Zagadki kryminalne Rzeczypospolitej szlacheckiej

Wydawnictwo: Bellona
historia
L_Settembrini

Znany autor i historyk odsłania tajemnice związane z aferami i zagadkami kryminalnymi Rzeczypospolitej szlacheckiej. Erudycja, pouczająca treść i barwne tło obyczajowe, to niewątpliwe zalety tej arcyciekawej książki Morderstwa polskich królów i książąt - śledztwa po latach! Wracając do niewyjaśnionych przestępstw, śledczy z policyjnego Archiwum X opierają się przede wszystkim na powtórnej...

Morderstwa polskich królów i książąt - śledztwa po latach!

Wracając do niewyjaśnionych przestępstw, śledczy z policyjnego Archiwum X opierają się przede wszystkim na powtórnej analizie zeznań i dowodów, zebranych wiele lat wcześniej. Stosując analogiczną metodę, Jerzy Besala powraca do zbrodni, które zmieniły historię Polski!

Trucizna od zdradzanej żony czy zbyt mocny afrodyzjak podany przez młodą kochankę – kto stał za śmiercią Kazimierza Sprawiedliwego? Czy Albrecht Hohenzollern dokonał zamachu na Zygmunta Augusta, aby przejąć polską koronę? Kto pomógł zejść z tego świata Stefanowi Batoremu, księciu Jaremie i Michałowi Korybutowi Wiśniowieckiemu? Czy Stanisław August Poniatowski zorganizował zamach na samego siebie, by skompromitować konfederatów barskich?
Dzięki fascynującym, doskonale udokumentowanym źródłowo, barwnie opisanym śledztwom Jerzego Besali sprawcy najbardziej szokujących zbrodni w historii I Rzeczypospolitej stają wreszcie przed Trybunałem Historii! Prawdziwe kryminalne historie, które wciągają równie mocno jak dochodzenia Sherlocka Holmesa!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Olena | 2017-02-17
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 17 lutego 2017

Uwielbiam zagadki kryminalne – zarówno te dotyczące czasów współczesnych, jak i te związane z zamierzchłą przeszłością – nic więc dziwnego, że książka Jerzego Besali rozbudziła we mnie żyłkę detektywistyczną. Niestety na początku pojawił się mały zgrzyt. Tytuł jednoznacznie mówi o Rzeczypospolitej szlacheckiej, sugerując okres od połowy XV wieku do trzeciego rozbioru w 1795 roku, natomiast Autor zaczyna snuć opowieści począwszy od XII stulecia. Wyszło trochę „niezręcznie” :).
Niemniej jeśli nie jesteśmy czytelnikami-radykałami, da się ową „niezręczność” przeboleć. Z pożytkiem dla interesującej lektury oczywiście.
Kto pomógł lub usiłował pomóc polskim władcom odejść z tego świata? Zazdrosna żona/kochanka, żądni władzy/zemsty przeciwnicy polityczni a może tajni agenci ościennych mocarstw? Kiedy „zawinił” niezdrowy tryb życia, alkohol, choroba, brak higieny lub nieszczęśliwy wypadek? Czy po kilkusetletnim okresie czasu można jasno ustalić jak było naprawdę? Materiały dowodowe na...

Agacha | 2018-03-22
Przeczytana: 21 marca 2018

Spodziewałam się czegoś innego. Zarówno z zakresie historycznym, jak i treściowym. Czy czasy Kazimierza Sprawiedliwego to już Polska szlachecka? Coś mi tu nie pasuje. Jeśli chodzi o treść, też oczekiwałam nie tego, co dostałam. Za dużo historii ogólnie dotyczącej czasów i sytuacji politycznej, a za mało dotyczących samych zbrodni. Nastawiłam się na coś w rodzaju śledztwa, badań i dociekań historyków-detektywów. A przeczytałam praktycznie to samo, co w innej książce tego autora, dotyczącej małżeństw królewskich. Chyba wystarczy zapoznać się z jedną pozycją autora, bo reszta to już tylko powtórki.

Emma | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Historia, której uczymy się w szkole jest strasznie zakłamana. Autorzy podręczników manipulują wiadomościami i przekazują nam tylko to, co jest z jakichś powodów wygodne. Uczymy się, że ten, który wstępował na tron, był zawsze osobą prawą dbającą o losy poddanych. Niestety nie zawsze tak było. Jerzy Besala odkłamuje historię, pisze o truciznach, zlecanych morderstwach, o rozpuście i innych sprawach, które autorzy podręczników chcieli "zamieść pod dywan".
"Zagadki kryminalne Rzeczpospolitej szlacheckiej" czyta się świetnie. Z książki można dowiedzieć się dlaczego zmarli książęta mazowieccy, jak zmarł Stefan Batory, jak Piekarski szykował zamach na Zygmunta III i dlaczego historia milczy o Przemyśle II i jego żonie.
Autor opiera się na kronikach, starych pamiętnikach i najnowszych badaniach.
Książka powinna zainteresować każdego miłośnika historii, który chce odkryć jej zapomniane strony.

mansto | 2017-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Rozczarowanie.
Pierwszy cios w serce: książka nazywa się "Zagadki... Rzeczypospolitej SZLACHECKIEJ", a narrator zaczyna od historii z XII wieku.
Drugi cios w serce: narracja, która jest nieco rozlazła i nie wiadomo, czy narrator jest bardziej historykiem czy gawędziarzem.
Trzeci cios w serce: literówki i zdarzające się błędy składniowo-logiczne.
Czwarty cios w serce: przypis o treści "https://www.tvn24.pl". Serio? XD

A potencjał był!

Alina | 2017-05-26
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, 2017
Przeczytana: 26 maja 2017

Rzeczowo i rzetelnie opisane wydarzenia z historii Polski, które ze zrozumiałych względów otacza aura tajemniczości. Niektóre z zagadek nie rozwiązane do dzisiaj, autor podaje wiele hipotez i domysłów popartych źródłami lub rozważaniami innych historyków. Jednak język i narracja mnie nie zachwycił, zbyt akademicki, sztywny i trochę męczący.

CUD-NATURY | 2017-04-13

Na początku zaskoczyło mnie to, że autor usadowił Polskę szlachecką już w XII w., ale w moim przypadku dało to się "przełknąć".
Przyciągnięcie czytelnika przystępnym językiem to cenna rzecz u każdego autora, ale tutaj autor trochę przesadził z gawędziarstwem.

Katarzyna | 2017-06-29
Przeczytana: maj 2017

Hmm. Mam mieszane uczucia, z jednej strony bogactwo wiedzy, a z drugiej niestety, ale mnie się czytało fatalnie. Wykład jest niby spójny, logiczny, poprawny merytorycznie, ale jest pewien problem. Nie minął miesiąc od przeczytania i jakoś mi nie zostało wiele.

pmjar | 2017-02-02
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Historia podana w bardzo przystępny sposób i trochę od innej strony :) Dobrze się czyta.

Wizzi | 2018-01-11
Przeczytana: 14 lutego 2018