Księga złudzeń

Tłumaczenie: Robert Sudół
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Book of Illusions
8373920536

W warstwie formalnej Księga złudzeń to powieść-film, dzieło pisarskie będące próbą wykroczenia poza ramy literatury, artystyczny paradoks polegający na tkaniu kina niemego ze słów. "Życie w tych pustych, bezosobowych wnętrzach pozwalało zrozumieć, że świat jest złudzeniem, które trzeba odtwarzać każdego dnia na nowo" - mówi profesor literatury David Zimmer, pogrążony w rozpaczy po stracie...

"Życie w tych pustych, bezosobowych wnętrzach pozwalało zrozumieć, że świat jest złudzeniem, które trzeba odtwarzać każdego dnia na nowo" - mówi profesor literatury David Zimmer, pogrążony w rozpaczy po stracie bliskich. Okazuje się jednak, że rodzinna tragedia nie jest kresem wszystkiego, lecz początkiem nowej przygody. Gdy Zimmer wybiera pustelnicze życie i poświęca się badaniu kariery komika zaginionego w tajemniczych okolicznościach, niespodziewanie staje się uczestnikiem pasjonującej historii, w której przeplatają się wina i kara, miłość i zbrodnia, bohaterstwo i upodlenie, ucieczka przed wymiarem sprawiedliwości i chęć odpokutowania za popełnione błędy, zmiana tożsamości i nieustanne poszukiwanie samego siebie. Karą - być może najsurowszą karą dla wybitnego artysty - jest w tym wypadku uprawianie twórczości zakazanej, czyli ukrytej przed innymi, na zawsze pozbawionej odbiorcy. Kiedy Zimmer - jedyny świadek - dociera do nieznanego archiwum filmowego, wzniesiony na pustyni w Nowym Meksyku autarkiczny mikroświat ulega całkowitej zagładzie. Fascynujące dzieje potępionego aktora są czczym wymysłem, bo ich prawdziwości nie sposób dowieść. Powraca dojmujące poczucie straty.

Austerowski Przypadek to pozbawiona cech dobra i zła siła sprawcza determinująca ludzkie losy, rozsiewająca na ścieżkach życia drobne zdarzenia o doniosłych konsekwencjach. To On doprowadza do tragedii w rodzinie profesora Zimmera, to On splata los wicehrabiego Chateaubrianda z losem amerykańskiego aktora komediowego, po którym słuch zaginął. Obaj swoją długowiecznością spinają odrębne epoki: jeden czasy monarchii i rewolucji francuskiej, drugi - epokę początków kina i upowszechnienia telefaksu. Obaj - podobnie jak Zimmer - wiodą życie pokawałkowane przez tragiczne wydarzenia i obaj zaznają katuszy sędziwej starości: obywatele światów, które dawno przeminęły.

źródło opisu: http://www.noir.pl/ksiazka/407/Paul-Auster-Ksiega-zludzen

źródło okładki: http://www.noir.pl/ksiazka/407/Paul-Auster-Ksiega-zludzen

cykuta | 2010-09-20
Przeczytana: 17 sierpnia 2008

Nieuchronność jest jedną z twarzy historii. Wszystko ma swój czas i miejsce, ale jednocześnie wszystko jest przez te parametry ograniczane. Jedna epoka odchodzi do przeszłości, by ustąpić miejsca innej, nowe zastępuje stare, poznane i – często – pokochane. Takie są prawa, rządzące tym światem. Jednak pogodzenie się z nowością nie zawsze musi oznaczać rezygnację, a tym bardziej - negację tego, co przeszłe. Doskonałym przykładem jest „Księga złudzeń”, jedna z lepszych powieści spłodzonych przez Paula Austera.

Akcja książki rozgrywa się na wielu frontach, jednak wątek zasadniczy opiera się na refleksji nad nietrwałością pracy rąk ludzkich. Mowa jest o dawno minionej epoce kina niemego – zagubionej obecnie gałęzi sztuki, wraz z którą zapomnieniu ulegli jej bohaterowie. Auster pozwala nam jednak ponownie przenieść się do czasów niepokojącej ciszy, w której jedynym środkiem wyrazu była emfatyczna gestykulacja i zasmakować w świecie lat ’30, kiedy życie – wbrew temu, co sądzimy...

klaudia | 2013-06-24

3xT!
Tragiczny początek
Tragiczna historia zagubionego lecz wspaniałego aktora
Tragiczne zakończenie.

Kolejna książka autora, w której się zakochałam. Po wielu 'słodkich' książkach taka odmiana dobrze zrobi.

Głównym bohaterem jest wdowiec, który w wypadku stracił także dwóch synów. Jego odskocznią jest pisanie książki o zapomnianym przez świat aktorze, który w nieznanych okolicznościach zniknął. Pewnego dnia pisze do niego żona ów aktora z prośbą o kontakt gdyż.. aktor żyje.

Wspaniale napisana, intrygująca, a w czasie kolejnych stron przenosimy się do różnych światów, często żałując, że musimy stamtąd wyjść :)

Lateri | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016