzji, Kazachstanu i Drogę Kości. No a poza tym, Evan McGregor i Charlie Boorman zwiedzają przepiękne miejsca i spotykają się z ludźmi, żyjącymi innym trybem niż przeciętny Europejczyk. W ciągu całej wyprawy przebija szacunek dla ludzi, podziw dla natury. I to, ze nawet w najbardziej odludnym miejscu pojawia się pomoc, schronienie i gościnność.

Felicity | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Świetnie napisana relacja z szalonej wyprawy dwóch motocyklistów dookoła świata. Jako wielbicielka motocykli i motocyklistów oczywiście oglądałam wersję filmową. Warto obejrzeć choć jeden odcinek, żeby poczuć klimat tej przygody, poznać poczucie humoru Charleya, zobaczyć to czego nie da się opisać słowami.
Choć w podróży brało udział kilka osób, narrację prowadzą jej dwaj główni uczestnicy: Ewan McGregor i Charley Boorman. Piszą bardzo lekko, uzupełniając się nawzajem, ich relację przyjemnie się czyta. Ponadto książka zawiera zdjęcia i mapy poszczególnych odcinków podrózy.
Jestem pod wrażeniem nie tylko samej ksiązki, którą uważam za bardzo dobrą, ale i całej tej szalonej wyprawy: od cywilizowanej Europy po nieprzewidywalną Azję, gdzie główne drogi zaznaczone na mapie okazują sie polnymi ściezkami, miejscowa ludnośc mierzy do przejeżdżających z karabinów, przejścia graniczne to mordęga, a gościnni tubylcy na najbardziej wyszukany obiad podają...kto chce wiedzieć co, niech...

| 2012-09-30
Przeczytana: 30 września 2012

Początek zrobił na mnie przyjemne wrażenie, bo ci dwaj panowie wspominają jak zrodziła się ich pasja motocyklowa, opis przygotowań był dosyć ciekawy, ale opis wyprawy był niezbyt ciekawy, chociaż sam pomysł był interesujący.

Było za dużo wierzeń o tęsknocie za rodziną, codziennością i parcia do jak najszybszego skończenia tej trasy i powrócenia na łono rodziny. Trochę mniej było opisów otaczającego ich krajobrazu, ludzi tam spotkanych, a oto właśnie w tej książce powinno chodzić. Krótko opisywali swoje postoje, ograniczając się do jednego zdania. Z tych krótkich zdań można by wywnioskować, że ta podróż była nudna i po krótkim czasie stawała się monotonna.

Myślałem, że dwaj przyjaciele będą podróżować sami po świecie, będą mieli dużo przypadkowych przygód, a tutaj było wszystko zaplanowane, jeździli z ekipą techniczną, mieli sponsorów. Miałem nadzieję no coś lepszego.

Podziwiam, że wybrali się w taką podróż, ale, moim zdaniem, zwykły czytelnik raczej nie będzie się z nimi...

CatBat | 2013-03-11
Przeczytana: 03 lutego 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Podróż dookoła Świata to marzenie wielu chłopców. Niektórzy z tego wyrastają. Ewan i Charley nie dali za wygraną. Postanowili zrealizować swój ambitny plan podróżny na motorach przez Europę, Azję i Amerykę Północną. Złośliwe kobiety lubią mawiać, że faceci to duże dzieci. Czytając historię dwóch anglików miałem wrażenie, że właśnie dzieciaki wybrały się na wyprawę, która momentami ich przerastała. Trochę naiwni, czasem zabawni, bojaźliwi, przesadnie ostrożni, słowem dzieci "zachodu" wyrwały się na wycieczkę w obcy świat. Co by jednak nie mówić dopięli swego i doprowadzili wyprawę do szczęśliwego finału.

Flagg | 2013-07-13

Książka ciekawa, ale moim zdaniem za dużo w niej opisów emocjonalnych dwóch głównych bohaterów, a za mało opisów "przygodowych". Polecam

Fred | 2015-03-17

Piękna podróż dwojga zmotoryzowanych przyjaciół. Wspaniale opisana historia, pełna humoru, którą samemu by się chciało przeżyć.

| 2012-04-30
Przeczytana: 05 marca 2012

Fajna podróżnicza książka, która należy do moich ulubionych.

mnich | 2017-02-08
fiurka85 | 2016-04-21