Sezon niewinnych

Okładka książki Sezon niewinnych
Samuel Bjørk Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Holger Munch i Mia Krüger (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Holger Munch i Mia Krüger (tom 1)
Det henger en engel alene i skogen
Sonia Draga
2016-05-18
2016-05-18
Data 1. wydania:
2016-02-23
Sławomir Kupisz
literatura norweska Sławomir Kupisz

Dla mnie rewelacyjna od pierwszych stron. Bohaterowie nie są idealni, ale polubiłam ten duet i poszukam kolejnych części. Historia bardzo ciekawa, wartka akcja. Nic tylko czytać.

Fajna. Trzyma w napięciu. Polecam

Fajna. Trzyma w napięciu. Polecam

Czy uda się znaleźć mordercę czterech sześcioletnich dziewczynek? Czy Mia upora się ze swoimi demonami? Czy Holgar Munch będzie szczęśliwy w nowym związku z Karen?
Odpowiedzi na te pytania i na wiele innych znajdziemy w "Sezonie niewinnych".
Książka jest dobrze napisana, intryga mało realityczna, ale zręcznie poprowadzona. Wątki poboczne wypełniają fabularnie powieść i nie zaciemniają głównej osi narracji.

Odpowiedzi na te pytania i na wiele innych znajdziemy w "Sezonie niewinnych".

"Sezon niewinnych" autorstwa Samuela Bjørka to pierwsza część cyklu 𝐻𝑜𝑙𝑔𝑒𝑟 𝑀𝑢𝑛𝑐ℎ 𝑖 𝑀𝑖𝑎 𝐾𝑟ü𝑔𝑒𝑟.
Główni bohaterowie to śledczy Munch i śledcza Krüger.
Munch to "stary glina" z doświadczeniem, rozwodnik i palacz nałogowy nie pijący alkoholu.
Mia Krüger to podobno obdarzona talentem do spostrzegania tego co nie widoczne, z umysłem analityka, alkoholiczka i lekomanka. Wyłowiona ze szkoły policyjnej przez Muncha.
Ta dwójka wraz ze swoim zespołem ma do rozwiązania sprawę morderstw sześcioletnich dziewczynek. Muszą znaleźć zwyrodnialca który porywa dziewczynki bez śladu, myje je, ubiera w sukienki dla lalek i zostawia przy nich tornistry  książkami i skakankami.
Zamysł na zbrodnię jak najbardziej interesujący. Jednak poprowadzenie akcji już takie dobre nie jest.
Nie wiem czy to wina autora czy tłumacza, ale ciągle SORRY na początku i końcu co drugiej wypowiedzi irytuje. Niezgodności w wieku niektórych bohaterów czy dziwne rozciągnięcia czasowe też ujmuje całości.
W książce jest bardzo wiele wątków, ale przez rozbieżności czasowe trudno stwierdzić jak one zachodzą na siebie. Nie wszystkie z nich zostają też wyjaśnione czy poprowadzone do końca.
Uważam, że książka mogłaby być naprawę dobra gdyby nie ten chaos. Wiem, że autor chce nas wywieźć na manowce, jednak czasami to chyba sam się gubił i zapomin o czym pisał😖. Na szczęście zakończenie jest już bardziej "spokojne". Wszystko staje się jasne i logiczne. I to ono powoduje, że można powiedzieć, że książka jest ciekawa z zaskakującym zakończeniem 😊.

Główni bohaterowie to śledczy Munch i śledcza Krüger.

Książka warta przeczytania jedynie ze względu na interesującą fabułę i ciekawy klimat. Główni bohaterowie przedstawiani przez autora jako para wytrawnych detektywów to kpina z czytelnika. W porównaniu z Harrym Hole to jakaś amatorszczyzna. Postaci drugoplanowe są o wiele ciekawsze i inteligentniejsze.

żeby uprzedzić... NIGDY nie sugeruję się hasłami na okładce książki, nawet tymi pod którymi podpisują się wielkie nazwiska - tyle razy się zawiodłam, że wręcz czasem mnie zniechęcają... ale nie tym razem!
muszę przyznać, że książka jest świetna, a od finału naprawdę nie można się oderwać (przesiedziałam pół nocy....)
spokojnie można ją porównać do Jo Nesbo i jego serii o Harrym Hole - tego w najlepszym wydaniu :)
sama fabuła zawiła i świetnie poprowadzona, narracja genialna, a kończenie rozdziału w kulminacyjnym momencie i rozpoczynanie kolejnego spokojnie i bez emocji (mój ulubiony trick literacki;)) powoduje, że nie sposób jej odłożyć!
polecam i szukam kolejnej części :)

spokojnie można ją porównać do Jo Nesbo i jego serii o...

Książkę czyta się bardzo szybko, jest ciekawa i wciągająca, choć w połowie moja szybkość czytania nagle zmniejszyła się, by potem znowu ruszyć.
Lubię w książkach klimaty skandynawskie, ale tego typu książki najczęściej czytam jesienią i zimą. Latem już mnie do nich tak nie ciągnie.

To była dziwna książka. Bardzo dużo różnych wątków, które w pewnym momencie niepokojąco zaczęły się ze sobą łączyć. Muszę przyznać, że połączenie fanatyzmu religijnego, ludzkiej naiwności oraz prywatnych krzywd rodzi ciekawe, ale i przerażające scenariusze. To dobra książka, którą Ci polecam. Choć to tylko fikcja, to otwiera oczy na niektóre sprawy.

Bardzo skandynawska intryga - przeszłość splata się z teraźniejszością, główna bohaterka nie radzi sobie z traumą; giną dzieci...
Niby wszystko tam jest, ale całość mnie nie zachwyciła. Po Camilli Lackberg o to trudno :)

Wciąga, tyle że przerysowane postacie i sam zamysł intrygi ledwo uszłyby w przypadku fantastyki, tu natomiast wydają się wręcz groteskowe.