Piąta ewangelia

Sonia Draga
2017-01-11
2017-01-11
Paweł Cichawa
literatura amerykańska spisek śledztwo tajemnica thriller zagrożenie

Okładka książki Reguła czterech Ian Caldwell, Dustin Thomason
Reguła czterech Ian Caldwell, Dusti...

Dla mnie jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. Tajemnica, historia, śledztwo, wiara... Wszystko, co mnie intryguje i ciekawi. Polecam!

Ciekawa pozycja, choć ciężko ją zaklasyfikować. Z jednej strony kryminał (chyba),z drugiej zaś Wielka Tajemnica Chrześcijaństwa (w stylu Dana Browna). Dość szczegółowo prezentuje hierarchiczność struktur Watykanu, zależności i protokoły obrzędów. Nigdy nie byłem w Rzymie, a co za tym idzie w Watykanie, ale Autor całkiem plastycznie przedstawił zabytki i rozkład budowli. Fajne. Nie przekonał mnie jednak główny bohater, niestety przedstawiony jako kompletny niedojda (za przeproszeniem) :-). Książka baardzo długa, ale to zaleta.

Dawno nie czytałem nic tak nudnego. Akcja się strasznie wlecze. Doceniam oczywiście włożoną pracę, informacje historyczne są faktycznie bardzo ciekawe, ale nie jest to książka dla mnie.

Ciężka, ale wciągająca.

Ciężka, ale wciągająca.

Mimo, że rozwój wypadków da się przewidzieć, to czyta się bardzo dobrze.

Mimo, że rozwój wypadków da się przewidzieć, to czyta się bardzo dobrze.

DOSKONAŁA, trzyma w napięciu, jak najlepszy thriller. Pięknie pokazana miłość braterska między dwoma braćmi ( jeden jest księdzem greko-katolikiem , Simon - księdzem katolickim). Motyw ogromnej miłości narratora do 5 letniego synka. Bardzo subtelnie pokazane postaci JaPawła II i jego sekretarza .

Nie, nie jest to drugi Dan Brown, choć też kryminał... religijny. Dużo ambitniejszy, choć nie do końca na dobre mu to wyszło. Główną wadą książki jest to, że nie wiadomo O. Czym. Ona. Jest.

Tytuł na przykład jest chwytem marketingowym. Po pierwsze, nie "piąta" ewangelia jest osią fabuły, tylko Całun Turyński. Po drugie, nie ma "piątej" ewangelii, to jest wyraźnie napisane. Po trzecie, prawdziwość Całunu też nie jest motywem przewodnim. Może bardziej, co o nim ma być na jakiejś wystawie, a co ma nie być, albo co o nim myślał ojciec bohatera, jak go widzą katolicy, jak go widzą prawosławni, jak go widzi ewangelista taki, a jak ten drugi, do czego się przyda sekretariatowi stanu a do czego rzeszom innych ludzi, którzy nie wiadomo, jakie mają motywy. Książka zaczyna się od trupa i niby szukamy mordercy, co jest trudne, bo nikt nie chce się podzielić z innymi swoją wiedzą. Oczywiście ze szlachetnych powodów - a to kogoś nie urazić, a to ktoś obiecał, albo myślał, że nieważne, a bo ma urazy/plany/interpretacje/ambicje/psychozy, itp. Koszmarnie frustrujące były kolejne warianty rozważań, kto zabił i dlaczego (czy tym zależy na pojednaniu chrześcijan, czy taki fakt ich pogodzi czy nie),tym bardziej, że wystarczyło, by kilka osób, choćby dowolne dwie na raz, usiadły obok siebie i powiedziały, co wiedzą. Ale nieeee, niech się czytelnik męczy razem z bohaterem i filozofuje nad dobrem jakiejś wystawy.

Postaci są skomplikowane i uduchowione - aż za bardzo, bo ich życie wewnętrzne było dużo ważniejsze niż wielkie tajemnice dziejów. Fabuła wielowątkowa - i nie wiadomo, niestety, o co w niej chodzi. Informacje na temat Całunu oraz Diatessaronu były pasjonujące ale wątki poboczne, jak np. powrót żony bohatera, tylko boleśnie wydłużał męczarnię czytania przemyśleń bohatera na tematy, które mnie nie interesowały.

Bardzo dobry lektor.

190427 audio G5.
Widać, że w książkę został włożony ogrom pracy. Potwierdza to autor w posłowiu, w którym pisze, że prace nad nią trwały 10 lat.
Powieść dostarcza wiele informacji historycznych oraz o kościołach: rzymsko-katolickim i prawosławnym. Duża część naprawdę mnie zaciekawiła. Sama akcja, nie wchodząc w szczegóły, jest niestety według mnie przeciętna.

190427 audio G5.

DOSKONAŁE, PERFEKCYJNE. O 180 stopni od Dana Browna.
Jedna z kilku najlepszych, a może i najlepsza pozycja z kręgu literatury popularnej, z jakimi miałem do czynienia. To przypadek, gdy nawet nie bardzo chce się człowiekowi zachwytami dzielić, bo zdaje się, że nieudolne słowa nie są w stanie oddać wrażeń.
Zatem krótko: przesycona prawdą i wrażliwością historia o miłości, braterstwie i przyjaźni, dla której kryminalna intryga jest tylko pretekstem. W charakterze deseru sporo ciekawostek o Biblii, historii chrześcijaństwa i dzisiejszym Kościele katolickim podanych bardzo ostrożnie, by nie urazić uczuć wierzących, a nawet z szacunkiem dla tychże i dla samej religii. Żadnych tandetnych ataków, efekciarskich oskarżeń. Tak to się Autorowi doskonale udało, że ja - agnostyk - czułem żal, że nie należę do tej wspólnoty, dającej swym członkom siłę i zbawcze poczucie przynależności. Kto twierdzi, że to dzieło obrazoburcze, ten - moim zdaniem - książki nawet nie przeczytał.
Oczywiście strzelanin i pogoni samochodów nie ma, więc tego tam nie szukajcie.

DOSKONAŁE, PERFEKCYJNE. O 180 stopni od Dana Browna.
Zatem krótko: przesycona prawdą i wrażliwością historia o miłości,...

Lubię książki Dana Browna, i w poszukiwaniu podobnych klimatów z wielką ciekawością sięgnęłam po "Piątą Ewangelię"

Mamy rok 2004, ostatnie lata pontyfikatu Jana Pawła II. W Watykanie jest organizowana bardzo kontrowersyjna wystawa poświęcona całunowi turyńskiemu. Jednak na niedługo przed otwarciem ekspozycji, kustosz muzeum zostaje zamordowany. Zapowiada się jak u Browna. Mamy bardzo ciekawą zagadkę, oryginalny wątek religijny i ... no właśnie. Czegoś jednak brakuje. Czegoś co wciągnęłoby mnie w fabułę. Nie umiałam się zagłębić w książkę. Nawet zastanawiała się, czy nie dać sobie spokoju i odłożyć na bok. Przebrnęłam.

Moim zdaniem książka zbyt przegadana. Autor za bardzo rozwija swoje wywody, przez co chwilami akcja zamiera. Książka niby ciekawa a jednak nudna. Jak widać nie wystarczy dobry pomysł by się książka sama pisała. A tu autor poświęcił aż 10 lat swojego życie.

Można przeczytać ale nie koniecznie.

• 2017

Dodaj cytat z książki Piąta ewangelia