Śnieg

Wydawnictwo Literackie
2006-06-10
2006-06-10
Anna Polat
powieść turecka Kars islam ateizm religijność kobieta w islamie

To książka przeczytana w ramach wyzwania czytelniczego LC na styczeń.
Orhan Pamuk zabiera nas w tej powieści do Karsu, tureckiego miasta, które dzięki polityce i religii stało się scenerią ciekawych wydarzeń. I w centrum tych wszystkich wydarzeń jest Ka – polityczny uchodźca, poeta, który z Niemiec przyjeżdża do Karsu na pogrzeb matki. Padający i wszechobecny śnieg odcina Kars od reszty świata. I w tym „zamkniętym” mieście czytelnik doświadcza przewrotów, czuje niemalże pogrążoną w mroku atmosferę miasta. Dzieją się tam rzeczy, które nas mogą zastanowić, których możemy nie zrozumieć - to realia Turcji z wątkami islamu i muzułmanów – polityki i religii właśnie. Jedno miasto staje się miniaturą Turcji, a w nim Ka próbuje odnaleźć samego siebie, ocalić miłość i odkryć na nowo własną twórczość. Bardzo długo czytałam tę książkę, bo to książka wielu symboli i trochę abstrakcyjna przez odmienność kulturową. Nie wiem, czy warto było się męczyć. Nie mniej jednak nie odłożyłam jej na półkę i przeczytałam do końca. Próbujcie.

To książka przeczytana w ramach wyzwania czytelniczego LC na styczeń.

„Kobieta nie zabija się dlatego, że ją zraniono, lecz po to, by pokazać, jak bardzo jest dumna” i faktycznie dużo jest kobiecej dumy u Pamuka. A kobieca duma w islamskiej Turcji lekko nie ma. Zaczynając od włosów zasłoniętych chustą a kończąc na wszystkim innym.

A gdyby tak zrzucić chustę? No cóż - krwawa rewolucja. Potem wystarczyło już tylko dodać zakochanego, naiwnego poetę, który nie do końca wie, co się wokół niego dzieje i powieść gotowa. A nie dziwota, że nie wie, skoro dopiero wrócił z liberalnych Niemiec. Po co wrócił? Wiadomo - na przeszpiegi!

Czytało się to całkiem rozrywkowo. Nie ukrywam - zobaczyłam na okładce, że śnieg, uznałam, że pasuje. Dobrze nam było ze sobą. Z Turcją, śniegiem i rewolucją.

Porzucona w połowie

Porzucona w połowie

Przeprawa przez "Śnieg" była długa i momentami żmudna. Książka mogłaby być krótsza, niektóre wydarzenie bardzo się rozwlekały. Plus za odwagę oraz dobre wypunktowanie i niekiedy subtelne wyśmianie, paradoksów kultury tureckiej, którą autor zna od podszewki. Sięgając po książkę trzeba być przygotowanym na to, że nie znajdziemy tam wartkiej akcji ani niespodziewanych jej zwrotów, a jedynie cierpliwą opowieść o pewnym poecie...

zasłużony nobel

zasłużony nobel

Jest to książka dość męcząca, nie wciągająca wcale, a wręcz irytująca, a jednocześnie bardzo potrzebna, aby zrozumieć jeden z wiodących, nieeuropejskich sposobów myślenia, pomimo geograficznego w niej, ale od zawsze pozornego zakotwiczenia. Turcja nigdy nie będzie Europą, to po prostu niemożliwe i aby wiedzieć dlaczego trzeba przeczytać tę książkę. Stopień mentalno-kulturowych ciężarów, zdeterminowanych religią, biedą, kompleksami, wyuczoną bezradnością i wszystkiego co mnie osobiście niesłychanie odpycha i zniechęca, sięga w tej książce złowrogiego nasycenia, które nawet jeśli jest tylko jakimś zaledwie odblaskiem prawdy, odautorską refleksją na temat daje wrażenie sięgnięcia do sedna problemu - i za to doświadczenie jakoś jednak jestem wdzięczna. A jednak nie życzyłabym go sobie powtarzać.

Piękny język, ciekawa historia i niepotrzebna rozwlekłość, bez której książka byłaby rewelacyjna. Historia ciekawa dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać uwarunkowania społeczno-polityczne wschodniej Anatolii.

Książka o tym, jak ziomek czuje się tak samotny, że leci do swego ojczystego kraju, by odnaleźć rzekomą miłość swego życia. Wyznaje jej miłość ledwie po kilku godzinach, oczekuje pełnego zaangażowania, całonocnego seksu i pełnej dyspozycyjności…

Inaczej to przecież go nie kocha.

W sumie to pech chciał, że rzeczywiście go nie kochała.

Ale i ten sam ziomek, co nie potrafi odnaleźć się w swoich emocjach, nie potrafi opowiedzieć się po żadnej ze stron politycznego sporu. Więc zakłada maskę podwójnego agenta, a przy tym próbuje ugrać swoje interesy. Jakie? Ano przecież wiadomo – próbuje spełnić swoje seksualne fantazje.

Zdecydowanie mnie nie wciągnęło. Ale więcej i wnikliwiej – u mnie na blogu

Inaczej to przecież go nie kocha.

W sumie to pech chciał, że rzeczywiście go nie kochała.

Ale i ten sam ziomek, co nie potrafi...

Wymagająca, godna uwagi lektura.
Powiem szczerze, ze nie bylo latwo i pierwsze 200 stron szlo mi jak krew z nosa. Chyba ciezki byl dla mnie sam styl powiesci. Jednak bardzo zaciekawiły mnie poruszane kwestie jak wiara w Boga, tożsamość narodowa, europeizacja kraju, laicyzm, czy islamski fundamentalizm. Kwestie sporne, ktore dziela społeczeństwo Kar we wschodniej Turcji. Zakochany poeta, intrygi i zależności, uklady, a rodzinne więzy. W to wszystko wpada nasz proeuropejski bohater.
Świetne dialogi i rozważania z ludzmi ktorych Ka spotyka, ukazują problem kraju ktory lezy na granicy Europy i Azji.
Polecam

Wymagająca, godna uwagi lektura.

Pewnego razu w Karsie

Bardzo interesuję się Turcją, jej językiem i kulturą. Dosyć biegle mówię po turecku i interesuję się wydarzeniami w tym kraju czytając gazety i oglądając programy telewizyjne. Jednak po książkę napisaną przez tureckiego autora sięgnęłam dopiero za sprawą wyzwania czytelniczego przewidzianego na grudzień 2021. Tak oto przeczytałam Śnieg Pamuka.
Akcja książki rozgrywa się w Karsie, ok. 150 tys. mieście przy granicy z Armenią. Główny bohater, poeta Ka, trafia tam za sprawą tajemniczych samobójstw popełnianych przez młode i religijne dziewczyny w chustach oraz zbliżających się wyborów na burmistrza Karsu. Z powodu masywnych opadów śniegu i braku możliwości wyjazdu z miasta Ka zostaje tam "uwięziony" na 3 dni.
Na kartach powieści odmalowuje się portret Turcji i tureckiego społeczeństwa, państwa i ludzi rozdartego między Wschodem a Zachodem. Poruszane są tu tematy polityczne, religijne, społeczne i miłosne. Na pierwszy plan wysuwa się wiele kwestii. Kars jest relatywnie małym i biednym miastem na tureckiej prowincji. Spierają się tu przekonania kemalistowskie przekonania Atatürka o laickiej, świeckiej i nowoczesnej Turcji z religijnymi zapędami fanatyków islamu. Autor rozpisuje się o miejscu islamu w Turcji, Europie i na świecie, a także istnieniu, obecności i roli Boga na ziemi i wpływie na ludzkość. Sam Ka jest rozdarty między uczniami szkoły koranicznej i pewnego znanego terrorysty a przekonaniami wyniesionymi z rodzinnego domu na Nişantaşı w Stambule i doświadczeniem w Niemczech na politycznej emigracji. Kar to książka także o miłości, wiecznej i niespełnionej do İpek poznanej jeszcze na studiach w Stambule. Ka zastanawia się czym jest szczęście, co to za uczucie i czym jest powodowane. Czy szczęście realizuje się w miłości do ukochanej czy do Boga? A wszystko skąpane w scenerii pełnej padającego śniegu. Czym jest ten wszechobecny śnieg?
W tej opinii pominęłam pewnie wiele poruszonych w książce tematów, gdyż nie jest ona łatwa. Wymaga od czytelnika skupienia i już pewnej wiedzy o Turcji. Mimo wszystko zachęcam do jej przeczytania.

Pewnego razu w Karsie

Akcja...