Książka roku 2016

Das geheime Leben der Bäume
Przyroda, drzewa
L_Settembrini

Inne wydania

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu, publicystyka. W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter...

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

"Peter Wohlleben rzeczowo i z pasją przekonuje nas o tym – z czego od dawna zdają sobie sprawę biolodzy – że drzewa to istoty społeczne”.
Sally McGrane, „New York Times”

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

veinylover | 2016-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Dla mnie książka na maksymalną ilość gwiazdek.
W ostatnim roku rzuciło mi się coś na mózg i zafascynowały mnie drzewa.
Dlatego sięgnąłem po tę książkę.
Przeczytałem ją dwa razy, raz w wersji papierowej i raz wysłuchałem audiobooka.
Opowieść leśnika z Niemiec mnie wciągnęła. Oczarowała. Pewnie przeczytam jeszcze raz, żeby sobie ją utrwalić.
Pojęcia nie miałem, że drzewa porozumiewają się także elektrycznie. lekki szok.
Faktycznie nie widać, jaka fizyka stoi za transportem wody na szczyt drzewa o wysokości powiedzmy 100 metrów. Czary mary.
Grzyby mikoryzowe - akurat to był jeden z moich koników ostatnio i przez dwa miesiące usiłowałem dojść do tego, jakie grzyby jadalne mikoryzują z jakimi drzewami. Oczywiście całą listę już mam! Dęby, buki, sosny - a zupa grzybowa :)
Grzyby mikoryzowe - telekomunikacja drzew.
To, że drzewa się uczą. Czym jest pierwotny las.
Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że 80 letni buk może mieć zaledwie grubość ołówka i wysokość człowieka, jeśli żyje w...

zaksięgowana | 2016-10-15

Świeża, fascynująca, magiczna i zaskakująca! Tak można w kilku słowach opisać książkę Petera Wohllebena.
Podczas lektury uświadomiłam sobie, jak niewiele wiem o otaczającym mnie świecie, ile zagadek kryje w sobie las, ile tajemnic posiada buk, dąb czy daglezja...
Uwagę przykuwa szczególnie pietyzm i czułość z jaką autor opisuje życie drzew. Każdy listek, gałązka czy korzonek spełnia wyjątkową rolę, a jego istnienie ma swój sens.
Autor traktuje drzewa jak ludzi, cóż, zdaje się, są do nas bardziej podobne niż przypuszczaliśmy. To piękne i przerażające zarazem.

Koronczarka | 2017-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Nie mam ręki do kwiatów. W moim domu jest tylko jeden potwornie uparty zygokaktus zwany bardziej swojsko grudnikiem, który z niewiadomych mi powodów rośnie, a nawet czasem kwitnie, choć reszta tego towarzystwa opuszcza mnie dosyć szybko. W swoim życiu miałam tylko jeden taki okres, kiedy kwiaty rosły mi dosyć dobrze. Było to wtedy, kiedy w kącie pokoju stała duża chińska róża. Komunikowała się ona ze mną w sposób wyrazisty, żeby nie powiedzieć dramatyczny. Kiedy chciała pić, jej listki wiotczały, kierowały się ku dołowi, a cały krzew przybierał minę smutną i wzbudzającą wyrzuty sumienia. Gnałam więc w te pędy z konewką, a tak przy okazji dostawało się trochę wody i reszcie towarzystwa. Nie zdziwiło mnie więc, że w książce "Sekretne życie drzew" pewien leśniczy potrafił tak spojrzeć na drzewa, że odsłoniły one przed nim swoje najskrytsze tajemnice o tym, że się komunikują między sobą, że troszczą o swoje dzieci, że coś je boli i mówią, co im trzeba do szczęścia. Mam wrażenie, że...

Rewelacyjna książka odsłaniająca szereg tajemnic jakie "drzemią" w drzewach, lasach. Spora dawka informacji. Po przeczytaniu tej lektury, całkiem inaczej patrzę na drzewa.
Myślę, że ludzie z Ministerstwa Środowiska powinni ją obowiązkowo przeczytać !

Serdecznie polecam !!!!

ryszpak | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Bardzo dobra książka. Dla miłośników lasu ale również - a może przede wszystkim - dla leśników. W przystępny sposób Autor przedstawia wiele procesów zachodzących w ekosystemie leśnym, od gospodarki wodnej, poprzez obronę przed szkodnikami po śmierć i następowanie po sobie kolejnych pokoleń drzew.
Autor pracuje w Niemczech, gospodarka leśna w tym kraju mocno się różni od naszej (mimo, że nasza rodzima gospodarka bazowała i to solidnie na szkołach niemieckich) - dużo więcej mechanizacji i schematyzmu. Ale to się zmienia, jak wszędzie.
Pisać w ten sposób o lesie naprawdę niewielu potrafi. I chwała za to Autorowi.

Bardzo polecam. Jako leśnik i przyrodnik (kolejność dowolna).

Akasha89 | 2016-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Peter Wohlleben jest z zawodu leśnikiem, a przy okazji popularyzatorem nauki (zwłaszcza o drzewach). W 1987 roku podjął pracę jako strażnik leśny. W miarę zdobywania wiedzy o lesie, którym się opiekował, rosło jego rozczarowanie nowoczesnymi technologiami stosowanymi w leśnictwie, z uwagi na powodowane przez nie szkody. Na co dzień, Peter Wohlleben opiekuje się bukowym lasem w gminie Hümmel, w Niemczech.

"Sekretne życie drzew" to opowieść o naturalnym życiu lasów oraz zmianach jakie w ich niesamowicie złożonym ekosystemie powodują interwencje ludzi.

Jest to napisana bardzo przyjemnym i nietrudnym językiem książka - pod tym względem ukłon w stronę autora oraz tłumacza. Dużym plusem jest też fakt, że przypisy zostały potraktowane z całą starannością i wskazują również na polskojęzyczne źródła.

Co do treści... O dziwo jest ona wręcz oszałamiająco interesująca.
Z kolejnych stron tej lektury możemy wyczytać wiele informacji z życia lasów i ich mieszkańców, czyli w głównej mierze...

Dociekliwy_Kotek | 2016-11-25
Przeczytana: listopad 2016

Jest jakaś ponura ironia w tym, że zakochany w drzewach leśnik pisze takie coś i to coś wydawane jest w wersji papierowej - a nie trzeba tłumaczyć, dlaczego publikowanie pseudonaukowych sentymentów nie jest usprawiedliwieniem dla wycinki lasów do produkcji papieru.

Rewelacje, o nad którymi rozpływa się Wohlleben, nie będą rewelacjami dla tych, którzy wcześniej mieli styczność z doskonałą książką "Zmysłowe życie roślin" Daniela Chamovitza. Tak, drzewa przesyłają sobie sygnały zapachowe i tak, rozróżniają długość dnia oraz porę roku - wszystko dzięki związkom chemicznym i światłoczułym komórkom. Są to mechanizmy piękne i złożone, ale pozostaną piękne i złożone również bez sentymentów i dociekań, czy drzewa nie ostrzegają się wzajemnie, bo mają świetnie rozwinięty instynkt społeczny.
Z całym szacunkiem, ale to przypisywanie drzewom - i tylko drzewom! - świadomości społecznej i charakteru w kontekście absolutnego braku złożonego narządu, który mógłby przetwarzać sygnały przesyłane...

Mlg | 2016-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2016

Wiedziałam właściwie od zawsze, że drzewa to odrębne istoty. Autor książki „Sekretne życie drzew”, piszący o drzewach z wielką czułością i szacunkiem, po prostu utwierdził mnie w tym przekonaniu. Drzewa się przyjaźnią do tego stopnia, że razem umierają; posiadają zmysł smaku, odczuwają ból, wspierają się, pomagają sobie w niebezpieczeństwie i bronią, gdy atakują je owady. Drzewa wołają o pomoc, a także informują się nawzajem o zagrożeniach często wchodząc w tym celu w kooperację z grzybami. Wychowują swoje potomstwo nie pozwalając mu rosnąć zbyt szybko, w razie potrzeby dokarmiając. Bardzo źle znoszą brak wody, trzask korzeni – to wołanie spragnionych. Kora drzew, analogicznie do ludzkiej skóry, starzeje się i wykształca bruzdy, tak jak my zmarszczki. A świerki nie lubią mieć mokrych nóg :)!

Dowiedziałam się także, że warto ławeczkę w ogrodzie postawić pod orzechem włoskim, ponieważ…nie zaatakują nas tam komary! Miód spadziowy zaś nie ma nic wspólnego z kwiatami:).

Po raz...

Papusza | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

„Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena, niemieckiego leśnika, pasjonata, który zachęca nas do spojrzenia na otaczające nas drzewa w sposób bardziej dojrzały, posiadając wiedzę jaką w tej książce stara się nam przekazać.

Lasy które są naszymi dobroczyńcami w dostarczaniu tlenu, leśnego runa i innych pożytków, schronieniem dla zwierząt i ptaków, to obszar o którym zbyt wiele nie wiemy. Po przeczytaniu tej książki, inaczej będziemy patrzeć na mijane drzewa, a las już nie będzie taki tajemniczy.

Ale nie chodzi tylko o drzewa rosnące w lesie. Opowiada o drzewach rosnących samotnie, nad brzegami rzek czy w miejskiej przestrzeni. O pomocy wzajemnej drzew, o ochronie swoich potomków, o tym co pomaga i chroni drzewa w ich środowisku. Dowiadujemy się dlaczego rośliny przeważnie mają kolor zielony, a czerwone odmiany drzewa wcale nie są ewenementem. To co dzieje się wewnątrz drzewa, od korzeni aż po konary drzew, w sposób niesamowity Wohlleben nam wyjaśnia. Grzyby, owady, zwierzęta są...

Książek o drzewach napisano już całkiem sporo, ale żadna nie jest tak niezwykła i po prostu rewelacyjna jak ta. Bo też czytelnik dostaje tutaj nie tylko pakiet rzetelnej wiedzy o lasach, ale informacje niespotykane nigdzie indziej. O tym jak drzewa się porozumiewają ze sobą, jak się przyjaźnią, dbają i wspierają się wzajemnie, jak się uczą, kiedy cierpią a kiedy im może uderzyć woda sodowa do głowy. Po tej lekturze drzewa stały się mi jeszcze bardziej bliskie. I takie jakieś bardziej siostrzane. Ta lektura niejako na nowo budzi w człowieku fascynację naturą i miłość do niej. To uczucie braterstwa, szacunku i wdzięczności dla całego stworzenia. W dzisiejszych czasach to takie ważne. Dlatego też książka ta mnie oczarowała na maxa i gorąco ją polecam każdemu.

Wydawcy odebrali nagrody Książka Roku 2016 lubimyczytać.pl

Znamy już wyniki plebiscytu Książka Roku 2016 lubimyczytać.pl, w którym rozstrzygnęliśmy wspólnie, jakie pozycje były najlepsze w ubiegłym roku. W tym roku po raz pierwszy przygotowaliśmy dla zwycięskich autorów i wydawców nagrody w postaci statuetki. Poznajcie relacje wydawnictw po otrzymaniu przyznanych przez Was nagród!

Czytamy w weekend

Dzisiaj przypada piątek trzynastego. Mamy jednak nadzieję, że pech się Was nie ima i że przeżyjecie dzisiejszy dzień w jednym kawałku. Ufamy także, że książki, które wybierzecie do czytania w ten weekend nie okażą się pechowe - trzymamy za to kciuki! Zobaczcie co osoby z naszej redakcji wybrały na nadchodzące dni.