Świat dla ciebie zrobiłem

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura polska
Ag2S

Na pewno nie zasnę, pomyślał, łóżko jest oczywiście za duże, jak można zasnąć mając tyle wolnego miejsca z każdej strony. Powinnaś była ze mną przyjechać, raz zrezygnować ze swoich projektów i funduszy i przyjechać. Albo ja powinienem zostać z tobą w domu. Nie powinniśmy w każdym razie się rozdzielać, bo to nam nie służy, stanowczo nie służy takie rozdzielanie, kiedy już ludzie nauczyli się ze sobą być.

To książka o tym, że nie ma nas bez innych. Że nie umiemy być ze sobą, chociaż tego właśnie potrzebujemy najbardziej. I że bycie razem nie jest ani trudne, ani łatwe. I że z tej łatwości i trudności robią się historie, które trzeba opowiedzieć.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Kaś | 2017-05-28
Przeczytana: 24 maja 2017

Chyba nie jestem zbyt bystra, bo o tym, że najnowsza książka Zośki Papużanki jest zbiorem opowiadań, zorientowałam się dopiero przy trzecim. Widzisz, jak wiele może zdziałać nastawienie? Tak głęboko byłam przekonana, że mam przed sobą powieść, że byłam w stanie podświadomie wytłumaczyć sobie nawet niespójność postaci miedzy kolejnymi "rozdziałami". Ostatecznie jednak bardzo się ucieszyłam z obrotu spraw, bo zamiast jednej świetnej historii otrzymałam ich aż 12.

To tylko anegdota tytułem wstępu, bowiem sama książka jest raczej z tych poważnych i skłaniających do refleksji. Choć tym razem autorka serwuje nam więcej postaci i tematów, wszystkie teksty są równie poetyckie, przejmujące i dopracowane. Znajdziemy tu opowieści o rozdarciu, zdradzie czy przeznaczeniu – tematach codziennych i bliskich każdemu z nas. Autorka ma niesamowity dar opisu rzeczywistości w taki sposób, że choć historia jest dość prosta pod względem treści, wywołuje w czytelniku falę skojarzeń i emocji. Świetnym...

Justyna | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, Recenzja, Posiadam
Przeczytana: 23 maja 2017

Urzekła mnie okładka. Pastelowe kolory, owad, kwiaty. Jest taka kobieca. W środku też.

Jakże to inna historia niż ta o Śpiku, z poprzedniej książki Papużanki „On”. Właściwie to nie jedna historia, a zbiór opowieści, zupełnie ze sobą niepowiązanych. Łączą rwane zdania, wyrazistość i plastyczność oraz realizm. Obrazy jako efekt wnikliwej obserwacji. Jest „śmieszno i straszno”. Przyjemnie. Na uwagę z pewnością zasługuje fakt, że wszystkie te opowiadania, zgodnie z deklaracją autorki, zdarzyły się rzeczywiście.

W większości opowiadań przewija się JA. Nie dopuszczamy do siebie innych, bo chcemy mieć coś swojego, tylko dla siebie. A jednocześnie nie możemy żyć bez innych. Nawet jeśli są pełni wad i trochę nam przeszkadzają.

O, i jest zaskoczenie połączone z nauką. Miło byłoby usłyszeć: „Świat dla ciebie zrobiłem”? Tylko co to oznacza? Wyjaśnienie w książce, przy okazji przygotowań wigilijnych.

Nie przepadam za opowiadaniami, nigdy nie udało mi się zapamiętać któregoś na dłużej...

JoAnna | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Dwanaście opowiadań jak dwanaście potraw wigilijnych – smak, ale przede wszystkim klimat, który zostaje na długich dwanaście miesięcy. Bo każde z opowiadań Zośki Papużanki zostawia jakiś ślad. I nie można przestać myśleć o nieszczęsnej studni w ogrodzie, o urwanej opowieści z windy, o pewnym wigilijnym upominku też. „Świat dla ciebie zrobiłem” – trzeba przeczytać, by posmakować.

Biały_Notes | 2017-05-30

Zośka Papużanka zasłynęła w literackim świecie głównie za sprawą powieści „Szopka”, która w 2013 roku została nominowana do Nagrody Nike. Twórczość pisarki polecało mi wielu – słyszałam o jej oryginalnym stylu, o intrygującym sposobie pisania oraz niezwykłej umiejętności tworzenia ciekawych historii ze zwykłej codzienności. Bardzo chciałam wyrobić sobie własną opinię na temat książek autorki, dlatego po jej najnowszy tytuł sięgnęłam bez wahania i z dużym zainteresowaniem. Po lekturze „Świat dla ciebie zrobiłem” stwierdzam, że rekomendacje nie kłamały, a Zośka Papużanka jest jedną z najlepszych pisarek na polskim rynku wydawniczym.

„Świat dla ciebie zrobiłem” składa się z dwunastu opowiadań o… zwyczajnym życiu. Książkowe postacie poznajemy w sytuacjach całkiem prozaicznych – podczas gotowania, na wakacjach w hotelu i restauracji „Amelia”, w windzie. Zośka Papużanka wprowadza czytelnika do codzienności bohaterów, do ich małych światów, które wykreowało życie. Ich realia nie zawsze...

FayeWang | 2017-05-29
  • On
    On
    Zośka Papużanka
Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia

Na Warszawskich Targach Książki ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA. Wyróżnienie przyznawane jest napisanym przez kobiety książkom literackim oraz tomom z różnych dziedzin humanistyki o wartościach literackich.