Integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu, tom piąty. Dokumenty z zakresu działań struktur nacjonalizmu ukraińskiego w okresie od grudnia 1943 do 1950 roku

Wydawnictwo: wydano nakładem autora
historia
Macław

Wiktor Poliszczuk (ur. 10 października 1925 w Dubnie, zm. 17 listopada 2008 w Toronto) – prawnik i politolog (specjalność: historia myśli politycznej), doktor habilitowany nauk społecznych, dziennikarz i publicysta. Jedną z głównych tez Poliszczuka było uznanie ideologii integralnego nacjonalizmu OUN za podstawową przyczynę zbrodni popełnionych na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów....

Jedną z głównych tez Poliszczuka było uznanie ideologii integralnego nacjonalizmu OUN za podstawową przyczynę zbrodni popełnionych na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów. Równocześnie Poliszczuk interpretował politykę polską wobec mniejszości ukraińskiej w okresie międzywojennym, jak również późniejsza politykę narodowościową III Rzeszy na ziemiach okupowanych jedynie jako czynniki sprzyjające podburzaniu Ukraińców do działań antypolskich, co mieli czynić nacjonaliści.

Niejednokrotnie wypowiadał się w sprawie zbrodni ludobójstwa dokonanej na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich i twierdził, iż decyzja o przeprowadzeniu Akcji "Wisła" była słuszna. Zdaniem Bogumiła Grotta dorobek naukowy Wiktora Poliszczuka jest krytykowany bądź ignorowany z powodów politycznych, nakazujących przemilczanie zbrodni OUN i UPA.

Grzegorz_Wojdan | 2017-10-01
wiktor_martyniuk | 2017-09-19