Helisa

Wydawnictwo: W.A.B.
Helix
Ag2S

Czy można wyleczyć poważą chorobę dzięki niewielkiej zmianie kodu DNA? A stworzyć zupełnie nowe gatunki roślin i zwierząt? Czy można genetycznie „zaprojektować” małego geniusza? I – co najważniejsze – czy to tylko pojedyncze eksperymenty, czy też celowe działanie na wielką skalę, które ma przygotować nowe, lepsze jutro? Czy będzie w nim miejsce dla ciebie? Lepiej to wiedzieć, bo owo „jutro” tworzy się już dziś, w zaciszu laboratoriów zarządzanych przez bezwzględne koncerny, którym zależy jedynie na własnym zysku.
Marc Elsberg w oparciu o najnowszy stan wiedzy o genetyce i drogach jej rozwoju przedstawia sugestywną wizję tego, jak już za chwilę może wyglądać nasza rzeczywistość – świat, w którym centra badań genetycznych stają się narzędziem władzy nad gospodarką, ludzkością i światem.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Hana | 2017-03-20
Na półkach: Elsberg Marc, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2017

Temat możliwości inżynierii genetycznej w leczeniu,hodowaniu organów, produkcji super odpornych roślin,powstawaniu krzyżowek,czy w końcu ingerencja w genotyp człowieka jest obecnie tematem bieżącym w programach i czasopismach popularnonaukowych.I filmach.Mówi się dużo o możliwościach i trochę mniej o etyce.Zresztą etykę niektórzy pomijają i pracują w podziemniu,bo liczy się nauka,wiedza ,pierwszeństwo,patent i pieniądze.Tak było chociażby z klonowaniem,o którym ostatnio ucichło jakby.Ksiażka Helisa to historia,póki co science-fiction,chociaż przy tak szybko rozwijającej się nauce i technice może już niedługo stać się rzeczywistością.Helisa odpowiada na pytanie co byłoby gdyby…… Przedstawia scenariusz,gdy technologia dostaje się w ręce” Złego” (w tej roli Jill i Eugene) w sytuacji gdy następcy Frankensteina są bezradni,bo dzieło,nowoczesne dziecko,przerosło mistrzów genetyki i wymknęło się spod kontroli.Jill,na 10,sposobów chce zmodyfikować genetycznie ludzkość za pomocą wirusa...

alex_a | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Bardzo ciekawa książka. Dobrze i dość szybko się ją czyta. Sam temat jest interesujący i jak najbardziej na czasie. Porusza zagadnienia związane zarówno z nauką jak i z fantastyką. Coraz częściej opinia publiczna jest oswajana z nowymi możliwościami nauki takimi jak modyfikacje genetyczne. Oczywiście techniki najbardziej zaawansowane nigdy do niej nie trafią. Czy jednak warto dowolnie udoskonalać geny? Czy może się któryś z eksperymentów wymknąć spod kontroli? Czy chęć posiadania idealnego potomstwa usprawiedliwia zgodę na dowolne manipulowanie genami, czy jest to tylko zwykły egoizm ludzi lub ich naiwność? Takie tematy pojawiają się w książce, którą polecam.

Daro | 2017-03-17
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2017

Do połowy jest dobrze, potem autor zepsuł...szkoda, temat był interesujący i można było zupełnie inaczej go poprowadzić...

SylwiaZ19 | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Jak każda z książek Elsberga tak i "Helisa" podejmuje temat "co by było gdyby". Tym razem przyszedł czas na pogrzebanie w genetyce. Temat kontrowersyjny, przecież na świecie jest wielu przeciwników żywności modyfikowanej genetycznie. A może by tak poprawić człowieka? Stworzyć go jako kogoś mądrzejszego, szybszego, ładniejszego? Jak wtedy wyglądałby nasz świat? Czy poprawiony w próbówce człowiek odnalazłby się w świecie który znamy?

Elsberga lubię za książki, dzięki którym trzeba zastanowić się nad tym dokąd zmierza ludzkość. W swoich powieściach przybliża nam przerażające, ale wcale nie nieprawdopodobne wizję. W moim odczuciu w "Helisie" jednak troszkę za bardzo rozwinął kwestie genetyki. Dla zupełnego laika niektóre opisy są troszkę za bardzo rozbudowane, wręcz przegadane. Sama historia jest interesująca, i tak jak zresztą zawsze u Elsberga, prawdopodobna.

Bociek | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Marc Elsberg po raz trzeci napisał naprawdę bardzo dobrą powieść! Autor trzyma się konwencji zapoczątkowanej w "Blackout'cie" i w sposób sensacyjny podejmuje tematy związane ze skutkami postępu i zmianami dotyczącymi społeczeństw. Oczywiście jest to książka akcji, jednakże nie przeszkadza to jej skłaniać czytelnika do głębszej refleksji nad przyszłością ludzi jako gatunku.

Nie będę odnosił się szerzej do fabuły, bo opis książki jest szeroko dostępny i dostatecznie wyjaśnia o czym tym razem dowiemy się z powieści Elsberga. Wydaje mi się, że po "Helisę" i tak sięgnie każdy, komu podobał się wcześniej "Blackout" i "Zero" i na pewno nie będzie rozczarowany.

Marc Elsberg jak zwykle prowadzi narrację opisując w krótkich rozdziałach równolegle losy kilku postaci jednocześnie, upodabniając się tym do stylu pisarskiego Dana Browna. Co ciekawe, w przypadku "Helisy" moja sympatia częstokroć wędrowała od jednej grupy postaci do innej i przez pewien czas nie mogłem ustalić sam przed sobą kto...

Joanna Grabowska | 2017-03-21
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 marca 2017

Po świetnym Blackoucie i trochę słabszym Zero nadeszła pora na Helise. I nie wiem do jakiej kategorii zaliczyć te książkę, thriller? Na pewno. Ale czy sciene fiction? Czy na pewno wydarzenia w tej książce są tak niemożliwe? Szczególnie biorąc pod uwagę, że tam dla zwykłych, szarych ludzi są niemożliwe. A jednak. Jako nauczycielka czuję się zaniepokojona, że to prawdziwa wizja przyszłości. ;)

HanaBarbera | 2017-03-12
Na półkach: Kryminał, Przeczytane

Super się czyta. Ten autor naprawdę potrafi zaciekawić czytelnika.

Agand | 2017-03-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Początkowo niesłychanie wciągająca. Manipulacja DNA, żeby móc wybrać sobie idealne dziecko, zaawansowane technologicznie i medycznie eksperymenty, dylematy etyczne, jakie muszą budzić się siłą rzeczy w każdym myślącym człowieku - spodziewałam się, że cała powieść będzie taka jak początek. Jednak im dalej w las, tym było gorzej. Rozwleczone opisy eksperymentów zrozumiałe chyba tylko dla fachowców sprawiały, że przeskakiwałam tekst, byle dowiedzieć się, co dalej. Zupełnie nie przypadł mi do gustu kierunek, w którym poszedł autor: rola genialnych, utworzonych na żądanie, dzieci, których geniusz okazał się demoniczny i zabójczy. Opisy scen i dialogów z udziałem Gene'a - niesmaczne i odpychające. Myślę, że można było pójść w inną stronę, żeby książka była strawniejsza i ciekawsza. Bardziej podobały mi się inne książki tego autora, szczególnie Zero.

Zdecydowana | 2017-03-25

Książka średnio zaskakująca, choć doceniam za próbę wniknięcia w umysł hipotetycznych ludzi genetycznie modyfikowanych. Ostatnio ambasador Syrii przy ONZ wspomniał w swoim przemówieniu o genetycznie modyfikowanych i klonowanych amerykańskich żolnierzach.

Co do literatury - z podobnym motywem mamy do czynienia w powieści (trylogii) "Nexus" Naama, gdzie taki zmodyfikowany genetycznie człowiek jest w universum stworzonym przez tegoż pisarza (i naukowca, który na codzień zajmuje się kwestiami transhumanizmu, do tego w praktyce) na porządku dziennym. Nie bez przyczyny wielu doskonałych autorów książek SF było szpiegami czy naukowcami.

Co do "Helisy" - książka warsztatowo dobra, pomysł średnio oryginalny, ale realizacja ciekawa. Polecam.

Alijen | 2017-03-27
Przeczytana: 26 marca 2017

Nie jest to książka tak dobra jak Blackout czy Zero. Jakby fabularnie odrobinę niedopracowana, miejscami wieje nudą. Akcja bardzo powoli nabiera tempa, z kolei później za szybko zmierza ku końcowi. Ale mimo tych wad i tak jest to świetna książka, która wywołuje wiele niełatwych pytań. O granice człowieczeństwa, o rodzicielstwo, o naukę wreszcie.
Najwspanialsze u Elsberga jest to, ze dotyka tak aktualnych tematów. Wszystko, co dzieje się w jego książkach, mogłoby wydarzyć się w niedalekiej przyszłości. To przeraża. I fascynuje jednocześnie. Elsberg potrafi uchwycić w punkt najniebezpieczniejsze (choć z pozoru wcale takie nie są) konsekwencje rozwoju nauki i techniki. Takie, z których bez niego nie zdawalibyśmy sobie sprawy.

Najnowsza powieść autora bestsellerowego „Blackoutu"

Właśnie ukazuje się kolejna powieść Marca Elsberga, autora, który parę lat temu zaskoczył wszystkich książką „Blackout”. Tym razem pisarz przedstawia sugestywną wizję tego, jak za chwilę może wyglądać nasza rzeczywistość, w oparciu o najnowszą wiedzę o genetyce.

Patronaty tygodnia

Kolejne ekscytujące nowości pojawią się w tym tygodniu w księgarniach. Przedstawiamy siedem z nich. Wśród nich znajdziecie m.in. rasowy thriller psychologiczny, opowiedziana na nowo baśń tysiąca i jednej nocy, skandynawski kryminał, fantastyka z Norwegią w tle i biografię człowieka, który stworzył amerykańską literaturę XX wieku. Sprawdźcie!