Cosa Nostra. Historia mafii sycylijskiej

Kota Ogonem
2012-05-05
2012-05-05
Maciej Potulny

Pozycja co najwyzej srednia i przede wszystkim nierowna. Poczatek niezle opisuje poczatki mafii i przestepczosci zorganizowanej i tlo polityczno-spoleczne.
Druga czesc znacznie gorsza- (po II wojnie swiatowej) - znacznie okrojone i niedokladne informacje - w opisie relacji z amerykanskimi grupami pojawiaja sie liczne bledy. Dodatkowo ta wazna czesc jest niemal kompletnie pominieta. (Pizza Connection etc.)
Dodatkowo autor ma tendencje do uproszczen i mocno naciaganych wnioskow bez opowiednich faktow. Berlusconi zdaje sie tu byc gangsterem nr. 1 - nawet jesli brak - przynajmniej w ksiazce konkretnych dowodow, a raczej insynuacje.
Poczatek niezły koniec gorszy. W sumie warte zerkniecia ale z przymrozeniem oka na powyzsze wady.
Przepraszam, za brak polskiej czcionki w moim wpisie.

Solidne 7 gwiazdek :)
Książkę umiejscowiłbym na pograniczu literatury faktu i popularyzującej wiedzę. Nie jest to książka sensacyjna. Opisy przemocy i działalności przestępcza nie służą rozrywce. Jest to opowiedziana z punktu widzenia historyka, przytłaczająca wręcz momentami, historia powstania, rozwoju i funkcjonowania jednej z najbardziej żywotnych i bezwzględnych organizacji przestępczych. Przy tym tekst "Cosa Nostry" jest zredagowany przystępnie, a autor od czasu do czasu pokazuje, że trzyma "jasną stronę mocy". Nie mamy więc do czynienia z apoteozą zła, lecz wyjaśnieniem sposobu, w jaki, mafia funkcjonuje, wpływała i, zdaje się, nadal wpływa na kształt życia publicznego we Włoszech i, po części, w Stanach Zjednoczonych.
Zdecydowanie polecam tym, którzy chcą wiedzieć więcej o otaczającym nas świecie.

Solidne 7 gwiazdek :)

Nie dam rady, muszę do niej podejść innym razem. Spodziewałem się czegoś innego po tej książce. Jak dla mnie za dużo suchych historycznych faktów.

• Mafia
  • AAA - TERAZ