Wszystkie rodziny są nienormalne

Okładka książki Wszystkie rodziny są nienormalne Douglas Coupland
Okładka książki Wszystkie rodziny są nienormalne
Douglas Coupland Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Labirynt [Zysk i S-ka] literatura piękna
Labirynt [Zysk i S-ka]
All Families Are Psychotic
Zysk i S-ka
2005-01-01
2005-01-01
Małgorzata Hesko-Kołodzińska

Zdarza mi się słyszeć, podczas licytacji oryginalności rodzin, stwierdzenie: moja rodzina to jest dopiero nienormalna! Zwłaszcza wśród bardzo młodych. Starsi już wiedzą, że takich rzeczy nie mówi się publicznie. Starsi zamiast opowiadać i narażać się na konsekwencje odwetu złośliwej ciotki lub siostrzeńca-kryminalisty, oglądają seriale o innych rodzinach i czytają książki o innych rodzinach. Najlepiej o nienormalnych, bo fajnie, że inni też tak mają, a nawet gorzej i wtedy jest jeszcze lepiej. Chciałam więc poznać rodzinę Drummondów, pośmiać się na miarę ironii Kurta Vonneguta i ulotnego humoru Jacka Kerouaca (jako taka była reklamowana),a może nawet razem popłakać nad ich losem.
Historia zaczyna się niewinnie. Tak gładko jak żonglerka trzema piłeczkami przez cyrkowca. Są więc rodzice: Janet i Ted oraz trójka dorosłych dzieci: Wade, Bryan i Sarah.
Autor dorzuca do tego kolejne piłki: Janet i Ted są po rozwodzie spowodowanym pojawieniem się kochanki Teda – Nickie. Zdarza się. Obecnie staje się to normą.
Łapię kolejne piłki: Wade przespał się z kochanką ojca, Sarah ma kochanka, a jej mąż kochankę. Chciałoby się krzyknąć: wszyscy wzajemnie bardzo się kochamy!
Kolejne trzy piłki: Janet, Nickie i Wade chorują na AIDS. Troje w jednej rodzinie to faktycznie nienormalne.
Jestem jednak jeszcze w stanie przyjmować kolejne piłki-fakty dorzucane szczodrze przez pisarza: żona Bryana – Shw (tak, tak to nie literówka) jest w ciąży, którą chce usunąć lub sprzedać dziecko; Ted ma raka wątroby; Sarah jest jednoręką astronautką lecącą w kosmos.
W połowie powieści autor przyspieszył z podrzucaniem faktów z gracją karabinu maszynowego: Ted postrzelił Wade’a i Janet; Wade chce zarazić AIDS Teda w ramach szantażu; Shw wpada w macki handlarzy dziećmi; cała rodzina negocjuje sprzedaż ukradzionego z trumny oryginalnego listu księcia Williama do mamy-Diany, a żona Bryana – Beth to trzeźwiejąca narkomanka i fanatyczka religijna.
Dosyć! Dosyć! Dosyć!
Ilość zdarzeń w tej rodzinie przerosła moje zdolności żonglowania. Dla mnie ta rodzina nie była nienormalna, ale anormalna.
Na koniec dostałam piłką między oczy. Jej absurdalność przebiła konkurs na oryginalność rodziny: wszyscy chorzy na AIDS zostali całkowicie uleczeni dzięki wymieszaniu krwi z prostytutką z Ugandy. Prostytutką z Afryki, gdzie AIDS AIDSA AIDSEM pogania!
Tutaj moje możliwości czytelnika-żonglera wyczerpały się. Wszystkie piłki pospadały na podłogę łącznie z książką, a ja z szumem w głowie zastanawiam się do dziś: co to był za cyrk!?
Tak na marginesie, bardzo się cieszę, że moja rodzina jest tak obrzydliwie normalna. Skaczę z radości i rozwijam transparent: ABY NORMA BYŁA NORMĄ!, bo w przeciwnym razie zamiast rodziny otrzymamy szczypiorek.

Cztery gwiazdki za zwroty akcji i tyle. Jeśli czytać to w oryginale, tłumaczenie naprawdę kiepskie.

to jest tak zakręcone i nieprawdopodobne, że ku mojemu własnemu zdziwieniu - podobało mi się

Książkę dorwałam przy okazji, zachęciła cena( całe 2zł w księgarni "MA**AS") i chwytny tytuł.
Świetnie się czytało,lekka, relaksacyjna, zabawna lektura.
Przekazuje dwa główne problemy współczesnego świata...AIDS jako chorobę cywilizacyjną i to że wszyscy w jakimś stopniu jesteśmy skrzywieni psychicznie czy fizycznie - ubrane w lekki styl łatwy do przyswojenia.
POLECAM

Świetnie się czytało,lekka, relaksacyjna, zabawna lektura.
POLECAM

Jeśli sądzisz,że Twoja rodzina jest nienormalna/dysfunkcyjna/toksyczna-przeczytaj tę książkę. Jeśli umiesz spojrzeć ma życie z dystansu...
Boski Douglas Coupland!

Boski Douglas Coupland!

Najsłabsza książka tego autora, może dlatego, że byłam przywyczajona do jego bardziej ideologicznych kawałków. Ta jest po prostu zwykłą powieścią, która wprawdzie ma podtekst, ale nie tak namacalny jak w innych książkach.

• 2 kategoria
  • Porzucone w trakcie
  • Read in English
  • Piwnica
  • Przeczytane w 2010-2012

Dodaj cytat z książki Wszystkie rodziny są nienormalne