Star Wars: Fate of the Jedi: Outcast

Okładka książki Star Wars: Fate of the Jedi: Outcast Aaron Allston
Okładka książki Star Wars: Fate of the Jedi: Outcast
Aaron Allston Wydawnictwo: Del Rey Cykl: Przeznaczenie Jedi (tom 1) Seria: Star Wars fantasy, science fiction
Przeznaczenie Jedi (tom 1)
Star Wars
Del Rey
2010-04-27
2010-04-27

1953

Początek nowego cyklu. Jedi zaczynają zapadać na tajemniczą chorobę, pod wpływem której mają paranoiczne urojenia i atakują najbliższych. W związku z tym władze Sojuszu Galaktycznego postanawiają bardziej kontrolować zakon, a mistrz jedi Luke Skywalker udaje się na dobrowolne wygnanie, w celu odkrycia przyczyn szaleństwa Dartha Caedusa.

Wątek dotyczący relacji jedi z oficjalną władzą Sojuszu jest bardzo obiecujący. Obie strony zdają się tu mieć trochę racji – Sojusz uważa, że jedi nie powinni być poza prawem i powinni odpowiadać za swoje czyny, a z kolei jedi nie chcą być jedynie żołnierzami wykonującymi często kontrowersyjne rozkazy Sojuszu. Całą sprawę komplikuje fakt, że na czele Sojuszu stoi obecnie była przeciwniczka Nowej Republiki, a jeszcze we wszystko mieszają się Szczątki Imperium, których przywódca jest przychylny jedi. Brzmi to jak duża ironia losu. Przywodzi mi to na myśl komiks z uniwersum Marvela, „Wojna domowa”, z tym że zamiast jedi byli tam superbohaterowie.

Podobało mi się też odpowiedzialne zachowanie Luke’a Skywalkera. Nie jest on tu narwańcem, który od razu chce się otwarcie buntować, lecz rozważnym i doświadczonym przywódcą, który stara się dociec źródła problemu. Właśnie taki powinien być wieloletni już jedi. Dlatego też szkoda, że pierwszy przystanek w jego śledztwie okazuje się lekko rozczarowujący. Bohaterowie odwiedzają tu planetę Dorin, ojczyznę znanego z czasów filmowych prequel mistrza jedi Plo Koona. Podobało mi się, że czytelnik może dowiedzieć się trochę więcej o samej planecie i zwyczajach tam panując. Samo wyjaśnienie przedstawionej tam zagadki też mi odpowiadało, ale niestety poglądy przeciwników bohaterów okazały się dziecinnie wręcz naiwne.

Na sam koniec wspomnę o wątku Hana, Leii i ich najbliższych na Kessel. Jest to nie tylko emocjonujący wyścig z czasem, gdzie waha się los całej planety, ale również zapowiedź przyszłych wydarzeń. Pojawia się tu parę enigmatycznych wskazówek, a także wyjaśnionych zostaje parę lokalnych fenomenów. Szkoda, że niestety jest przy tym więcej pytań niż odpowiedzi.

Podsumowując, intrygujący początek poruszający ciekawe motywy, ale niestety też ma parę zmarnowanych motywów.

Wątek dotyczący relacji jedi z...

W "Wygnańcu" dzieje się sporo, szczególnie, że dramatyczne wydarzenia z poprzedniej serii z tego uniwersum, czyli z "Dziedzictwa Mocy" przygotowały grunt pod dalsze perypetie naszych bohaterów.
Dziwna przypadłość zaczyna nękać Rycerzy Jedi, którzy popadają w obłęd. Przywództwo Galaktycznego Sojuszu z Natasi Daalą na czele, niegdysiejszą metresą Wielkiego Moffa Tarkina i admirał Imperialnej Marynarki, chcą założyć nie tylko smycz, ale i kaganiec całemu Zakonowi Jedi. Luke Skywalker zostaje skazany na wygnanie i musi opuścić galaktyczną stolicę Coruscant. Rozpoczyna się podróż, której celem jest prześledzenie drogi jaką przebył niegdyś Jacen Solo - upadły Jedi, który uwikłał galaktykę w kolejną wojnę domową.

Ciesze się, że autorowi, wykorzystującemu przecież bohaterów znanych i lubianych, udało się przedstawić ich w bezpretensjonalny sposób. Utwór zachowuje klimat Gwiezdnych Wojen, a nawiązania zarówno do poprzednich powieści jak i samych filmów sprawiały, że przedstawiona historia mocno osadzona jest w "starwarsowym" kontekście. Wciągnąłem się w tę opowieść i chętnie zatopię się w kolejnych jej odsłonach.

z całego kompletu, który jest tu przedstawiony czytałam jedynie "Wybrańca". polecam każdemu fanowi GW i nie tylko. Ciekawa fabuła, przyjemnie się czyta. Dostałam tę ksiazke dawno dawno temu na urodziny i ostatnio do niej wróciłam. Chciałabym przeczytać wiecej książek z tej serii niestety nie wiem gdzie je mogę kupic. Książka nie jest taka stara (2011r.) więc nie wiem czemu znikneła z internetu i sklepów typu Matras, Empik.

Z reguły nie przepadam za powieściami z długimi rozdziałami, preferuję skakanie z miejsca do miejsca, z wątku do wątku, a to dlatego, że zazwyczaj co najmniej połowa z nich jest nudnymi zapełniaczami, a tak naprawdę obchodzi mnie tylko część z nich, kilkoro bohaterów, parę sytuacji. Niestety nie można ich pomijać, bo często są istotne dla fabuły, dlatego czasem zdarza mi się nudzić przy czytaniu. W Wygnańcu problem ten rozwiązano w najprostszy możliwy sposób - mamy trzy nurty fabuły, jeden z grubsza polityczny, drugi przygodowo-tajemniczy, trzeci odkrywczy. Wszystkie z nich są równie ciekawe, Allstonowi udało się zaprowadzić między nimi tak potrzebną równowagę i do każdego z nich wpleść odpowiednią dozę czegoś, co sprawia, że książkę trzeba przeczytać w zasadzie na dwa - trzy podejścia. Lekka, przyjemna, a co bardzo ważne - z humorem. Szczególnie - klasyczne już - wstawki Threepia, oraz bardziej zaskakująca buta i sarkazm Luke'a.

Świetny wstęp do serii. Mam nadzieję, że wątek Kessel nie jest zapychaczem, ale będzie kontynuowany w dalszych częściach. Jedynym poważnym mankamentem jest to, że nie skończyła się cliffhangerem zachęcającym do sięgnięcia po kontynuację, zakończywszy część wątków poruszonych w książce już w pierwszej części serii. Myślę, że spokojnie mogłaby się skończyć sto stron wcześniej, ale te sto stron nie było złych - wprost przeciwnie, po prostu lepiej by było gdyby umieszczono je w kontynuacji. Tak czy inaczej, bardzo dobra pozycja.

Świetna książka.
Dobrze skonstruowana, przezabawna (niektóre sceny czy dialogi po prostu powalają na ziemię),luźno i dojrzale napisana.
Bardzo mi się podobały wszystkie wątki, a szczególnie ten Bena i Luke'a na Dorin. Wspomnienie Plo Koona i pokazanie cywilizacji Kel Dorów było świetnym pomysłem. Wątek Hana i Lei na Kessel trochę naciągany i nie mający (przynajmniej jak na razie) żadnego większego znaczenia, ale za to pokazujący kilka znanych postaci i nawiązujący do antycznych czasów Galaktyki. Kwestie polityczne i związane z szaleństwem Jedi na Coruscant też wciągające - Jaina jak zwykle wymiata.
Dobry początek serii, nie mogę się doczekać dalszych przygód.

Świetna książka.

Nowa seria, nowa historia. Ja ją kupuję ;)

Nowa seria, nowa historia. Ja ją kupuję ;)

Całkiem fajna. Czyta się na luzie. Rozrywka w sam raz na wieczór. Ciekawszy wątek z Lukiem i jego synem Benem.

• Star Wars
  • Star Wars