Wyzwanie czytelnicze LC

Helisa

Wydawnictwo: W.A.B.
Helix
Ag2S

Czy można wyleczyć poważą chorobę dzięki niewielkiej zmianie kodu DNA? A stworzyć zupełnie nowe gatunki roślin i zwierząt? Czy można genetycznie „zaprojektować” małego geniusza? I – co najważniejsze – czy to tylko pojedyncze eksperymenty, czy też celowe działanie na wielką skalę, które ma przygotować nowe, lepsze jutro? Czy będzie w nim miejsce dla ciebie? Lepiej to wiedzieć, bo owo „jutro” tworzy się już dziś, w zaciszu laboratoriów zarządzanych przez bezwzględne koncerny, którym zależy jedynie na własnym zysku.
Marc Elsberg w oparciu o najnowszy stan wiedzy o genetyce i drogach jej rozwoju przedstawia sugestywną wizję tego, jak już za chwilę może wyglądać nasza rzeczywistość – świat, w którym centra badań genetycznych stają się narzędziem władzy nad gospodarką, ludzkością i światem.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 894

Mocna sensacja z istotnym przesłaniem

Marc Elsberg, autor doskonale przyjętego na polskim rynku wydawniczym „Blackout”, po raz kolejny zabiera czytelników w podróż do wykreowanej przez siebie wizji świata. „Helisa” pozornie wydaje się wyłącznie powieścią z pogranicza kryminału i science fiction, ale w rzeczywistości trudno oprzeć się wrażeniu, że od ukazanych w niej wydarzeń dzieli nas wyłącznie mały krok…

Podczas konferencji w jednym z krajów europejskich sekretarz stanu USA nagle pada martwy obok mównicy. Objawy wskazują na zawał serca i Jessice Roberts, jednej z jego najbliższych współpracowniczek, pozostaje wyłącznie towarzyszyć trumnie z ciałem polityka w podróży do ojczyzny. Niespodziewanie okazuje się jednak, że sekretarz nie zmarł z przyczyn naturalnych, a Jessica zostaje zaproszona do udziału w nadzwyczajnej naradzie w Białym Domu, podczas której otrzymuje niezwykle istotne zadanie odkrycia, kto stoi za zamachem na prominentnego członka rządu.

Na drugiej półkuli, w jednym z krajów Afryki, pracownicy koncernu zajmującego się hodowlą GMO odkrywają pola kukurydzy, które wydają się niezwykle odporne na klęski żywiołowe pustoszące okoliczne uprawy. Lokalni rolnicy opowiadają o „duchach”, które błogosławić miały ich pola. Kiedy podobne historie docierają do firmy także z innych rejonów świata, jej zarząd gotowy jest na wiele, aby pozbyć się konkurencji.

Tymczasem pewna amerykańska para od dawna starająca się o dziecko, przygotowuje się w prywatnej klinice do zabiegu in vitro. Kiedy omawiają z lekarzem szczegóły planowanego zabiegu, ten składa im niezwykle interesującą propozycję...

Te pozornie niepowiązane ze sobą wątki, tworzą powieść, od której czytelnik nie jest w stanie się oderwać. Poszczególne elementy przeplatają się i uzupełniają, wciągając coraz bardziej w wykreowaną przez autora opowieść. Historia opowiadana przez Marca Elsberga zaskakuje swoją aktualnością i przystępnością, z jaką przedstawiono zagadnienia związane z inżynierią genetyczną. Jako zupełnemu laikowi w tej dziedzinie trudno mi określić poprawność podawanych przez autora danych, z pewnością jednak sprawiły one, iż zainteresowałam się tą tematyką i nabrałam ochoty na pogłębienie swojej wiedzy.

Nie można jednak zapominać, że „Helisa” jest jednak przede wszystkim doskonałą powieścią sensacyjną z niezwykle ciekawym pomysłem na fabułę. Oczywistym jest, iż wydarzenia opisane w książce wobec obecnego stanu wiedzy i obowiązujących przepisów prawa są nierealne, a autor porusza się wyłącznie w ramach szeroko zakrojonej wizji artystycznej, nie sposób jednak oprzeć się silnemu wrażeniu, że opisany scenariusz staje się z każdym dniem coraz bardziej prawdopodobny. Podobne wrażenie miałam zresztą podczas lektury „Blackout”, gdzie opisana wizja świata bez prądu stała się nagle przerażająco realna i miałam ochotę jak najprędzej zakupić konserwy i agregat prądotwórczy.

Tym razem zaczęłam zastanawiać się, jak daleko gotowy jest posunąć się człowiek w zakresie ulepszania rzeczywistości i w którym momencie zdecydujemy się powiedzieć sobie „dość”. Wystarczy nam niezniszczalna przez suszę czy robactwo kukurydza czy może zdecydujemy się na stworzenie nadczłowieka, a superinteligencja, przewaga fizyczna i atrakcyjny wygląd będą się szerzyć jak zaraza? Jak wskazuje autor, ustami jednego ze swoich bohaterów Człowiek definiuje się nieustannie na nowo. To nieuniknione. Choćby z powodu technologii, które rozwijamy. I jak w przypadku wszystkich technologii pytanie, jakie się nasuwa to nie „czy”, ale „co” i „jak”. Co zrobić, a czego zaniechać? I jak zrobić?

„Helisa” to więc nie tylko wciągająca powieść sensacyjna, ale również rozważania nad istotą człowieczeństwa i tego, co możemy z nim zrobić. Autor wnikliwie analizuje potencjalne skutki i ryzyko związane z modyfikacjami genetycznymi, które przecież są już obecne w naszym codziennym życiu. Jak wskazuje w treści powieści zwracając się niemalże bezpośrednio do każdego z nas Następstwa inżynierii genetycznej dla ludzi dotkniętych ubóstwem i pokrzywdzonych na całym świecie były ci kompletnie obojętne, dopóki ty i tobie podobni mogliście zarabiać na tym kupę pieniędzy. Ale teraz nagle twoja uprzywilejowana pozycja bogatej kobiety z zachodniego świata, czyli członka uprzywilejowanego ułamka ludzkości, jeśli pominiemy bogatych białych mężczyzn, stała się zagrożona! Doprawdy, kto by pomyślał, że kiedykolwiek znajdziesz się w takiej sytuacji?.

Reasumując, „Helisa” to powieść wielowymiarowa, która przemówi nie tylko do fanów mocnych kryminalnych historii czy lekkiego s-f, ale także skłoni do refleksji nad potęgą nauki i zagrożeniami, które z jej ciągłego rozwoju wynikają. To z pewnością książka, nad którą nie przechodzi się łatwo do porządku dziennego i o której ma się ochotę dyskutować ze znajomymi. A to, w mojej ocenie, stanowi jej największą rekomendację.

Anna Szterleja

kryminalnakuchnia | 2017-04-15

"Wróg publiczny" w roli głównej z Willem Smithem, był pod koniec lat dziewięćdziesiątych jednym z niewielu filmów, gdzie tajniki techniki szpiegowskiej wręcz wbijały w fotel. Pamiętam jak siedziałam przed odtwarzaczem kaset VHS i powtarzałam w myślach, że to niemożliwe, to tylko film.

Niespełna dwadzieścia lat później otrzymałam mroczną odyseję "Westworld" o narodzinach sztucznej inteligencji , po obejrzeniu której zaczęłam zastanawiać się co jest światem rzeczywistym, a co jest fikcją.

Również w sferze twórczej coraz więcej z pisarzy wybiega w przyszłość, starając się przewidzieć i opisać dalsze losy świata, tak aby zainteresować czytelnika. Wśród nich również i Austriak Marc Elsberg i jego "Helisa".

Autor stworzył wielowątkową powieść, jakże aktualną w dzisiejszych czasach. Zamach na Sekretarza Stanu USA w połączeniu z In Vitro i GMO to naprawdę mieszanka wybuchowa.

Pierwsze strony, są w mojej opinii naprawdę mocne. Powodują, że od "Helisy" nie można się...

PABLOPAN | 2017-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2017

"Przyszłość to dziś" - taka myśl towarzyszyła mi podczas lektury. Czy jest to książka science-fiction? Obawiam się, że nie do końca. Jakże mało wiemy na temat tego, co dzieje się w światowych laboratoriach, nieświadomi tego, że świat który znamy może skończyć się lada dzień. Elsberg ukazuje, jak niewiele sami naukowcy mogą wiedzieć o długofalowych skutkach swoich eksperymentów. Często zamiast oferować postęp, wprowadzają konie trojańskie, które mogą przyczynić się do zmierzchu naszej cywilizacji. "Helisa" skupia się na modyfikowanych genetycznie dzieciach i ich próbie przejęcia świata. Niektóre sytuacje i opisy wzbudzają autentyczny dreszcz grozy. Książka jest niezwykle emocjonująca i, mimo pokaźnej objętości, czyta się ją jednym tchem. Historia idealna dla miłośników DNA, fanów dobrego thrillera, a także wszystkich tych, którzy lubią się bać. Polecam!

annaroza | 2017-10-28
Na półkach: PLC, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 28 października 2017

Właściwie nadal zastanawiam się czy to SF, czy raczej thriller naukowy lub polityczny. Przecież w dzisiejszych czasach GMO to żadna fantastyka. A i naukowcy co rusz odnotowują kolejne sukcesy w manipulowaniu ludzkim genomem. Kto wie, może lada dzień spełni się scenariusz przedstawiony w książce?
A książka naprawdę dobra i wciągająca. Sposób przedstawienia wydarzeń sprawia, że czyta się jednym tchem, drżąc o losy bohaterów. I trudno zdecydować, kto jest tu tym przysłowiowym czarnym charakterem.
Zakończenie jednak przewidywalne, choć pozostawia jakąś nutkę niepokoju.

Happy Reader | 2017-04-01
Przeczytana: 27 marca 2017

„Helisa” Marca Elsberga to emocjonujący thriller, którego akcja rozgrywa się w świecie w którym modyfikacje genetyczne są na porządku dziennym.
Amerykański sekretarz stanu umiera niespodziewanie podczas wizyty w Monachium. Sekcja zwłok wykazuje, że padł ofiarą ataku terrorystycznego do którego użyto broni biologicznej. W tym samym czasie w Tanzanii pojawiają się niezwykle rośliny o niespotykanej odporności na choroby i szkodniki. Helen i Greg, małżeństwo, które nie może doczekać się dzieci, otrzymuje nieoczekiwaną propozycję – lekarz zapewnia ich, że będą mieli dziecko i tylko od nich zależy czy będzie to nowoczesne dziecko czyli z ulepszonym kodem genetycznym. Dzięki tym modyfikacjom będzie zdrowsze i bardziej inteligentne niż inne dzieci.
Tymczasem okazuje się, że wszystkie tropy w śledztwie w sprawie zabójstwa sekretarza stanu prowadzą do ośrodka badawczego, w którym narodziły się i są wychowywane dzieci ze zmodyfikowanym kodem genetycznym. Szczególnie wyróżnia się dwójka...

Jarek Zawisza | 2017-12-25
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 25 grudnia 2017
KochamLitery | 2018-10-16

Było pięknie, ale do czasu...
Wątki genetyczne i naukowe zrobiły z ciekawego thrillera w pewnym momencie science fiction. Czytało się bardzo szybko i sprawnie, styl jest gładki, a bohaterowie dość plastyczni.
Szkoda, że zakończenie wprowadziło się do dość trywialnej walki dobra ze złem i... Tu kropka. Chcę uniknąć psucia komukolwiek lektury.
Warto przeczytać i wyrobić So ie samemu zdanie.

lacerta | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 07 maja 2017

Kolejna książka Marca Elsberga, której nie mogłam sobie odpuścić. Zwłaszcza, że autor porusza temat z dziedziny, którą uwielbiam.

Tym razem poznajemy jedną z możliwych konsekwencji manipulacji genami. Autor nie tylko wymyślił ciekawą i wciągającą historię, ale również dobrze przygotował się pod względem merytorycznym, dzięki czemu książkę czytało się naprawdę dobrze. Pan Elsberg prezentuje nam różne punkty widzenia i pozwala czytelnikowi na spojrzenie na problem nie tylko z jednej perspektywy.
Powieść trzyma w napięciu od pierwszej strony, chociaż powiedziałabym, że trochę zbyt wolno się rozkręca i na konkretną akcję musiałam trochę poczekać.
Trochę irytowały mnie wtrącenia w języku angielskim, których nigdy nie jestem w stanie zrozumieć. Na szczęście było ich niewiele.

"Helisa" to kolejna powieść Elsbera, która bardzo mnie pochłonęła. Z niecierpliwością czekam na kolejne, oby były tak samo dobre.

McRap1972 | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2017
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Najnowsza książka marca Elsberga przyniosła lekkie rozczarowanie.

Co prawda "Helisę" czyta się raczej dobrze. Jednak spodziewałem się bardziej realnego thrillera a otrzymałem thriller science fiction. Poprzednie powieści Elsberga "Blackout" i "Zero" były dużo lepsze. Więcej było w nich realizmu i przez to były bardziej przejmujące.

Fabuła w najnowszej powieści Elsberga jest zbyt oderwana od rzeczywistości co osłabia siłę przekazu. Szkoda bo temat nielegalnych eksperymentów genetycznych i zagrożeń związanych z żywnością modyfikowaną genetycznie jest bardzo ważny. Ale kiedy czyta się o "latających dzieciach" obdarzonych nadludzką siłą, można tylko uśmiechnąć się pod nosem. Podczas gdy GMO powinno budzić w nas strach.

Oczywiście "Helisę" czyta się dobrze. Autor ma świetny styl. Pisze bardzo plastycznie i tworzy żywe, prawdziwe dialogi. Mimo wszystko czuję jednak rozczarowanie.

Angelic | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Powieść Marka Elsbeta jest prowadzona wielowątkowo, i w pierwszej części książki poznajemy bohaterów i bieg wydarzeń, z bardzo wielu różnych perspektyw.
Jako, że sama jestem biotechnologiem, pewne naukowe i genetyczne smaczki bardzo mi się podobały i widać, że autor pod tym względem dobrze odrobił pracę domową. Mutacje genetyczne kukurydzy, bawełny, kóz i wszechogarniająca zagadki, do połowy książki były bardzo wciągające. Niestety kiedy akcja zwolniła, splatając losy bohaterów i odkrywając 'tajemnicę', momentami było moim zdaniem nudnawo. Drugą część książki czytało mi się opornie i myślę, że niektóre wątki potraktowano po macoszemu.
Nie jest to zła pozycja, ale zanim po nią sięgniecie, warto się zastanowić, czy nie lepiej zabrać się za cieńszy objętościowo thriller, który zarysuje akcję i pozwoli na pewien 'plot twist', bez zbędnych dłużyzn.

Marta Ginter | 2018-05-22
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 maja 2018

Ciekawa tematyka, ale książka nudna. Kupiłam, bo ktoś zachwycał się inną książką tego autora.