Niełatwy dzień

No Easy Day
terror, Osama bin Laden, islam, Al-Kaida,
literatura faktu
Booka

Atak na kryjówkę Bin Ladena - relacja z pierwszej ręki. Cała, kontrowersyjna prawda o ataku. Po raz pierwszy w historii: opowieść o najsłynniejszej akcji wymierzonej przeciwko terrorowi. Zasadzka i unieszkodliwienie Osamy Bin Ladena opowiedziane z pierwszej ręki przez komandosa, który brał udział w przedsięwzięciu. 2 maja 2011 ok. godz 1:00 czasu lokalnego wojska amerykańskie zabiły Osamę...

2 maja 2011 ok. godz 1:00 czasu lokalnego wojska amerykańskie zabiły Osamę Bin Ladena po 40-minutowej wymianie ognia w jego rezydencji w miejscowości Abbottabad około 60 km na północny wschód od Islamabadu. Założyciel i lider Al-Kaidy został zabity przez amerykańskich komandosów z Navy SEAL-s. Zlecenie zabicia terrorysty nr 1. na świecie wydał prezydent USA Barack Obama, który jako pierwszy podał informację o zabiciu terrorysty do opinii publicznej. Operacji 24 komandosów sił specjalnych Navy SEAL Team Six ST6 nadano kryptonim „Włócznia Neptuna”. Ale jak to wyglądało naprawdę?

Niebezpieczne ulice Iraku, heroiczna akcja ratunkowa kapitana Richarda Phillipsa na Oceanie Indyjskim, dzikie górskie szczyty Afganistanu, trzecie piętro tajnej rezydenci Bin Ladena – to wszystko (i wiele więcej) opisuje w swojej książce komandos elitarnego oddziału SEAL Team Six.

Mark Owen (pseudonim) brał udział w najbardziej ryzykownych misjach wojskowych w historii, w tym w wielu akcjach, o których nikt jeszcze nie usłyszał.

W tej książce czytelnik – u boku Owena i wybranej garstki najbardziej zaufanych i najlepiej wyszkolonych komandosów – prześledzi Operację „Włócznia Neptuna” od samych początków: mordercze i wyczerpujące treningi, wyprawa na akcję, katastrofa helikoptera, która mogła zaprzepaścić wszystkie wysiłki, aż po ogłoszenie przez radio śmierci Bin Ladena – dokładna, emocjonująca relacja, krok po kroku, bez owijania w bawełnę, bez ukrywania prawdy.

Ale to jeszcze nie wszystko! Owen opowiada także o kulisach amerykańskiej wojny z terroryzmem i dokładnie opisuje selekcję oraz szkolenia członków zespołu SEAL-s. To historia o tym, jak młodzi ludzie kształceni są na niemalże super-jednostki, herosów, którzy muszą pokonać wszystkie swoje lęki i słabości, by móc podjąć się najbardziej niebezpiecznych zadań. Przeczytamy o misjach, o których nie pisali nawet dziennikarze, niemalże na własnej skórze przekonamy się, jak to jest być komandosem Navy SEAL, jakiego ekwipunku się używa, jak wydarzenia z pamiętnego 11 września wpłynęły na służby specjalne USA, ale przede wszystkim o tym, jak hartuje się serca współczesnych wojowników.
Amerykańska edycja No Easy Day jest w sprzedaży od pięciu tygodni i już wiadomo, że książka ustanowiła rekord – jest najchętniej kupowanym ebookiem non fiction wszech czasów!

Niełatwy dzień w wersji ebook również w przygotowaniu dla polskich Czytelników. NAKŁAD W USA ZWIĘKSZONO DO MILIONA EGZEMPLARZY!

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Aaron | 2013-07-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Militarne
Przeczytana: 11 lipca 2013

"Jedyny łatwy dzień był wczoraj " - filozofia Navy SEALs. To słowa, które najlepiej odzwierciedlają życie komandosa tej elitarnej jednostki.

Mark Owen podczas współpracy z Kevinem Maurerem opisuje jak dostał się do DEVGRU, kilka swoich akcji, wraca do czaów dzieciństwa i przede wszystkim pół książki jest poświęcone operacji, która doprowadziła do śmierci Osamy Bin Ladena. W lekturze znajduje się kilka zdjęć SEALsów oraz planów okolic i domu, w którym przebywał twórca Al-Kaidy.

Czytając tę książkę można wiele dowiedzieć się o działaniach Navy SEAL. Gdy już się nad nią usiądzie trudno się od niej oderwać.
Czyta się ją bardzo szybko, łatwo i przyjemnie.
Polecam nawet osobom nie interesującym się jednostkami specjalnymi.

Książka zwiera treści trudne do streszczenia.
Warto przeczytać!!!

Gabriela P | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

„Jedyny łatwy dzień był wczoraj” - filozofia Navy SEALs

Nie wiem jak wy, ale ja doskonale pamiętam gdzie byłam, co robiłam i kto był ze mną, gdy w telewizji pojawiły się pierwsze doniesienia o porwanych samolotach, które następnie uderzyły w wieże WTC i Pentagon. Miałam 14 lat. Jasne, można powiedzieć, że to był atak na Amerykę, a nie na nas i wzruszyć ramionami, lecz ja z jakiegoś powodu nigdy nie umiałam myśleć w taki sposób.

Równie dobrze pamiętam też dzień, miejsce mojego pobytu i sytuacje, kiedy w mediach pojawiła się wiadomość o śmierci Osamy bin Ladena.

„'Niełatwy dzień' to historia o 'chłopakach', o ofiarach, które ponosimy, i o poświęceniu niezbędnym, by wykonać tę brudną robotę; 'Niełatwy dzień' to opowieść o braterstwie, które istniało na długo przed moim zaciągiem i będzie istniało na długo po moim odejściu ze służby.”

Jest już za mną kilka książek o operatorach sił specjalnych i za każdym razem czuje podobne rzeczy i mam ochotę na więcej. „Niełatwy dzień” wydaje mi...

apaindegia | 2015-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 lipca 2015

"Mark Owen” czyli Matt Bissonnett jako członek DEVGRU/SEAL Team Six brał udział w operacji "Trójząb Neptuna", która miała na celu zabicie terrorysty nr 1 na świecie - Osamy bin Ladena.
Pozwolę sobie porównać "Niełatwy dzień" do "Snajpera" Chrisa Kyle'a. Kyle bardziej przybliżył działania SEALsów, wykorzystywany przez nich sprzęt i ogólne akcje, ale myślę, że to Owenowi należą się brawa. Napisał historię, która nie pokazuje go jako superbohatera, ale człowieka, który też popełnia błędy i istnieją lepsi od niego. Tego brakowało u Kyle'a. "Niełatwy dzień" przedstawia historię w sposób bardziej żartobliwy. Autorowi udało się w bardzo ciekawy sposób opowiedzieć o ich dniu codziennym, o tęsknocie za rodziną i domem, o wzajemnych żartach itp.
Całość napisana jest w niezwykle przystępny i rzeczowy sposób.

Getos | 2013-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2013

Hmm, może tak na świeżo to nie warto tej ksiażki oceniać, bo po latach możemy dowiedzieć się że z tą akcją to nie tak do końca było, a książka jest zamierzonym efektem działań amerykańskiego wywiadu :) (choć nie lubię takich spiskowych teorii), ale to taka uwaga na marginesie. Wracając do tej pozycji, to przez pierwszą część Autor opisuje swoje początki w Navy Seals i przejście do elitarnego Seal Team Six. Poznajemy wyrywkowe opisy szkolenia, wyposażenia, a następnie pierwsze misje m. in. odbicie kapitana z rąk somalijskich piratów. Ta pierwsza część książki jest fajna, ale jednak to nie to co zaczyna się od jej połowy. Zaczyna się bowiem planowanie, przygotowania i początek akcji "Włócznia Neptuna" czyli zabicia UBL jak nazywano Osamę Bin Ladena. Akcja staje się wciągająca i drugą połowę książki "połyka" się w kilka godzin. Myślę że warto po tą pozycję sięgnąć. Można spróbować dzięki niej poczuć to co czują komandosi przed takimi akcjami, popatrzyć na ich działania od środka,...

Damian | 2013-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Książkę czyta się rewelacyjnie. Szczególnie skierowana jest ona do osób, które choć w niewielkim stopniu śledziły informację odnośnie wojny w Afganistanie oraz poszukiwań najbardziej niebezpiecznego terrorysty Osamy Bin Ladena, które trwały nieprzerwanie od 2001 roku. Autor przybliża czytelnikom w głównej mierze "Operację Neptun" szczerzej znaną jako UBL - Osama Bin Laden. Z książki dowiemy się jak wygląda codzienne życie pozbawione rutyny komandosów Navy SEALs, którzy ryzykują swoje zdrowie dla ważnej sprawy. Mark Owen porusza rozterki, trudne chwile i decyzje, a także emocje, które mogłoby się wydawać nie dotyczą tej specjalnej amerykańskiej jednostki. Książka z całą stanowczością warta jest przeczytania.

Bartosz Bolechów | 2013-01-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Nie przepadam za takimi książkami, bo ładunek machismo i patriotyzmu czyni je zazwyczaj bardzo ciężkostrawną lekturą.
Warto jednak sprawdzić czym różni się opowieść człowieka, który dowodził jednym z czterech zespołów Navy SEALS (DevGru/Seal Team 6) liczących ogółem 24 osoby w czasie operacji Włócznia Neptuna w Abbottabadzie 1 maja 2011 roku od oficjalnej wersji prezentowanej przez amerykańską administrację i powtarzaną potem w mediach. Otóż wygląda na to, że w kilku sprawach urzędnicy z Waszyngtonu (albo autor książki) oszczędnie gospodarowali prawdą. Mark Owen (prawdziwe nazwisko Matt Bissonnett) twierdzi, że nie było żadnej kilkudziesięciominutowej wymiany ognia na terenie posiadłości, a bin Laden wcale się nie bronił. Rzeczywistość wyglądała zatem dużo mniej dramatycznie - rozbity helikopter, który zahaczył o ogrodzenie posiadłości, wejście po schodach i postrzelenie w głowę bin Ladena, który wyjrzał z sypialni.

Poza tym rzecz zawiera sporo ciekawych detali dla miłośników...

dpindral | 2013-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2013

Do przeczytania książki zachęcił mnie kumpel. Nie jestem miłośnikiem militariów i opisów działań wojennych, jednak ta pozycja zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.

Książkę czyta się błyskawicznie. Opowiada ona z perspektywy jednego z członków grupy uderzeniowej NAVY SEALS o przygotowaniach i samej akcji w której zginął Osama Bin Laden. Są tam także historie z życia autora, jego drogi do elitarnej jednostki, oraz akcji poprzedzających tą najważniejszą. Autor opisuje także to co działo się po samej akcji, a więc całą szopkę polityczną i szaleństwa mediów.

Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś tajnego, to tutaj tego nie znajdzie. W podsumowaniu autor informuje o tym, że robił wszystko, żeby nie zdradzić żadnych tajnych informacji wojskowych, taktyk działania, ani technologi wojennych. Prawie wszyscy opisani bohaterowie (pomijając tych najwyższych stopniem) nie występują pod swoimi własnymi nazwiskami. Dotyczy to też samego autora.

Faust_Goethe | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014

Autor przedstawia rzeczywisty przebieg wydarzeń (przynajmniej tak twierdzi), co skutkuje tym, że nie jest to książka rodem z amerykańskich filmów akcji. Z jednej strony to dobrze, z drugiej brakuje tutaj czegoś pikantnego. Nie poznamy prawdziwych imion bohaterów, za bardzo nie zagłębimy się w prywatne życie komandosów itd. To trochę tak jak zdjęcie pięknej, nagiej kobiety, tylko ukrytej za pikselową cenzurą.

Jak dla mnie trochę tu ubogo. Mogło być dużo lepiej. Autorzy nie wykorzystali wszystkich możliwości jakie niosła ze sobą historia. Dlatego czyta się to jakoś tak "sucho".

Wielki plus natomiast za zdjęcia i opisy. Dzięki nim, laik nie musi co chwilę włączać komputera i googlować.

Roman Dłużniewski | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Czy całkowicie prawdziwa - nie wiem. Ale czyta się rewelacyjnie!!

Czytalski | 2015-03-23
Przeczytana: 11 marca 2015

"Geronimo" nie żyje

Mark Owen był jednym z żołnierzy, którzy doprowadzili do śmierci najbardziej poszukiwanego terrorysty świata. Jak wiadomo akcja nie przebiegła tak sprawnie jak zakładano, ale cel został osiągnięty.
UBL (taka wersja pisowni została przyjęta przez CIA i pozostałe służby w Stanach) od momentu zamachu we wrześniu 2001 roku znajdował się na szczycie listy najbardziej poszukiwanych. Efektem wielu lat śledztwa była akcja z maja 2011 pod kryptonimem "Operacja Włócznia Neptuna", przeprowadzona przez Navy SEALs DEVGRU (wcześniej Team Six) - specjalny oddział do działań kontrterrorystycznych.
Mówi się, że kurs pisania książek będzie niedługo jednym z podstawowych szkoleń dla "Fok". Trochę w tym prawdy, bo to właśnie operatorzy z tej formacji przodują w ilości wydawanych wspomnień ze służby. Prezentowana pozycja jednak różni się od wcześniej przeze mnie prezentowanych ("Cel snajpera", "Na linii ognia") - autor niewiele miejsca poświęca etosowi SEALs. Oczywiście wspomina o...

Audycje Radia Wydawnictwa Literackiego na LC

W marcu ruszyło Radio Wydawnictwa Literackiego, w którym emitowane są rozmowy z autorami, fragmenty książek czy relacje ze spotkań. Teraz audycji Radia WL możecie słuchać również na podstronach książek w naszym serwisie!

"2+1”, czyli spotkania literatury z filmem

Audioteka.pl oraz Kino Atlantic prezentują cykl „2 + 1”, czyli niepowtarzalne spotkania literatury z filmem. „2 + 1” łączy trzy dziedziny sztuki: film, książkę oraz audiobook. Rozdajemy bilety na dzisiejszy seans!