Helisa

Wydawnictwo: W.A.B.
Helix
Ag2S

Czy można wyleczyć poważą chorobę dzięki niewielkiej zmianie kodu DNA? A stworzyć zupełnie nowe gatunki roślin i zwierząt? Czy można genetycznie „zaprojektować” małego geniusza? I – co najważniejsze – czy to tylko pojedyncze eksperymenty, czy też celowe działanie na wielką skalę, które ma przygotować nowe, lepsze jutro? Czy będzie w nim miejsce dla ciebie? Lepiej to wiedzieć, bo owo „jutro” tworzy się już dziś, w zaciszu laboratoriów zarządzanych przez bezwzględne koncerny, którym zależy jedynie na własnym zysku.
Marc Elsberg w oparciu o najnowszy stan wiedzy o genetyce i drogach jej rozwoju przedstawia sugestywną wizję tego, jak już za chwilę może wyglądać nasza rzeczywistość – świat, w którym centra badań genetycznych stają się narzędziem władzy nad gospodarką, ludzkością i światem.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 740

Mocna sensacja z istotnym przesłaniem

Marc Elsberg, autor doskonale przyjętego na polskim rynku wydawniczym „Blackout”, po raz kolejny zabiera czytelników w podróż do wykreowanej przez siebie wizji świata. „Helisa” pozornie wydaje się wyłącznie powieścią z pogranicza kryminału i science fiction, ale w rzeczywistości trudno oprzeć się wrażeniu, że od ukazanych w niej wydarzeń dzieli nas wyłącznie mały krok…

Podczas konferencji w jednym z krajów europejskich sekretarz stanu USA nagle pada martwy obok mównicy. Objawy wskazują na zawał serca i Jessice Roberts, jednej z jego najbliższych współpracowniczek, pozostaje wyłącznie towarzyszyć trumnie z ciałem polityka w podróży do ojczyzny. Niespodziewanie okazuje się jednak, że sekretarz nie zmarł z przyczyn naturalnych, a Jessica zostaje zaproszona do udziału w nadzwyczajnej naradzie w Białym Domu, podczas której otrzymuje niezwykle istotne zadanie odkrycia, kto stoi za zamachem na prominentnego członka rządu.

Na drugiej półkuli, w jednym z krajów Afryki, pracownicy koncernu zajmującego się hodowlą GMO odkrywają pola kukurydzy, które wydają się niezwykle odporne na klęski żywiołowe pustoszące okoliczne uprawy. Lokalni rolnicy opowiadają o „duchach”, które błogosławić miały ich pola. Kiedy podobne historie docierają do firmy także z innych rejonów świata, jej zarząd gotowy jest na wiele, aby pozbyć się konkurencji.

Tymczasem pewna amerykańska para od dawna starająca się o dziecko, przygotowuje się w prywatnej klinice do zabiegu in vitro. Kiedy omawiają z lekarzem szczegóły planowanego zabiegu, ten składa im niezwykle interesującą propozycję...

Te pozornie niepowiązane ze sobą wątki, tworzą powieść, od której czytelnik nie jest w stanie się oderwać. Poszczególne elementy przeplatają się i uzupełniają, wciągając coraz bardziej w wykreowaną przez autora opowieść. Historia opowiadana przez Marca Elsberga zaskakuje swoją aktualnością i przystępnością, z jaką przedstawiono zagadnienia związane z inżynierią genetyczną. Jako zupełnemu laikowi w tej dziedzinie trudno mi określić poprawność podawanych przez autora danych, z pewnością jednak sprawiły one, iż zainteresowałam się tą tematyką i nabrałam ochoty na pogłębienie swojej wiedzy.

Nie można jednak zapominać, że „Helisa” jest jednak przede wszystkim doskonałą powieścią sensacyjną z niezwykle ciekawym pomysłem na fabułę. Oczywistym jest, iż wydarzenia opisane w książce wobec obecnego stanu wiedzy i obowiązujących przepisów prawa są nierealne, a autor porusza się wyłącznie w ramach szeroko zakrojonej wizji artystycznej, nie sposób jednak oprzeć się silnemu wrażeniu, że opisany scenariusz staje się z każdym dniem coraz bardziej prawdopodobny. Podobne wrażenie miałam zresztą podczas lektury „Blackout”, gdzie opisana wizja świata bez prądu stała się nagle przerażająco realna i miałam ochotę jak najprędzej zakupić konserwy i agregat prądotwórczy.

Tym razem zaczęłam zastanawiać się, jak daleko gotowy jest posunąć się człowiek w zakresie ulepszania rzeczywistości i w którym momencie zdecydujemy się powiedzieć sobie „dość”. Wystarczy nam niezniszczalna przez suszę czy robactwo kukurydza czy może zdecydujemy się na stworzenie nadczłowieka, a superinteligencja, przewaga fizyczna i atrakcyjny wygląd będą się szerzyć jak zaraza? Jak wskazuje autor, ustami jednego ze swoich bohaterów Człowiek definiuje się nieustannie na nowo. To nieuniknione. Choćby z powodu technologii, które rozwijamy. I jak w przypadku wszystkich technologii pytanie, jakie się nasuwa to nie „czy”, ale „co” i „jak”. Co zrobić, a czego zaniechać? I jak zrobić?

„Helisa” to więc nie tylko wciągająca powieść sensacyjna, ale również rozważania nad istotą człowieczeństwa i tego, co możemy z nim zrobić. Autor wnikliwie analizuje potencjalne skutki i ryzyko związane z modyfikacjami genetycznymi, które przecież są już obecne w naszym codziennym życiu. Jak wskazuje w treści powieści zwracając się niemalże bezpośrednio do każdego z nas Następstwa inżynierii genetycznej dla ludzi dotkniętych ubóstwem i pokrzywdzonych na całym świecie były ci kompletnie obojętne, dopóki ty i tobie podobni mogliście zarabiać na tym kupę pieniędzy. Ale teraz nagle twoja uprzywilejowana pozycja bogatej kobiety z zachodniego świata, czyli członka uprzywilejowanego ułamka ludzkości, jeśli pominiemy bogatych białych mężczyzn, stała się zagrożona! Doprawdy, kto by pomyślał, że kiedykolwiek znajdziesz się w takiej sytuacji?.

Reasumując, „Helisa” to powieść wielowymiarowa, która przemówi nie tylko do fanów mocnych kryminalnych historii czy lekkiego s-f, ale także skłoni do refleksji nad potęgą nauki i zagrożeniami, które z jej ciągłego rozwoju wynikają. To z pewnością książka, nad którą nie przechodzi się łatwo do porządku dziennego i o której ma się ochotę dyskutować ze znajomymi. A to, w mojej ocenie, stanowi jej największą rekomendację.

Anna Szterleja

kryminalnakuchnia | 2017-04-15

"Wróg publiczny" w roli głównej z Willem Smithem, był pod koniec lat dziewięćdziesiątych jednym z niewielu filmów, gdzie tajniki techniki szpiegowskiej wręcz wbijały w fotel. Pamiętam jak siedziałam przed odtwarzaczem kaset VHS i powtarzałam w myślach, że to niemożliwe, to tylko film.

Niespełna dwadzieścia lat później otrzymałam mroczną odyseję "Westworld" o narodzinach sztucznej inteligencji , po obejrzeniu której zaczęłam zastanawiać się co jest światem rzeczywistym, a co jest fikcją.

Również w sferze twórczej coraz więcej z pisarzy wybiega w przyszłość, starając się przewidzieć i opisać dalsze losy świata, tak aby zainteresować czytelnika. Wśród nich również i Austriak Marc Elsberg i jego "Helisa".

Autor stworzył wielowątkową powieść, jakże aktualną w dzisiejszych czasach. Zamach na Sekretarza Stanu USA w połączeniu z In Vitro i GMO to naprawdę mieszanka wybuchowa.

Pierwsze strony, są w mojej opinii naprawdę mocne. Powodują, że od "Helisy" nie można się...

Happy Reader | 2017-04-01
Przeczytana: 27 marca 2017

„Helisa” Marca Elsberga to emocjonujący thriller, którego akcja rozgrywa się w świecie w którym modyfikacje genetyczne są na porządku dziennym.
Amerykański sekretarz stanu umiera niespodziewanie podczas wizyty w Monachium. Sekcja zwłok wykazuje, że padł ofiarą ataku terrorystycznego do którego użyto broni biologicznej. W tym samym czasie w Tanzanii pojawiają się niezwykle rośliny o niespotykanej odporności na choroby i szkodniki. Helen i Greg, małżeństwo, które nie może doczekać się dzieci, otrzymuje nieoczekiwaną propozycję – lekarz zapewnia ich, że będą mieli dziecko i tylko od nich zależy czy będzie to nowoczesne dziecko czyli z ulepszonym kodem genetycznym. Dzięki tym modyfikacjom będzie zdrowsze i bardziej inteligentne niż inne dzieci.
Tymczasem okazuje się, że wszystkie tropy w śledztwie w sprawie zabójstwa sekretarza stanu prowadzą do ośrodka badawczego, w którym narodziły się i są wychowywane dzieci ze zmodyfikowanym kodem genetycznym. Szczególnie wyróżnia się dwójka...

lacerta | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 07 maja 2017

Kolejna książka Marca Elsberga, której nie mogłam sobie odpuścić. Zwłaszcza, że autor porusza temat z dziedziny, którą uwielbiam.

Tym razem poznajemy jedną z możliwych konsekwencji manipulacji genami. Autor nie tylko wymyślił ciekawą i wciągającą historię, ale również dobrze przygotował się pod względem merytorycznym, dzięki czemu książkę czytało się naprawdę dobrze. Pan Elsberg prezentuje nam różne punkty widzenia i pozwala czytelnikowi na spojrzenie na problem nie tylko z jednej perspektywy.
Powieść trzyma w napięciu od pierwszej strony, chociaż powiedziałabym, że trochę zbyt wolno się rozkręca i na konkretną akcję musiałam trochę poczekać.
Trochę irytowały mnie wtrącenia w języku angielskim, których nigdy nie jestem w stanie zrozumieć. Na szczęście było ich niewiele.

"Helisa" to kolejna powieść Elsbera, która bardzo mnie pochłonęła. Z niecierpliwością czekam na kolejne, oby były tak samo dobre.

McRap1972 | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2017
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Najnowsza książka marca Elsberga przyniosła lekkie rozczarowanie.

Co prawda "Helisę" czyta się raczej dobrze. Jednak spodziewałem się bardziej realnego thrillera a otrzymałem thriller science fiction. Poprzednie powieści Elsberga "Blackout" i "Zero" były dużo lepsze. Więcej było w nich realizmu i przez to były bardziej przejmujące.

Fabuła w najnowszej powieści Elsberga jest zbyt oderwana od rzeczywistości co osłabia siłę przekazu. Szkoda bo temat nielegalnych eksperymentów genetycznych i zagrożeń związanych z żywnością modyfikowaną genetycznie jest bardzo ważny. Ale kiedy czyta się o "latających dzieciach" obdarzonych nadludzką siłą, można tylko uśmiechnąć się pod nosem. Podczas gdy GMO powinno budzić w nas strach.

Oczywiście "Helisę" czyta się dobrze. Autor ma świetny styl. Pisze bardzo plastycznie i tworzy żywe, prawdziwe dialogi. Mimo wszystko czuję jednak rozczarowanie.

alex_a | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Bardzo ciekawa książka. Dobrze i dość szybko się ją czyta. Sam temat jest interesujący i jak najbardziej na czasie. Porusza zagadnienia związane zarówno z nauką jak i z fantastyką. Coraz częściej opinia publiczna jest oswajana z nowymi możliwościami nauki takimi jak modyfikacje genetyczne. Oczywiście techniki najbardziej zaawansowane nigdy do niej nie trafią. Czy jednak warto dowolnie udoskonalać geny? Czy może się któryś z eksperymentów wymknąć spod kontroli? Czy chęć posiadania idealnego potomstwa usprawiedliwia zgodę na dowolne manipulowanie genami, czy jest to tylko zwykły egoizm ludzi lub ich naiwność? Takie tematy pojawiają się w książce, którą polecam.

Hana | 2017-03-20
Na półkach: Przeczytane, Elsberg Marc
Przeczytana: 17 marca 2017

Temat możliwości inżynierii genetycznej w leczeniu,hodowaniu organów, produkcji super odpornych roślin,powstawaniu krzyżowek,czy w końcu ingerencja w genotyp człowieka jest obecnie tematem bieżącym w programach i czasopismach popularnonaukowych.I filmach.Mówi się dużo o możliwościach i trochę mniej o etyce.Zresztą etykę niektórzy pomijają i pracują w podziemniu,bo liczy się nauka,wiedza ,pierwszeństwo,patent i pieniądze.Tak było chociażby z klonowaniem,o którym ostatnio ucichło jakby.Ksiażka Helisa to historia,póki co science-fiction,chociaż przy tak szybko rozwijającej się nauce i technice może już niedługo stać się rzeczywistością.Helisa odpowiada na pytanie co byłoby gdyby…… Przedstawia scenariusz,gdy technologia dostaje się w ręce” Złego” (w tej roli Jill i Eugene) w sytuacji gdy następcy Frankensteina są bezradni,bo dzieło,nowoczesne dziecko,przerosło mistrzów genetyki i wymknęło się spod kontroli.Jill,na 10,sposobów chce zmodyfikować genetycznie ludzkość za pomocą wirusa...

książek: 2093
Shetani | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Najpierw pojawiło się "Blackout". Nie przeczytałam. Potem wyszło "Zero". Też nie przeczytałam. Ale gdy pojawiła się "Helisa" to autor zyskał moją atencję w stu procentach! Te zawodowe zboczenia… Co ja poradzę na to, że kocham DNA? Uwielbiam genetykę, biotechnologię i inżynierię genetyczną? Taka piękna podwójna helisa na okładce… Nie mogłam tego zlekceważyć. Nie tym razem. I gdy zaczęłam ją czytać – co ciekawe, w otoczeniu laboratoriów biotechnologicznych, w przerwach między izolacją DNA – to w mojej głowie pojawiło się tylko jedno pytanie: Dlaczego tak długo zwlekałam z zapoznaniem się z twórczością Marca Elsberga?

Dawniej wydawało się, że kod genetyczny to coś niezmiennego, że ludzie nie mogą zmieniać genów, nie mogą ich kontrolować. Dzisiaj, wraz z rozwojem nauki i technologii okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Możemy nimi manipulować, a gdy weźmiemy pod uwagę epigenetykę to dodatkowo okaże się, że nie potrzebujemy do tego laboratorium. Terapia genowa pozwala leczyć...

lubczyk | 2017-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

50/50? na którą stronę przechyla się szala?
z jednej strony bardzo interesująca dla mnie tematyka została poruszona w książce Elsberga: inżynieria genetyczna, biotechnologia, genetyka. prawdziwa uczta dla wielbicieli tych dziedzin. coś nowego, coś świeżego, cały czas jeszcze nieoczywistego. to wszystko przyciągnęło mnie do tej książki i sprawiało, że każdą wolną chwilę chciałam poświęcić dalszej lekturze.
jednak z drugiej strony miejscami miałam wrażenie, że książka jest trochę przegadana, że skrócenie jej wyszłoby jak najbardziej na plus, a autor niepotrzebnie zagłębiał się w niektóre rejony.
zakończenie? niedosyt. trochę rozczarowane... chyba spodziewałam się czegoś mocniejszego. reasumując wszystkie za i przeciw, dodatkowo z silnym uczuciem chęci sięgnięcia po "Black out", stwierdzam, że nie był to czas stracony. polecam sięgnąć po te prawie 700 stron, ale na własne ryzyko ;) sam ocenisz, czy jesteś w stanie przegryźć się przez złożoną fabułę, czasem aż nadto, czy jednak...

Carnival | 2017-03-31
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 31 marca 2017

Książka, która mnie przeraziła. Nie do końca chodzi mi stricte o fabułę, bo tutaj można by było doszukać się wielu niedoskonałości. Chodzi mi o ideę bawienia się w Boga i zabawę genami. Jestem przekonana, że znajdzie się wiele osób w populacji Ziemi, którym pomysł posiadania zaprogramowanego dziecka bardzo by się spodobała. Mnie natomiast podoba się "loteria" związana z poczęciem dziecka. Różnorodność wśród ludzi (w wyglądzie i charakterze) jest tym co czyni nas interesującymi. Nie rozumiem ostatnio mocno promowanego trendu "uszlachetniania" ciała poprzez operacje plastyczne. Nie dość, że łatwo rozpoznać ingerencję chirurga, to osoby poddające się takim operacjom upodobniają się do siebie.
Trudno doszukać się w języku polskim informacji związanych z tematyką poruszaną w "Helisie" (staram się nie doszukiwać w tym drugiego dna, ale pewne myśli same się nasuwają), natomiast Internet oferuje tę wiedzę w innych językach (m.in. o próbach modyfikacji genomu, o GMO i jego efektach...

Daro | 2017-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 marca 2017

Do połowy jest dobrze, potem autor zepsuł...szkoda, temat był interesujący i można było zupełnie inaczej go poprowadzić...

Najnowsza powieść autora bestsellerowego „Blackoutu"

Właśnie ukazuje się kolejna powieść Marca Elsberga, autora, który parę lat temu zaskoczył wszystkich książką „Blackout”. Tym razem pisarz przedstawia sugestywną wizję tego, jak za chwilę może wyglądać nasza rzeczywistość, w oparciu o najnowszą wiedzę o genetyce.

Patronaty tygodnia

Kolejne ekscytujące nowości pojawią się w tym tygodniu w księgarniach. Przedstawiamy siedem z nich. Wśród nich znajdziecie m.in. rasowy thriller psychologiczny, opowiedziana na nowo baśń tysiąca i jednej nocy, skandynawski kryminał, fantastyka z Norwegią w tle i biografię człowieka, który stworzył amerykańską literaturę XX wieku. Sprawdźcie!