Galapagos. Historia naturalna

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
The Galápagos: A Natural History
Ag2S

Oszałamiająca przyroda i historia Wysp Zaczarowanych. Archipelag Galapagos przez wieki był znany żeglarzom i piratom jako Las Encantadas – Wyspy Zaczarowane, na których można spotkać cudowne stworzenia i zobaczyć oszałamiającą wulkaniczną scenerię. Henry Nicholls z dowcipem i swadą opowiada historię słynnych wysp, pokazując, jak z zapomnianego przez wszystkich zakątka stały się jednym z...

Oszałamiająca przyroda i historia Wysp Zaczarowanych.

Archipelag Galapagos przez wieki był znany żeglarzom i piratom jako Las Encantadas – Wyspy Zaczarowane, na których można spotkać cudowne stworzenia i zobaczyć oszałamiającą wulkaniczną scenerię. Henry Nicholls z dowcipem i swadą opowiada historię słynnych wysp, pokazując, jak z zapomnianego przez wszystkich zakątka stały się jednym z najważniejszych punktów na turystycznej i naukowej mapie świata.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Dociekliwy_Kotek | 2017-06-03
Przeczytana: maj 2017

Ze względu an tytuł liczyłam na książkę w stylu "Podróż, która zmieniła świat", ze względu na serię wydawniczą - na reportaż lub podróżniczą relację. Tymczasem książce Nichollsa bliżej do przewodnika po faunie i florze niż do publicystyki, reportażu czy książki podróżniczej.
Autor w kolejnych rozdziałach opisuje historię geologiczną i powstanie Galapagos, prądy morskie, które ukształtowały mikroklimat wysp, faunę i florę kolejno wód przybrzeżnych i "interioru", aż wreszcie porusza - jakżeby inaczej - niszczycielską działalność człowieka na "Wyspach zaczarowanych".
Miejscami jest nużąco, miejscami czytałam z większym zainteresowaniem (na przykład - co dziób zięby Darwina mówi o ewolucji i jak wytępić gatunki zawleczone na Galapagos?), ale prawdę mówiąc spodziewałam się czegoś więcej.

szelma | 2017-05-12
Przeczytana: 09 maja 2017

Zapraszam -> blog-projektksiazka.blogspot.com

Lubicie podróże i egzotyczne kraje? Nie zawsze możemy sobie pozwolić na drogie wycieczki ale na szczęście mamy książki takie jak ta. Pełne barwnych opisów, historii, zwierząt i przygód. Dzisiaj lecimy na Galapagos.

Galapagos to niesamowite miejsce. Składający się z trzynastu wysp archipelag to prawdziwy raj dla miłośników dzikiej, nieznanej przyrody. W dziesięciu obszernych rozdziałach Henry Nicholls, dziennikarz specjalizujący się między innymi w biologii ewolucyjnej przedstawia nam faunę i florę archipelagu, historię odkrycia wysp oraz problemy z jakimi się dzisiaj boryka.
Autor nie tylko rzetelnie i ciekawie ale również z humorem opowiada o wspaniałej historii Galapagos, o jej florze i faunie, różnorodnym klimacie podzielonym na trzy strefy ekologiczne. Jest to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów na świecie. Wyspy wiele zawdzięczają Charlesowi Darwinowi. To on usystematyzował gatunki zamieszkujące archipelag jak...

zetbasia | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

To właśnie Wyspy Galapagos zainspirowały Karola Darwina do stworzenia teorii ewolucji. Tam mógł zaobserwować jak powstają nowe gatunki lepiej przystosowane do życia w określonym środowisku.Polecam.

igor | 2017-09-02
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Galapagos. Historia naturalna - Henry Nicholls. Wyspy ważniejsze od innych. Archipelag tych pacyficznych wysp rozsławił Karol Darwin, dla którego prowadzone na nich badania i wyciągnięte z nich wnioski stały się podstawą kluczowych dla ludzkości teorii ewolucji i powstawania gatunków. I dzisiaj, jako obszar nadal silnie endemiczny, badany i chroniony, staje się probierzem naszej cywilizacyjnej kultury, zrozumienia otaczających nas ekosystemów, poszanowania środowiska i rozwijania ekologii...

więcej: http://gloswglowie.blogspot.com/2017/04/raj-prawie-utracony.html

Potrzeszcz | 2017-06-24

Bardzo ciekawa książka. Doskonały styl autora sprawia, że czyta się ją znakomicie. Pomaga zrozumieć choc trochę ideę ewolucji i zasady jej działania.

asnna | 2018-03-21
Na półkach: 2018, Przeczytane