O sztuce słuchania. Terapeutyczne aspekty psychoanalizy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka dostarcza informacji o Frommie jako terapeucie oraz technikach jego postępowania z pacjentami i ich psychicznym cierpieniem. Terapeutyczne metody autora nie charakteryzuje rozwlekłość i abstrakcyjność teorii ani tendencja do formułowania zróżnicowanych diagnoz dokonujących "gwałtu" na żywej "psychicznej tkance" pacjenta, ale zdolność do indywidualnego i niezależnego postrzegania podstawowych problemów człowieka. Humanistyczna postawa Fromma przenika jego poglądy na temat pacjenta i sposobów postępowania z nim. Nie postrzega on go jako kogoś pozostającego w opozycji; pacjent nie jest zasadniczo różną od niego osobą. Można dostrzec tu dogłębną solidarność pomiędzy osobą analityka i osobą analizowaną. Fromm traktuje pacjenta poważnie, ponieważ siebie traktuje poważnie. Umie analizować go poprzez reakcje przeciwprzeniesienia, jakie pacjent w nim wzbudza.

Lionne | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

Czytając w zasadzie zgadzałam się z każdym zdaniem. Fromm pisze o rzeczach oczywistych - takich, które chyba każdy człowiek choć trochę otwarty na swoje i cudze wnętrze wyczuwa intuicyjnie. Ale ta książka je bardzo ładnie porządkuje i jest tak... Mądrze napisana, przedstawia naprawdę sensowne poglądy i podejście, że poleciłabym absolutnie każdemu. To nie tyle kwestia terapii i pozycja dla psychologów, ale cudowny zbiór myśli na temat zaglądania w ludzkie dusze. Nie tylko cudze, własne również, może przede wszystkim własne?

kiniolka | 2014-07-10

Jak dla mnie odkrywcza bardzo logiczne spojrzenie na psychoanalizę.

Jędrzej | 2016-08-16
Ewa | 2016-07-24