Trzy filary zen

1988-07-01
Jacek Dobrowolski
zen filozofia psychologia

Okładka książki Koło życia i śmierci Philip Kapleau, praca zbiorowa
Koło życia i ś... Philip Kapleau, pra...

Świetna książka dla każdego, kto myśli o rozpoczęciu praktyki zen.

Świetna książka dla każdego, kto myśli o rozpoczęciu praktyki zen.

Po wielu innych książkach o podobnej tematyce wpadła mi w ręce i ta - w mojej opinii świetna, "the must" dla zainteresowanych buddyzmem zen, choć na pewno nie na dzień dobry i nie elementarz czy prosta instrukcja obsługi. Klasyka w sensie ścisłym i najlepszym wydaniu.

Do czwartego jest ok, potem zbędna.

Do czwartego jest ok, potem zbędna.

Strasznie ciężko się ją czyta. Sam początek to taka wyliczanka na temat mistrzów Zen jak i japońskich terminów. Potem masa stron o praktykowaniu zazen i 0 o filozofii zen. Niestety się zawiodłem, mimo tego iż jestem świadom że zen to głównie medytacja, jednakże jak na pierwsze spotkanie z zen to jest ona za ciężka.

Ciężko mi ocenić tą książkę. Przyznam, że wybór padł na nią niechcący. Od dawna rosło we mnie zainteresowanie buddyzmem, a ta książka po prostu wpadła mi w ręce - nie wiedziałam więc co dokładnie kupiłam, nie znałam tego tytułu zanim go nie nabyłam, zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać.
Po kilkudziesięciu stronach zaliczyłam szok. Chciałam sobie poczytać ciekawe historie o medytacji, reinkarnacji, Buddzie etc, a okazało się, że książka mówi O PRAKTYCE. Książka uczy, jak zacząć praktykować! Z tego powodu odłożyłam ją na jakiś czas na bok.
Ciekawość, a przede wszystkim gotowość narosły i zaczęłam kontynuować. Moje spojrzenie uległo zmianie.
Książka jest wspaniała. Wprowadza krok po kroku w technikę medytacji oraz w sam nurt zen. Udostępnia rozmowy uczniów z rosim, ich pytania, wątpliwości i odpowiedzi mistrza. Zawiera świadectwa oświecenia.
Jednym słowem to wspaniała lektura dla kogoś, kto chciałby zacząć, ale nie wie jak. Jest to naturalnie zaledwie jakaś przygrywka, jednak dzięki niej usiadłam i zaczęłam medytować. Wiedziałam choć trochę jak i po co. To dopiero początek drogi ale z czystym sercem polecam osobom, które są zainteresowane PRAKTYKĄ.
Kwestie teoretyczne naturalnie również są omawiane ale nie jakoś szczególnie szeroko. Tylko tyle, by rozumieć pytania i odpowiedzi rosiego, kontekst jego tłumaczeń, filozofię samego zen. Po więcej trzeba sięgnąć do innych książek.
Książka pozostanie jedną z najbliższych mojemu sercu i na pewno będę ją czytać jeszcze wiele razy.

Po kilkudziesięciu stronach zaliczyłam szok. Chciałam sobie poczytać ciekawe...

W przeciwieństwie do sporej części publikacji na ten temat "Trzy filary Zen" stawiają nacisk nie na teorię, lecz na stronę praktyczną, co czyni tę książkę wyjątkowo cenną dla tych, którzy nie tylko pragną się dowiedzieć czym jest buddyzm Zen, lecz także chcą go praktykować.

Jakie są te trzy filary? Nauka, praktyka, oświecenie. Dharma, zazen, satori. Dokądkolwiek uda się człowiek, jakąkolwiek zajmie się religią czy filozofią, zawsze będzie niósł ze sobą niewidoczną dla niego, a tak oczywistą Jaźń, Pustkę, Świadomość, zwane Umysłem Buddy, Self albo Ja-ja. Rozpoznanie, czym to jest i kim jestem ja sam - to cel praktyki zen. Fascynujące w tej książce są opisy doświadczeń kensho-satori. Bodaj pierwsze w piśmiennictwie buddyjskim na naszym kontynencie. I w ogóle książka - jako tak wyczerpujące opracowanie tematu - też jest pierwsza. Dlatego trzeba ją zauważyć, wyróżnić i chociaż przeczytać. Zawsze warto wracać do klasyki.

Wspaniała książka.
Szukałem informacji odnośnie buddyzmu Zen i bardzo cieszę się, że trafiłem własnie na nią. Książka w zasadzie wyczerpuje poruszany temat, porusza różne problemy związane z praktykowaniem i na wiele z nich udziela jasnych odpowiedzi (oczywiście na ile jasne mogą być w Zen). Naprawdę zajduje się w niej wszystko, czego potrzeba, abo rozpocząć praktykę - przynajmniej ja znalazłem tam odpowiedzi na wszystkie pytania które miałem, a także na takie, które powstawały w trakcie czytania, co moim zdaniem czyni książkę tytułem obowiązkowym dla tych, którzy szukają spokoju ducha lub próbują odnaleźć się w świecie, a nie do końca wiedzą jak to osiągnąć.

Zdecydowanie polecam każdemu.

Wspaniała książka.

Nie lubię pisać opinii o dawno przeczytanych książkach, z którymi nie jestem już na bieżąco, ale zbulwersowało mnie to, co tutaj ktoś załączył jako opis książki.
Tę książkę czytałem jeszcze jako licealista i po lekturze właściwie poczułem pełne nasycenie i fascynację tematem. Kolejne książki odbierałem jako wtórne i mniej kompletne, chyba jedyne co mógłbym wtedy zrobić więcej to zapisanie się do jakiegoś koła zen.
Co do zarzutów, które przedstawia opisujący. Zacytuję odpowiedź jednego z uczniów Philipa Kapleau (który został po nim opatem w Rochester Zen Center):
[Rosi Bodhin Kjolhede, http://www.rzc.org/wp-content/uploads/2012/01/Roshi-and-His-Teachers.pdf tłumaczenie:
"Rosi (Kapleau) zwracał uwagę na naciski rosiego Yasutaniego by nie tłumaczyć Sutry Serca na język angielski, lecz aby śpiewać ją po japońsku. [...] Przytoczę jego (Kapleau) własne słowa z posłowia książki Zen: Merging of East and West:
<<Z powodu sprzeciwu mojego nauczyciela wobec przeszczepiania Zen na grunt zachodni, a także z innych powodów, stało się dla mnie niezwykle trudnym pozostanie jego uczniem i poprosiłem o możliwość odejścia.>>
[...]
Rozłam pojawił się zanim rosi uzyskał pełny przekaz Dharmy od rosiego Yasutaniego. Pozostał zestaw koanów, nad którym rosi nigdy nie pracował i jakich nigdy nie proponował (w centrum). [te koany są już proponowane w naszym centrum]. Trzeba zaznaczyć, że rosi nigdy nie twierdził jakoby uzyskał pełny przekaz Dharmy, inka. Mówił jedynie, że uzyskał od rosiego Yasutaniego prawo do nauczania. Stało się to już po powrocie rosiego do USA. Nigdy nie czułem potrzeby poznawania wszystkich szczegółów. Ale rosi pokazał mi certyfikat, który uzyskał od rosiego Yasutaniego. Pokazał mi również szatę i miseczkę, tradycyjne przedmioty, dawane uczniowi, który uzyskuje od swego nauczyciela prawo nauczania"

ps.
02.08.2014: Widzę, że opis książki został już zmieniony, niemniej może te informacje komuś jeszcze się przydadzą, jeśli usłyszy zarzut "kontrowersyjności" autora.

Jedna z pierwszych książek buddyjskich wydanych w Polsce

Jedna z pierwszych książek buddyjskich wydanych w Polsce