Zgłosuj na książki roku 2017

The Three Pillars of Zen
zen, filozofia, psychologia
filozofia i etyka
WydGal

Trzy filary zen to pierwsza książka o zen napisana przez współczesnego człowieka Zachodu, który przeszedł przez trzynastoletni okres praktyki w japońskich klasztorach, wymagającej niezwykłego wysiłku, a zakończonej wyświęceniem i uzyskaniem prawa do nauczania. Jest to książka niezwykła, jako pierwsza bowiem daje ona zachodniemu czytelnikowi możliwość zapoznania się z całą „kuchnią” zen, z tym wszystkim, co dotychczas przesłonięte było mgiełką tajemniczej egzotyki i naznaczone piętnem obcości.

Wojciech Eichelberger

Wszyscy jesteśmy „ciałami w nieustającym pospiechu”. Tęsknimy za harmonią ze sobą i światem. Czujemy, że świat musi się zmienić... Ostatecznie dochodzimy do wniosku, że to nasz styl życia potrzebuje prawdziwej zmiany. Wielu z nas stawia przed sobą pytanie Piłata skierowane do Chrystusa: „Czym jest prawda?”. Jak pamiętamy Jezus zareagował na nie milczeniem i była to najlepsza odpowiedź. Wiele lat temu książka Philipa Kapleau Trzy filary Zen stała się dla mnie istotnym komentarzem do tej odpowiedzi Chrystusa. Wiem, że i dzisiaj ta książka może być bardzo użyteczna dla wszystkich, którzy szukają prawdy i sensu życia.

Bogdan Białek,
redaktor naczelny miesięcznika psychologicznego „Charaktery” i pisma poświęconego duchowości „Medytacja”.

źródło opisu: http://www.galaktyka.com.pl/product,,554.html

źródło okładki: http://www.galaktyka.com.pl/product,,554.html

| 2015-03-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Zen

Przepięknie napisana książka,która tak jak wszystko,z czym łączy się zen, jest nauką i drogą odkrycia nie tylko swej prawdziwej natury ale i najwyższej ,jedynej prawdy. To, co teraz napiszę (może zbyt chaotycznie),nie będzie jednak typową opinią o książce.

Bo właśnie tu, na LC,co jest dla mnie zaszczytem i wielką przyjemnością, chcę przed Wami,ludźmi w pełni świadomymi pytania o sens życia na Ziemi istoty zwanej człowiekiem, złożyć( i składam:) słowa mojej w i e c z n e j wdzięczności Tomkowi B.(znanemu tu jako tomollino). Za to,że pojawił się w moim życiu, i dał mi „przypadkowo”słowo,Klucz do Światła. Wszyscy,których spotykamy nigdy nie są „przypadkami”. Codziennie, gdy wstaję i zasypiam , składam pokłon Tobie -duszo o ziemskim imieniu Tomek :),i pisarzowi K. Truchanowskiemu.

Ponad rok temu stanęłam przed „ścianą”. Albo umrę albo dowiem się DLACZEGO,PO CO i KIM jestem. Dzięki tomollinowi,(ale tez dzięki sobie,Wam i wszystkim ludziom od prapoczątków ludzkości) w...

Przemek | 2014-07-10
Przeczytana: 1996 rok

Nie lubię pisać opinii o dawno przeczytanych książkach, z którymi nie jestem już na bieżąco, ale zbulwersowało mnie to, co tutaj ktoś załączył jako opis książki.
Tę książkę czytałem jeszcze jako licealista i po lekturze właściwie poczułem pełne nasycenie i fascynację tematem. Kolejne książki odbierałem jako wtórne i mniej kompletne, chyba jedyne co mógłbym wtedy zrobić więcej to zapisanie się do jakiegoś koła zen.
Co do zarzutów, które przedstawia opisujący. Zacytuję odpowiedź jednego z uczniów Philipa Kapleau (który został po nim opatem w Rochester Zen Center):
[Rosi Bodhin Kjolhede, http://www.rzc.org/wp-content/uploads/2012/01/Roshi-and-His-Teachers.pdf]--wolne tłumaczenie:
"Rosi (Kapleau) zwracał uwagę na naciski rosiego Yasutaniego by nie tłumaczyć Sutry Serca na język angielski, lecz aby śpiewać ją po japońsku. [...] Przytoczę jego (Kapleau) własne słowa z posłowia książki Zen: Merging of East and West:
<<Z powodu sprzeciwu mojego nauczyciela wobec przeszczepiania Zen na...

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: 29 stycznia 2011

Książka napisana dość dawno temu. Przedstawia podstawowe założenia filozofii zen. Jest bardzo dobrym źródłem wiedzy o tym systemie. Szczególnie ciekawe, oryginalne - nie spotkałem się z tym w żadnej innej książce o zen, i inspirujące są listy osób, które doznały oświecenia. Dla osób chcących rozpocząć poszukiwanie prawdy w duchu buddyzmu zen, ta pozycja obok "Buddyzmu i psychoanalizy" Suzukiego i Fromma, jest najlepszym startem.

mochu | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Jeżeli macie problemy z koncentracją, natłokiem myśli, z akceptacją innych ludzi, ze snem, z motywacją, ze zrozumieniem dlaczego ludzie wierzą w Boga takiego czy innego - bardzo, bardzo polecam tę książkę, gdyż nawet, jeżeli Wam się nie spodoba, i tak sporo z tej lekcji wyniesiecie. Czytając po takiej książce jakąkolwiek pozycję o rozwoju osobistym, wszystko będziecie wiązać z zen. Zen to najbardziej uniwersalny kurs korzystania ze swojego mózgu. W czytaniu tej książki nie trzeba mieć żadnego celu. To, co tutaj wyczytałem, w sposób zaskakujący przekładają się na rzeczywistość oraz mechanizmy ludzkich działań. W moim życiu jest teraz zdecydowanie lepiej (a przynajmniej póki nie zacznę przesadzać z używkami czy z inną formą pobłażania sobie, choć to czasem silniejsze ode mnie). Podczas czytania zacząłem obserwować swoje stosunki z innymi ludźmi (a zwłaszcza bliskimi) i zaobserwowałem, że najbardziej negatywny na nie wpływ miało moje ego. Znając problem, łatwiej mu zaradzić. W tej...

przemek002 | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Wspaniała książka.
Szukałem informacji odnośnie buddyzmu Zen i bardzo cieszę się, że trafiłem własnie na nią. Książka w zasadzie wyczerpuje poruszany temat, porusza różne problemy związane z praktykowaniem i na wiele z nich udziela jasnych odpowiedzi (oczywiście na ile jasne mogą być w Zen). Naprawdę zajduje się w niej wszystko, czego potrzeba, abo rozpocząć praktykę - przynajmniej ja znalazłem tam odpowiedzi na wszystkie pytania które miałem, a także na takie, które powstawały w trakcie czytania, co moim zdaniem czyni książkę tytułem obowiązkowym dla tych, którzy szukają spokoju ducha lub próbują odnaleźć się w świecie, a nie do końca wiedzą jak to osiągnąć.

Zdecydowanie polecam każdemu.

ZuB | 2013-10-04
Przeczytana: 01 stycznia 2003

Moja pierwsza przeczytana książka o Zen. Trzeba uważać, bo nastawia strasznie samurajsko do praktyki.

jacekkk | 2016-03-25

Jakie są te trzy filary? Nauka, praktyka, oświecenie. Dharma, zazen, satori. Dokądkolwiek uda się człowiek, jakąkolwiek zajmie się religią czy filozofią, zawsze będzie niósł ze sobą niewidoczną dla niego, a tak oczywistą Jaźń, Pustkę, Świadomość, zwane Umysłem Buddy, Self albo Ja-ja. Rozpoznanie, czym to jest i kim jestem ja sam - to cel praktyki zen. Fascynujące w tej książce są opisy doświadczeń kensho-satori. Bodaj pierwsze w piśmiennictwie buddyjskim na naszym kontynencie. I w ogóle książka - jako tak wyczerpujące opracowanie tematu - też jest pierwsza. Dlatego trzeba ją zauważyć, wyróżnić i chociaż przeczytać. Zawsze warto wracać do klasyki.

Ewik | 2013-05-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Buddyzm