Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Seria: Twarda Seria
Wydawnictwo: Znak
As You Do: Adventures with Evel, Oliver, and the Vice President of Botswana
Ag2S

Książka o kulisach spektakularnych wypraw ekipy Top Gear, pokazująca to, czego nie mogliście zobaczyć w telewizji. Lektura dla każdego, kto lubi ekstremalne doznania. Świetna opowieść przygodowo-podróżnicza, która przy okazji odsłania kulisy powstania kilku z najsłynniejszych odcinków programu Top Gear. Hammond przeprawia się zdezelowanym samochodem przez afrykańskie bezdroża, próbuje...

Świetna opowieść przygodowo-podróżnicza, która przy okazji odsłania kulisy powstania kilku z najsłynniejszych odcinków programu Top Gear. Hammond przeprawia się zdezelowanym samochodem przez afrykańskie bezdroża, próbuje przepłynąć amfibią kanał La Manche, a w Ameryce zaprzyjaźnia się z prawdziwymi Aniołami Piekieł. Wszystko jednak zaczyna się od niezwykłego wyścigu na biegun północny. Na jego starcie stanęli z jednej strony Jeremy Clarkson i James May w supernowoczesnym samochodzie terenowym z napędem na cztery koła, a z drugiej – Richard Hammond z psim zaprzęgiem.
To świetna książka nie tylko dla fanów Top Gear, ale dla wszystkich lubiących ciekawą literaturę podróżniczą okraszoną sporą dawką humoru. Hammond to jeden z nas, zwykły facet, który nawet w podróż na biegun północny nie rusza się bez swojego iPoda i z rozbrajającą szczerością wyznaje, że w portfelu obok zdjęć żony i dzieci trzyma fotki swoich czterech samochodów.

źródło opisu: Znak, 2010

źródło okładki: empik.pl

pablo | 2010-10-08
Przeczytana: 05 października 2010

Jak każdy męż­czyzna, w pew­nym stop­niu interesuję się motoryzacją. Nie jest to może jakaś ogromna miłość, jed­nak od czasu do czasu zer­kam, co nowego w spalinowym światku się dzieje. Od dość dawna, kiedy tylko mam okazję, siadam przed programem Top Gear, dostęp­nym na angiel­skim kanale BBC. Jed­nym z jego prowadzących jest brawurowy lub – jak kto woli – szalony Richard Ham­mond, znany szczegól­nie z faktu, że pod­czas bicia rekordu świata szyb­ko­ści samo­chodem z sil­nikiem odrzutowym uległ wypad­kowi przy pręd­ko­ści 480 km/h. Jak zostać ark­tycz­nym ninja i inne przy­gody z Evelem, Oliverem i wiceprezyden­tem Bot­swany jest pierw­szą z książek jego autor­stwa wydaną w Pol­sce przez wydaw­nic­two Znak. Czy błyskotliwy dzien­nikarz i utalen­towany kierowca poradził sobie w roli pisarza?

Powieść przygodowo-podróżnicza (taką definicję książki wyczytałem na okładce) opowiada o kulisach powstawania wyżej wspo­mnianego programu. Podzielona jest na 7 roz­działów, które prze­noszą...

Matacz | 2013-10-31
Przeczytana: 12 września 2013

Kolejny prezenter popularnego programu motoryzacyjnego Top Gear (po Jeremym Clarksonie) postanowił się zmierzyć ze sztuką pisania książek. I o ile Clarksonowi idzie całkiem nieźle to Hammond musi się jeszcze trochę poduczyć. Na szczęście ciekawa tematyka sprawia, że książka pozostawia dobre, lecz nie rewelacyjne wrażenie. A o czym popularny "Chomik" pisze? Oczywiście o przygodach podczas kręcenia Top Geara w najdalszych i najbardziej ekstremalnych zakątkach globu. Autokrytyka autora i angielski humor to kolejne atuty książki, którą pomimo kilku niedociągnięć czyta się szybko i przyjemnie.
Serdecznie polecam - nie tylko zapalonym automaniakom :)

Robert | 2011-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2011

Początkowo nie wiedziałem, co to za książka. „Jak zostać arktycznym ninja” – yyy, co to jest?? Podręcznik survivalu? Autobiografia? Książka podróżnicza? Relacja ‘zza kulis’? Okazało się, że żadne z poniższych, a raczej z każdego po trochu. Takie ni wpiął ni wypiął, gdzie nie wiadomo jak ten twór dokładnie nazwać i do jakiej szufladki wpakować.
Richard Hammond jest prezenterem w Top Gear – programie motoryzacyjnego realizowanym przez stację BBC. Pisarzem nie jest, przynajmniej nie zawodowym. Poza tym jest Brytyjczykiem (to bardzo ważne), dziennikarzem, prezenterem radiowym i telewizyjnym (poza Top Gear prowadził i prowadzi kilka innych programów), a od pewnego czasu również pisarzem. W Polsce np. można Hammonda zobaczyć obecnie w programie Brainiac (i oczywiście Top Gear). Wiadomo mi o trzech wydanych książkach: „Na krawędzi. Moja opowieść”, „Tajemnice Motoryzacji Według Richarda Hammonda” i „Jak zostać arktycznym ninja”. W moje ręce wpadła właśnie ta trzecia :)
Można by...

Jagoda | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Książka Richard'a Hammond'a nie zawiodła :).
Jest napisana bardzo prostym, przystępnym dla każdego językiem i pozwala wczuć się i wyobrazić sobie przygody, które zawarł w niej Hammond.
Fajnie było poznać kulisy szalonych odcinków Top Gear, które jakiś czas temu widziało się w tv. Po przeczytaniu kulis wyprawy na biegun,podróży w Botswanie czy budowy amfibii można nie tyle przypomnieć sobie widziane już sceny, ale zrozumieć jak zadania, które postawiła sobie trójka z Top Gear przebiegały poza zasięgiem oka kamery.
Oprócz tego Richard opowiada nam historie swojego powrotu do domu i ratowania swojego przyjaciela w czasie jednej z większej powodzi, która dotyka okolicy w której mieszka. Równie ciekawa jest ostatnia historia, gdzie Hammond spotyka swojego idola z dzieciństwa, Evela Knievela.
Wszystkim fanom Hammonda i serii Top Gear bardzo polecam ten tytuł, bo nie brakuje tu humoru, który jest obecny w każdym odcinku programu :D, jak również osobom, które chcą poznać ciekawe,...

Piotrek | 2011-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2011

Książa ciekawa, ale żeby to był "szał" to raczej nie. Okazuje się że Richard Hammond (vel "Chomiczek") oprócz robienia za tło Jeremy'iego Clarksona w "Top Gear", umie napisać nawet dobrą książkę. Warto przeczytać o szalonych podróżach prezenterów "Top Gear", choć ostatnie rozdziały były ciut nudnawe.

powgun | 2012-04-20
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Lubię Top Gear, jak pewnie większość ludzi, która postanowiła przeczytać te książkę. Hammond zaczyna od wysokiego C, bardzo ciekawą przygodą, która się nagle urywa, bo program został nakręcony i czas było wracać do domu.

Potem jest już gorzej, w sumie zaczęła mnie denerwować maniera pisania Hammonda. Wszędzie się czegoś boi, przeważnie zwierząt. Bardzo skupiony na sobie: czy nie powiedział czegoś głupiego, czy dobrze wygląda, czy mądrze robi. Niby ma do siebie dystans, ale jest trochę w sobie zakochany. Zdecydowanie lepiej czytało mi się Clarcksona.

Daria | 2010-11-09
Przeczytana: listopad 2010

Druga książka z Twardej Serii.

Cytat #1 książki: 'Odwal się! Nie gadaj do mnie jak do debila! Przestań się tak kretyńsko szczerzyć! Wsadź łeb do tego gara i se go, kurwa, ugotuj!' (str. 42)

To z kolei rzekomo gratka dla fanów programu 'Top Gear'. Nie oglądałam. Ja w ogóle chyba mało w życiu widziałam. 'Top Gear' nie, 'Kości' nie... .
Jednakowoż pozostaję wierną fanką 'Muminków', mimo perwersji, jaką się im zarzuca.

Na początku śmiałam się w głos - nigdy nie sądziłam, że ubawi mnie tak oklepany i prymitywny przypadek jak wdepnięcie w psią kupę. Szacun.
Opowieść o wyścigu na biegun północny jest malownicza, błyskotliwa i pełna humoru.
Tak minął wieczór i poranek, rozdział pierwszy.

Potem minął wieczór i poranek, rozdział drugi - podróż przez pustynię solną w Botswanie. Rozdział trzeci - przepływanie zmajstrowanymi własnoręcznie amfibiami przez Kanał La Manche. Rozdział czwarty - spotkanie z Evelem Knievel'em. Gdzieś tam w międzyczasie przewinęła się powódź w Anglii z 2007 roku. I...

Hagenti | 2015-11-02
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 listopada 2015

Tylko "dobra". Liczyłam na wyższą ocenę, zaczęłam czytać z wypiekami na twarzy. Bo Hammond! Bo przygoda na biegunie, której "ekranizację" widziałam i płakałam ze śmiechu! Bo Hammond! Bo "wycięte sceny"! Bo Hammond!...
Owszem pierwsze opowiadanie z bieguna było rewelacyjne i najlepsze z całej książki. Drugie z Botswany - jeszcze też było dość dobre, zdecydowanie krótsze ale też można było się pośmiać do książki. Trzecie z amfibią - bardzo dobre wręcz - oczami Hammonda. I tu by można było się w sumie zatrzymać - ale jak to? Połowa książki dopiero... a z ekranizacji Top Gear to by było na tyle. Zostały dwa opowiadania jeszcze - owszem momentami śmieszne, czasem wciągające na chwilę, ale to już nie to. Owszem - udało mu się pokazać jak ważna jest przyjaźń, udało mu się trochę rozśmieszyć czytelnika, ale najzupełniej szczerze te dwa ostatnie rozdziały już tak męczyły mnie i zamiast skupiać się na książce to raczej myślałam "słodki misiu niech już się to skończy!". Tylko, że...

Muszka | 2012-09-18
Przeczytana: wrzesień 2012

Przeczytałam ją by się "odmóżdżyć" po dosyć ciężkiej lekturze jaką była inna książka z "twardej serii" ("Profil mordercy"). I udało się.

Szczerze powiedziawszy nie znałam ani tego pana, ani programu "Top Gear", więc nie wiedziałam czego się spodziewać. Pierwszy rozdział opowiadający o wyścigu na Arktyce bawił mnie do łez. Książka zapowiadała się na prawdę nieźle - duża dawka humoru i ciekawe opisy zrobiły na mnie pozytywne wrażenie. Niestety im dalej, tym gorzej. Nie bardzo interesowało mnie konstruowanie amfibii czy opisy motorów. Bardzo spodobała mi się natomiast ostatnia część książki opowiadająca o powodzi i Evelu. Podsumowując - środek dla mnie był najgorszy. Dlaczego? Bo dziwi mnie, że ludzie potrafią wymyślać sobie jakieś dziwne, nikomu niepotrzebne zadania (chociażby konstruowanie wyżej wspomnianej amfibii czy wyścig po Afryce), robią o tym program i jeszcze im za to płacą ;)

Moim zdaniem książka jest dobra. Nie zachwyciła mnie, ale też nie okazała się kompletną klapą....

| 2013-05-21
Przeczytana: 22 listopada 2012

Jest to nic innego, jak kieszonkowe wydanie książki Hammonda "Jak zostać arktycznym ninja i inne przygody z Evelem, Oliverem i wiceprezydentem Botswany".
Początek jest obiecujący, bo oglądając Top Gear można sobie łączyć to z tym, co widzieliśmy na szklanym ekranie. Jednak później jakoś całą akcja nieco siada. Richard Hammond ma swój styl pisania, gdzie głównie skupia się na opisywaniu wyglądu otoczenia, ludzi i momentami bardzo to męczy.
Książka pozbawiona jest jakichkolwiek zdjęć z opisywanych wypraw, wydarzeń.