Dzień dłuższy niż stulecie

Tłumaczenie: Aleksander Bogdański
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
И дольше века длится день
83-05-11579-8
Kirgizja, Kirgistan
Adam

W swojej powieści do bogatego zestawu dotychczas używanych środków pisarskich włączył Ajtmatow elementy gatunku sience-fiction. Powieść ta jest opisem jednego długiego dnia wyprawy grona żałobników przez step na odległe cmentarzysko. Lecz w opisie tym - stapiając w jednej narracji rzeczywistość, mity i legendy swego kraju z fantastyką kosmiczną - poruszył pisarz wiele spraw o znaczeniu...

Powieść ta jest opisem jednego długiego dnia wyprawy grona żałobników przez step na odległe cmentarzysko. Lecz w opisie tym - stapiając w jednej narracji rzeczywistość, mity i legendy swego kraju z fantastyką kosmiczną - poruszył pisarz wiele spraw o znaczeniu uniwersalnym, wyraził niepokój o losy świata, fizycznie poszerzającego się o kosmos, duchowo jednak pustoszejącego.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1986

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Hanisza | 2013-09-25
Adam | 2010-09-11