Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Świat dla ciebie zrobiłem

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura polska
Ag2S

Na pewno nie zasnę, pomyślał, łóżko jest oczywiście za duże, jak można zasnąć mając tyle wolnego miejsca z każdej strony. Powinnaś była ze mną przyjechać, raz zrezygnować ze swoich projektów i funduszy i przyjechać. Albo ja powinienem zostać z tobą w domu. Nie powinniśmy w każdym razie się rozdzielać, bo to nam nie służy, stanowczo nie służy takie rozdzielanie, kiedy już ludzie nauczyli się ze sobą być.

To książka o tym, że nie ma nas bez innych. Że nie umiemy być ze sobą, chociaż tego właśnie potrzebujemy najbardziej. I że bycie razem nie jest ani trudne, ani łatwe. I że z tej łatwości i trudności robią się historie, które trzeba opowiedzieć.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

"Świat dla ciebie zrobiłem" to trzecia książka w dorobku Zośki Papużanki. Tym razem autorka zaprezentowała publiczności zbiór dwunastu, bardzo różnorodnych opowiadań. Znajdziemy tu miniaturowy thriller („Szkoda”), melodramat historyczny („Ślady”) parodię gastronomiczną („Demerara”), opowieść psychologiczną („212”) czy ironiczną czarną komedię („Każdy kot”). Papużanka bardzo polubiła małe przestrzenie, akcję swoich opowiadań zamyka więc w domach czy windzie, dzięki czemu przybierają one teatralną formę. To umożliwia jej także skupienie się na tym, co interesuje ją najbardziej. Jak przyznaje w jednym z wywiadów
„Interesują mnie relacje międzyludzkie. A rodzina jest dla nich terytorium szczególnym, ponieważ te relacje budowane są latami i każda z nich wypływa z czegoś, czego możemy być mniej lub bardziej świadomi, a co tkwi między nami i każe nam być takimi, jakimi jesteśmy, albo się rozpoznać i zmienić.”
Tak więc autorka serwuje nam całą gamę opowieści o codzienności, którą...

Jeżynka | 2017-09-29
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 29 września 2017

Po lekturze książek "Szopka" i "On" Zośki Papużanki z niecierpliwością czekałam na jej kolejne utwory. W jednej z recenzji wyraziłam życzenie że chciałabym zobaczyć jak autorka odnajdzie się we współczesnym świecie i jego realiach.
Dwie poprzednie publikacje przenosiły nas do Polski lat 70-tych i 80-tych będąc dla mnie nostalgicznym powrotem do czasów mojego (i autorki) dzieciństwa.

"Świat dla ciebie zrobiłem" to książka zupełnie inna od dwóch poprzednich. Po pierwsze jest to zbiór opowiadań a po drugie większość historii dzieje się tu i teraz.
Nie jestem wielką fanką tego gatunku literackiego bo ja bardzo przywiązuje się do bohaterów i lubię powoli śledzić ich perypetie najchętniej rozpisane na kilkaset stron.
Opowiadanie takiej szansy nie daje. Czytanie ich przypomina mi oglądanie zdjęć do których ktoś dodaje krótki komentarz.
Jednak autorce udało się w tej krótkiej formie stworzyć światy kompletne. Jej opowiadania ukazują nie tylko chwilę uchwyconą w obiektywie ale całą...

wiesia | 2017-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 listopada 2017

Pierwsza książka Papużanki - "Szopka" bardzo mi się podobała, potem był "On" i reakcja już bardziej stonowana.

Teraz mam problem. Niby jest klimat w tych dwunastu opowiadaniach, jest piękny, czasem wręcz poetycki język, są, (jak to u Zośki P.) ciekawe nawiązania literackie. Niektóre opowieści są interesujące, dają szansę zanurzenia się w świecie przedstawionym, chłonięcia zatrzymanych jakby w kadrze scen. Tak jest w "Straciatelli" czy w "Spotkałem opowiadanie".

"Daleko" i "Domerara" to z kolei okazja do obserwowania zabawnych, rodzinnych czy przyjacielskich relacji, sympatycznych dialogów, humorystycznych scen.

Wymieniłabym jeszcze "Ślady", z których pochodzi tytuł zbioru, tu autorka uchwyciła świąteczny nastrój przygotowań wigilijnych i pewien niepokojący klimat wyrażony przez narratorkę, małą Marysię, która poznaje rodzinną tajemnicę.

Część opowiadań wydaje mi się dziwna, nawet nieco nudna po prostu - "Kaprys", "Ursa maior", "Cykada".

Nie podzielam zachwytów wyrażonych...

Dama_Karo | 2017-06-01

Forma narracji obecna w książce zmusza do czytania w ciszy i w skupieniu, bo w przeciwnym razie nie wczujemy się odpowiednio w fabułę. Mamy tutaj do czynienia z opowiadaniami, więc nie ma co mówić Wam o akcji. Ważne jest, że każde z nich jest pełne uczuć i refleksji, a niektóre kończą się naprawdę zaskakująco. Widać, że autorka jest artystyczną duszą, pełną uczuć i refleksji. Piękny język zachwyca i sprawia, że czasem czułam się tak, jakbym czytała poezję – właśnie taki eteryczny klimat ma ta książka i za to ją pokochałam.

Czesia | 2018-11-12
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2018

„Świat dla Ciebie zrobiłem” to pierwsza przeczytana przeze mnie książka Zośki Papużanki, którą kojarzyłam z mediów. Jest to dr teatrologii i nauczyciel języka polskiego, a jej poprzednie książki były nominowane do najlepszych polskich nagród literackich. Te informacje o autorce już skłoniły mnie do sięgnięcia po tą powieść. Jak się potem okazało otrzymałam zbiór krótkich opowiadań.
Na pierwszy rzut oka widzimy intrygującą okładkę z robalem w tle, kojarzącą się z botaniką. Formalnie książka jest dość krótka, co sprzyjało w czytaniu. Pozycje tą połknęłam dość szybko, jednak po każdym opowiadaniu musiałam chwilę pomyśleć i poukładać sobie w głowie sens i treść danego utworu. Wiązało się to z dość niekonwencjonalnym i specyficznym stylem pisania Papużanki, która dialogi wplatała w zwykły opis sytuacji, tworzyła długie zdania z ogromną ilością znaków interpunkcyjnych, a dodatkowo tematyka skłaniała do myślenia.
Każde opowiadanie dotyczyło innego tematu, problemu czy...

buziaczek197 | 2018-10-04
Przeczytana: październik 2018

"Świat dla Ciebie zrobiłem" zacznę od tego, że okładka bardzo mi się podoba, ale wklejka jest po prostu cudowna !!! Uwielbiam takie książki. Zacznę od tego, że w książce znajduje się 12 opowiadań i te opowiadania czyta się z ogromną przyjemnością. Różne gatunki, różne opowiadania i lektura przy której się nie znudzicie. Znajdziecie tutaj tatę, który mieszka na wsi i wybudował studnię; pewne hasło do internetu i akcję dziejącą się we Włoszech; pewien Pan hrabia i jego rodzina oraz ślady, które wychodził... Chodzi wszędzie pieszo; o powiadaniu, książkach, czytaniu o autorach. POLECAM !!! Wszystkim

Patrycja Perzyna | 2017-09-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 14 września 2017

"Świat dla ciebie zrobiłem"
Zośka Papużanka

"Świat dla ciebie zrobiłem" ..niesamowicie melancholijna, mocno smutna, ale pełna uroku, wrażliwości z odrobiną nieśmiałego uśmiechu i przedewszystkim bardzo, bardzo refleksyjna.
Jeśli potrafisz wyłączyć się przy czytaniu to książka do czytania w każdym miejscu, bo i tak nastrój i świat w niej tak wciąga, że uważaj bo przegapisz przystanek lub przypalisz obiad. Jeśli zazwyczaj potrzebujesz ciszy do czytania to do tej pozycji potrzebować tego będziesz dwa razy bardziej, by zrozumieć..
Opowiadania prawie bez narracji.. mimo że ona jest ale tylko ją "słychać".. tak, jakby ktoś mówił do siebie lub do wyimaginowanego rozmówcy.. my go nie słyszymy, nie słyszymy jak odpowiada. Ale może to tylko moje wrażenie?
Tempo, co opowieść to inne, od bardzo wolnego jak ślimak idący po gałązce, po szybkie jak potrafi szybka być miłość spragnionych kochanków..
Wszystkie 12 opowieści zaczyna się od środka i tylko kawałek dalej kończy.. żadna nie...

Kaś | 2017-05-28
Przeczytana: 24 maja 2017

Chyba nie jestem zbyt bystra, bo o tym, że najnowsza książka Zośki Papużanki jest zbiorem opowiadań, zorientowałam się dopiero przy trzecim. Widzisz, jak wiele może zdziałać nastawienie? Tak głęboko byłam przekonana, że mam przed sobą powieść, że byłam w stanie podświadomie wytłumaczyć sobie nawet niespójność postaci miedzy kolejnymi "rozdziałami". Ostatecznie jednak bardzo się ucieszyłam z obrotu spraw, bo zamiast jednej świetnej historii otrzymałam ich aż 12.

To tylko anegdota tytułem wstępu, bowiem sama książka jest raczej z tych poważnych i skłaniających do refleksji. Choć tym razem autorka serwuje nam więcej postaci i tematów, wszystkie teksty są równie poetyckie, przejmujące i dopracowane. Znajdziemy tu opowieści o rozdarciu, zdradzie czy przeznaczeniu – tematach codziennych i bliskich każdemu z nas. Autorka ma niesamowity dar opisu rzeczywistości w taki sposób, że choć historia jest dość prosta pod względem treści, wywołuje w czytelniku falę skojarzeń i emocji. Świetnym...

dorotaDG | 2017-06-10
Przeczytana: 2017 rok

zwyczajnie zakochałam się w opowiadaniach Zośki Papużanki. Będę do nich wracać, z wielką przyjemnością ! warto! "zwyczajność" opowiedziana w sposób niezwykły ! Nadzwyczajna to sztuka, tak ująć czytelnika. Refleksje nad życiem i książkowe i osobiste płyną potokiem ! Jeszcze nie opadł mój zachwyt nad opisem świerszcza, ludzi we włoskiej Amelii....proste rzeczy, zwykłe chwile....a jakże inaczej można spojrzeć na życie ! Na przedmioty i codzienne czynności, ludzkie relacje, uczucia ! Lustro może być w szafie i w drugim człowieku ! Fantastyczna lektura ! polecam szczerze !

Buchling | 2017-09-21
Przeczytana: wrzesień 2017

Po skończonej lekturze, tak sobie pomyślałam, że chyba każdy robi świat dla innych, dla tych najbliższych. I tak samo Wszyscy inni dookoła robią go dla nas, choć nie zawsze byśmy chcieli i tego sobie życzyli, a od innych wręcz przeciwnie, oczekiwali większego zaangażowania. Dość smutne opowiadania, skłaniające do refleksji, od żadnego nie można się oderwać, choć jedne są doskonałe a inne mniej.