Rok królika

Znak
2016-12-07
2016-12-07
literatura polska

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (59) 2022 Joanna Bator, Karolina Breguła, Edyta Bystroń, Maria Cyranowicz, Gaja Grzegorzewska, Tomasz Grzyb, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marcin Napiórkowski, Wojciech Plewiński, Kacper Pobłocki, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Karol...

Tak jak uwielbiam autorkę, tak to było coś dziwnego. Zamysł książki całkiem niezły. Wykonanie tragiczne i nudne. Ledwo przebrnęłam. To było niedorzeczne.

Nie jestem w stanie ocenić tej książki, gdyż jej treść mocno odbiega od moich preferencji czytelniczych. Na pewno są jednak osoby, którym się spodoba.

Sama nie wiem. Świat wymyślony głównej bohaterki okazał się ciekawszy od rzeczywistości.

Dziś zakończyłam niestety czytanie tego dzieła. Piszę niestety, gdyż delektowałam się każdą czytaną stroną tej książki, licząc że nie skończy się zbyt szybko. Jestem pod jej wielkim wrażeniem, przeczytałam już sporo książek Joanny Bator, jednak napisawszy tą powieść autorka przeszła samą siebie. Wielowymiarowość fabuły, tajemniczość i groza, wspaniały wręcz momentami poetycki styl pisania spowodowały, że jestem zachwycona tą powieścią. Nakłoniłam już męża na przeczytanie tek książki, gdyż obydwoje cenimy filmy Lyncha, a ta powieść przypomina jego twórczość pod względem klimatu .
Podobał mi się również rys psychologiczny zimnej pewnej siebie wyrachowanej pisarki romansów historycznych. Po stopniowym zapoznawaniu się z opisem jej postaci przez uciekinerkę Annę Karr (ta sama osoba),można wyciągnąć wnioski jak wiele znaczy dla człowieka znajomość jego korzeni i jak ciężko wygląda życie uczuciowe osób tych korzeni pozbawionych i jak sobie z tym mogą radzić,kim są. Nieaz zastanowiłam się nad tym jak sonie radzą wychowankowie domu dziecka w życiu dorosłym. Dzięki tej książce mam pewien obraz dorosłej odoby wychowanej w domu dziecka . Jej dylmaty postępoania, pożeranie opowieści w celu zapełnienia pustki wewnętzrnej. Przedstawiona jest stopniowa metamorfoza postaci w miarę jak te korzenie odnajduje. Okazuje się,że w głeb tej zimnej postaci jest empatia i chęć niesienia pomocy ,co jakoby wyzwoliło główną boharerkę z poczucia osamotnienia i braku poczucia bezpieczeńtwa wśród ludzi. Spontaniczna pomoc okazana przez nią pułkownikowi wyzwoliła ją z tej upozorowanej nieczułej postaci jaką była Julia Mrok oraz dało poczucie więzi rodzinnej z niespokrewnionym człowiekiem. Dzięki temu doszła do siebie jak mniemam, uwerzyła w dobro i w sens istnienia.

Ciężko się ją czyta, chociaż ciekawa okazała się fabuła :)

Ciężko się ją czyta, chociaż ciekawa okazała się fabuła :)

Czytając "Rok Królika" czułam się jakbym oglądała Lyncha, opowiedzianego piękną polszczyzną!
Już przy "Gorzko, gorzko" zbierałam szczękę z podłogi, która odpadła pod wrażeniem tego, jak Autorka operuje słowem. Tu szczęki jeszcze nie zdążyłam zebrać. Jakie tu są postaci, jaki klimat, jaka historia! Majstersztyk!

Choć opinie o tej powieści nie są entuzjastyczne ja pozwolę sobie się nie zgodzić. Książka to dowód na nieograniczoną wyobraźnię mojej ulubionej pisarki. Język powieści jest kunsztowny, polszczyzna bardzo wyszukana i trafnie oddająca rzeczywistość. Akcja wciągająca a historia pisarki, która postanowiła uciec od siebie ciekawie opowiedziana.

To w miarę dobra książka, tylko trochę pogmatwany sposób narracji, jak chociażby brak didaskaliów czy znaków interpunkcyjnych, przez co może czytać się gorzej.

Nie wiem kiedy ostatni raz tak "meczyłem" jakakolwiek ksiazke, nawet nie potrafie opisac jakie to bylo kiepskie.

Nie spodobała mi się, nie wciągnęła mnie, jestem rozczarowana.

Nie spodobała mi się, nie wciągnęła mnie, jestem rozczarowana.

• 2017
  • 2017