Panny i wdowy. Tom 1

Wydawnictwo: W.A.B.

Rok 1864. Klęska powstania styczniowego dla wielu jego uczestników oznacza konfiskatę majątku i wywózkę na Sybir. Za zesłanymi powstańcami podążają kobiety. Jedną z nich jest Ewelina, bogata ziemianka, pragnąca bez względu na okoliczności znaleźć się blisko ukochanego mężczyzny, Jana Darskiego. Nie powstrzymuje jej nawet rozpacz córki, dla której życie bez matki okaże się koszmarem. Ewelinie udaje się dotrzeć do Jana, a po śmierci męża bierze z Darskim ślub. Wkrótce jednak po serii dramatycznych wydarzeń wraca samotnie do kraju.

atram_78 | 2010-05-22
Przeczytana: maj 2010

Piękna saga, wciągająca dosłownie jak bagno! Gdy czytałam nie liczyło się nic poza tą książką! Uwielbiam takie właśnie powieści: chwytające za serce, dostarczające wielu wzruszeń, z wielką historią w tle.

Polecam serdecznie!

Ania | 2016-01-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2016

No, bez książek pani Nurowskiej to trudno się obyć ;-)
Powoli kończy się wybór na półce bibliotecznej...więc czas na nieco starsze okładki.Panny i wdowy były sfilmowane jednak całe szczęście nie oglądałam więc lektura jak dla mnie obowiązkowa.Czytamy ją całą rodziną ...z fascynacją i ogromnym niedoczekaniem kolejnych części.Jeśli lubicie autorkę nie zawiedziecie się.

Bigos | 2010-08-31

Z wielką chęcią i pełna nadziei na ciekawą lekturą, przystąpiłam do czytania książek Marii Nurowskiej i niestety troszkę się rozczarowałam.
Po pierwsze, nie polubłam żadnej z przedstawianych bohaterek. Hrabina Ewelina Lechicka działała mi na nerwy zdecydowanie od pierwsze strony a jej córki, wnuczki i prawnuczki również nie potrafiły wzbudzić we mnie pozytywnych uczuć. Myślę, że to wina niedopracowania postaci, bo w żaden sposób nie umiałam się zindentyfikować z tymi kobietami i wczuć się w ich położenie.
Po drugie, wydaje mi się, że książka napisana jest chaotycznie i czasami ciężko było mi się połapać gdzie kończy się jedna historia a zaczyna druga. Nie wiem czy to wina nowego zmienionego wydania, czy takie było zamierzenie autorki, ale bardzo mi się to nie podobało.
Po trzecie i najważniejsze - jest to saga rodzinna z historią w tle, ale skonstruowana bardzo pobieżnie. Brakowało mi wnikliwego wejścia w wydarzenia, w których uczestniczą główne boahterki. Czasami miałam wrażenie,...

Edyta Głusiec | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Zawiodłam się na tej powieści.Romansidło i nic więcej.A ja oczekiwałam mądrych dygresji historycznych,barwnego przedstawienia postaci i opisów przyrody,które mnie porwą.Właściwie nie wiem dlaczego bo w innej powieści M.Nurowskiej też tego nie znalazłam.Stara prawda: gdy raz cię oszukają to jest ich wina,ale drugi raz gdy oszukają to już twoja wina,sprawdziła się,niestety.

angel | 2011-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 29 czerwca 2011

Dawno temu oglądałam serial na podstawie powieści M. Nurowskiej, dlatego teraz widząc książki w bibliotece postanowiłam je przeczytać.

,,Zniewolenie" to historia kobiet z Lechic. Poznajemy Ewelinę, która zostawiając dzieci, wyrusza na Sybir za mężczyzną, którego pokochała, jej córki: Manię, która umiera w połogu oraz Karolinę, krnąbrną, dorastającą pannicę. Na kartach powieści przeżywamy z nimi wzloty i upadki, chwile rozpaczy, jak i chwile szczęścia.

Książka budzi mieszane uczucia:
Minus za irytujące postacie, żadna z kobiet nie wzbudziła mojej sympatii, nie potrafiłam się z nimi utożsamić, chwytałam się za głowę, czytając o ich wyczynach i uporze, czasem graniczącym z głupotą. W pewnym momencie przestałam się dziwić, że kobiety z tego rodu ,,szczęścia do mężczyzn nie mają". Niektóre męskie postacie wzbudzały więcej sympatii, ale ogólnie mówiąc, cechą wszystkich był głęboki infatylizm.
Plus za tło historyczne, mające wpływ na losy bohaterów i za ciekawy pomysł- saga, mimo...

matylda | 2015-11-10
Na półkach: Przeczytane, Maria Nurowska
Przeczytana: 10 października 2015

Książka wciąga i czyta się ją dość łatwo. Autorka opisuje dzieje rodu (kobiet) z Lechic podpierając się historią, ale historia jest tylko jakby zaznaczeniem, w jakich latach aktualnie się znajdujemy i niby wywiera wpływ na życie bohaterek, ale jest potraktowana bardzo pobieżnie.
Bohaterki to kobiety o bardzo trudnych charakterach, podejmują dość dziwne decyzję czasem wręcz irracjonalne i trudno mi sobie wyobrazić aby mogły się wydarzyć. Książka wciąga, ale jest brak jej czegoś co spowodowałoby żeby została w sercu i głowie jak np "nakarmić wilki" czy "listy miłości"

Adelina | 2011-02-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2008 rok

Rewelacyjna książka, nie mogłam się oderwać, czytałam wszędzie. Jedna z moich ulubionych.
Autorka opowiada o kolejnych pokoleniach kobiet pewnej rodziny. Bohaterki uwikłane w historię mają do pokonania drogę niełatwą. To kobiety z jednej strony mocne, zawzięte, z uporem dążące do celu, z drugiej delikatne, otwarte na miłość i oczekujące pomocy mężczyzn. Niestety same muszą sobie radzić z przeciwnościami losu.
Akcja powieści toczy w wielu miejscach, jednak to Lechice są miejscem docelowym wszystkich bohaterek książki.
Polecam, moim zdaniem najlepsza książka M. Nurowskiej.

Jola | 2015-01-09
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Jestem zachwycona tą pozycją. Marię Nurowską odkryłam już dawno ale po przeczytaniu książki ,,Nakarmić wilki'' jakoś długo nie mogłam się skusić żeby sięgnąć znowu po jakąś jej powieść. Na szczęście wpadła mi w ręce właśnie ta książka. Od dawna nie czytałam nic tak bardzo ekscytującego. Byłam po prostu obok każdej bohaterki i razem z nią wszystko przeżywałam. Powieść to historia bogatej rodziny Lechickich ukazanej na tle ówczesnych wydarzeń historycznych, które determinują życie każdego z bohaterów. Jak najbardziej godna polecenia!

Agka | 2010-08-23

Czytałam pod starym tytułem Wiek Samotności

ira | 2012-01-16
Przeczytana: 2008 rok

Na plus - historia kobiet. Lubię historie kobiet, nawet tych trochę histerycznych i nieracjonalnych (która z nas taka nie bywa...), jeśli tłem do tych historii są interesujące wydarzenia.
W "Pannach i wdowach" dzieje się dużo, czasami rzeczywiście może zbyt wiele i zbyt szybko. Czasami też czytelnik ma wrażenie, że niektóre zachowania, decyzje bohaterek są takie, a nie inne, bo tak autorce pasuje do tego tła właśnie. Tak jakby to bohaterki, a nie tło historyczne czy społeczne były tylko papierową, umowną dekoracją.
Mimo wszystko polecam, bo czytało się dobrze.