Zakochałem się w Milenie

2016-12-08
2016-12-08
Marta Rey-Radlińska

Okładka książki Koniec z Mileną? Pija Lindenbaum, Per Nilsson
Koniec z Mileną? Pija Lindenbaum, Pe...
Okładka książki Na zawsze Milena Pija Lindenbaum, Per Nilsson
Na zawsze Milena Pija Lindenbaum, Pe...
Okładka książki Inny niż wszyscy Pija Lindenbaum, Per Nilsson
Inny niż wszyscy Pija Lindenbaum, Pe...

Okładka książki Moja mama Gorylica Lotta Geffenblad, Frida Nilsson
Moja mama Gory... Lotta Geffenblad, F...
Okładka książki 5 złotych Choi Eun-young, Cha Jae-hyuk
5 złotych Choi Eun-young, Cha...
Okładka książki Człowiek jaki jest, każdy widzi Marzena Matuszak, Grażyna Rigall
Człowiek jaki ... Marzena Matuszak, G...
Okładka książki Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy Iwona Cała, Barbara Gawryluk
Klifka. Opowie... Iwona Cała, Barbara...
Okładka książki Królewna z wieży Bartosz Minkiewicz, Przemysław Wechterowicz
Królewna z wieży Bartosz Minkiewicz,...

Fajna

Fajna

Świetna! Dawid przez cały tydzień robi z siebei totalnego cymbała, żeby zwrócić na siebie uwagę Mileny. Dla mnie bomba: wesoło, życiowo i z morałem.

Piszę to do chłopców, ale też do dziewczyn. Wiem ,że każdy z was się kiedyś zakochał. Jak to się mówi miłość jest ślepa. Chłopiec o imieniu Dawid naprawdę oślep. Każdego dnia próbuje żeby go chociaż zauważyła. Polecam.

Wypożyczyłam książkę "Zakochałem się w Milenie" wydawnictwa Zakamarki.
Po otwarciu zobaczyłam długi, ale wiele wyjaśniający podtytuł:
"Opowiadanie o chłopcu, który chce zostać zauważony przez pewną dziewczynę"
Per Nilsson przedstawia pierwsze zauroczenie z perspektywy chłopca.

Dawid chodzi do szkoły.
Mówi o sprawdzianie z geografii, o chłopaku z piątej klasy, maluchach w świetlicy
i innych osobach i wydarzeniach szkolnych.
A przede wszystkim mówi o Milenie.
No i o swoich zabiegach, żeby zwrócić na siebie uwagę tej czarnowłosej, wysokiej,
niedostępnej dziewczynki.
Ile może mieć lat? Dziesięć? Jedenaście?
Sądząc po zachowaniu raczej mniej, ale Pija Lindenbaum narysowała go chyba starszego.

Każdego dnia Dawid opracowuje sposób na Milenę.
No, trochę przesadzam, poniosło mnie w stronę "Sposobu na Alcybiadesa" ;-)
Każdego dnia Dawid zastanawia się, co mógłby zrobić, żeby Milena go zauważyła.
Każdego kolejnego dnia realizuje to, co wymyślił poprzedniego.
Konsekwencje nie są takie, jak planował.
Dlatego każdego dnia opracowuje inną strategię.
Niestety równie nieskuteczną, jak poprzednie.
Na koniec okaże się, że trzeba było po prostu...

Sprawdźcie sami :-)
Książka ma 68 stron, ale niewielki format. Czyta się szybko.

Córce się nie podobała. Pewnie dlatego, że nie jest chłopcem ;-p
Nie mogła zrozumieć, dlaczego Dawid postępuje tak głupio ;-)

Ja książkę polecam.
Zwłaszcza chłopcom. Zwłaszcza zakochanym :-)
Ale dziewczynkom też. Niech poznają męską perspektywę ;-)
Zwłaszcza, że Dawid - mimo nieudolnych "zalotów" - pełen jest zachwytu
nad swoją wybranką, i mówi o tym wprost.
Ładnie mówi :-)

Wypożyczyłam książkę "Zakochałem się w Milenie" wydawnictwa Zakamarki.
Po otwarciu zobaczyłam długi, ale wiele wyjaśniający podtytuł:
"Opowiadanie o chłopcu, który chce zostać zauważony przez pewną dziewczynę"
Per Nilsson przedstawia pierwsze zauroczenie z perspektywy chłopca.

Dawid chodzi do szkoły.
Mówi o sprawdzianie z geografii, o chłopaku z piątej klasy, maluchach w...

Ilustracja na okładce niestety psuje radość z zakończenia, które można łatwo przewidzieć. Oprócz tego jest to jednak bardzo dobra książka o pierwszej miłości.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna historia o miłości. Dawid zakochał się w koleżance z klasy, ona jednak nie odwzajemnia jego uczuć, co gorsza, nawet go nie dostrzega. Przez pięć kolejnych dni chłopiec opracowuje więc różne strategie na zdobycie Mileny. Czy ma być dowcipny czy grać rolę twardziela? Wszak dziewczyny lubią niegrzecznych chłopców? Niestety, żadna metoda nie działa,a Dawid tylko narobił sobie kłopotów w szkole. I gdy wydaje się, że już nic z tego nie będzie, nagle Milena zagaduje chłopca.... Per Nillson doskonale opisał całą gamę uczuć doznawanych przez zakochanego (prawie) nastolatka. Strach, rozpacz, nadzieję, zas Pija Lindenbaum świetnie je zilustrowała. Zresztą jak zawsze :)

Dzieciom do lat 10 lektury serwują głównie rodzice i ci mogliby mieć problem z faktem, że dają dzieciom książkę, w której główny bohater, by dokuczyć koledze, wyzywa go od małych fiutków. A dla starszych nastolatków? Nie wydaje mi się żeby zainteresowała ich pozycja z wyraźnie dziecinnymi (choć niezłymi) ilustracjami. Główny bohater jest zawieszony między dziecięcością a dojrzałością, więc i do takich czytelników powinna książka trafić. Mało to precyzyjna grupa docelowa, ale jeśli natknie się na tę książeczkę to na pewno pozytywnie na tym skorzysta.

Krótka i przyjemna opowiastka, pięć kolejnych dni z życia Davida, opowiedziana w formie pamiętnika. Niestety już pod koniec wtorku miałam przeczucie jak skończy się piątek, więc zakończenie nie wybrzmiało wystarczająco celnie. Narracja doskonale oscyluje między dziecinną prostotą a dorosłą powagą, ale mam problem z określeniem dla kogo właściwie ta książka miałaby być....

× www.majuskula.blogspot.com ×

Podobno pierwszej miłości nigdy się nie zapomina. Czy to ze względu na motyle w brzuchu? Cudowną radość, gdy widzimy obiekt westchnień? Czy jednak uporczywe oraz męczące starania o bycie zauważonym? Tak, zdobywanie względów to tytaniczna praca.

Dawid jest młodym chłopcem, lubi zabawę, swoich kolegów i psa. Jednak od pewnego czasu chodzi strasznie rozkojarzony, a wszystko za sprawą uroczej Mileny. Jak się do niej zbliżyć? Odpowiedź na to pytanie spędza Dawidowi sen z powiek. Codziennie wymyśla nowe sposoby, aby zaimponować dziewczynce. Przez to zaniedbuje obowiązki domowe, irytuje znajomych i wpada w tarapaty. Czy istnieje odpowiednie rozwiązanie tylu problemów wynikających z zakochania?

Miłość jest tematem po prostu wszechobecnym w literaturze. Równocześnie to kwestia odrobinę pomijana w książkach dla dzieci. Oczywiście, trudno opisać całość zagadnienia w formie odpowiedniej do wieku, w sposób naturalny i bezkompromisowy. Dlatego wyjątkowo ucieszyła mnie wiadomość o wydaniu na polskim rynku „Zakochałem się w Milenie”. Poczułam, że ta publikacja może wypełnić wspomnianą przeze mnie lukę. Nie pomyliłam się. Choć sama dziesięć lat skończyłam dawno temu, to świetnie bawiłam się w trakcie lektury i pożałowałam, iż nie trafiłam na taką książkę będąc młodszą. Już w szkole podstawowej można odczuwać większą sympatię do danej osoby, co często jest emocją dziwną, bo nową. Per Nilsson za pomocą swoich bohaterów pomaga zrozumieć te nietypowe zachowania, przy okazji bawiąc oraz wzruszając. Powieść krótka, za to wypełniona po brzegi wspaniałą historią, bardzo przemyślaną w wykonaniu.

Głównego bohatera, Dawida, nie da się nie lubić. Z ciekawością śledzimy jego poczynania, kolejne pomysły. Przez cały tydzień pracuje nad metodami zwrócenia na siebie uwagi, ale bez skutku. Skutek odwrotny od zamierzonego, gdyż przez swoje zachowania nagle opuszcza się w nauce, kłóci z przyjacielem. A Milena nie dość, że go ignoruje, to jeszcze omyłkowo zostaje przez niego obrażona! Myślę, że młodzi czytelnicy mogą w mniejszym lub większym stopniu zobaczyć w Dawidzie też siebie. Albo zrozumieć lepiej kolegę i trochę mu wybaczyć, gdy za dużo mówi o swojej sympatii. Taka nauka zachowań jest bardzo potrzebna.

Nilsson przedstawia uniwersalną prawdę, która często umyka. Nie musimy udawać kogoś innego, abyśmy zostali polubieni. Takie kreacje nie przynoszą niczego dobrego, a naturalność zawsze się ceni. Historię podano w formie przystępnej, odpowiedniej do wieku. Przy okazji uniknięto infantylizacji i traktowania czytelnika w sposób bezrozumny, co uznaję za ogromny plus. Uważam, że rodzic również powinien sięgnąć po „Zakochałem się w Milenie”. Lektura nie zajmie wiele czasu, a pomoże na moment przenieść się do świata pociechy, popatrzeć jej oczami, lepiej pojąć różne sprawy.

Dodatkowym atutem jest samo wydanie. Niewielkich gabarytów, więc idealne do poczytania w podróży. Twarda okładka, a co najważniejsze, ilustracje stworzone przez Piję Lindenbaum. Dowcipne, świetna kreska, po prostu przyjemne w odbiorze. Tak właśnie wyobraziłabym sobie postaci, gdyby tych rysunków nie było, więc Lindenbaum trafiła w sedno. Pierwszy raz „Zakochałem się w Milenie” pojawiło się w Szwecji dziewiętnaście lat temu. I nie da się tego odczuć, bo po prostu ta pozycja nie traci na aktualności. Warto się za nią rozejrzeć. Napisania ładnym językiem, mądra i potrzebna. Trudno znaleźć jakąkolwiek wadę. Czekam na kolejny tom przygód Dawida i, mam nadzieję, również Mileny.

Ta naprawdę urocza i pouczająca książeczka będzie świetnym prezentem dla młodszych czytelników. Ot, nawet bez okazji. Idealnie wkomponuje się w domową biblioteczkę i czuję, że po latach właściciel wróci do tej publikacji z sentymentem. I wieloma wspomnieniami, oby samymi dobrymi!

× www.majuskula.blogspot.com ×

Zakochałem się w Milenie to świetna książka dla dzieci, które zbliżają się powoli do początków okresu dojrzewania.

W wieku dziewięciu czy dziesięciu lat nasze pociechy powoli odkrywają tajemnice relacji damsko męskich. Jest to dla nich bardzo ważne i jednocześnie szalenie trudne zjawisko do zrozumienia.

By im pomóc w zrozumieniu relacji pomiędzy płciami, możemy podsunąć im historię Davida - chłopca, który zakochał się w koleżance ze szkoły.

Per Nilsson napisał świetną książkę o początkach dojrzewania, różnicach pomiędzy płciami i emocjach targających naszymi dziećmi, w których głowach i ciałach powoli zaczynają zachodzić zmiany.

więcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com

By im pomóc w zrozumieniu relacji pomiędzy płciami, możemy podsunąć...

• Dla dzieci
  • Przeczytane 2017