Kaskada Franchimont

luniaczek

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Breaking_Bad | 2019-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Przygody pana Ksawerego i jego ucznia Błażeja w Belgii w okresie międzywojennym mają specyficzny urok, który sprawia, że śledzi się je z uśmiechem. Władysław Zambrzycki wyjaśnia, że: "Bohaterowie tej powieści są wrażliwi na <<zwanze>>. Chwała im za to. Ich osobliwe przygody pozwolą czytelnikom połapać się w tej grze psychicznej, którą chyba słusznie można by nazwać weselem umysłów nieprzeciętnych". Autor zetknął się ze "zwanze" osobiście, studiując w Belgii. Jeden z bohaterów, Błażej, tak rozumie ten termin: "Prawdziwe <<zwanze>> powinno być bezinteresowne, zatajone, wytworne i zabawne. Innymi słowy jest to wysublimowany żart, dla większości niezrozumiały, a tak osobisty, że pozostawia radość na całe życie".
Obydwaj nie stronią od nieprzewidywalnych pomysłów i zachowań, które wpędzają ich często w tarapaty. Poczynając od aresztowania za wtargnięcie do klasztoru sióstr jansenistek, przez pobicie pana Ksawerego przez tłum, za rzucenie przez niego pomidorem w pomnik króla, przypadkowe...

Zbigniew_Malinowski | 2017-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Tę książkę polecał Zbigniew Florczak w "Podróżach na horyzonty", wynotowałem to sobie i ją odnalazłem. Dziękuję Panu, Panie Zbigniewie!
Ma w sobie ta niewielka książka coś z "Colas Breugnon" i z "Jak spotkałem się z rybami" - mianowicie beztroskę, pogodę ducha i radość pozbawioną jednak rechotu. O ile jednak tamte mają też głębsze treści filozoficzne (pierwsza) oraz nostalgię i ponure tło (druga) to "Kaskada" jest beztroską w stanie czystym. Nie mam pojęcia, jak autorowi się to udało zrobić, ale to jest fantastyczne. Jeśli ktoś potrzebuje pociechy, jeśli nie chce więcej rozpaczać albo po prostu potrzebuje na kilka godzina znaleźć się w innym, lepszym świecie, to lekarstwo jest tu!

I mały spoiler: jeśli już faktycznie wszystko idzie nie tak i jest powód do rozpaczy to przeznaczcie sobie 3 godziny na rozpaczanie, powiedzmy od 19 do 22, narozpaczajcie w tym czasie ile wlezie, a potem będziecie mieli spokój.

Bardzo, bardzo, bardzo dobre!