Mittwochtage oder „Nichts wie weg!“, sagt Tante Hulda
Anke Kuhl
Róża_Bzowa

Napisana z wielką wrażliwością i poczuciem humoru opowieść o tym, że normalność to rzecz względna. Sara uwielbia środy, bo wtedy zawsze odwiedza ciotkę Huldę. A to najweselsza, najzabawniejsza i najmilsza osoba na świecie. Co z tego, że upośledzona umysłowo? Dla Sary to nie problem. Ale dla jej rodziców – tak. Kiedy matka Sary postanawia, że ciotka musi się przeprowadzić na wieś, do...

Sara uwielbia środy, bo wtedy zawsze odwiedza ciotkę Huldę. A to najweselsza, najzabawniejsza i najmilsza osoba na świecie. Co z tego, że upośledzona umysłowo? Dla Sary to nie problem. Ale dla jej rodziców – tak. Kiedy matka Sary postanawia, że ciotka musi się przeprowadzić na wieś, do ośrodka, gdzie będzie miała ściślejszą opiekę, dziewczynka widzi tylko jedno rozwiązanie: ona i ciotka Hulda muszą uciec. Wsiadają do pociągu – i tak zaczyna się ich mała-wielka podróż...

Ilustracje: Anke Kuhl.

źródło opisu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-rozowe_srody.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-rozowe_srody.html

zaczytanasowka | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

Bardzo lubię Wydawnictwo Dwie Siostry.
Nie chodzi tutaj o piękne ilustracje, ale o książki które poruszają trudne tematy. "Pasztety do boju" to tylko przedsmak.
Pokochałam Sarę od pierwszych stron książki. Chyba każdy z nas przechodził czas, gdzie nie potrafił się gdzieś przystosować :)
Sarę nie bawią koleżanki pochłonięte jazdą konną. Lubi się od czasu do czasu pobawić, ale największą radość sprawia jej ciocia Hulda.
Odnoszę wrażenie że rodzice naszej bohaterki, chcieliby mieć szablonowe dziecko. Sara powinna się bawić z dziewczynkami a nie przesiadywać w domu dla upośledzonych umysłowo ludzi.
Kiedy rodzice naszej bohaterki postanawiają przeprowadzić Huldę, Sara postanawia działać. Pewnego ranka uciekają pociągiem do byłej pielęgniarki. Cała przygoda jest zwariowana, szalona ale przepełniona przyjaźnią i miłością. POLECAM

Janeczka | 2017-08-31
Przeczytana: grudzień 2016

Opowieść o więzi dziewczynki ze swoja niepełnosprawną intelektualnie ciotką. Doskonała książka , zwłaszcza dla tych , którzy boją się takich osób, wstydzą się ich lub nie wiedzą jak je traktować. Historia ,która obnaża ludzkie słabości ale jednocześnie pokazuje co to godność i szacunek oraz daje wiarę w ludzi.

Buba | 2018-06-12
Przeczytana: grudzień 2016

Dość długo musiałam namawiać córkę na wspólną lekturę "Różowych śród..." Sylvii Heinlein.
Może to tytuł książki, może sterta nowych gier, spowodowały, że długo nie dała się skusić.
Ale wieczorem po zerknięciu na pełny tytuł trzymanej przeze mnie książki ("Różowe środy albo podróż z ciotką Huldą")
- córka znalazła trochę czasu, by usiąść przy mnie i posłuchać.
A potem.. słuchała tak pięknie i nie chciała przerywać, że za jednym zamachem przeczytałam jej prawie pół książki.

Kolejne pół z niecierpliwością i prawdziwą przyjemnością przeczytałyśmy następnego dnia.
A potem... pojawiły się pytania. I o to między innymi przy wspólnym czytaniu chodzi! :-)

W książce występują: Sara, matka Sary, ojciec Sary, ciotka Hulda i inni.
Zwróćcie uwagę: ani matka, ani ojciec nie mają tu imion...
Sara nienawidzi rodziców, ale nigdy nie krzyczy - nie umie.
Uwielbia za to ciotkę Huldę, z którą zwykła spędzać środowe popołudnia.
Ciotka jest upośledzona umysłowo, ale poświęca Sarze mnóstwo uwagi,...

venicequeen | 2018-05-26
Gosia | 2018-04-17