Republika. Nieustanne tango

Leszek Gnoiński Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2016-12-07
2016-12-07
biografia Grzegorz Ciechowski Jarocin kariera kompozytor literatura faktu muzyka muzyka współczesna rock PRL Republika stan wojenny zespół rockowy

Okładka książki GaMa. Nowa Gazeta Magnetofonowa nr 2 / 2021 Tadeusz Baranowski, Jan Błaszczak, Marcin Flint, Leszek Gnoiński, Redakcja magazynu GaMa, Jarek Szubrycht
GaMa. Nowa Gaz... Tadeusz Baranowski,...
Okładka książki GaMa. Nowa Gazeta Magnetofonowa nr 1/2021 Tadeusz Baranowski, Leszek Gnoiński, Redakcja magazynu GaMa, Jarek Szubrycht
GaMa. Nowa Gaz... Tadeusz Baranowski,...
Okładka książki Trojanowska Leszek Gnoiński, Izabela Trojanowska
Trojanowska Leszek Gnoiński, Iz...
Okładka książki Perfect. The very Best of. Niepokonani 1980-2020 Leszek Gnoiński, Hubert Musiał, Mirosław Pęczak, Paweł Piotrowicz, Igor Stefanowicz
Perfect. The v... Leszek Gnoiński, Hu...

Była sobie Republika

To jedna z najbardziej obszernych monografii muzycznych, jakie było dane mi przeczytać. Jednocześnie niezwykle poczytna i rzetelna. Na każdej stronie widać jak wiele pracy Autor włożył w stworzenie możliwie najpełniejszego kompendium wiedzy o Republice oraz pobocznych projektach związanych z tym zespołem. I nie jest to wyłącznie kwestia przygotowania kompletnej dyskografii (łącznie z singlami, wydawnictwami kompilacyjnymi, płytami solowymi, przy których powstaniu brali udział członkowie grupy),czy szczegółowego kalendarium wydarzeń, wybiegającego daleko poza datę wyznaczoną śmiercią lidera zespołu. To przede wszystkim pasjonująca wyprawa przez lata 80-te i 90-te, rzecz o poszukiwaniu własnego stylu, konfliktach między muzykami, zmieniających się gustach i pomysłach muzycznych – i nie jest to spojrzenie wyłącznie przez pryzmat Republiki.
Z Republiką nie zawsze było mi po drodze; początkowo drażnił mnie ich ascetyczny, chłodny styl, nie przemawiały do mnie wczesne teksty Grzegorza Ciechowskiego. Z kolei reaktywacja w latach 90-tych XX wieku wydawała mi się niezbyt udanym eksperymentem, poza interesującym albumem „Masakra”. Natomiast doskonale pamiętam przechodzące po plecach ciarki, gdy usłyszałem singlową „Moją krew”, a potem w całości winylowe „Nieustanne tango” – niewątpliwie to jedna z tych płyt, na której nie ma niepotrzebnych dźwięków, a muzyczne perełki są skrzętnie ukryte: „Hibernatus”, „Psy Pawłowa”, „Zróbmy to (teraz)”. Równie świetnie brzmiały dokonania solowe Obywatela G.C., nie wspominając o Jego eksperymentach z muzyką filmową czy folklorem.
Nie będąc zatem bezkrytycznym admiratorem Republiki przeczytałem monografię autorstwa Pana Leszka Gnoińskiego z ogromnym ukontentowaniem i zaciekawieniem. Bardzo szeroko potraktowany temat, wykraczający znacznie poza ramy dziejów zespołu, z wyczuciem dotykający sfery prywatnej członków grupy. Paradoksalnie najbardziej zajmujące okazały się dla mnie partie obrazujące lata 90-te; może dlatego, że przypadały na czasy mojej młodości i pamiętam je znacznie lepiej, w bardziej intensywnych barwach ? Dla fanów Republiki – pozycja obowiązkowa, dla pozostałych czytelników rzecz godna polecenia. Zasłużona 10-ka

Jeśli kogoś interesuje taka tematyka i sama historia G. Ciechowskiego oraz zespołu Republika, to ja serdecznie polecam tę lekturę.

Bardzo dobra biografia zespołu, coś dla fanów jak i dla osób , które nie znają zbyt dobrze historii Republiki
Książka jest napisana w przystępny sposób ,bez zarzucania czytelnika suchymi faktami. Bardzo dużo ciekawostek anegdot oraz opinii innych muzyków

Twórczość REPUBLIKI znam pobieżnie. Nigdy nie byłem ich wielkim fanem, ale uważam że ta książka pokazuje jakim fenomenem był ten zespół.
Polecam czytanie tej książki z dostępem do internetu, aby na bieżąco na YT słuchać utworów opisywanych w danej chwili. Ja tak zrobiłem i uważam, że dzięki temu lektura staje się kompletna.
Być może prawdziwym fanom czegoś zabraknie w tej książce, ale z mojego punktu widzenia jest tam wszystko.
Wielki plus należy się za szczegółową dyskografię członków zespołu (również w roli wydawców oraz muzyków w innych zespołach),kalendarium oraz nieprzebranej ilości zdjęć.
Wadą książki jest nieporęczny format. Książka jest ciężka i źle sią ją czyta na leżąco przed zaśnięciem :)
Ta książka zmieniła mój punkt widzenia na temat REPUBLIKI.
POLECAM!!! Każdy fan muzyki rockowej powinien ją przeczytać:)

Być może prawdziwym fanom czegoś zabraknie w tej...

Obowiązkowa pozycja dla każdego fana Republiki! Dla mnie jako osoby, którą wszystko ominęło - zainteresowałam się zespołem jako nastolatka, ale Grzegorz Czechowski już nie żył - jest to wspaniała możliwość poznania historii tego ponadczasowego zespołu. Jestem pełna podziwu pracy jaką autor włożył w zebranie całego materiału. Do tego książka jest pięknie wydana, z dbałością o każdy szczegół.

Kawał dobrej roboty autora. Merytoryczna, bardzo szczegółowa biografia jednego z najlepszych zespołów krajowej sceny muzycznej. Bez patosu, solidnie i rzetelnie podana historia projektów Made in Ciechowski. Gorąco polecam!

Znakomita książka biograficzna, jedna z najlepszych w tym gatunku , jakie czytałem.
Tytuł w zasadzie mówi wszystko, ale to nie tylko historia kultowego dziś zespołu, ale również pasjonująca opowieść o ludziach tworzących tę grupę, zmieniających się na przestrzeni lat współpracownikach, menadżerach i producentach.
Oczywiście, postacią wiodącą musiał być charyzmatyczny lider Grzegorz Ciechowski, ale autor konsekwentnie i z dużym wyczuciem przy każdej okazji podkreśla rolę, znaczenie i wpływ na repertuar innych osób tworzących projekt o nazwie Republika.
Od pierwszej strony czuje się, że książka jest naprawdę dogłębnie przemyślana i świetnie napisana. Dla fanów Republiki i ich muzyki to w zasadzie nieomal Biblia. Jest tu wszystko - chronologicznie opowiedziana i doprowadzona do 2016 r. historia zespołu, mnóstwo wypowiedzi członków zespołu i innych ludzi z ich otoczenia, szczegółowa dyskografia i kalendarium, a całość okraszona niezliczoną ilością anegdot i zupełnie nieznanych historii. I jakby tego było mało - niesamowite, powyciągane z prywatnych archiwów zdjęcia.
Przeczytałem tę książkę i jestem wręcz zachwycony.
Gorąco polecam.

Oczywiście, postacią wiodącą musiał być charyzmatyczny lider...

Rzetelnie skrojone kompendium wiedzy dla fanów Republiki, miłośników polskiego rocka oraz sympatyków nieco oryginalniejszego ukazywania najnowszej historii naszego kraju.

Nie wyobrażam sobie, jak trudną i mrówczą pracą było przygotowywanie materiału do tego dzieła. Pan Leszek Gnoiński staje się człowiekiem-instytucją, który nie tylko uwodzi czytelnika warsztatem, ale też potrafi zarazić swoją pasją.

Raczej dla "profesjonalnych" fanów Grzegorza i Republiki. Dla mnie zbyt sfokusowana na twórczość, ze szkodą dla tzw. tła. Niemniej - kunszt doceniam.

Rewelacyjna biografia zespołu. Książka jest pięknie wydana, okraszona zdjęciami znanymi oraz widzianymi po raz pierwszy. Zawiera dużo ciekawostek i smaczków, o których nawet najbardziej oddani fani mogą nie wiedzieć. Autor dotarł do wielu ciekawych osób związanych z zespołem, co jest niewątpliwym wielkim plusem tego dzieła.

• Muzyka
  • Biografia