Chłopiec, który kochał sarny

Okładka książki Chłopiec, który kochał sarny Samuel Bjørk
Okładka książki Chłopiec, który kochał sarny
Samuel Bjørk Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Holger Munch i Mia Krüger (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Holger Munch i Mia Krüger (tom 3)
Gutten som elsket rådyr
Sonia Draga
2019-11-13
2019-11-13
Karolina Drozdowska
literatura norweska kryminał cykl morderstwa śledztwo

Okładka książki Trzy sekundy Börge Hellström, Anders Roslund
Trzy sekundy Börge Hellström, An...
Okładka książki Kamień Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Kamień Małgorzata Fugiel-K...

Niezła, tylko mogłaby być odrobinę krótsza.

Niezła, tylko mogłaby być odrobinę krótsza.

Książka Bjørka to wciągająca opowieść, która wciąga czytelnika od pierwszych stron. Autor zgrabnie łączy wątki kryminalne z elementami psychologicznymi, co nadaje powieści niepowtarzalny klimat. Postacie są dobrze wykreowane, a fabuła skonstruowana w sposób, który pozwala na stopniowe odkrywanie kolejnych tajemnic.

"Sprawa dla Mii. Pomyślał tak, gdy tylko zobaczył zdjęcia z miejsca, gdzie znaleziono zwłoki. Holger Munch pracował przy zabójstwach od niemal trzydziestu lat, ale nie często trafiały mu się sprawy, takie jak ta. Śmierć zadana z premedytacją. Na chłodno. W zaplanowany sposób. Jakby ktoś rozkoszował się każdą sekundą."

Ciało zamordowanej młodej dziewczyny w stroju baletnicy zostaje wyłowione z górskiego potoku. Nieopodal na skraju lasu policja odnajduje aparat z obiektywem precyzyjnie wycelowanym w miejsce zbrodni. Na obiektywie aparatu ktoś wydrapał cyfrę 4, oraz zostawił wyrwaną stronę z książki dla dzieci.

Umiejętność wnikania w psychikę sprawcy oraz wyostrzony zmysł dostrzeżenia najmniejszych śladów pozostałych na miejscu zbrodni sprawiają, że Mia Kruger jest ważnym ogniwem zespołu śledczego.
Chciał, żeby ją znaleźli ... To pierwsza myśl, która pojawiła się w głowie Mii, analizującej zebrane dowody.
Chciał być z nią sam na sam... Umysł Mii zalewają kolejne spostrzeżenia, tworząc setki pytań.
Co kierowało sprawcą? Szaleńczy akt zemsty, czy skrupulatnie zaplanowana zbrodnia?
Wkrótce pojawiają się kolejne ofiary, a każda z nich oznaczona jest kolejną cyfrą.

Samuel Bjork zaserwował solidny kryminał, gdzie krok po kroku obserwujemy kolejne etapy śledztwa. Realistyczne i obrazowe opisy miejsc zbrodni, przeprowadzane przesłuchania i skrupulatna analiza śladów. Trzeba przyznać, że Autor posiada wyjątkową zdolność kreowania mrocznej, gęstej atmosfery, sprawiając, że trudno odłożyć książkę na dłuższą chwilę.

Ciało zamordowanej młodej dziewczyny w stroju baletnicy...

Trzeci tom cyklu Holger Munch i Mia Krüger.
Znowu jakiś pokrętny seryjny morderca, niezrównoważony psychicznie, o ciężkim i bolesnym dzieciństwie… Sprawa jest bardzo skomplikowana, rozwiązanie może dać tylko połączenie intuicji Mii i komputerowych możliwości Gabriela. Ale i tak prawie do samego końca morderca jest autorem scenariusza i wszystko dzieje się według jego planu. W sumie jest to trochę przytłaczająco ciężkie i mam wrażenie, że autor też się trochę tym zmęczył – zakończenie nie sugeruje planowania przez niego napisania tomu 4, chociaż wiem, że jest jeszcze tom ½.
Akcja jest dosyć rozbudowana i są rozwiązywane jeszcze inne poboczne wątki. Dużo się dzieje. Słuchałam z przyjemnością audiobooku czytanego przez świetnego lektora Krzysztofa Plewako-Szczerbiński. Ale teraz mam zapotrzebowanie na jakąś lżejszą pozycję, nie taką mroczną i w pewien sposób przygnębiającą tylko koniecznie coś lżejszego…

Trzeci tom cyklu Holger Munch i Mia Krüger.

Zdecydowanie za dużo tu się działo, zbyt wielu ludzi się przez tę książkę przewinęło. Trudno było śledzić postępy dochodzenia, no a samo rozwiązanie - cóż, nie podobało mi się wcale.

Przez książkę tą, po zmęczeniu poprzednimi dwiema, przeszedłem dosyć lekko. Być może dlatego, że było tutaj mniej tych irytujących dialogów i uciekania się do wnętrza głównych bohaterów. Wątek kryminalny chyba najciekawszy z wszystkich części, ale rozwiązanie słabe.
Podsumowując serię:
Oceniając książki indywidualnie nie wypadają tak źle, natomiast jako całość - dużo gorzej.
Historie prezentowałyby się lepiej gdyby nie powiązano je parą głównych bohaterów. Perypetie Mii Kruger i Holgera Munha połączone razem wyglądają śmiesznie.
Główne bolączki wszystkich trzech części to dosyć siermiężna polszczyzna, schematyczne postacie, które nie przekonują no i męcząca powatrzalność.

Podsumowując serię:

Świetny cykl. Bardzo interesująca główna bohaterka. Nietypowe, mocne sprawy. Interesujące śledztwa. Wciągające wątki osobiste. Bardzo dużo wiedzy dodatkowej. Niezwykle realistycznie poruszone sprawy społeczne: wykluczenia, narkomanii, prób samobójczych.
Czekam na dalsze tomy!
Polecam!

Czekam na dalsze tomy!
Polecam!

To pierwsza książka z tej serii, którą przeczytałam i niestety raczej ostatnia. Początek zapowiadał się intrygująco i bardzo obiecująco. Jednakże… pomimo dosyć spektakularnych zbrodni, zaskakującego motywu (choć nie porywającego) i charakternych bohaterów, jakoś więcej widzę minusów aniżeli plusów historii. Do największych zaliczam brak logiki w rozwiązywaniu zagadek, rozwleczoną fabułę i zdecydowanie zbyt dużo wewnętrznych rozterek bohaterów.

136/2022 (E)

136/2022 (E)

• Znowu te same powtórki słowo w słowo
• Najpierw Chłopiec wyławia zwłoki z jeziora, a później niby morderca ustawia aparat skierowany na nie bo leżą na brzegu
• W "Sowie" córka Muncha miała męża, a tu zamierza wyjść za mąż
• Książkę przeleciałam, nie starczyło mi już na nią cierpliwości
• Nawet nie wiem kto zabijał, ale wiem, że znowu Mia była porwana
• Nie polecam, naprawdę dla tych którzy już mają jakiś "smak kryminalny" wyrobiony to ta lektura wyprowadzi Was z równowagi

• Znowu te same powtórki słowo w słowo
• W "Sowie" córka Muncha miała męża, a tu zamierza wyjść za mąż
• Książkę przeleciałam, nie starczyło mi już na nią cierpliwości
• Nawet nie wiem kto zabijał, ale wiem, że znowu Mia była porwana
• Nie polecam,...

• Kryminały

Dodaj cytat z książki Chłopiec, który kochał sarny