Okładka książki Nasza Pani Radosna czyli Dziwne przygody pułkownika armii belgijskiej Gastona Bodineau Władysław Zambrzycki
Władysław Zambrzycki Wydawnictwo: Czytelnik fantasy, science fiction
Czytelnik
1957-01-01
1957-01-01

Bardzo ciekawa fabuła powieści. Oceniłabym wyżej (8 -rewelacyjna),gdyby nie bardzo powierzchowna i nieprawdziwa charakterystyka kobiecych bohaterek książki. Słuchałam z przyjemnością (Maciej Rayzacher jako lektor).

Kto czytał "Kwaterę bożych pomyleńców" ten nie będzie zawiedziony "Naszą panią radosną". W skrócie - czterech poszukiwaczy przygód przenosi się z XX wieku wprost do tętniących życiem Pompej.
Tak jak w "Kwaterze[..]":mamy
- dużo smaczków filozoficznych ale napisanych przystępnym językiem;
- świetne postacie pierwszo i drugoplanowe, aż chciałoby się przeczytać osobną powieść o losach pięknej Heleny i wdowy Tulli albo o Polakach robiących interesy w Polsce okresu 20 lecia międzywojennego... ale Helena Boże :).
A do tego jakże inaczej pokazany świat okresu Cesarstwa Rzymskiego niż w serialach fabularnych czy też nawet programach dokumentalnych (np życie niewolników, stosunki międzyludzkie).
Trzeba więc tylko przełknąć samą możliwość przeniesienia się w czasie za pomocą peyotlu i można się zanurzyć w innym świecie... ale co tam, kto ma peyotl... ;)
ps. mam takie wrażenie, że autor chyba jest troszkę zapomniany bo... w swoich książkach lubił dać porządnego prztyczka polskiemu katolicyzmowi.
Bardzo polecam!

Tak jak w "Kwaterze[..]":mamy
- dużo smaczków filozoficznych ale napisanych przystępnym językiem;

Dopiero niedawno "odkryłam" Zambrzyckiego, to świetny pisarz, uważam, że niesłusznie zapomniany.Pierwszą książką, którą przeczytałam, była "Kwatera bożych pomyleńców". Bardzo mi się spodobała. W bibliotece znalazłam jeszcze "Naszą panią radosną". Trzeba będzie szukać dalej, bo naprawdę warto.

Pułkownik i jego kompani przenoszą się w czasie przy pomocy peyotlu.
W starożytnej Pompei przeżywają szereg niesamowitych przygód, zarabiają wielkie pieniądze, produkując alkohol.

Całość jest niezwykle urokliwa, zabawna, czyta się jednym tchem, bohaterowie budzą wielką sympatię. Gorąco polecam.

Pułkownik i jego kompani przenoszą się w czasie przy pomocy peyotlu.
W...

• Stara fantastyka