Podziemne miasto

Cykl: Archeolog Robert Karcz (tom 1) | Seria: z Mustangiem
Wydawnictwo: Bernardinum
Podziemne miasto
Kacper

Robert Karcz – archeolog i awanturnik. Po niebezpiecznym incydencie podczas wykopalisk w Egipcie zostaje ewakuowany do Polski. Lepiej, żeby jakiś czas posiedział cicho, dlatego zatrudnia się jako nauczyciel historii w legnickim gimnazjum. Poznaje tam miejscowych pasjonatów historii i pod ich wpływam zaczyna interesować się przeszłością Legnicy. Pewnego dnia dosłownie zapada się pod ziemię…

źródło opisu: www.ksiegarnia.bernardinum.com.pl

źródło okładki: www.ksiegarnia.bernardinum.com.pl

PAWEŁ82 | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

Może nie jest to wielka przygoda na miarę tych o których pisze James Rollins albo Clive Cussler być może dlatego iż cała akcja dzieję się w Legnicy koło której mieszkam i brakowało mi bardziej egzotycznych miejsc. To samo tyczy się głównego bohatera książki Roberta Karcza postać która jest praktycznie bezbarwna i mało ciekawa i raczej nie zapamiętam go zbyt długo. Podziemne Miasto nie jest książką złą ale brakuje jej oryginalnych postaci i może bardziej egzotycznych miejsc na miejsce akcji a po jej przeczytaniu czuję pewien niedosyt iż to mogła być naprawdę bardzo dobra książka o której będę pamiętał bardzo długo.

Nie miałam do czynienia jeszcze z książkami pana Przemka, a po tę sięgnęłam z przekory. Ani archeologia, ani historia nie jest moją mocną stroną. Inaczej jest z przygodą, więc postanowiłam dać szansę. Jak byłam nastawiona do tej pozycji? Neutralnie. Ani nie sądziłam, że ją pokocham ani, że ją z nienawidzę. Z każdym razie po zakończeniu książki byłam zaskoczona.

Robert Karcz to młody i ambitny archeolog. Po przeżyciu w Egipcie niebezpiecznych zdarzeń wraca do Polski i z pomocą starszej siostry znajduje mieszkanie i pracę w Legnicy. Przyjmuje posadę nauczyciela historii w tamtejszym gimnazjum gdzie od samego początku staje się ciekawostką dla wszystkich. Dwie kobiety w szkole pałają do niego uczuciami- zgoła odmiennymi. Profesor Cicha zdecydowanie nie toleruje jego osoby, a bibliotekarka Tkaczyk z czasem zaczyna go traktować nie tylko jak kolegę z pracy. Jako, że sam Robert jest mężczyzną o specyficznym charakterze , a mianowicie jest niepokorny i niesłuchany jak nastolatek, ale...

Trzyiks | 2018-03-17
Przeczytana: 14 marca 2018

Tak na prawdę nigdy bym po tą książkę się sięgnął gdyby nie rekomendacja Wojciecha Cejrowskiego. Uwielbiam jego książki, a skoro on polecał Przemka Corso to oznaczało, że i ja powinienem się zapoznać z tym twórcą.
Historia narysowana przez Przemka Corso jest dość prosta i jednolita. Nic nas nie zaskakuje, a tego bym oczekiwał po książce o archeologu. Karcz, główny bohater, jest przedstawiona jako nietuzinkowy nauczyciel w lokalnym gimnazjum, były archeolog. Szybko staje się osobą, której inni ludzie chcą się pozbyć, mimo iż tak naprawdę jedyne co zrobił to zdrapał tynk w jakiejś zrujnowanej mleczarni.
Trochę to grubymi nićmi szyte, ale... postacie przestawione w książce są fajne i zdążyłem je polubić oraz całość czyta się miło i szybko.
Jak lubisz książki Cejrowskiego, polubisz i tą książkę. A jak nie lubisz książek Cejrowskiego... to mimo wszystko powinna ci się spodobać ta książka.

Joanna | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

Zabawna książka przygodowa - trochę jak mieszanka przygód Indiany Jonesa i Pana Samochodzika. Jej bohater - Robert Karcz to archeolog - awanturnik, któremu zdarza się sprzedawać mniej cenne znaleziska, aby dzięki temu pozyskać pieniądze na wyprawy badawcze. Jak mówi motto powtarzane przy każdym rozdziale: nie trzeba szukać przygód - one same cię znajdą. I tak właśnie dzieje się w przypadku Karcza, który trafia do Legnicy po szalonej awanturze, jaka rozpętała się w Egipcie, gdzie archeolog nielegalnie zdobył cenny przedmiot, omal przy tym nie tracąc życia.
Praca w legnickim gimnazjum ma być dla niego szansą na wyciszenie, ale tak się nie dzieje, bo Karcz po prostu przyciąga przygody. Odkrywa w Legnicy sieć tajemniczych tuneli i kiedy próbuje odkryć ich tajemnicę, ktoś zaczyna mu w tym przeszkadzać - i to bardzo skutecznie. Wielokrotnie pobity, okradziony i sponiewierany Karcz nie jest jednak osobą, która się poddaje. Zwłaszcza, gdy ma do pomocy szaloną nastolatkę Zuzę, która...

Kacper | 2017-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2017

Sięgnąłem po tę książkę tylko dlatego, że "odkrył" i polecił ją Wojciech Cejrowski. Znając jego książki i gawędziarski styl uznałem, że jeżeli coś podoba się jemu, to mi pewnie też podejdzie. Niestety - zawiodłem się. Dość prosta i przez większość czasu mało angażująca historia, mało interesujący bohaterowie (a czasem irytujący - Acidolka...), Robert Karcz, który jest tylko kiepskim miksem Indiany Jonesa i Pawła Zawadzkiego z serialu Belfer... Bardzo lubię legendy i historie związane z II Wojną Światową, poniemieckie bunkry, ukryte skarby, tajne laboratoria itd. Intryga, którą autor przedstawia w "Podziemnym Mieście" mnie jednak nie porwała. Czyta się to lekko i szybko, ale za 2 miesiące nie będę już pewnie pamiętał o co tu właściwie chodziło.

VAuretta | 2017-04-21

Legnicka afera
Po "Maratonie" z pełną dozą rezerwy podchodziłam do twórczości Przemka Corso. Jak się okazało całkowicie bez powodu!
Książka opowiada o moim rodzinnym mieście, więc czytając ją czułam się jak w domu.
Razem z głównym bohaterem spacerowałam ulicami rodzinnego miasta, lecz nie czułam się jak mieszkaniec. Czułam się jakbym pierwszy raz przyjechała do Legnicy i razem z Robertem poznawała to miasto od nowa.
Barwne postacie, dużo rewelacyjnego humoru i akcja, która powoduje że nie możesz oderwać się od czytania. Nagle okazuje się, że razem z Robertem jeździsz jego paliwożernym autem i przeżywasz jego każdą rozterkę, każdy ból i każdą radość.

Godna polecenia pozycja - nie tylko na wakacje.
Polecam z całego niewyspanego serca!

miedzyliterami | 2017-09-06
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Robert Karcz - archeolog, którego jednym z ulubionych zajęć jest wpadanie w tarapaty. Bohater przenosi się do Legnicy, gdzie tymczasowo zostaje nauczycielem historii w miejscowym gimnazjum. Po przejściach podczas wykopalisk w Egipcie, Karcz musi wtopić się w tło i odpocząć.
Tylko należy zadać sobie pytanie czy Pan Robert wytrzyma bez węszenia i kłopotów?

To moje pierwsze spotkanie z autorem, muszę się przyznać, że zupełnie przypadkowe, ale nie żałuje!
Warto czasem sięgnąć po coś od tak i złapać tak ciekawą historię, która pozwoli nam się na chwile oderwać od rzeczywistości.
Książka zaciekawiła mnie samym faktem, że akcja całej fabuły toczy się w Legnicy - małe miasto koło którego mieszkam. Można wziąć książkę w swoje łapki i przejść się z nią tymi samymi drogami które przemierza główny bohater, to ciekawe jak dla mnie.

Robert Karcz - człowiek bezgranicznie zakochany w swoim aucie : Mustang model mach 1 z 1971r.Z autem również łączy się historia z przeszłości, przez co łatwiej...

Maciej Zelek | 2017-07-19

Akcja zaczyna się niestety dopiero w połowie

Katarzyna | 2018-06-17
Robert Frączek | 2018-06-12