Zagadki kryminalne Rzeczypospolitej szlacheckiej

Okładka książki Zagadki kryminalne Rzeczypospolitej szlacheckiej Jerzy Besala Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zagadki kryminalne Rzeczypospolitej szlacheckiej
Jerzy Besala Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2016-11-17
2016-11-17

Całkiem przyjemna, lekka lektura. Fajne ciekawostki, przykuwa uwagę.

Całkiem przyjemna, lekka lektura. Fajne ciekawostki, przykuwa uwagę.

Osobiśćie spodobały mi się gawędy pana Besali o tajemniczych (?) zgonach monarchów, wodzów. Dobrze się czytało.

Trucizny w tamtych czasach były normą. Sięgali po tą broń często i nie miało znaczenie status człowieka, po prostu była trucizna była skuteczna i szybka. Konsekwencję były duże i bolesne jak udało się sprawcze złapać . Kościół straszył piekłem, ale ludzie nie zwracali na to uwagi, pewnie uważali że to konieczność ostateczna i zostanie im to wybaczone.

1919

Spodziewałam się czegoś innego. Zarówno z zakresie historycznym, jak i treściowym. Czy czasy Kazimierza Sprawiedliwego to już Polska szlachecka? Coś mi tu nie pasuje. Jeśli chodzi o treść, też oczekiwałam nie tego, co dostałam. Za dużo historii ogólnie dotyczącej czasów i sytuacji politycznej, a za mało dotyczących samych zbrodni. Nastawiłam się na coś w rodzaju śledztwa, badań i dociekań historyków-detektywów. A przeczytałam praktycznie to samo, co w innej książce tego autora, dotyczącej małżeństw królewskich. Chyba wystarczy zapoznać się z jedną pozycją autora, bo reszta to już tylko powtórki.

Hmm. Mam mieszane uczucia, z jednej strony bogactwo wiedzy, a z drugiej niestety, ale mnie się czytało fatalnie. Wykład jest niby spójny, logiczny, poprawny merytorycznie, ale jest pewien problem. Nie minął miesiąc od przeczytania i jakoś mi nie zostało wiele.

Rzeczowo i rzetelnie opisane wydarzenia z historii Polski, które ze zrozumiałych względów otacza aura tajemniczości. Niektóre z zagadek nie rozwiązane do dzisiaj, autor podaje wiele hipotez i domysłów popartych źródłami lub rozważaniami innych historyków. Jednak język i narracja mnie nie zachwycił, zbyt akademicki, sztywny i trochę męczący.

Na początku zaskoczyło mnie to, że autor usadowił Polskę szlachecką już w XII w., ale w moim przypadku dało to się "przełknąć".
Przyciągnięcie czytelnika przystępnym językiem to cenna rzecz u każdego autora, ale tutaj autor trochę przesadził z gawędziarstwem.

Historia, której uczymy się w szkole jest strasznie zakłamana. Autorzy podręczników manipulują wiadomościami i przekazują nam tylko to, co jest z jakichś powodów wygodne. Uczymy się, że ten, który wstępował na tron, był zawsze osobą prawą dbającą o losy poddanych. Niestety nie zawsze tak było. Jerzy Besala odkłamuje historię, pisze o truciznach, zlecanych morderstwach, o rozpuście i innych sprawach, które autorzy podręczników chcieli "zamieść pod dywan".
"Zagadki kryminalne Rzeczpospolitej szlacheckiej" czyta się świetnie. Z książki można dowiedzieć się dlaczego zmarli książęta mazowieccy, jak zmarł Stefan Batory, jak Piekarski szykował zamach na Zygmunta III i dlaczego historia milczy o Przemyśle II i jego żonie.
Autor opiera się na kronikach, starych pamiętnikach i najnowszych badaniach.
Książka powinna zainteresować każdego miłośnika historii, który chce odkryć jej zapomniane strony.

Historia podana w bardzo przystępny sposób i trochę od innej strony :) Dobrze się czyta.

Rozczarowanie.
Pierwszy cios w serce: książka nazywa się "Zagadki... Rzeczypospolitej SZLACHECKIEJ", a narrator zaczyna od historii z XII wieku.
Drugi cios w serce: narracja, która jest nieco rozlazła i nie wiadomo, czy narrator jest bardziej historykiem czy gawędziarzem.
Trzeci cios w serce: literówki i zdarzające się błędy składniowo-logiczne.
Czwarty cios w serce: przypis o treści "https://www.tvn24.pl". Serio? XD

A potencjał był!

Rozczarowanie.
Trzeci cios w serce: literówki i zdarzające się błędy składniowo-logiczne.
Czwarty cios w serce:...

• Chcę kupić