Cała prawda o planecie Ksi. Drugie spojrzenie na planetę Ksi

Okładka książki Cała prawda o planecie Ksi. Drugie spojrzenie na planetę Ksi Janusz A. Zajdel
Okładka książki Cała prawda o planecie Ksi. Drugie spojrzenie na planetę Ksi
Janusz A. Zajdel Wydawnictwo: superNOWA fantasy, science fiction
superNOWA
2005-01-01
2005-01-01
Ksi planeta fantastyka polska klasyka fantastyki polskiej Zajdel

Bardzo dobra pozycja. Szkoda, że niedokończona, ach jaka szkoda.

Bardzo dobra pozycja. Szkoda, że niedokończona, ach jaka szkoda.

Doskonała książka, która w swej rozszerzonej wersji o posłowie i dodane trzy rozdziały jej drugiej części, świetnie ilustruje ułomność systemów antyutopijnych. Fabuła absolutnie ponadczasowa, mająca punkty styczne z realiami czasów obecnych, a zwłaszcza ostatnich lat.
Polecam każdemu fanowi socjologicznej fantastyki.

Polecam każdemu fanowi socjologicznej fantastyki.

Świetna książka, opisująca terroryzm i działanie systemów socjalistycznych, które w krótkim czasie przerodzą się w dyktaturę okraszoną kultem jednostki.

Dobre, choć nie tak jak limes, cylinder czy paradyzja, to i tak warte przeczytania.

Kontynuacja polskiej klasyki gatunku, niestety niedokończona. Must read dla fanów klimatów kosmicznych.

Książka pomimo lat nie traci na jakości, jest nadal aktualna szczególnie przy ostatnich zmianach politycznych.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

bardzo mi sie Zajdel podoba. mimo ze czytalem to zaraz po Paradyzji, dla ktorej Ksi byla pierwowzorem to nie czuc jakos przesytu tematem totalitaryzmu w izolowanych spoleczenstwach.

Książka pomaga zrozumieć dlaczego wyjście z totalitaryzmu jest trudne i jak bardzo narażone jest na popadnięcie w kolejny totalitaryzm. Współczesnym moim rodakom od rozwagę. Konkluzje smutne. Niemniej - polecam, bo mądre.

Kolejna pozycja autora o totalitaryźmie.

Kolejna pozycja autora o totalitaryźmie.

Janusza Andrzeja Zajdla poznałem dzięki nagrodom jego imienia. Zacząłem sprawdzać, kim jest osoba, która odpowiada za najważniejsze- obok Nike- nagrody w polskiej literaturze. Tak uważam. I dzięki temu odkryłem twórce, który powinien być równie bardzo, a może i bardziej szanowany niż Lem albo Dukaj. Wielki żal, że o ww pamięta się dzięki dziełom, a o Zajdlu tylko dzięki nagrodom.

Od razu słowa szacunku dla Sprocketa. Czyli dla autora słynnej mapy do gry 'Heroes of might and magic 3' pt. 'Limes inferrior'. Kto wie, czy gdyby nie ta genialna mapa poznałbym kiedykolwiek tego genialnego autora. Koniec prywaty, ad rem.

Jest kilka komplikacji do wyjaśnienia. Zajdel chciał dokończyć 'Planetę Ksi', ale nie zdążył, bo zmarł w 1985r. Powstało wydanie pośmiertne dokończone przez młodego autora Marcina Kowalczyka, ale ja nie to wydanie recenzuje i w ogóle nie zgadzam się z nim. Fanowski spin-off to nie to samo co oryginalna wizja autora.

Teraz już będzie o książce, ale z konieczną pamięcią o realiach. Bo do teraz się zastanawiam, jakim cudem ta książka przeszła przez łańcuchy cenzury politycznej. Może to zasługa roku wydania, może w 1983r. sieci nie były aż tak ścisłe. Bo 'Cała prawda o planecie Ksi' to bezpośredni atak na ustrój komunistyczny!

Po dość rozwleczonym i kiepskim openingu kosmicznym bohaterowie odkrywają pamiętnik Jedenastki zwanego później Pradziadkiem i zaczyna się właściwa treść książki, którą jest wieloznaczny pastisz rozwoju komunizmu. Skojarzenia z Orwellem mile widziane, zwłaszcza z 'Folwarkiem zwierzęcym'. Można z pewną przyjemnością rozszyfrowywać imiona astronautów łącząc je z autentycznymi twórcami ZSRR. Jest to zabawa nieco skromniejsza niż u Orwella, ale też i Zajdel sięga od niego głębiej. Stara się zrozumieć system, jego początek, ksztłtowanie i sens trwałości.

Dużo wrażeń i spory materiał do aktualnej refeksji dają wrażenia uczestników ekspedycji ratunkowej na Planetę Ksi. Czy oni mogli uratować mieszkańców? Czy zachowawczość Slota faktycznie miała sens? Czy Zajdel w imię fabularnych racji roli nowinek technicznych? Każdy, kto pamięta komunę wie, jakim wabikiem były luksusy 'zgniłego Zachodu'. A może w 1983r. nie było to takie widoczne? Mniejsza z tym. Ważniejszy dla autora i tej książki jest fakt, że w ogóle takie myśli wywołuje. Zajdel dzięki temu przebija wszystko to, co się stawia przed autorem s-f. I jednocześnie wręcz przebija 'Folwark zwierzęcy' Orwella, bo Orwell jedynie bawił się w alegorię, a Zajdel z błyskiem i naukową werwą ten świat analizuje.

Problemem podstawowym pozostaje nieukończoność tej historii. Nie potrafię powiedzieć, czym 'Drugie spojrzenie na planetę Ksi' miało być i w jaką stronę mogło pójść. Czy Zajdel chciał wyjść poza- było nie było- sztampowy pastisz PRL-u? Czy chciał- ostrzegawczo- opisać inwazję Czerwonego Świtu lub pokazać efekty ratowniczej misji Silvy i reszty ochotników na Ksi? Jako że Slot wraca na planetę stawiam na to ostatnie. Ale prawdy nie poznamy i żaden szczeniak z prawami do kontynuacji drzwi do niej nam nie otworzy.

Inne dzieła Zajdla zrobiły na mnie większe wrażenie. Ale każde z nich wywołuje u mnie szacunek do autora i żal, że takiego klasyka gatunku przedwcześnie straciliśmy.

7/10. Ocena na podstawie tego, czego nie zablokowała śmierć autora. Bez znajomości i bez brania pod uwagę kontynuacji autorstwa pana Kowalczyka.

Wersja audio w wykonaniu Rocha Siemianowskiego. Tu ciężko coś inteligentnego napisać. Klasyk czyta klasyka, obaj są świetni. Kto ceni audiobooki ten pana Rocha musi docenić.

• Science Fiction
  • Audiobooki

Janusz A. Zajdel Cała prawda o planecie Ksi. Drugie spojrzenie na planetę Ksi Zobacz więcej