Achaja - t.3

Okładka książki Achaja - t.3 Andrzej Ziemiański
Okładka książki Achaja - t.3
Andrzej Ziemiański Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Achaja (tom 3) fantasy, science fiction
Achaja (tom 3)
Fabryka Słów
2004-12-02
2004-12-02
83-89011-25-5
polska fantastyka Troy Arkach

Z każdym kolejnym tomem tylko gorzej. Kończę swą przygodę z tym autorem.

Z każdym kolejnym tomem tylko gorzej. Kończę swą przygodę z tym autorem.

Andrzej Ziemianśki idealnie zakończył całą serię, każdemu bohaterowi poświęcając chociaż odrobinę czasu i zamykając większość wątków (niektóre mogłyby być co prawda bardziej rozwinięte, bo miejsce na dodatkowe strony pewnie było).

Już na początku zostajemy rzuceniu w wir wojny, można powiedzieć, że już wojny ostatecznej. Achaja, Biafra, Zaan i Sirius łączą siły i ruszają na podbój Luan, przy czym każdy z nich próbuje omotać pozostałych i wykorzystać ich do swoich celów. Tutaj wyróżnia się jedynie Achaja, która widzi przed sobą cel i dąży do niego jak najkrótszą drogą.

Ziemiański dał popis swojej wiedzy o wojnie i sposobach jej prowadzenia, do świata dosyć zacofanego technologicznie wprowadzając nowe metody walki, jak karabiny, granaty i działa. Sam opis prowadzonych walk chaotyczny, ale przy odpowiednim skupieniu można było na spokojnie śledzić drogę Achai i jej towarzyszy do cesarstwa.

Pod koniec książki ponownie na scenę wkracza Virion, za co ogromny plus, pomimo tego, że jest otyłym pijakiem, nie da się go nie polubić.

Do najciekawszej i najlepszej przemiany można zaliczyć Siriusa. Z awanturnika stał się godnym reprezentantem Arkach, a jego ostatnie czyny i sposób prowadzenia (a zwłaszcza moralność, której brak u pozostałych zauważył i nie był z tego ani trochę zadowolony) uczyniły z niego bohatera. Postać świetna, chyba jedna z lepszych w całej serii.

Bardzo podobały mi się również epilogowe już historyjki o losach nie tylko głównych, ale również pobocznych bohaterów, ze szczególnym uwzględnieniem Zaana. Dążył do nieśmiertelności poprzez pamięc o nim przez przyszłe pokolenia, no i mu się udało. W 3 tomie było go dosyć mało, ale jego ostatnie chwile były wzruszające, można go lubić albo nie lubić, ale nie da sie pominąć faktu, że namieszał w całym świecie i odegrał w nim ogromną rolę.

Książkę jak i serię serdecznie polecam!

Najkrótsza z trylogii, jednak czytałam najdłużej. 80% z książki to skomplikowany opis strategii ludzi, którzy wyprzedzili swoja epokę w knuciu intryg, przewidywaniu zachowań wroga, czy strategicznych posunięć.
Achaja staje na czele swojej kompani i mimo, że pod nadzorem stratega, to zazwyczaj dowodzi sama. Na szczęście oddział ją szczerze uwielbia i nie boi się wrogow-dla swojej lalki spojrza w oczy śmierci.
Po wielu bitwach, Achaja sprzymierza sobie też niewolników-wśród których natychmiast rozchodzi się wiesc, że księżniczka uwalnia ludzi.
Teraz każdy jest za przywróceniem roli człowieka, za upragnioną wolnością, za kimś kto dał im nadzieję.
Taki obrót sprawy zmienia losy znanego dotąd świata.

Cała seria to dno. Nawet nie chce się nic o tym dziadostwie pisać.

Cała seria to dno. Nawet nie chce się nic o tym dziadostwie pisać.

Dobrze, że ta seria się zakończyła. Prawda? Prawda...?

Dobrze, że ta seria się zakończyła. Prawda? Prawda...?

Urzekł mnie strasznie ten tom, urzekł mnie bardzo ten autor. Szkoda bardzo, że w tej serii Mistrzowie Polskiej Fantastyki nie ma już dalszych książek z serii Achaji. Bardzo dynamiczny tom, w porównaniu z innymi, już dynamicznie rozwijająca się wojna, taktyka, strategia, bardzo dobrze i pięknie poprowadzone. Bardzo mnie śmieszy fakt, że pojawiają się jakieś epizodyczne postacie, przez dosłownie trzy czy cztery strony, które są przedstawione z imienia, a już nadworny matematyk ciągle jest nadwornym matematykiem bez żadnego imienia, mimo że przecież odgrywa ważniejszą rolę w historii xD Epilog tego tomu już niestety czytało się z dużym żalem, że to już koniec i że tak w większości nieciekawie rozwinęły się historie przedstawionych tam postaci, no i jaka szkoda że historia Achaji nie została opisana dużo szerzej, szczególnie ta część kiedy odnalazła swój kawałek szczęścia, kiedy została małżonką Biarfy wreszcie... Bardzo ciekawie również opisane to jak zostawała ta historia przedstawiana przez historyków, dalszym pokoleniom, zarówna Achaji czy Zaana, przedstawianie Achaji nieoficjalnie jako potwora, stworzenie nagrody imienia Zaana, ciekawie i trochę dziwnie czytało się te urywki, że jakieś działania taktyczne zostaną później wykorzystywane przez przyszłych generałów, że będzie to wszystko wyglądało inaczej jak będą czołgi, trochę to dziwnie się czytało o czołgach, jak się traktowało tą całą historię jak fantastykę. Takie wojny królestw, wątek antyku, historia bardziej jak fantastyka, trochę dziwnie gryzło się wspominanie o czołgach w przyszłości :P Szkoda też wielka, że wątek Mereditha się urwał, nie było nic o jego "zmartwychwstaniu" po skończonej wojnie, wątek Ziemców też niewykorzystany, w końcu nie wiadomo o co z nimi chodziło. Aż ciekawe co zostanie przedstawione w tych dalszych powieściach tej serii, osobiście jeszcze ich nie posiadam, ale trzeba będzie to nadrobić w przyszłości.

Fajnie ze koniec

Fajnie ze koniec

Szkoda, że ta trzecia część już taka na przymus i powierzchownie, niespójnie napisana, a główna bohaterka traci swój charakter. Ciągle tylko klepanie się po tyłkach lasek. Mimo to szacunek za dwie pierwsze części.

Całość wciągająca, końcówka bomba. Jednak jak dla mnie momentami ciut za dużo przeskoków od jednej rzeczy do drugiej. Świetna narracja, styl może się wydawać prostacki jednak wszystko ma sens. Byłoby 9 gdyby nie początkowe rozwleczenie.

Poziom żenady wzrósł w tym tomie. Akcja rozwodnila sie, ale debilne opisy o tym jak wszyscy chleja, biegaja i walczą jest dobijający.
Fabuła przestała się kleić, za to w jakiś przedziwny wsposób ruszuła mnie scena śmierci Noolana i późniejszego wsparcia bohaterki.
No, zobaczymy, jak Virion.

No, zobaczymy, jak Virion.