Grać i wygrać. Michael Jordan i świat NBA

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Playing for keeps. Michael Jordan and the world he made
sport, koszykówka, NBA, Michael Jordan
RealAnia

Nowe, rozszerzone wydanie kultowej biografii Michaela Jordana! Kiedy Włodzimierz Szaranowicz wypowiadał słynne: „Hej, hej, tu NBA!”, na koszykarskich parkietach panowali Michael Jordan i jego Chicago Bulls. Przenieś się do magicznego świata lat 90. i przeżyj raz jeszcze wspaniałą erę Króla Koszykówki! Skąd wziął się wysunięty język, który stał się znakiem rozpoznawczym Jego Powietrzności? ...

Nowe, rozszerzone wydanie kultowej biografii Michaela Jordana!

Skąd wziął się wysunięty język, który stał się znakiem rozpoznawczym Jego Powietrzności? Który z rywali wymiotował na myśl o kryciu Jordana? Czy Pippen umyślnie przeciągał kontuzję? Którego zawodnika Krause nazwał „mięśniakiem z getta”?

David Halberstam przepytał setki osób, by jak najwierniej przedstawić historię MJ-a, jego kolegów, trenerów, rywali… Stworzył kompletny portret nie tylko najlepszego gracza w dziejach, ale także rosnącej w siłę NBA, idealnie oddając klimat opisywanych czasów. Wzbogacona o niepublikowane dotąd w Polsce fragmenty książka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy z sentymentem wspominają TAMTĄ erę. Erę Michaela Jordana.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/

siopa78 | 2019-01-22
Przeczytana: 05 września 2018

Pozycja obowiązkowa dla Fana NBA. Szczególnie dla tych, dla których MJ był Bogiem. Tutaj poznajemy trochę inny świat niż ten, który widzieliśmy w tamtych czasach.

Stanisław_Paluch | 2018-07-23
Przeczytana: 20 listopada 2017

Książka niesamowicie mnie wciągnęła i tak naprawdę byłą pierwszą którą przeczytałem na temat MJ, jedyne co wcześniej znałem to dwa filmy (jeszcze z ery magnetowidów w naszym kraju) tj. "Learning to fly - Chicago Bulls" i "Michael Jordan: Come Fly With Me". Od zawsze uwielbiałem NBA i MJ był jednym z moich idoli, czy jednak po przeczytaniu tej książki nadal nim jest? Sądzę, że tak choć tak to jest w życiu, że jak się kogoś nie zna osobiście a zna się go tylko ze "szklanego ekranu" to można mieć mylne pojęcie o takiej osobie. I w pewnych aspektach MJ był człowiekiem z którym trudno było współpracować. Mówi o tym ta książka jednak ja patrzę na to inaczej. Jeden z moich sportowych idoli, Ayrton Senna, wybitny kierowca Formuły 1, również nie był zbytnio lubiany wśród pozostałych zawodników startujących w F1 w tamtych czasach, jego styl jazdy był kontrowersyjny ale jak ktoś przeczytał jego biografię to wie, że i Ayrton Senna i Michael Jordan mieli wiele wspólnych cech. Jedną z nich było...

Scoker | 2018-03-07
Przeczytana: marzec 2018

Książkę pana Halberstama można ogólnie nazwać peanem na cześć Michaela Jordana. Dostajemy obraz człowieka idealnego, bez wad, który nawet jak popełnił coś, co wydawać by się mogło "nie na miejscu" - to miał ku temu zawsze dobre powody. Nadawanie na kolegów do trenera? - dbanie o jakość drużyny. Przegrany mecz? - koledzy nie pomogli. Uprawianie hazardu na bardzo dużą skalę? - nieprzychylne media rozdmuchują głupoty. Chamskie pogardliwe zachowanie do potencjalnego kontrahenta? - maska idealnego biznesmana...

Autor utrzymuje całą pozyjcę w tym tonie. Bardzo rzadko o kimkolwiek wypowiada się źle (z wyjątkiem Krauzego, który jest swoistym kozłem ofiarnym). Jak już wypomina coś, to grupie - nie indywidualnym osobom. Złe zachowania, to oczywiście domena dzisiejszej koszykówki. Kiedyś liga była inteligentna i wszyscy grali, bo kochali ten sport.

Jednak co najbardziej mnie uderza, to minimalna ilość cytatów, która jest wrzucana z rzadka - najczęściej jedno- dwuzdaniowa. Na końcu jest...

Rino | 2017-05-26
Przeczytana: 26 maja 2017

Historia Jordana jest tu tylko pretekstem do opowiedzenia o NBA (i nie tylko) z lat 80 i 90. Fantastyczny styl sprawia, że od dzieła Halberstama ciężko się oderwać.

Bartek | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

Znakomita książka napisana przez wielkiego pasjonata i eksperta. Co ciekawe, Jordan jest tutaj tylko główną postacią książki, wiele w niej dygresji i analitycznych spostrzeżeń. Mamy zatem historię NBA, wielki przełom lat dziewięćdziesiątych i wpływ Jordana na cały światowy sport oraz analizę fenomenu Byków Phila Jacksona. Polecam każdemu maniakowi koszykówki.

Roman Dłużniewski | 2016-12-18

Kiedy po dwuletniej przerwie Jordan zdecydował się na powrót do ligi, gazety amerykańskie napisały - ON wraca!!. Nie potrzeba było wymieniać nazwiska. Michael Jordan. Koszykarz, który nienawidził przegrywać nawet na treningach! Dla każdego fana NBA pozycja obowiązkowa!!

ABSIT | 2016-05-17
Przeczytana: 17 maja 2016

Kolejna, genialna biografia najlepsza zawodnika NBA wszech czasów! Z każdej książki o Jordanie możemy wyłuskać coś nowego, ciekawego, coś co nas zaintryguje lub zaskoczy. To niesamowity człowiek i sportowiec. Podczas tej lektury możemy czytać porównania Michaela z innymi świetnymi zawodnikami najlepszej koszykarskiej ligi świata. Nie lada gratka dla fanów MJ ale koszykówki. Pozycja obowiązkowa obok biografii Rolanda Lazenb'ego!

dookolakultury | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

Pamiętam Jordana. Jakbym się uparł, pewnie znalazłbym w szafie u rodziców kilka VHS-ów z finałami z Utah. Byłem wtedy gówniarzem, który jarał się po trosze NBA, Premiere League, Ekstraklasą i wszystkim co ze sportem związane. Nowe wydanie biografii Jordana, które ukazało się nakładem wydawnictwa SQN, dla mnie to nie tylko fajna książka, ale i sentymentalny powrót do czasów dziecięcych, natomiast dla nieco młodszego ode mnie czytelnika może to być niezapomniana podróż po latach ’80 i ’90, kiedy to rodziły się prawdziwe legendy.

Pamiętam ich trzech. Jordan, Rodman i Pippen. Trzech gigantów z Chicago. Nie były dla mnie ważne statystyki, bo przyjmowałem do siebie, że każde ich zagranie było zagraniem mistrzowskim. Czas, kiedy Jordan zdobywał kolejne mistrzostwo NBA z Bullsami był jedynym momentem w życiu, kiedy zamieniłem piłkę nożną na basket. Nigdy później to się nie zdarzyło. Manchester
United z Cantoną, Giggsem i Beckhamem został zastąpione magicznym triem z Chicago Bulls. Tylko...

RealAnia | 2016-04-04

Być może ktoś z Was spojrzy na okładkę książki i powie: „znowu Jordan?”. Tak znowu on, bo Michaela nigdy dość!! Po przeczytaniu obszernej biografii MJ-a autorstwa Rolanda Lazenby’ego z równie dużym zainteresowaniem sięgnęłam po książkę „Grać i wygrać”. I nie żałuję ani chwili spędzonej nad tą lekturą, gdyż to wyjątkowa biografia. Zapytacie, dlaczego wyjątkowa? Otóż, dlatego, że autor przedstawia historię najlepszego koszykarza wszech czasów w połączeniu z sylwetkami jego kolegów, trenerów, a także rywali.

„[…] pojawienie się choćby jednego Michaela Jordana było czymś w rodzaju genetycznej pomyłki, a prawdopodobieństwo, że ktoś zdoła w tak krótkim czasie osiągnąć tak wiele zarówno na boisku, jak poza nim, wydawało się zerowe.”

Najwięcej na niespełna 400 kartach lektury jest oczywiście samego Jordana. Jednak nie jest to bynajmniej laurka dla Michaela. Autor ujawnia blaski i cienie mistrza, drogę na szczyt, relacje z trenerami i kolegami z zespołu. „Grać i wygrać” nie jest aż tak...

rafajlo5 | 2016-03-28
Przeczytana: 24 marca 2016

Epoka Michaela Jordana i sam koszykarz to jedne z najpopularniejszych tematów autorów piszących o koszykówce. W wyniku tego powstaje wiele przeciętnych książek, które nie opowiadają niczego nowego, a jedynie powtarzają znane wszystkim fanom koszykówki historię. Książka Davida Halberstama się do nich nie zalicza. Ten świetny amerykański dziennikarz stworzył genialne kompendium wiedzy na temat MJ23. Jednak, co istotne, nie skupił się tylko na najlepszym koszykarzu wszechczasów, ale również pokazał ewolucję samej NBA, która z niepopularnych rozgrywek, jakich nikt nie chciał transmitować zmieniła się w jedną z najlepszych lig świata. Halbesrtam mimo braku rozmów z Jordanem stworzył rzetelną biografię wielkiego sportowca jakim niewątpliwie był "His Airness". Autor zabiera nas w podróż w czasie podczas której wspólnie przeżywamy całą karierę Jordana oraz poznajemy najlepiej ukryte zakamarki NBA. Książka pewna jest ciekawostek i anegdot nieznanych dotychczas.
Pozycja obowiązkowa nie...