Zakochałem się w Milenie

Tłumaczenie: Marta Rey-Radlińska
Wydawnictwo: Zakamarki
Flickan jag älskar heter Milena
Róża_Bzowa

Dawid zakochał się w Milenie. Ona jednak go nie widzi. Co powinien zrobić, żeby zwróciła na niego uwagę? Czy ma być zabawny, czy grać twardziela, a może zaimponować wiedzą? Każdego dnia wypróbowuje nowy sposób. Czy któryś z nich zadziała? Świetne opowiadanie o pierwszych krokach w relacjach damsko-męskich, z perspektywy 9-10-letniego chłopca. Na poważnie i z humorem. Ilustracje: Pija...

Ilustracje: Pija Lindenbaum.

źródło opisu: http://www.zakamarki.pl/index.php/zakochalem-sie-w...(?)

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/zakochalem-sie-w...»

DomowaKsięgarnia | 2017-01-12

Zakochałem się w Milenie to świetna książka dla dzieci, które zbliżają się powoli do początków okresu dojrzewania.

W wieku dziewięciu czy dziesięciu lat nasze pociechy powoli odkrywają tajemnice relacji damsko męskich. Jest to dla nich bardzo ważne i jednocześnie szalenie trudne zjawisko do zrozumienia.

By im pomóc w zrozumieniu relacji pomiędzy płciami, możemy podsunąć im historię Davida - chłopca, który zakochał się w koleżance ze szkoły.

Per Nilsson napisał świetną książkę o początkach dojrzewania, różnicach pomiędzy płciami i emocjach targających naszymi dziećmi, w których głowach i ciałach powoli zaczynają zachodzić zmiany.

więcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com

książek: 1959
Syl_wina | 2017-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2017

Świetna historia o miłości. Dawid zakochał się w koleżance z klasy, ona jednak nie odwzajemnia jego uczuć, co gorsza, nawet go nie dostrzega. Przez pięć kolejnych dni chłopiec opracowuje więc różne strategie na zdobycie Mileny. Czy ma być dowcipny czy grać rolę twardziela? Wszak dziewczyny lubią niegrzecznych chłopców? Niestety, żadna metoda nie działa,a Dawid tylko narobił sobie kłopotów w szkole. I gdy wydaje się, że już nic z tego nie będzie, nagle Milena zagaduje chłopca.... Per Nillson doskonale opisał całą gamę uczuć doznawanych przez zakochanego (prawie) nastolatka. Strach, rozpacz, nadzieję, zas Pija Lindenbaum świetnie je zilustrowała. Zresztą jak zawsze :)

Buba | 2018-06-09
Przeczytana: listopad 2017

Wypożyczyłam książkę "Zakochałem się w Milenie" wydawnictwa Zakamarki.
Po otwarciu zobaczyłam długi, ale wiele wyjaśniający podtytuł:
"Opowiadanie o chłopcu, który chce zostać zauważony przez pewną dziewczynę"
Per Nilsson przedstawia pierwsze zauroczenie z perspektywy chłopca.

Dawid chodzi do szkoły.
Mówi o sprawdzianie z geografii, o chłopaku z piątej klasy, maluchach w świetlicy
i innych osobach i wydarzeniach szkolnych.
A przede wszystkim mówi o Milenie.
No i o swoich zabiegach, żeby zwrócić na siebie uwagę tej czarnowłosej, wysokiej,
niedostępnej dziewczynki.
Ile może mieć lat? Dziesięć? Jedenaście?
Sądząc po zachowaniu raczej mniej, ale Pija Lindenbaum narysowała go chyba starszego.

Każdego dnia Dawid opracowuje sposób na Milenę.
No, trochę przesadzam, poniosło mnie w stronę "Sposobu na Alcybiadesa" ;-)
Każdego dnia Dawid zastanawia się, co mógłby zrobić, żeby Milena go zauważyła.
Każdego kolejnego dnia realizuje to, co wymyślił poprzedniego.
Konsekwencje nie są takie, jak...

jagarkar | 2017-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ilustracja na okładce niestety psuje radość z zakończenia, które można łatwo przewidzieć. Oprócz tego jest to jednak bardzo dobra książka o pierwszej miłości.

Erna Eltzner | 2017-01-29

× www.majuskula.blogspot.com ×

Podobno pierwszej miłości nigdy się nie zapomina. Czy to ze względu na motyle w brzuchu? Cudowną radość, gdy widzimy obiekt westchnień? Czy jednak uporczywe oraz męczące starania o bycie zauważonym? Tak, zdobywanie względów to tytaniczna praca.

Dawid jest młodym chłopcem, lubi zabawę, swoich kolegów i psa. Jednak od pewnego czasu chodzi strasznie rozkojarzony, a wszystko za sprawą uroczej Mileny. Jak się do niej zbliżyć? Odpowiedź na to pytanie spędza Dawidowi sen z powiek. Codziennie wymyśla nowe sposoby, aby zaimponować dziewczynce. Przez to zaniedbuje obowiązki domowe, irytuje znajomych i wpada w tarapaty. Czy istnieje odpowiednie rozwiązanie tylu problemów wynikających z zakochania?

Miłość jest tematem po prostu wszechobecnym w literaturze. Równocześnie to kwestia odrobinę pomijana w książkach dla dzieci. Oczywiście, trudno opisać całość zagadnienia w formie odpowiedniej do wieku, w sposób naturalny i bezkompromisowy. Dlatego wyjątkowo...

Gretta | 2017-07-06
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 05 lipca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Krótka i przyjemna opowiastka, pięć kolejnych dni z życia Davida, opowiedziana w formie pamiętnika. Niestety już pod koniec wtorku miałam przeczucie jak skończy się piątek, więc zakończenie nie wybrzmiało wystarczająco celnie. Narracja doskonale oscyluje między dziecinną prostotą a dorosłą powagą, ale mam problem z określeniem dla kogo właściwie ta książka miałaby być.
Dzieciom do lat 10 lektury serwują głównie rodzice i ci mogliby mieć problem z faktem, że dają dzieciom książkę, w której główny bohater, by dokuczyć koledze, wyzywa go od małych fiutków. A dla starszych nastolatków? Nie wydaje mi się żeby zainteresowała ich pozycja z wyraźnie dziecinnymi (choć niezłymi) ilustracjami. Główny bohater jest zawieszony między dziecięcością a dojrzałością, więc i do takich czytelników powinna książka trafić. Mało to precyzyjna grupa docelowa, ale jeśli natknie się na tę książeczkę to na pewno pozytywnie na tym skorzysta.

KasiaB | 2018-01-21
Przeczytana: 05 marca 2017