Sekretne życie drzew

Okładka książki Sekretne życie drzew Peter Wohlleben
Zwycięzca w plebiscycie 2016
Okładka książki Sekretne życie drzew
Peter Wohlleben Wydawnictwo: Otwarte publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Das geheime Leben der Bäume: Was sie fühlen, wie sie kommunizieren - die Entdeckung einer verborgenen Welt
Otwarte
2016-09-14
2016-09-14
2015-01-01
Ewa Kochanowska
PeterWohlleben Wohlleben SekretneZycieDrzew SekretneZycie Drzewa Natura Dendrologia Las Biologa
Inne

Przyjemna lektura, sporo ciekawostek na temat lasu, ekosystemu i różnych gatunków drzew. Warto przeczytać, żeby poznać sposoby, w jakie porozumiewają się między sobą drzewa, kogo maja za sprzymierzeńca, a kogo za wroga. A także jak rozpoznają zmieniające się pory roku i na czym polega ich pomoc społeczna. O tych i jeszcze wielu innych aspektach opowiada ta książka.

Nie zachwyciła mnie, nie odebrałam w przekazie książki pasji autora do drzew. Owszem, sporo informacji na temat lasu, ale nie odnalazłam w treści niczego fascynującego, jak wydawca zapowiadał. Wszystkie te rzekomo niesamowite wiadomości są ogólnie znane na poziomie szkoły podstawowej. Książka bardzo chaotycznie napisana, autor sam gubi się w swoich informacjach, które często wzajemnie się wykluczają. Poziom literacki momentami bardzo żenujący. Ogromne rozczarowanie po przeczytaniu tylu pozytywnych opinii i recenzji.

Książka Petera Wohllebena to coś znacznie więcej, niż zbiór kilku ciekawostek o drzewach. Poznajemy dzięki niej wiele faktów o niewidzialnym gołym okiem życiu drzew - ich odczuwaniu, przewidywaniu, komunikacji, zależnościach społecznych, a nawet indywidualnych osobowościach. Uczymy się dostrzegać różne zależności łączące świat natury, tak ważne, że gdyby zabrakło w lesie różnych gatunków małych żyjątek, świat jaki znamy mógłby się bardzo zmienić. Inaczej będziemy teraz patrzeć na dziuple w drzewie czy spróchniały pień, rozumiejąc ich niezbędne role i osobiste poświęcenie w społeczności lasu. Zastanowimy się nad osobistą odpowiedzialnością za świat natury a także nad tym, na ile warto w niego ingerować.

Co więcej, można się samemu poczuć się częścią tej wielkiej sieci zależności, w której żaden organizm nie został stworzony do życia jako samotna wyspa. Skoro dobrobyt drzewa zależy od tylu skomplikowanych zależności w naturze, od tylu innych form życia, jakie szanse mamy my, próbując przetrwać w sztucznym, niedostosowanym do potrzeb ludzi świecie? Jak mielibyśmy wygrać z chorobami cywilizacyjnymi bez naturalnych zasobów, wsparcia, zrównoważonego rozwoju i wielowiekowej mądrości? Książka zostawia mnie z takimi pytaniami, obok oczywiście ogromnej dawki empatii do świata roślin.

“Jeśli troskliwie wypracowany bilans sił poświęcanych na wzrost i na obronę zostanie zaburzony, drzewo może się rozchorować. (...) Zalane nagle słonecznym światłem drzewo porzuca wszystkie inne zajęcia i koncentruje się wyłącznie na rozroście gałęzi. Ne ma zresztą wyjścia, bo otaczający je koledzy robią dokładnie to samo (…). Oznacza to wydatek energii, której nie starczy już na obronę przed pasożytami. Jeśli drzewo ma szczęście, wszystko pójdzie dobrze i po zamknięciu się prześwitu będzie miało większą koronę. Zrobi sobie przerwę i znów ustabilizuje prywatny bilans sił. Biada jednak temu, które czegoś zaniedba, upojone nagłym wzrostem. Nie zauważy grzyba, który opanuje kikut konara i po martwym drewnie przewędruje do pnia, nie zauważy kornika, który przypadkiem nadgryzie straceńca i stwierdzi, że nikt nie reaguje - i już po wszystkim.”

Z perspektywy czasu była to książka na swój sposób rewolucyjna. Kiedy wyszła nagle zaczęto mówić o języku drzew itp. Dużo dobrego autor zrobił na rzecz popularyzowania wiedzy o naturze. Odnośniki literaturowe dają poczucie, że to solidna książka i można dzięki nim sięgnąć bezpośrednio do źródeł.

„Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena stanowi ciekawe kompendium wiedzy na temat świata drzew i ich osobliwych zachowań. Całość napisana jest zrozumiałym, popularnonaukowym językiem, a niektóre z hipotez, choć wydają się niewiarygodne, poparte są rzetelnymi źródłami. Książka na pewno potrafi zaciekawić tematem, chociaż świat roślin chyba nigdy nie był i wciąż nieszczególnie jest obiektem moich zainteresowań. Mimo, że fragmentami książka w moim odczuciu się dłużyła, to jednak wydaje mi się, że autor umiejętnie równoważy szczegółowe opisy pewnych mechanizmów z ogólnym wydźwiękiem niosącym ważne przesłanie. Książka jest w mojej ocenie o tyle wartościowa, że uwrażliwia czytelnika na otaczającą przyrodę. Buduje świadomość na temat świata drzew i podkreśla głębię i magię ich rzeczywistości.

Warto przeczytać , otwiera oczy i serca i pokazuje piękno i mądrość drzew.

Warto przeczytać , otwiera oczy i serca i pokazuje piękno i mądrość drzew.

To co autor obserwowal przez lata, czytelnik moze sie dowiedziec przez niespalna 5h czytania:)

Bardzo ciekawa pozycja i warto

Bardzo ciekawa pozycja i warto

Książka bardzo fajna, jednak czasami miałem wrażenie, że wraz z kolejnymi rozdziałami, ilość przekazanej wiedzy zwiększa się minimalnie. Wydawało mi się, że Autor często się powtarza.

Dzięki tej książce zupełnie inaczej spojrzałam na las i przyrodę. Drzewa zostały wręcz spersonifikowane i razem z nimi przeżywa się każdy moment. Piękne i prosto opisane życie lasu. a do tego niesamowite zdjęcia, które działają bardzo kojąco.

Tę książkę autora czytałam jako drugą. Opowieść o zwierzętach nieco bardziej mnie wciągnęła. Trzeba przyznać, że po lekturze tej książki trochę inaczej patrzę na drzewa, zwracam na nie większą uwagę. Jednak uważam, że mogłaby by być napisana bardziej składnie, miałam poczucie dużego chaosu podczas czytania.

• 2017
  • Audiobooki