Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Paweł Cichawa
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Fifth Gospel
Ag2S

Wielce kontrowersyjna relikwia oraz wola umierającego papieża sprawiają, że dwaj bracia – księża pracujący w Watykanie – wyruszają w intelektualną podróż, by rozwikłać największą tajemnicę w historii Chrześcijaństwa. Dziesięć lat temu napisana przez Iana Caldwella i Dustina Thomasona Reguła czterech została okrzyknięta przez krytyków powieścią „genialną… i nadzwyczaj erudycyjną” (The New York...

Dziesięć lat temu napisana przez Iana Caldwella i Dustina Thomasona Reguła czterech została okrzyknięta przez krytyków powieścią „genialną… i nadzwyczaj erudycyjną” (The New York Times), „fascynującą” (People) oraz „manifestacją olbrzymiej wiedzy autorów” (San Francisco Chronicle). Dzisiaj, po latach żmudnych przygotowań i szeroko zakrojonych historycznych poszukiwań, Ian Caldwell wraca z mistrzowską powieścią, która ugruntowuje jego pozycję wśród najambitniejszych współczesnych pisarzy.
W 2004 roku, u schyłku pontyfikatu Jana Pawła II, w Muzeach Watykańskich organizowana jest tajemnicza ekspozycja. Tydzień przed jej planowanym otwarciem kurator wystawy zostaje zamordowany podczas poufnego spotkania w Castel Gandolfo. Tego samego wieczoru ma miejsce włamanie do mieszkania współpracującego z kuratorem Alexa Andreou, duchownego greckokatolickiego, który z pięcioletnim synem mieszka za murami Watykanu. Kiedy Żandarmerii Watykańskiej nie udaje się wskazać sprawcy żadnego z tych przestępstw, ksiądz Andreou, powodowany troską o bezpieczeństwo własnej rodziny, podejmuje prywatne śledztwo. Aby odnaleźć mordercę, musi odkryć tajemnicę, którą jego ofiara zabrała ze sobą do grobu. Duchowny wie tylko, że w oparciu o cztery kanoniczne Ewangelie oraz tak zwaną harmonię ewangelijną, czyli stworzone ponad sto pięćdziesiąt lat po Chrystusie zestawienie czterech Ewangelii znane jako Diatessaron, kurator dokonał sensacyjnego odkrycia na temat najświętszej relikwii Kościoła katolickiego. Kiedy ksiądz Andreou zaczyna poznawać prawdę o śmierci swojego przyjaciela oraz jej konsekwencjach dla relacji między dwoma największymi Kościołami chrześcijańskimi, pada ofiarą prześladowań człowieka, który jest osobiście zainteresowany tym, żeby rewelacja zamordowanego kuratora nie ujrzała światła dziennego. Aby przetrwać, ksiądz Andreou musi się okazać sprytniejszy niż jego prześladowca.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2232/thriller-i-sensacja.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2232/thriller-i-sensacja.html

Piotr | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Pisarzom wydaje się, że wystarczy napisać coś przeciw Kościołowi i światowy bestseller gotowy. Autor jest przykładem tego, jak mylne jest to wyobrażenie. Wielu chce popłynąć na fali Browna i to jest błąd.

"Piąta ewangelia" ma być z założenia książką, która wciąga i cechuje autora dużą wiedzą w tematach religii i życia za murami Watykanu. A jak jest? Nie do końca tak, jak przedstawia to wydawca na okładkach, zachęcając do zakupu. Właściwie nie wiem, gdyż przeczytałem niespełna połowę i stwierdziłem, że szkoda mi czasu i oczu na tego gniota.
Autor miał ciekawy pomysł, ale niestety ja nie kupuję tej taniej historyjki. Mamy morderstwa, cudowne płótno i wszystko, co powinno być atrakcyjne dla czytelnika. Dla większości pewnie będzie.
Mnie przez blisko 200 stron powieść zwyczajnie wynudziła. Sceny są rozwlekłe, nie wnoszą wiele do fabuły. Właściwie irytowało mnie wszystko, a nie mam w zwyczaju czytać czegoś, co nie jest dla mnie atrakcyjne.

Temat oklepany. Kolejny mit o...

veinylover | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Książka sensacyjna opowiadająca zawikłaną historię umieszczoną w krainie Watykanu.
Muszę przyznać, że autor naprawdę wykonał mrówczą pracę zarówno w dziedzinie historycznej, nie był także partaczem, gdy opisywał realia prawa kanonicznego i procesów kanonicznych, nie był także partaczem opierając swą historię o zapisy ewangelistów.
Nie można tej książki traktować, jako książki przeciwko kościołowi katolickiemu, jak sugerują niektórzy recenzenci, w końcu jest to książka sensacyjna. Autor nie robi tego, co robi większość partaczy usiłujących napisać jakiegoś antykościelnego gniota i okazuje szacunek wobec wielu występujących tam postaci, nawet tych fikcyjnych.
Z główną tezą książki można się zgadzać lub nie, w końcu to książka sensacyjna.
Moje zastrzeżenia są tyko takie: Perfekcjonizm, Panie Caldwell jest drogą do samozagłady i ma Pan szczęście, że Pańskie otoczenie zdzierżyło przy wieloletnich wysiłkach celem ukończenia tego dzieła. Jego obszerność nie była koniecznością i całość...

Adam | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

Watykan rok 2004. W ogrodach pałacu papieskiego w Castel Gandolfo dochodzi do morderstwa. Zamordowany był kuratorem w muzeum, pracował nad przygotowaniem tajemniczej wystawy. W tym samym dniu dokonano włamania do mieszkania współpracującego z kuratorem prawosławnego księdza Alexa Andreou. Duchowny grekokatolicki miesza z kilkuletnim synkiem za murami Watykanu. Żandarmeria Watykańska zostaje postawiona w stan najwyższej gotowości i robi wszystko, by wskazać winnego tych przestępstw. Niestety komendant Falcone nie potrafi ująć sprawcy. Duchowny kierując się bezpieczeństwem własnego synka postanawia sam przeprowadzić śledztwo w tej tajemniczej sprawie. Alex wie jedynie, że zamordowany Ungolino Nogara dokonał jakiegoś tajemniczego odkrycia mającego związek z czterema Ewangeliami zwanymi Diatessaron.
„Dawno temu nasz Kościół miał piątą ewangelię Diatessaron. Jej tytuł po grecku znaczy zrobiona z czterech, ponieważ tak właśnie powstała”.
Ciekawie skonstruowana fabuła sprawia, że...

księgozbiór | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Dziś postaram się Wam przybliżyć ostatnio przeczytaną przeze mnie książkę Iana Caldwella „Piąta Ewangelia”. Nie będę ukrywać, że sięgnęłam po nią z ciekawości jaką wzbudził we mnie sam tytuł i okładka. Lubię książki sensacyjne z nutką wątku religijnego. Twórczość autora wcześniej była mi całkowicie obca, jednak temat wydawał się zupełnie odmienny od obecnie królujących na rynku.
Po przeczytaniu tej książki byłam bardzo ciekawa opinii innych czytelników. Tak jak myślałam nie obeszło się bez porównywania tej książki z książkami Dana Browna, z czym nie do końca jestem w stanie się zgodzić. Jedyną ich wspólną cechą jest to, że akcja rozgrywa się w Watykanie lub dotyczy kwestii związanych z religią. Jednak przy czytaniu „Piątej Ewangelii” miałam wrażenie, że pogłębiam swoją wiedzę dotyczącą historii kościoła. Tematyka nie jest liźnięta a zgłębiona dość obszernie.
Znajdziecie nas również na https://www.instagram.com/ksiegozbior/

Małgosia | 2017-03-30
Przeczytana: 22 marca 2017

Warto było czekać na tę książkę przez 10 lat. Autor umiejętnie i prawdziwie wprowadza nas w świat watykańskich duchownych. Przyjemnością jest również to, że chociaż opowieść dotyczy kryminalnego śledztwa toczącego się w murach Watykanu, to dzieje się ono za pontyfikatu naszego papieża. Autor swoją opowieść zagnieździł w ostatnich latach życia JP II. Opisując wielkie cierpienie, które na co dzień towarzyszyło JP II zrobił to w sposób taktowny i niesamowicie plastyczny. Razem z papieżem czujemy jego ból i niemoc.
Główny wątek książki zajmuje prowadzone śledztwo w sprawie morderstwa. Dwaj bracia, jeden jest katolickim księdzem, drugi grekokatolikiem, obaj pracują dla Watykanu, jeden z nich jest podejrzany o morderstwo, a drugi chce go uratować - wydawałoby się, że to obgadany schemat i nuda. Ale nie u Caldwella. On z tej historii zrobił wspaniałą opowieść o miłości, wierze, wartościach i motywach ludzkiego postępowania.
I absolutnie historia ta nie przypomina książek Dana Browna,nie...

dobrerecenzje | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Obowiązkowa lektura dla fanów Dana Browna, poszukiwaczy tajemnic i oczywiście żądnych przygód.
Odkrycie największej tajemnicy chrześcijaństwa od ponad dwóch tysięcy lat.
Wplątanie w to wszystko dramatu rodzinnego i zabójstwa, to dla mnie coś co można czytać nieustannie, po nocach.
Powieść zaczyna się od życia greckokatolickiego wielebnego, który dotychczas był bardzo szczęśliwy, mając przy sobie ukochaną żonę, która podarowała mu największy skarb w życiu człowieka – dziecko. Jednak pewnego razu odeszła i nigdy nie wróciła, zostawiając tym samym osierocone w połowie dziecko.
Tymczasem ksiądz Alex radzi sobie całkiem nieźle z opieką nas paroletnim synkiem.
Pewnego razu w ciemny wieczór Alex dostaje telefon od swojego brata – rzymskokatolickiego księdza z prośbą o pomoc.
Kiedy w ciemną, deszczową noc jedzie do ogrodów papieskich przekonuje się, że życie jest bardzo niesprawiedliwe.
Nad nieruchomym ciałem swojego przyjaciela Alex widzi swojego barta, który zamyślony stoi nad...

Demismo | 2017-03-02

"Piąta ewangelia" – połączenie thrillera, dramatu rodzinnego i "Kodu Leonardo da Vinci". Dowód robiącej duże wrażenie wiedzy historycznej pisarza, Iana Caldwella autora "Reguły czterech". Bardzo dobra, pełna napięcia książka, w której choć akcja nie pędzi jak szalona... robi wrażenie. Ciekawe połączenie wątków spiskowych, historycznych, kryminalnych i rodzinnych. "Piąta ewangelia" to jedna z tych pozycji, która rozbudza w czytelniku ciekawość historycznych zagadek i tajemnic. Do tego stopnia, że już teraz zastanawiam się po jaki thriller historyczny sięgnę następnym razem (a raczej wyruszam na poszukiwanie na swoich regałach "Reguły czterech", ponieważ wiem, że dawno temu w tę książkę się zaopatrzyłam...). Książka Caldwella to świetna, wciągająca pozycja! W dodatku mam wrażenie, że jeden z najlepszych thrillerów jakie będę miała okazję przeczytać w tym roku...

2004 rok, schyłek pontyfikatu Jana Pawła II, w Muzeach Watykańskich już niebawem ma mieć miejsce tajemnicza wystawa....

Princess | 2017-03-23
Przeczytana: 21 marca 2017

Na okładce książki można przeczytać: "Wciągający thriller, poruszający dramat rodzinny i dowód imponującej wiedzy historycznej autora" - autor faktycznie ukazuje dramat rodzinny i niewątpliwie wykazuje się ogromną wiedzą historyczną. Jednakże z thrillerem książka ta mam mało wspólnego, a już na pewno nie można porównywać jej z cyklem Dana Browna. W "Piątej Ewangelii" ma miejsce morderstwo, pojawia się tajemnica - co też ukrywał Ugolino Nogara, jednakże książka bardziej skupia się na dramacie dwóch braci księży.

Akcja toczy się dość powoli, co sprawiło że często odkładałam książkę na dłużej, dopiero po tygodniu udało mi się dobrnąć szczęśliwie do zakończenia i tylko dlatego, że nigdy nie odkładam książki którą raz zaczęłam czytać. Spodziewałam się trochę więcej po tej pozycji.

Marcin Półgrabia | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

"Piąta Ewangelia"
Ian Caldwell 2016.
Wciągający i co lubię nieoczywisty thriller!
Co ciekawe, akcja obsadzona jest w Watykanie podczas pontyfikatu Jana Pawła II.
Głównym bohaterem jest ksiądz grekokatolik z synkiem, rozwiązujący kryminalną zagadkę...
Poza dobrą fabułą, można zwrócić też uwagę na ciekawy opis "normalnego" życia, za Papieskimi murami, w tym maleńkim państewku!
Choć książka opisuje fikcyjne zdarzenia, to w tle są fascynujące motywy historyczne, co podkreśla niezwykłą erudycje autora.
P.S.
Mimo mojego sceptycyzmu i dużego, pogłębiającego się dystansu do doktryn kościelnych, nabieram większego szacunku do duchownych i „wierzących".... , ale
puki co, próżnię wypełniam czym innym ;)!

Agnieszka | 2017-03-27
Przeczytana: 23 marca 2017

świetna książka
akcja dzieje się w czasach pontyfikatu Jana Pawła II
fragmenty Pisma Świętego - świetnie niektóre wytłumaczone
Książka opisuje dwóch braci jeden jest katolikiem a drugi grekokatolikiem
historia opisuje losy i dzieje Całunu Turyńskiego jego badań nad stwierdzeniem autentyczności
polecam