Książka roku 2016
Powiększ
Das geheime Leben der Bäume
Przyroda, drzewa
L_Settembrini

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu, publicystyka. W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter...

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

"Peter Wohlleben rzeczowo i z pasją przekonuje nas o tym – z czego od dawna zdają sobie sprawę biolodzy – że drzewa to istoty społeczne”.
Sally McGrane, „New York Times”

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

zaksięgowana | 2016-10-15

Świeża, fascynująca, magiczna i zaskakująca! Tak można w kilku słowach opisać książkę Petera Wohllebena.
Podczas lektury uświadomiłam sobie, jak niewiele wiem o otaczającym mnie świecie, ile zagadek kryje w sobie las, ile tajemnic posiada buk, dąb czy daglezja...
Uwagę przykuwa szczególnie pietyzm i czułość z jaką autor opisuje życie drzew. Każdy listek, gałązka czy korzonek spełnia wyjątkową rolę, a jego istnienie ma swój sens.
Autor traktuje drzewa jak ludzi, cóż, zdaje się, są do nas bardziej podobne niż przypuszczaliśmy. To piękne i przerażające zarazem.

veinylover | 2016-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Dla mnie książka na maksymalną ilość gwiazdek.
W ostatnim roku rzuciło mi się coś na mózg i zafascynowały mnie drzewa.
Dlatego sięgnąłem po tę książkę.
Przeczytałem ją dwa razy, raz w wersji papierowej i raz wysłuchałem audiobooka.
Opowieść leśnika z Niemiec mnie wciągnęła. Oczarowała. Pewnie przeczytam jeszcze raz, żeby sobie ją utrwalić.
Pojęcia nie miałem, że drzewa porozumiewają się także elektrycznie. lekki szok.
Faktycznie nie widać, jaka fizyka stoi za transportem wody na szczyt drzewa o wysokości powiedzmy 100 metrów. Czary mary.
Grzyby mikoryzowe - akurat to był jeden z moich koników ostatnio i przez dwa miesiące usiłowałem dojść do tego, jakie grzyby jadalne mikoryzują z jakimi drzewami. Oczywiście całą listę już mam! Dęby, buki, sosny - a zupa grzybowa :)
Grzyby mikoryzowe - telekomunikacja drzew.
To, że drzewa się uczą. Czym jest pierwotny las.
Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że 80 letni buk może mieć zaledwie grubość ołówka i wysokość człowieka, jeśli żyje w...

Koronczarka | 2017-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie mam ręki do kwiatów. W moim domu jest tylko jeden potwornie uparty zygokaktus zwany bardziej swojsko grudnikiem, który z niewiadomych mi powodów rośnie, a nawet czasem kwitnie, choć reszta tego towarzystwa opuszcza mnie dosyć szybko. W swoim życiu miałam tylko jeden taki okres, kiedy kwiaty rosły mi dosyć dobrze. Było to wtedy, kiedy w kącie pokoju stała duża chińska róża. Komunikowała się ona ze mną w sposób wyrazisty, żeby nie powiedzieć dramatyczny. Kiedy chciała pić, jej listki wiotczały, kierowały się ku dołowi, a cały krzew przybierał minę smutną i wzbudzającą wyrzuty sumienia. Gnałam więc w te pędy z konewką, a tak przy okazji dostawało się trochę wody i reszcie towarzystwa. Nie zdziwiło mnie więc, że w książce "Sekretne życie drzew" pewien leśniczy potrafił tak spojrzeć na drzewa, że odsłoniły one przed nim swoje najskrytsze tajemnice o tym, że się komunikują między sobą, że troszczą o swoje dzieci, że coś je boli i mówią, co im trzeba do szczęścia. Mam wrażenie, że...

Hipek | 2017-04-13
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: kwiecień 2017

Książka napisana przez pasjonata, a za razem osobę bardzo wrażliwą. Książka skierowana do osób także wrażliwych. Ciekawych świata. Ciekawych przyrody. Gotowych zaakceptować myślenie, że rośliny mają swoje uczucia. Autor bowiem przekonuje w swojej książce, napisanej jako odbicie osobistych doświadczeń z drzewami, że rośliny są takimi samymi żyjątkami jak zwierzęta, a może nawet ludzie. To co powoduje, według autora, że na codzień nie widzimy w roślinach życia to fakt, że ich procesy są dużo wolniejsze od naszych. Ale za to drzewa ŻYJĄ setki lat...

Stokrotka | 2017-04-23
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

„Sekretne życie drzew” sprawiło, że inaczej spojrzałam na otaczające mnie drzewa, na ich korę, gałęzie, koronę, ogólną budowę. Peter Wohlleben w ciekawy sposób opisał sposoby porozumiewania się drzew, obronę przed szkodnikami, opiekowanie się zagrożonymi sąsiadami, rozmnażanie, współistnienie ze światem zwierząt. Na pewno w pamięci zostaną mi fragmenty dotyczące dzięciołów i ich pozytywnej, a także negatywnej działalności. Widać, że autor to człowiek wrażliwy, a jednocześnie baczny obserwator, którego wciąż fascynują tajemnice natury.

Rewelacyjna książka odsłaniająca szereg tajemnic jakie "drzemią" w drzewach, lasach. Spora dawka informacji. Po przeczytaniu tej lektury, całkiem inaczej patrzę na drzewa.
Myślę, że ludzie z Ministerstwa Środowiska powinni ją obowiązkowo przeczytać !

Serdecznie polecam !!!!

annaroza | 2017-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2017

Jeden z moich dziadków była gajowym, drugi leśniczym. Ja sama od urodzenia mieszkam prawie w lesie. A jednak z tej książki dowiedziałam się dużo nowego.Tak naprawdę doszłam do wniosku, że wcale lasu nie znałam. Chciałabym mieć tę książkę na własność, w wersji papierowej, by móc do niej od czasu do czasu zaglądać. Przeczytałam ją w ramach akcji czytaj.pl. Wolę książki tradycyjne, ale czasem zdarzają mi się"wolne" chwile poza domem, więc czemu nie skorzystać wtedy z telefonu? Niestety w tym miesiącu nie miałam zbyt wiele czasu i do dzisiaj przeczytałam niespełna pół książki. Resztę czytałam właściwie na siłę, byle zdążyć przed końcem akcji. A to nie jest pozycja do szybkiego czytania, zwłaszcza że sytuacje przytoczone przez autora przywoływała skojarzenia z moimi "leśnymi przygodami" i nie miałam kiedy przemyśleć przeczytanej treści. Ale jak będę miała jakieś ekstra pieniądze, pewnie zrobię sobie prezent.

Dociekliwy_Kotek | 2016-11-25
Przeczytana: listopad 2016

Jest jakaś ponura ironia w tym, że zakochany w drzewach leśnik pisze takie coś i to coś wydawane jest w wersji papierowej - a nie trzeba tłumaczyć, dlaczego publikowanie pseudonaukowych sentymentów nie jest usprawiedliwieniem dla wycinki lasów do produkcji papieru.

Rewelacje, o nad którymi rozpływa się Wohlleben, nie będą rewelacjami dla tych, którzy wcześniej mieli styczność z doskonałą książką "Zmysłowe życie roślin" Daniela Chamovitza. Tak, drzewa przesyłają sobie sygnały zapachowe i tak, rozróżniają długość dnia oraz porę roku - wszystko dzięki związkom chemicznym i światłoczułym komórkom. Są to mechanizmy piękne i złożone, ale pozostaną piękne i złożone również bez sentymentów i dociekań, czy drzewa nie ostrzegają się wzajemnie, bo mają świetnie rozwinięty instynkt społeczny.
Z całym szacunkiem, ale to przypisywanie drzewom - i tylko drzewom! - świadomości społecznej i charakteru w kontekście absolutnego braku złożonego narządu, który mógłby przetwarzać sygnały przesyłane...

ryszpak | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Bardzo dobra książka. Dla miłośników lasu ale również - a może przede wszystkim - dla leśników. W przystępny sposób Autor przedstawia wiele procesów zachodzących w ekosystemie leśnym, od gospodarki wodnej, poprzez obronę przed szkodnikami po śmierć i następowanie po sobie kolejnych pokoleń drzew.
Autor pracuje w Niemczech, gospodarka leśna w tym kraju mocno się różni od naszej (mimo, że nasza rodzima gospodarka bazowała i to solidnie na szkołach niemieckich) - dużo więcej mechanizacji i schematyzmu. Ale to się zmienia, jak wszędzie.
Pisać w ten sposób o lesie naprawdę niewielu potrafi. I chwała za to Autorowi.

Bardzo polecam. Jako leśnik i przyrodnik (kolejność dowolna).

adb | 2017-03-31
Przeczytana: 31 marca 2017

Czytanie "Sekretnego życia drzew" jest odprężające jak spacer po lesie. Temat drzew, sposobu ich komunikacji, właściwości itd. nie jest nowy [...]dla uprzystępnienia odbioru Peter Wohlleben posługuje się swoistą metaforą, pisze o drzewach jak o ludziach: myślą, pamiętają, uczą się. To, co miało ułatwić odbiór dla niektórych czytelników stało się podstawą tez o rzekomej chorobie psychicznej autora. Ten swobodny styl gawędy - opowieści gęsto przetykanej metaforami i porównaniami jest jedną z większych zalet książki niemieckiego leśnika. Zdumiewa dopiero gdy zajrzymy do bibliografii, bo ta obfituje w bardzo poważne książki naukowe.[...]
piękny językowo i przystępny ekstrakt tych wiadomości, bez skomplikowanych wzorów chemicznych i nużących opisów badań naukowych. Czy nie łatwiej zapamiętać, że "świerki nie lubią mieć mokrych nóg", niż suchej informacji, że źle rosną w podmokłym terenie z wysokim poziomem wód gruntowych?
Czego jeszcze można się dowiedzieć o drzewach i lesie? Które z...