Lwica na brzegu rzeki

Wydawnictwo: The Facto
Andrzej

Okrzyknięto ją lwicą lewicy. Z mężnym sercem w kształtnej piersi, jak mawiał o niej Leszek Miller. Jej znakiem firmowym stał się gest zabrania torebki – po raz pierwszy zrobiła to, żegnając się z widzami „Wiadomości” w 1991 roku. W polityce miała spektakularne wzloty i niemniej widowiskowe upadki. Jaka naprawdę jest Aleksandra Jakubowska? Po raz pierwszy zdecydowała się opowiedzieć o sobie...

Po raz pierwszy zdecydowała się opowiedzieć o sobie całą prawdę i jest to opowieść bez retuszu. O dzieciństwie i młodości w szemranej dzielnicy Pruszkowa – Żbikowie, o małżeńskim mezaliansie, trudnym macierzyństwie, o pracy w mediach w czasach polskiej transformacji, wreszcie o polityce. A jeśli polityka, to i afery, a wśród nich ta najgłośniejsza – afera Rywina i faktyczny w niej udział Aleksandry Jakubowskiej. Z tych opowieści wyłania się obraz kobiety niezwykle silnej, przebojowej, lojalnej nawet wbrew sobie. Ale jest to także obraz Polski i polskiej polityki, pełnej zakrętów, niespodziewanych zwrotów akcji, okraszony mnóstwem anegdotycznych historii dotyczących osób, które swego czasu nadawały ton politycznej scenie. Komu się naraziła? Kto ją zdradził? A wreszcie też – kto się boi Aleksandry Jakubowskiej? O tym w najgłośniejszym tego roku wywiadzie rzece, jaki z Aleksandrą Jakubowską przeprowadziła Anita Czupryn.

źródło opisu: http://thefacto.pl/ksiazki/literatura-faktu/lwica-na-brzegu-rzeki.html

źródło okładki: http://thefacto.pl/ksiazki/literatura-faktu/lwica-na-brzegu-rzeki.html

Omnikoron | 2017-05-29
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 29 maja 2017

Inspirująca pozycja!

Osoba Jakubowskiej kojarzona była przeze mnie z licznymi aferami i przekrętami, jakie miały miejsce za czasów SLD. Do tego, była dla mnie taką „szarą eminencją” trzymająca władzę, wiecznie uśmiechniętą cwaniara, która lekce sobie waży prawo i zawsze spada na cztery łapy. A wszyscy wokół niej kończyli znacznie gorzej. Prawda, jaka to musi być silna, pełna władzy i sprytu kobieta, skoro, jako jedyna, uniknęła jakiejkolwiek kary i nie poniosła żadnych konsekwencji?

Pomimo tego, mój stosunek do niej, był raczej obojętny, a Jakubowska stanowiła potwierdzenie mego przekonania – polityka to miejsce, w którym egzystują tylko ludzie o demonicznych umiejętnościach!

Minęło sporo lat, sam też bardziej dojrzałem (wolę myśleć o sobie w ten sposób) i na pewne sprawy patrzę już z innej perspektywy. Zatem z dozą wielkiej ciekawości, sięgnąłem po ten wywiad rzekę, jaki przez zupełny przypadek trafiłem na półce w księgarni. Zainteresowanie relacjami publicznymi, polityka i...

Andrzej | 2016-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Ciekawa książka podana w lekkiej formie.

"Lwica na brzegu rzeki" to historia kobiety, która robi imponującą karierę sięgąjac najwyższych stanowisk w państwie. Kariera nagle zwija się. Trudno powiedziec co robi większe wrażenie. Pytanie retoryczne. Oczywiście, że upadek.

Była rzeczniczka rządu poruszyła mnie prostotą i godnością z jaką opowiada o próbach, których sprostała. O sukcesach potrafi opowiadać każdy. Każdy jest fotogeniczny w ładnym plenerze. Inaczej z niedolą. Doświadczenie samotności jest wtedy okrutne. Nie wiem czy i na ile Pani Jakubowska jest pobożna. W każdym razie w mojej ocenie jej doświadczenia są głęboko religijne. A ona w sposób religijny owo doświadczenie przepracowała i przepracowuje. Na więcej sobie nie pozwalam, ponieważ trąciło by to egzaltacją w myśl mądrości la Rochefoucauld, że „zawsze mamy dość sił, żeby znieść cierpienia innych”.

Polecam.

carmelovy | 2017-09-30