Wygnaniec

Cykl: Przeznaczenie Jedi (tom 1) | Seria: Star Wars: Gwiezdne Wojny
Wydawnictwo: Amber
Outcast
Thimburd

Po zakończeniu brutalnej wojny domowej, oraz po uporaniu się ze zniszczeniami, sprowadzonymi przez Dartha Caedusa, Sojusz Galaktyczny jest w kryzysie... i potrzebie. Ze wszystkich zakątków galaktyki na Coruscant przybywają politycy i różnej maści przywódcy wojskowi, by negocjować przyszłość dla swoich zjednoczonych światów. Jednak przyszłość Jedi jest jeszcze bardziej kryzysowa i niepewna.

Przywódczyni Natasi Daala, w szokującym posunięciu, nakazuje aresztowanie Luke'a Skywalkera. Oskarża go o porażkę w kontrolowaniu poczynań Jacena Solo, przez co ostatecznie przeszedł on na Ciemną Stronę i wprowadził rządy terroru jako Lord Sithów. Jednak jest to dopiero początek działań wymierzonych w Jedi przez nieprzychylny rząd i podejrzliwą opinię publiczną. Kiedy Valin Horn, potomek politycznie wpływowej rodziny, dostaje tajemniczego załamania psychicznego, stając się groźnym zbiegiem, cały Zakon trafia na celownik napędzanego przez media polowania na czarownice. Będąc więzionym pod tak poważnymi zarzutami, Luke ma tylko jeden wybór. Musi ubić targ z przywódczynią Daalą; jego wolność w zamian za wygnanie z Coruscant i szeregów Zakonu Jedi.

Teraz, pomimo zakazu wtrącania się w sprawy Jedi, Luke nie może dopuścić do powtórki mrocznej historii. Wraz ze swoim synem u boku, musi rozwikłać szokującą zagadkę, stojącą za zepsuciem i upadkiem Jacena Solo. Jednak sekrety, które odkrywa pośród tajemniczych użytkowników Mocy na planecie Dorin, mogą doprowadzić jego poszukiwania - a także życie - do nagłego zakończenia. W tym samym czasie, kolejny rycerz Jedi, dotknięty tym samym szaleństwem co Valin Horn, zmierza w kierunku Coruscant ze straszliwą misją, która może sprowadzić zagładę na Zakon Jedi i zniszczyć całą galaktykę....

źródło opisu: http://www.gwiezdne-wojny.pl/tekst.php?nr=1710#tresc

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1136/los-jedi-wygnaniec

Karaś | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Z reguły nie przepadam za powieściami z długimi rozdziałami, preferuję skakanie z miejsca do miejsca, z wątku do wątku, a to dlatego, że zazwyczaj co najmniej połowa z nich jest nudnymi zapełniaczami, a tak naprawdę obchodzi mnie tylko część z nich, kilkoro bohaterów, parę sytuacji. Niestety nie można ich pomijać, bo często są istotne dla fabuły, dlatego czasem zdarza mi się nudzić przy czytaniu. W Wygnańcu problem ten rozwiązano w najprostszy możliwy sposób - mamy trzy nurty fabuły, jeden z grubsza polityczny, drugi przygodowo-tajemniczy, trzeci odkrywczy. Wszystkie z nich są równie ciekawe, Allstonowi udało się zaprowadzić między nimi tak potrzebną równowagę i do każdego z nich wpleść odpowiednią dozę czegoś, co sprawia, że książkę trzeba przeczytać w zasadzie na dwa - trzy podejścia. Lekka, przyjemna, a co bardzo ważne - z humorem. Szczególnie - klasyczne już - wstawki Threepia, oraz bardziej zaskakująca buta i sarkazm Luke'a.

Świetny wstęp do serii. Mam nadzieję, że wątek...

Thimburd | 2012-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

Świetna książka.
Dobrze skonstruowana, przezabawna (niektóre sceny czy dialogi po prostu powalają na ziemię), luźno i dojrzale napisana.
Bardzo mi się podobały wszystkie wątki, a szczególnie ten Bena i Luke'a na Dorin. Wspomnienie Plo Koona i pokazanie cywilizacji Kel Dorów było świetnym pomysłem. Wątek Hana i Lei na Kessel trochę naciągany i nie mający (przynajmniej jak na razie) żadnego większego znaczenia, ale za to pokazujący kilka znanych postaci i nawiązujący do antycznych czasów Galaktyki. Kwestie polityczne i związane z szaleństwem Jedi na Coruscant też wciągające - Jaina jak zwykle wymiata.
Dobry początek serii, nie mogę się doczekać dalszych przygód.

| 2014-07-05

Kiedy zaczęłam czytać myślałam sobie co za poryta /dziwna/ książka. To moja pierwsza powieść z gwiezdnych wojen, więc nie zraziłam się tym zbytnio i czytałam dalej. Dalsze wątki może nie były fascynujące, ale dla mnie takie się wydawały. Do dzisiaj mam takie odczucie , ponieważ KOCHAM TĄ KSIĄŻKĘ. Od razu wiedziałam, że to będzie mój ulubiony autor /z tej serii/ i powiem, że się nie pomyliłam.

I3althazar | 2013-10-14

Czy fabuła Przeznaczenie Jedi jest bardzo związana z poprzednimi cyklami (Nowa era, Dziedzictwo Mocy)? Pytam ponieważ przeczytałem kilka artykułów na temat tego okresu, mam więc ogólne pojęcie co się wtedy działo, nigdy nie przeczytałem jednak żadnej książki ani komiksu osadzonej w Nowej Republice; jednak ten cykl mnie zainteresował. Dlatego wolałbym wiedzieć czy jest sens zabierać się za czytanie nie znając szczegółowo poprzednich wydarzeń.

Marianus | 2015-01-06

Nowa seria, nowa historia. Ja ją kupuję ;)

scirus | 2016-11-24
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone