Adaptacja „Ciemno, prawie noc” od 22 marca w kinach [KONKURS]

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.03.2019

Od 13 marca w księgarniach w całej Polsce można kupić reedycję jednej z najgłośniejszych polskich powieści ostatnich lat. Na półki trafia bowiem uhonorowany Nagrodą Nike bestseller Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” w wyjątkowym filmowym wydaniu. To idealna okazja, aby zapoznać się z tą wybitną książką jeszcze przed zobaczeniem jej adaptacji, która pojawi się w kinach 22 marca.

Adaptacja „Ciemno, prawie noc” od 22 marca w kinach [KONKURS]

„Ciemno, prawie noc – ta zbitka słów prześladowała mnie, nie dawała o sobie zapomnieć. Gdy narodziły się z niej zalążki opowieści, przeraził mnie ich mrok – mówi Joanna Bator. – Jest taka scena we »Władcy Pierścieni«, gdy zrozpaczony, pozbawiony sił Frodo kryje się przed Nazgûlem w ruinach miasta. Stracił wiarę w sens swojej wędrówki. Po co to wszystko? Wierny towarzysz Sam odpowiada mu z właściwą sobie prostotą, że na tym świecie ciągle istnieje dobro i warto o nie walczyć. O tym jest ta książka”.

Historia Alicji Tabor osadzona w skrywającym mroczne tajemnice Wałbrzychu, entuzjastycznie przyjęta przez polską krytykę literacką, przyniosła jej autorce międzynarodową sławę oraz uznanie, do dziś pozostając jedną z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat.

Ekranizacja głośnej, uhonorowanej Nagrodą Literacką Nike powieści Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza. Producentami filmu są Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham ze studia Aurum Film, odpowiedzialni także za produkcję wielokrotnie nagradzanej „Ostatniej rodziny”. Scenariusz „Ciemno, prawie noc” to wspólne dzieło Magdaleny Lankosz i Borysa Lankosza, które zręcznie łączy elektryzującą historię kryminalną z elementami kina grozy. W rolę dziennikarki Alicji Tabor, która powraca do rodzinnego miasta, aby napisać reportaż o tajemniczych zaginięciach dzieci, wcieli się Magdalena Cielecka. W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się również: Marcin Dorociński, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Jerzy Trela, Dorota Kolak, Agata Buzek, Piotr Fronczewski i Roma Gąsiorowska.

Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor (Magdalena Cielecka). Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoło nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Z czasem ponura intryga kryminalna połączy w jedno zaginięcia dzieci, wojenną przeszłość, legendę zaginionego skarbu oraz losy samej Alicji, która na swej drodze zmierzy się z czystym wcieleniem zła, ale i zyska sojuszników, stojących po stronie dobra. Mroczna i piękna sceneria miasta oraz okolic zamku Książ dopełniają świat barwnych i niebezpiecznych postaci, w którym nasza bohaterka przestaje oceniać rzeczywistość tak jak dotychczas…

Joanna Bator – pisarka, z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Za reportaż „Japoński wachlarz” (2004) otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak. Już pierwsza powieść „Piaskowa góra” (2009) przyniosła jej międzynarodowe uznanie. Jej „wałbrzyska trylogia” – „Piaskowa Góra” (2009), „Chmurdalia” (2010) i Ciemno, prawie noc” (2012) – została przetłumaczona na wiele języków. Powieść „Ciemno, prawie noc” zdobyła w 2013 roku Nagrodę Literacką Nike. Ostatnie wydane powieści autorki to „Rok królika” (2016) i „Purezento” (2017).

Konkurs

Z okazji premiery mamy dla was 10 podwójnych zaproszeń na przedpremierę filmu, która odbędzie się 20 marca o godzinie 18:30 w warszawskim kinie Atlantic (podajcie adres do wysyłki zaproszenia w zgłoszeniu).

Dla mieszkańców innych miast mamy 15 dwuosobowych zaproszeń do kin Ciema City w całej Polsce. Te bilety dotrą do was w formie kodów CC i będzie je można wykorzystać w dniach 25 marca – 7 kwietnia. Aby zdobyć wejściówki, wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie: Jakie trzy inne filmy wyreżyserował Borys Lankosz? Odpowiedzi wyślijcie na adres konkurs@lubimyczytac.pl. Macie czas do 17 marca, czyli do niedzieli.

Pamiętajcie, żeby w  mailu zawrzeć informację, o którą formę biletu walczycie i do jakiego miasta, w przypadku Warszawy wysłajcie od razu adres do wysyłki zaproszenia.


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Shonen 27.03.2019 09:19
Czytelnik

Jeśli ktoś czytał książkę to po obejrzeniu filmu ... zmartwi się. Bardzo fragmentaryczne potraktowanie wielu wątków. Uważam, że lepszym rozwiązaniem byłaby próba stworzenia serialu jak w przypadku przygód pani Chyłki na podstawie prozy pana Mroza. Roma Gąsiorowska fajna kreacja i super charakteryzacja kolejny plus za epizod pani Buzek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Paulina 18.03.2019 09:21
Czytelniczka

Bardzo mroczny zwiastun ... lubię kryminały, ale nie wiem czy dam radę oglądnąć, nie podskakując ze strachu ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
17.03.2019 06:34
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

allison 15.03.2019 23:29
Czytelniczka

Chętnie obejrzę ekranizację, bo książka zrobiła na mnie duże wrażenie, przyznam jednak, że Cielecka ze swoimi trzema minami na krzyż już mi się opatrzyła.
To, co robiło wrażenie kilkanaście lat temu, teraz wygląda karykaturalnie.
Ale daję filmowi szansę, bo zawsze staram się widzieć szklankę do połowy pełną:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
chimera 16.03.2019 08:57
Czytelniczka

Po jej słabej interpretacji Chyłki w ostatnim serialu wg Mroza też mam obawy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 15.03.2019 11:41
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post