Dom na klifie

Okładka książki Dom na klifie
Monika Szwaja Wydawnictwo: literatura piękna

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Są tu fanki autorki, Moniki Szwaja? Dawno nie miałam okazji czytać, musiałam dorosnąć do jej książek. Z wielką przyjemnością przeczytałam DOM NA KLIFIE. To ciepła historia, nie stroniąca od słonej prawdy o domach dziecka w Polsce.

Rezolutna wychowawczyni Domu Dziecka Magnolie, Zosia Czerwonka zmaga się z trudnościami pracy w niesprzyjających warunkach. Marzy o założeniu rodzinnego domu dziecka…

Adam Grzybowski prowadzi życie lekkoducha, pracuje w telewizji. Gdy drogi tych dwojga się krzyżują pojawia się szalona inicjatywa.

To piękna historia o dobroci ludzkiej, ale także naga prawda o bezlitosnym postępowaniu co poniektórych osób.

Wszystko dzieje się w malowniczym Lubiniu nad polskim morzem, pod czujnym okiem ciociu-babci Leny.

Polecam tę powieść każdej kobiecie, która lubi się rzewnie rozmarzyć.

Historia prosta, wręcz trochę harlekinowa, oparta o schemat: małżeństwo z rozsądku, a przynajmniej Oni święcie w to wierzą. Można pomyśleć - XXI wiek, kobiety wyemancypowane, mężczyźni to niebieskie ptaki, dostają dreszczy na dźwięk słowa „związek” - Skąd tu małżeństwo z rozsądku?
Czytajcie więc, a się dowiecie. Pani Szwaja pisze tak: Ona, niepiękna, jak sama podkreśla, lecz o gołębim charakterze, oddana opiekunka w szczecińskim domu dziecka ma marzenie. Marzy o stworzeniu własnego rodzinnego domu dziecka, którego to pragnienia jednak poprzez swój stan panieński nie może spełnić. On piękny, jak ten konik polny o żadnej konkretnej przyszłości nawet nie chce mu się myśleć, choć za niedługo czwarty krzyżyk mu stuknie. Niespodziewanie dostaje w spadku pokaźny dom w urokliwym miejscu na wyspie Wolin, ale spadek obwarowany jest zdecydowanie niewygodnymi dlań warunkami. I tak On i Ona dochodzą do wniosku, że mogą pomóc sobie nawzajem. Wszystko zaplanowane, sam zysk, zero strat, wszyscy szczęśliwi. W którą stronę się to potoczy, to właściwie nie trzeba już dalej pisać. Kanwą w końcu tej historii jest miłość.
Powiem wam, że po pierwszych kilkunastu stronach, jak czytałam o tej opiekunce z domu dziecka, tej Matce Polce rodzonej, która na własnych barkach całe cierpienie nieszczęsnych sierot dźwiga to pomyślałam sobie: Poważnie?! Powinna jeszcze być zarażona straszliwą chorobą, tak na wszelki wypadek, żebyśmy nie mieli wątpliwości z jaką anielicą wcieloną mamy do czynienia. I wtedy trafiłam na jedno zdanie, które mnie powstrzymało przed rzuceniem tego w kąt. Mianowicie autorka, ponieważ całą historię okrasza mocno klimatem żeglarsko-szantowym (plus dodatni),puściła w pewnym momencie osobisty komentarz w charakterze: byłam i sama widziałam. I tu zapunktowała. Lubię jak autor czerpie z własnych doświadczeń, to zawsze dodaje smaku historii, niezależnie od poziomu samej narracji. Ta ostania zresztą też mi przypadła do gustu, gdyż widać, że Pani Szwaja garściami czerpała inspirację, jeśli chodzi o styl pisarstwa, z twórczości Joanny Chmielewskiej (znów plus dodatni).
Ogólnie jest to całkiem przyjemna, bezstresowa historia. Ma kilka wad, jak kreacja bohaterów, która jest harlekinowsko sztampowa niestety, ale o dziwo da się to wytrzymać o ile nie podejdziemy do całości ze zbytnim zaangażowaniem. Nie oceniam merytoryki, bo temat domów dziecka jest mi kompletnie obcy – ale zakładając, że autorka nie kłamała bezczelnie od pierwszej do ostatniej strony, to historia tworzy spójną i dość logiczną całość. Po przeczytaniu pozostało mi przyjemne uczucie poobcowania z ciepłą, trochę bajkową, a trochę życiową historią o dwóch ludziach odnajdujących wspólną drogę i cel w życiu, które, wydawać się mogło, nigdy nie zaplanowałoby przecięcia się ich ścieżek.

💥💥💥💥💥💥💥💥

💥💥💥💥💥💥💥💥

Książka napisana zabawnym, lekkim piórem z dużą ilością dobrego humoru ale poruszająca bardzo ważne tematy. Może niektóre osoby i wydarzenia występujące w tej historii są opisane w sposób prześmiewczy przejaskrawiony ale niestety biorąc pod uwagę całość
dużo prawdy w tym jest.
Jak zwykle w książkach pani Moniki Szwedy
Można spotkać mnóstwo uśmiechu i dobrego humoru.
Świetna pozycja na pochmurne dni. To moja kolejna przeczytana książka tej autorki i na pewno nie ostatnia.

dużo prawdy w tym jest.
Jak zwykle w książkach pani Moniki Szwedy
Można spotkać mnóstwo uśmiechu i dobrego humoru....

Dobra, napisałabym rozrywka, ale tematyka sprawia, że jest to coś więcej. Tworzenie rodzinnego domu dziecka, mnóstwo problemów, przeszkód, polskie piekiełko.

Monika Szwaja - moje nowe, dość późne odkrycie. Rzekłabym, że przemawia do serca, choć jej powieści trudno nazwać romansami. I dobrze.

Nudnawe.

Nudnawe.

Ciepła, przyjemna, powiedziałabym nawet przesłodka, ale bez przesady. Znakomita lektura na deszczowy dzień.

Lekka opowieść, ale mnie trochę rozczarowała. Niektóre wątki naciągane i niepotrzebne np. ten z Julką. Dla mnie za mało o samym domu, jego tworzeniu i życiu w nim.

Chciałam coś lekkiego, ale nie głupiego...
Czytałam już to kiedyś, ale tak dawno, że nie pamiętam.
Przeczytałam w dwa dni, nie mogąc się oderwać.
I znowu czuję głęboki żal, że Monika Szwaja nic już więcej nie napisze.

Chciałam coś lekkiego, ale nie głupiego...
Czytałam już to kiedyś, ale tak dawno, że nie pamiętam.
Przeczytałam w dwa dni, nie mogąc się oderwać.
I znowu czuję głęboki żal, że Monika Szwaja nic już więcej nie napisze.

• Monika Szwaja
  • Obyczajowe