Ryba na drzewie

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Fish In A Tree
Anna Studniarek
Ag2S

Każdy jest na swój sposób mądry. Ale jeśli będziemy krytykować rybę, że nie umie chodzić po drzewach, to przez resztę życia będzie przekonana, że jest głupia. Ally jest dość bystra, by oszukać wielu inteligentnych ludzi. Za każdym razem, kiedy trafia do nowej szkoły, w sprytny sposób ukrywa, że nie umie czytać. Ma już dość bycia nazywaną "ofiarą losu", ale boi się poprosić o pomoc – bo w...

Ally jest dość bystra, by oszukać wielu inteligentnych ludzi. Za każdym razem, kiedy trafia do nowej szkoły, w sprytny sposób ukrywa, że nie umie czytać. Ma już dość bycia nazywaną "ofiarą losu", ale boi się poprosić o pomoc – bo w końcu na głupotę nie ma lekarstwa, prawda? Jednak nowy nauczyciel dostrzega w kłopotliwym dzieciaku rozgarniętą, kreatywną i utalentowaną dziewczynkę. Odmieńcy zaczynają być akceptowani, a w klasie Ally dzieją się rzeczy, które uświadamiają jej, że ona sama – i wszyscy pozostali – są naprawdę kimś, a wielkie umysły nie zawsze myślą tak samo.

To pełna uczuć, podnosząca na duchu książka, która przemówi do każdego, kto kiedyś uważał, że coś z nim jest nie tak, bo nie pasował do rówieśników.

źródło opisu: http://nk.com.pl

źródło okładki: http://nk.com.pl

AnnaSikorska | 2017-06-13

Ally Nickerson - klasowa oferma nieradząca sobie z nauką i mająca problemy w relacjach z innymi uczniami, do tego często pakująca się w kłopoty, lądująca na dywaniku u dyrektorki szkoły – nie widzi nadziei na lepszą przyszłość. Poniedziałki to dla niej najgorsze dni tygodnia, bo zaczyna się szkolny tydzień pełen upokorzeń ze strony lepszych uczniów i nauczycieli. Prym w prześladowaniu wiedzie klasowa gwiazda i prymuska, Shay namawiająca innych uczniów do złośliwości wobec nieradzącej sobie z nauką koleżanki.
Problem Ally potęguje brak możliwości aklimatyzacji, Częste przeprowadzki związane z pracą rodziców sprawiają, że dziewczynka niemal każdego roku zmienia szkołę, wchodzi w klasową społeczność, w której ustalono już pewne normy, wyznaczono hierarchię. Jej pozostaje rola odludka, wyrzutka, dziwadła i klasowego głupka. Przydzieleniu takiej pozycji sprzyja brak walki o lepsze traktowanie, brak rywalizacji oraz złe oceny. Poza przyzwyczajeniem się do klasy bohaterka musi też...

Syl_wina | 2017-06-18
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Autorka książki, Linda Mullaly Hunt to była nauczyciela, matka dwójki dzieci i osoba, która w dzieciństwie miała podobne problemy co Ally, bohaterka Ryby na drzewie. Na szczęście, podobnie jak Ally, również trafiła na swojego pana Danielsa, który zmienił jej postrzeganie siebie. Dzięki niemu uwierzyła, że może być jak inni, ba nawet lepsza. Bo wszyscy mamy talenty oraz dziedziny, w których musimy pracować ciężej. Nie poddawajmy się, tylko idźmy dalej, róbmy swoje, podejmujmy kolejne próby tak jak robiła to Ally. Mimo, iż dzieci z klasy się z niej wyśmiewały, często lądowała u dyrektorki, to codziennie przychodziła do szkoły i starała się pokonywać swoje słabości. I o tym właśnie jest ta książka. O mądrych dzieciach, które często nawet nie wiedzą o tym, że ich inność nie jest gorsza, wręcz przeciwnie, o tym ,że każdy jest inny, a przez to niepowtarzalny, i o tym, że wielkie umysły nie myślą podobnie. Jak powiedział nauczyciel Ally:" Każdy jest na swój sposób mądry. ale jeśli...

Iwona_C_ | 2017-05-06

Ryba na drzewie to książka, która podnosi na duchu, pokazuje, że nawet jeśli nie do końca wszystko potrafimy czy wyróżniamy się na czymś na tle grupy nie powinniśmy się tym martwić. Tylko pozornie nie pasujemy do grupy rówieśników czy oczekiwań dorosłych. Jednak w takich przypadkach jak Ally, ważne jest, aby trafić na odpowiednią osobę, na takiego pana Danielsa, który potrafi myśleć nieszablonowo i tą nieszablonowość dostrzega u innych. Pokazuje, że myśleć i działać można na wiele sposobów, a utarte ścieżki nie zawsze są najlepszymi. To właśnie dzięki niemu Ally powoli zmienia swoje podejście, co skutkuje również zmianą jej stosunków z rówieśnikami, dostrzega, że wcale nie musi być taka sama jak inni, by dobrze dogadywać się z kolegami.

małgorzata | 2017-05-06
Przeczytana: 06 maja 2017

„Czytanie przypomina mi próbę znalezienia sensu w nalanej do miski zupie z liter”.

Jeszcze do końca nie ochłonęłam po świetnej książce dla dzieci „Dom nie z tej ziemi” Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby, a już, dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia, trzymam w ręce następną ciekawą pozycję. Prosta choć ciekawa okładka na pewno nie zapowiada aż tak dobrej powieści. Wiadomo, że nasz wzrok lubi być przyciągany feerią kolorów jak i ciekawymi rozwiązaniami graficznymi, lecz tutaj bardzo dobrze, że od tego odstąpiono.
Ally wielokrotnie zmieniała szkołę, i nie dlatego że jest aż tak złą uczennicą, lecz z powodu ciągłych przeprowadzek. Trudno jej jest zaaklimatyzować się w nowym miejscach, a zwłaszcza w klasach. Dziewczynka nie rozstępuje się z ze swoim Szkicownikiem Rzeczy Niemożliwych, to w nim rysuje swoich wymyślonych bohaterów, jak i siebie w trudnych dla niej sytuacje. Każdy dzień w szkole to dla niej istny survival. Całą energię poświęca na to, aby nikt z nauczycieli ani uczniów nie...

Zylia | 2018-01-17
Przeczytana: 15 stycznia 2018