The Rule of Four

Wydawnictwo: Arrow Books

At the center of The Rule of Four are four Princeton roommates approaching graduation and an ancient text called the Hypnerotomachia Poliphili. It&s a 15th-century book written in several languages, and is full of secrets, puzzles, and clues that are supposed to lead to a treasure buried in a vault in Rome. One of the roommates, Paul, is doing his senior thesis on the book and believes he&s stumbled across a clue that might solve the mysteries within the book.

Wioleta Sadowska | 2012-03-30
Przeczytana: 30 marca 2012

“Czas to dziwna rzecz. Najbardziej przygniata tych, którzy mają go najmniej”

Ian Caldwell i Dustin Thomason, dwaj przyjaciele od ósmego roku życia, napisali wspólnie wydaną w 2005 r. „Regułę czterech”. Jest to ich debiut literacki. Autorzy inspirowali się twórczością Umbeta Eco, w szczególności dziełem „Imię Róży”. Przyznam się szczerze, że kupiłam tą pozycję ze względu na zachęcający opis, porównujący książkę do „Kodu Leonarda Da Vinci”.

Paul, Charlie, Gil i Thomas to studenci uczelni Princeton, na co dzień przyjaciele zamieszkujący ten sam pokój w akademiku. Toma i Paula łączy zagadka XV – wiecznej księgi „Hypnerotomachia Polifilii” czyli „Walką Polifila o miłość we śnie”, która została napisana w 1499 r. przez domniemanego autora Francesca Colonne. Tom, narrator powieści, jest synem profesora, który poświęcił całe życie na rozwikłanie zagadki tej księgi. Nie wiadomo kto ją napisał, czy był to awanturniczy mnich czy może renesansowy humanista pochodzący z rodu Colonnów. Nikt...

książek: 2063
Anka | 2013-02-17

NUDNE JAK FLAKI Z OLEJEM!
Rzucam to, szkoda czasu.

| 2010-06-30
Przeczytana: 2009 rok

Książka wciągnęła mnie bardzo. Pomimo często spotykanych, negatywnych komentarzy na jej temat sięgnęłam po nią i przeczytałam od deski do deski. Świetna na wakacje lub długie zimowe wieczory.
Polecam

Agnieszka | 2012-11-20
Przeczytana: 21 listopada 2012

Książka mnie bardzo rozczarowała. Spodziewalam się wiecej zagadek, tajemnic itp. Powiedziałabym, że jest to raczej zbiór przygód przyjaciół ze studiów niż odkrywanie tajemnicy sprzed lat. Miałam nadzieję, że bedzie dorównywała "Kodom Leonarda Da Vinci" jednak sie zawiodłam, dlatego z nią w porownaniu oceniam ją słabo, ale jako opowieść przygodową kilku przyjaciół jako dobrą.

Jennny | 2015-05-09

Było to moje drugie podejście do tej książki. Generalnie bardzo ciekawa, wciągająca. Idealnie pokazuje "walkę" między miłościami:)) Sam koniec nieco mnie rozczarował. Sama nie wiem dlaczego, brakowało mi przyszłowiowej wisienki na torcie. Niemniej jednak książka bardzo ciekawa, szczególnie gdy ktoś lubi zagadki:)

Esti | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Nie wiem jak inni czytelnicy, ale ja nastawiałam się na coś zdecydowanie ciekawszego. Jak dla mnie brakowało w niej wszystkiego wartkiej akcji, ciekawej zagadki, napięcia itd. Dlatego po 200 stronach czekania na coś przyciągającego wylądowała w koncie.

Karolina | 2017-02-03

Przed przeczytaniem książki słyszałam o Hypnerotomachia Poliphili. Może dlatego spodziewałam się czegoś więcej po "Regule czterech". Książka jednak jest ciekawa.

Matacz | 2012-11-02
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadałem
Przeczytana: 22 października 2012

Historia czwórki przyjaciół, którzy będąc na ostatnim roku studiów wpadli na trop sensacyjnego odkrycia zaszyfrowanego w renesansowej księdze. Tyle o treści, bo jak ktoś chce wiedzieć więcej to powinien sam przeczytać.
Książka zbiera średnie noty, ponieważ większość czytelników porównuje ją do publikacji D. Browna. Sam czytałem najpierw Kod Da Vinci i myślę, że gdybym przeczytał książki w odwrotnej kolejności to ocena Reguły czterech była by wyższa, ponieważ nie jest to zła książka. Jest napisana bardzo przystępnym językiem, czyta się ją szybko, akcja jest dynamiczna, a kolejne zagadki ciekawe. Co prawda w niektórych momentach, to z jaką łatwością bohaterzy rozszyfrowują pytania z którymi naukowcy nie mogli sobie poradzić przez wieki, znajdują skomplikowane klucze i z głowy cytują klasyków - zadziwia i przeraża, ale trzeba pamiętać, że to tylko wymyślona historia. Dodatkowo finał wygląda tak, jakby autorzy zorientowali się ile już mają napisanych stron i chcieli jak najszybciej...

Maris | 2018-03-05
Przeczytana: 01 marca 2018

Książka pisana dziwnym językiem, jakoś nie przypadła mi do gustu. Dobrnąłem do połowy książki i zero akcji, kompletnie nic się nie dzieje. Może bylem zbyt niecierpliwy, ale lubię książki gdzie historia zaciekawia mnie od początku, od pierwszej strony. W tym przypadku musiałem się namęczyć by przerzucić następną stronę.

Monika | 2017-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2017

„… dobry przyjaciel pomaga, gdy tylko go poprosisz, natomiast naprawdę wielki przyjaciel rusza na pomoc, nim się do niego zwrócisz.”

Książka słaba, nudna. Miałam ochotę ją odłożyć i już do niej nie wrócić. Wielkie rozczarowanie. Liczyłam na coś podobnego do „Kodu Leonarda da Vinci” D. Browna.

Nie polecam!