Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat

Okładka książki Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat
Rachel Swaby Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Headstrong: 52 Women Who Changed Science and the World
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2017-01-25
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-25
Data 1. wydania:
2015-04-07
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326824852
Tłumacz:
Krzysztof Kurek
Tagi:
kobiety nauka przełom feminizm wynalazki studia
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
95 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
585
571

Na półkach: , , , ,

14 lipca 2017 zmarła na raka, w wieku 40-tu lat, Maryam Mirzakhani, pierwsza i jak dotąd jedyna, kobieta-laureatka Medalu Fieldsa, najbardziej prestiżowej na świecie nagrody dla matematyków (Nobel nie istnieje w tej nauce). Genialny umysł i badaczka powierzchni riemannowskich. Warto o niej wspomnieć szczególnie, że opiniowania książka z przyczyn obiektywnych tego nie robi.

"Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat" Rachel Swaby, to próba oddania hołdu i utrwalenia pamięci o kobietach, które poświęciły swoje życie nauce.
Książka stanowi ciekawy wstęp do zapoznania się z faktycznym wkładem kobiet w postęp cywilizacji. Stanowi świetna przeciwwagę do niesprawiedliwego jednostronnego dyskursu o nauce, jako męskim zajęciu; wprowadza niezbędny element prawdy i sprawiedliwości dziejowej.

"Upór i przekora" to 52 krótkie biogramy o kobietach, które walcząc z przeciwnościami-od zniechęcenia ze strony rodzin, poprzez niezrozumienie nauczycieli, po nieprzychylność kolegów z pracy czy kierownictwo uczelni blokujące ich rozwój, uparcie dążyły do realizacji marzeń. Kilka zdań z dzieciństwa, młodości aż po krótki opis osiągnięć stanowią podstawę każdej historii. Książka Swaby, to opowieści o idealistkach oddanych pasji i pracujących nad odkryciem po 80 godzin na tydzień, o twardo stąpających po ziemi realistkach, które za cel postawiły sobie pomóc potrzebującym, o świetnych organizatorkach administracji uczelnianych i o naukowych towarzyszkach życiowych 'zwykłych' mężów.

To, co w książce najciekawsze, to szeroki przegląd różnych dróg do sukcesu. Szczególnie pasjonujące były opisy kobiet oddanych pracy przy ratowaniu życia. Pierwsza połowa książki to lekarki, biolożki, w szczególności genetyczki i specjalistki w biochemii. To zbyt często nieznane, choć z wielkimi zasługami, kobiety. Jest odkrywczyni leku na trąd, oddana pracy kardiolog, która wychowała setki lekarzy, są twórczynie paleoneurologii, genetyki rozwoju. Mamy Virginię Apgar i jej badania statystyczne nad noworodkami. Łączyły życie prywatne, pracę doświadczalną z budowaniem własnych podstaw teoretycznych. Często w cieniu i czasem, jako niewspomniane współautorki ważnych publikacji.

Poznajemy niezmordowane wojowniczki o równouprawnienia na każdym polu, w szczególności walczące o dostęp do nauki, kobiety pełne pasji, nieustępliwości i poświęcenia dla sprawy. Jacobi przykładowo dowiodła, że menstruacja to nie obiektywna przeszkoda w studiowania, a jedynie męskie alibi do dominacji na uczelniach. Wiele z nich było pionierkami na różnych polach aktywności intelektualnej. Pierwsze doktor chemii, pierwsze profesorki. Część z nich musiała znosić liczne upokorzenia. Odmawiano im awansu, zaniżano wynagrodzenia, jawnie okazywano niechęć wobec ich fascynacji nauką. Zbyt często odbierano kobiety skupione na nauce i pracy jako egoistki, a ich postawy nazywano fanaberiami. Ciężką pracą i ambicją wykuwały drogę do równouprawnienia na różnych polach wyższej edukacji.

Książka niestety posiada trochę niedoróbek, zbytnich uogólnień i mylących uproszczeń. To pozycja napisana przez dziennikarkę w sposób bardzo popularny, głównie na rynek amerykański (dominujące postaci pochodzą oczywiście z USA ). Pewne stwierdzenia o odkryciach abstrahują od całego procesu badawczego i wkładu wielu innych uczonych. Takich niedociągnięć, szczególnie w przypadku kobiet astronomek czy fizyczek, wyczytałem kilka. Ale przy ogólnej ocenie i snutej bardzo ciekawie historii, nieścisłości tracą na znaczeniu.

Problem w oddaniu obiektywnego wkładu kobiet do nauki istnieje. Powinny powstawać o tym publikacje, aż przestaną być potrzebne, a pewne fakty staną się oczywiste dla wszystkich. Niestety jeszcze długo będzie na nie zapotrzebowanie. Warto pamiętać o takich naukowcach jak matematyczka Maryam.

Gorąco polecam. To alternatywna historia nauki wobec głównego nurtu naznaczonego zbytnio testosteronem.

Postscriptum

Ponieważ książka zawiera notki o kobietach, które zmarły przed ukazaniem się publikacji, to nie pojawiły się chociażby informacje o profesor astrofizyki Verze Rubin (1928-2016), która dowiodła istnienie ciemnej materii. Inną ważną nieobecną postacią, o ogromnym wkładzie w zrozumienie świata, jest kosmolog Beatrice Tinsley (1941-1981), która w sumie ośmieszyła starszych kolegów, dowodząc błędów w skalowaniu odległości do galaktyk.

14 lipca 2017 zmarła na raka, w wieku 40-tu lat, Maryam Mirzakhani, pierwsza i jak dotąd jedyna, kobieta-laureatka Medalu Fieldsa, najbardziej prestiżowej na świecie nagrody dla matematyków (Nobel nie istnieje w tej nauce). Genialny umysł i badaczka powierzchni riemannowskich. Warto o niej wspomnieć szczególnie, że opiniowania książka z przyczyn obiektywnych tego nie robi....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    436
  • Przeczytane
    122
  • Posiadam
    54
  • Teraz czytam
    9
  • Chcę w prezencie
    8
  • 2018
    6
  • Feminizm
    5
  • 2019
    5
  • Ulubione
    3
  • Do kupienia
    3

Cytaty

Więcej
Rachel Swaby Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat Zobacz więcej
Rachel Swaby Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat Zobacz więcej
Rachel Swaby Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także