Psie lata

Hundejahre
83-86181-38-9
Günter Grass
Kasztan

"Psie lata" to ostatnia część po "Blaszanym bębenku" i "Kocie i myszy" wielkiego dzieła Grassa - Trylogii Gdańskiej. Trzeba dodać, że najbardziej ceniona przez samego autora.

Piękna, złożona, magiczna opowieść o dawnym Gdańsku, a także o przyjaźni i miłości.
Klimatem przypomina "Blaszany bębenek", jednak - moim zdaniem - książka jest trudniejsza w odbiorze. Sprawiają to przede wszystkim wizyjny sposób obrazowania, skomplikowany styl i język, w którym dominują wielokrotnie złożone zdania.

Trudno podczas lektury nie ulec magii "Psich lat". To jedna z najciekawszych i najpiękniejszych książek o dzieciństwie i dojrzewaniu, jakie miałam okazję przeczytać.
To również opowieść o destrukcyjnej sile wojny i totalitaryzmu, ale nie całkiem pesymistyczna, gdyż pokazuje, że są wartości silniejsze od najgorszego żywiołu.

Polecam tym, którzy lubią literaturę smakować, delektować się nią i stawiać jej czoło, gdyż lektura tej powieści Grassa na pewno jest czytelniczym wyzwaniem.

mm8371 | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Ten jest stąd, a tamten stamtąd
Więc ten jest dobry, więc tamten zły
Ten jest taki, a tamten inny
Więc tego chcesz słuchać, a tamtego bić
Nie będą potrzebne represje i siła
Żeby rozbić nas pałowaniem
Bo w wielu z was siedzi policjant
I dobrze spełnia swoje zadanie

Pewien chłopiec zgrzytał zębami...inny budował strachy na wróble...zaprzyjaźnili się.A potem brunatny amok ogarnął wszystkich..i wszystkich pozmieniał...
Kolejny rozrachunek z przeszłością.W tle oczywiście Gdańsk , poplątane ludzkie losy i niemal pół wieku historii.Cudowne klimaty,odrobina magii i w zasadzie to już...można czytać,zachwycać się i myśleć.Chyba o to właśnie chodzi...namawiam.

Jolka | 2014-06-25

Książka która jak dla mnie jest trudna w odbiorze,nie mogłam się skupić i wejść osobiście w losy bohaterów.Jednak muszę przyznać,że to piękna historia,gdzie każdy szczegół ma swoje miejsce.To jak rozsypane puzzle,które składają się w jedna całość,tworząc coś wspaniałego.

Lenado | 2013-02-17
Przeczytana: 2003 rok

Jedna z najlepszych o ile nie najlepsza książka Grassa. Na mnie zrobiła niesamowite wrażenie. Uwielbiam język i sposob opisywania swiata Grassa. Ksiazke przeczytalam zarowno w oryginale jak i w wersji polskiej i tu brawo dla tłumacza na język polski Pana S. Blauta. Do dziś wracam do " Psich lat" z przyjemnością.

Andrzej Akowacz | 2015-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 listopada 2014

Psie lata, a może bardziej by pasował tytuł szczenięce. Choć to ciekawe, bo szczenięce lata to czasy dzieciństwa, to w zasadzie książka opisuje, jednak przyszło tym dzieciakom żyć w psich latach. Psich, bo takich marnych, takich złych, podłych. To czasy gdy w dzieciństwo wdziera się faszyzm. I trudno naprawdę te dzieciaki winić, że jeden został złym, a drugi dobrym. Kto miał im powiedzieć co dobre, a kto co złe. Ich dzieciństwo zostało zbrukane. Wielu z nich jest ofiarami mimo tego, że ofiary czynili. Jeden z nich zgrzytał zębami, inny robił strachy na wróble, ale wszyscy najpierw byli dziećmi. Wiele tu postaci i scen z blaszanego bębenka.

Joanna Topolska | 2015-08-02

Bardzo dobra, ale dostrzega się to gdzieś tak w drugiej połowie.
Żeby do niej dotrzeć trzeba było sporo samozaparcia, ale ostatecznie bardzo warto.

*W pewnym momencie pojawia się nasz główny bohater z Blaszanego Bębenka, pozdrawiamy Oskara :)

Karolina | 2012-08-12

na mnie zrobiła niesamowite wrażenie. choć miejscami trudna, ciężki język. warto przeczytać!

Trithemius | 2016-07-08
Natalija | 2016-07-08
just_her1 | 2016-06-03
Przeczytana: 2008 rok
Günter Grass nie żyje

Niemiecki pisarz, autor trylogii zapoczątkowanej powieścią “Blaszany bębenek”, laureat literackiej Nagrody Nobla zmarł 13 kwietnia 2015 roku w Lubece w wieku 87 lat.