Sowa

Tłumaczenie: Sławomir Kupisz
Cykl: Holger Munch i Mia Krüger (tom 2)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Uglen
Ag2S

Najbogatszy armator w Sandefjord leży na łożu śmierci. Jego pierworodny syn odziedziczy majątek pod jednym warunkiem: nie może poślubić kobiety posiadającej już dzieci. Wybranka młodego człowieka ma jednak dwuletniego synka i czteroletnią córeczkę. Dzieci zostają odesłane za granicę do dalszej rodziny, para w tajemnicy bierze ślub. Małżeństwo okazuje się jednak krótkie, ponure i z tragicznym finałem.
Po latach od tamtych wydarzeń znalezione zostaje ciało zamordowanej młodej dziewczyny, ułożone na posłaniu z piór, w pentagramie ze świec. Niektórzy zaczynają dopatrywać się w tym powiązań z dawnymi czasami…
Śledztwo prowadzą Holger Munch i Mia Krüger z wydziału zabójstw w Oslo – policjanci, którzy sami muszą zmagać się z własnymi demonami. Mia walczy z depresją, myślami samobójczymi i uzależnieniem od alkoholu i leków. Munch musi poradzić sobie z problemami córki, która zaczyna wątpić w swoje życiowe wybory.
Gdy śledztwo utyka w martwym punkcie, z informatykiem wydziału zabójstw kontaktuje się znajomy haker, który ujawnia mu niepokojący film. Jego bohaterką jest zamordowana dziewczyna oraz jej oprawca, przebrany w strój sowy będącej ucieleśnieniem złych mocy. Okazuje się, że rozwiązując sprawę, policjanci będą musieli stawić czoła złu, na które nie są przygotowani…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Nina | 2017-04-06
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Ależ to było słabe! Miałam kłopot z pierwszą częścią, z drugą nie mam żadnego problemu. Bardzo, bardzo słaba. Już nawet nie będę się czepiać języka, choć redaktor mógłby się trochę bardziej postarać i wyciągnąć coś z tej książki. Niestety, nawet to zawiodło. Niby akcja jakaś jest, niby są trupy, albo prawie trupy, niby coś się dzieje, ale emocji żadnych to nie wzbudza. Od kryminału to ja jednak oczekuję dużo więcej. Nie polecam

Cirya | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

podobało mi się :) może żadna rewelacja, ale zdecydowanie ciekawsza niż poprzednia, pierwsza część, momentami troszkę irytująca, momentami interesująca, nierówna, całkiem ciekawe zakończenie

Melocotón | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

O rany, co za koszmarne bzdury. Niestety, mam wrażenie, że teraz już wszystkie skandynawskie kryminały są na jedno kopyto: niestworzona historia o mordercy, który takie cuda z ludźmi wyczynia, że głowa boli (serio, skąd oni biorą te pomysły na morderstwa, po jakich narkotykach takie wizje im przychodzą?), plus połamani psychicznie policjanci, którzy działają tylko i wyłącznie siłą swoich własnych demonów.
No zęby bolą.

Sandra Jasona | 2017-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2017

Po pierwszej części postanowiłam kontynuować czytanie serii. Następna część jest całkiem niezła.
Dlaczego:
- dobry, solidny, zwariowany w motywach kryminał,
- polubiłam cały posterunek, nawet Mię z jej problemami,
- trochę psychologii,
- bohaterowie są ludźmi, nie wszystkowiedzącymi cyborgami,
- fabuła zwarta, konkretna nie ma niepotrzebnych przerywników,
- są niedomówienia, więc będzie ciąg dalszy,
- warstwa obyczajowa jest, ale nie przesłania ona kryminału.
Zobaczymy co będzie dalej.

Jasna | 2017-11-01
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017
Przeczytana: 30 października 2017

Pentagram ze świec a w nim na posłaniu z piór martwa dziewczyna.
Początek intrygujący, potem też nieźle, ale przez całą książkę czytelnik jest epatowany osobistymi problemami policjantki Mia Kruger i jej ciągłymi próbami samobójczymi. W pierwszym tomie cyklu ten temat też był nadmiernie eksponowany ...
Po za tym książka dobra, szybko się czyta, styl pisania nieskomplikowany, fabuła niezła tylko po co tyle mylnych tropów w śledztwie.

Guzikowianka | 2017-06-06
Przeczytana: czerwiec 2017

Obawiałam się, że będzie dużo gorzej. Na szczęście nie było. Autor nie osiadł na laurach i kolejne śledztwo bohaterów trzyma w napięciu. Historia sprzed lat, którą poznajemy na początku pozwala myślom popłynąć. Czy w dobrym kierunku? To zależy od czytelnika, który ma naprawdę wiele możliwości.
Duży plus za przedstawienie bohaterów - znamy ich już w pierwszej części serii, teraz się rozwijają. Jednak do lektury mogą spokojnie zabrać się także osoby, które tom pierwszy pominęły.
Książka wciąga, czyta się ją dobrze. Pozostawia mały niedosyt na ostatniej stronie ale to zapewne celowy zabieg autora, by z niecierpliwością czekać na ciąg dalszy.
Dwie gwiazdki „strat” za nieżyjącą siostrę głównej bohaterki, której wątek już lekko męczy.

Uwielbiam! Panujący chłód, który powoduje u mnie szybsze bicie serca. Strona za stroną, a ja mam dreszcze na plecach. Powieść wciąga w swą ciemną otchłań, by zniszczyć czytelnika swymi bezpośrednimi opisami i zmęczyć ślepymi tropami. Polecam obie części i czekam na więcej! Nesbo! Naprawdę się strzeż :)

Justyna | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 11 października 2017

"Sowa" to drugi thriller Bjorka, który miałam przyjemność słuchać. Naprawdę świetna książka. Ciekawa fabuła i to budowane krok po kroku napięcie to coś fantastycznego. Do tego skandynawska rzeczywistość i tajemnicza sprawa sprzed lat, którą ujawnia "zwariowany" ksiądz...

Demismo | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Sezon niewinnych" - pierwsza książka Samuela Bjorka wydana w Polsce była naprawdę udaną powieścią. "Sowa", czyli druga część serii jest za to pozycją rewelacyjną. Porywającą od pierwszej strony, angażującą czytelnika, przyprawiającą o gęsią skórkę. "Sowa" to thriller pełną parą, nie ma w nim dłużyzn, nieścisłości, fabularnych zastojów. Akcja rozwija się szybko, a przy tym bardzo intrygująco - czytelnik dochodzi do rozwiązania zagadki wraz ze śledczymi, ale to nie wszystko! Towarzyszy im także w wątkach z ich życia prywatnego - często skomplikowanego, pełnego smutku i pogubienia. Warstwa psychologiczna zachowań bohaterów Samuela Bjorka posiada duże znaczenie - wpływa na przywiązanie czytelnika do powieści, dzięki czemu nie chodzi jedynie o o rozwiązanie kryminalnej zagadki i poznanie tożsamości zabójcy, ale także poznanie dalszych losów bohaterów. Z niecierpliwością wypatruje już kolejnych tomów serii - "Sowa" to bowiem mistrzostwo, a zakończenie? Wbija w fotel! Rewelacja!

Głównych...

Matylda Saresta | 2017-04-01

I w przypadku drugiej części opinia taka sama: dość realistyczna narracja, ciekawszy pomysł niż w "jedynce", ale czytałam lepsze powieści tego typu:) Jednakże polecam:)