Cała prawda o planecie Ksi. Drugie spojrzenie na planetę Ksi

Darmowe dodatki Edytuj książkę

Dowódca ekspedycji ratunkowej odkrywa prawdę o planecie Ksi, lecz sam powątpiewa, czy to aby cała prawda. Po powrocie na Ziemię zdaje raport swym przełożonym i znowu leci na Ksi. O tym, co tam zastanie i jak potoczą się losy żyjących w ekstremalnych warunkach kolonistów, nie dowiemy się już nigdy, ponieważ autor książki zmarł.

J.A. Zajdel książką „Limes inferior” ocenioną przeze mnie na „10” gwiazdek dołączył do grona moich ulubionych autorów.
W młodości czytałem. Tym razem odbiór trochę inny.
Plusy:
- ciekawa koncepcja fabuły - nieudana kolonizacja planety Ksi;
- zawsze znajdą się ludzie za wszelką ceną dążący do władzy;
- pokazanie, że wielu ludzi potrzebuje „pana nad sobą”;
- człowiek w nawet ekstremalnych warunkach potrafi jakoś „żyć”;
- niektórzy (mam nadzieję, że tylko niektórzy) zrobią wszystko byle tylko utrzymać się na szczycie hierarchii;
- wiele ukrytych podtekstów i aluzji do czasów w których żył autor;
- ciekawy konspekt i fragment niedokończonej powieści „Drugie spojrzenie ..”;
- myślę że kontynuacja powieści byłaby jeszcze ciekawsza;
- uzmysłowienie, że odległości w kosmosie są trudne do wyobrażenia;
- większość problemów w kosmosie nie wynika z obecności „Obcych” lecz ludzi.
Minus - szkoda, że śmierć nie pozwoliła autorowi dokończyć drugiej powieści.
Ogółem książka bardzo dobra, warta...

annaroza | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Ta pozycja sprawiła mi nieco problemów. To właśnie dzięki m. in. utworom Zajdla zainteresowałam się wiele lat temu literaturą SF. I byłam pewna, że tę pozycję czytałam. Ale wcale nie mogłam przypomnieć sobie jej treści. Dopiero po ponownym przeczytaniu upewniłam się, że znam tę powieść. Co prawda jako nastolatka zupełnie inaczej ją odbierałam niż dzisiaj. Wtedy skupiałam się głównie na akcji, zupełnie nie zwracając uwagi na polityczne i społeczne aspekty utworu. Dopiero dzisiaj odkryłam i zrozumiałam ukryte treści i aluzje. Myślę, że warto było powrócić do dawnej lektury, by odkryć ją na nowo. Ucieszył mnie też fakt, że w książce zamieszczono fragmenty drugiej nieukończonej powieści o planecie Ksi. Trochę szkoda, że autor nie zdążył ukończyć tego dzieła.

keskese | 2017-08-21
Na półkach: Przeczytane, 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chyba najbardziej socjologiczna książka Zajdla, jaką czytałam, i najwyraźniej słusznie - wiki mówi o fantastyce socjologicznej. Zamysł jest dobry, choć przypomina mi skowyt "wiemy, że socjalizm nie wyszedł tu, tu i tutaj, ale tym razem nam wyjdzie, tym razem mamy inny pomysł". Już od samego początku Ksi jawił mi się jako suspens grubo podszyty politycznymi nićmi. W wielkim skrócie: Ziemianie wysyłają ekspedycję na planetę Ksi, teoretyczny raj do zamieszkania. Podczas osiedlania dochodzi do rebelii, na wskutek czego kontakt z Ziemią zostaje zerwany, a władzę przejmują terroryści mający "lepszą wizję". Chowają zapasy jedzenia oraz nowoczesne narzędzia, a wybudzonym ze stazy ludziom nakazują budować swoje biura, a potem dopiero domostwa, jedynie za pomocą rąk. Jednocześnie rusza machina propagandowa obwiniająca o wszystko ziemską rasę; zdrajców swojego gatunku. Wszyscy ludzie zostają oznaczeni numerami na czole - tu skojarzenie z Ziamiatinem było natychmiastowe - i wpaja się im...

Jurek | 2013-12-25
Przeczytana: grudzień 2013

Chyba najlepszą, choć zbyt lakoniczną recenzją tej książki mogłoby być potoczne powiedzonko: „stara ale jara”. „Stara” bo w końcu sprzed ćwierćwiecza, i co za tym idzie – niektóre rekwizyty czy drugoplanowe drobiazgi w chwili obecnej mogą wydawać się niezbyt „fantastyczne”, ale to drobnostka. „Stara”, bo próżno szukać w tej powieści nowoczesnych wynalazków stylistycznych typu udziwnionej do granic możliwości kompozycji czy kilkunastu przeplatających się wątków, albo pomysłów takich jak… (tu do woli można wstawiać: krasnoludki, pięciowymiarowi Obcy, zdalny odczytywacz myśli itp.). Nic z tych rzeczy.
Jest za to coś co zdecydowanie oparło się upływowi czasu – ciekawy pomysł oraz „trzymanie się ziemi” (jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało w odniesieniu do powieści s-f).
Ciekawy pomysł to historia niezbyt udanej kolonizacji nowej planety (tytułowej Ksi), podczas której kilkutysięczna grupa osadników zostaje „przechwycona” przez grupkę terrorystów, co zasadniczo zmienia plany rozwoju...

ira | 2014-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Przegadane, niestety.
Brakuje trochę dynamiki, może jakiegoś przemieszania wątków...? Zaczyna się nieźle, jest ryzykowna misja, potem nagle - łup! - znaleźliśmy pamiętnik Pradziadka (z Pradziadkiem w pakiecie), trochę nad nim podumaliśmy, ot i cała zabawa.
Za dużo dumania, za mało akcji, choć historia jest interesująca i zakończenie chwytliwe. Szkoda, że całość sprawia wrażenie niedopracowanej.

Stilgar | 2015-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Planeta KSI to świat, który może zaistnieć wszędzie. A może się zdarzyło i my jesteśmy potomkami numerowanych. Świat równości i zadowolenie z życia dzięki pracy własnych rąk. Przerabialiśmy to w różnych wydaniach. Ale kto wie, co się będzie działo jak zaczniemy zasiedlać inne planety.
Żal tylko, iż autor nie zdążył skończyć drugiej części, bo być może poznalibyśmy inne implikacje społeczeństwa równych i równiejszych.

Joanna | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Fantastyka socjologiczna, pozycja obowiązkowa dla fanów Orwella, Huxley'a oraz Dicka.

Na początku powieści poznajemy komandora Sloth'a. Data jego urodzenia sięga ponad 100 lat wstecz, natomiast biologicznie ma ok 40 lat. Jest pilotem lotów międzygwiezdnych a jego życie składa się z kawałków - lot, hibernacja i urlop na Ziemi. Właśnie zażywa 3 - miesięcznego wypoczynku kiedy dostaje następne zlecenie: zbadać co stało się z misją osiedleńczą na planetę Ksi. Lot ma potrwać ponad 20 lat.

Podczas podróży ekspedycja Sloth'a napotyka statek osadników z pasażerem na pokładzie. Z jego dziennika dowiadują się, że Ksi została opanowana przez grupę terrorystów, którzy starają się odciąć osadników od Ziemi i zbudować świat, w którym reszta będzie pracować i podlegać właśnie im.

Świat Ksi opiera się na numerach, które są tatuowane na czołach osadników. Pierwsze 10 mają terroryści, na kolejne 10 trzeba zasłużyć a potem to już plebs.

Niestety nie poznamy oryginalnego zakończenia tej historii,...

Mavericus | 2010-11-19
Przeczytana: 23 maja 2008

Ludzie zastanawiają się co by było, gdyby..wysłać ludzi na Marsa, tam założyć osiedla .Ta książka odpowiada na te pytania i pokazuje jakie procesy społeczne zachodzą, gdy ludzi z ich nawykami i przyzwyczajeniami osiedlić z dala o środowiska w jakim do tej pory żyli. Tak jak robotników z klasy robotniczo-chłopskiej umiejscowić wśród inteligentów .Konsekwencji można się domyśleć. Świetna książka o władzy, podeptanej ludzkiej godności i zmaganiach o lepszy byt wciąż zmieniających się warstwach hierarchicznego społeczeństwa.

CrazyDaisy_MR | 2017-04-21
Przeczytana: grudzień 2015

Wow! Cudze chwalicie a swego często nie znacie ... Wizjoner i Mistrz słowa ... wspaniała!

Jola | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 29 listopada 2014

Dla mnie było rewelacyjnie. Znalazłam w tej książce wszystko to, co tak bardzo lubię w literaturze. Jest podróż kosmiczna do odległej galaktyki, jest opowieść o ludziach i o systemie społecznym, który niestety ciągle mam w pamięci. Wspaniale opowiedziane jest za pomocą pamiętnika pradziadka powstawanie znienawidzonego systemu totalitarnego. Aż się dziwię, że dopiero teraz sięgnęłam po tę książkę. Gorąco polecam.