Boskie. Włoszki, które uwiodły świat

Wydawnictwo: Znak
Biografia, Włoszki, Piękne, Amantki
Matacz

Zachwycające, namiętne, niebezpieczne. Kobiety sukcesu, władczynie trendsetterki. Ich życiorysy zapewniłyby dostatnie życie hollywoodzkim scenarzystom. Oto boskie Włoszki, które świat pokochał. I znienawidził. Carla Bruni żyje jak księżniczka z francusko-włoskiej bajki. Prasa z zapartym tchem czyha na jej potknięcia. Luisa Casati jest drugą po Matce Boskiej najczęściej portretowaną kobietą w historii. Sonia Gandhi, córka murarza, porzuca wszystko dla miłości. Nie spodziewa się, że ta decyzja postawi ją na czele największej partii na świecie. Katarzyna Medycejska zmusza kobiety do noszenia gorsetów. Nawet nocą. 33 centymetry to wymagany przez królową obwód talii. Jadwiga Toeplitz-Mrozowska w podkieleckiej wsi marzy o sławie. Dzięki uporowi trafia na salony elity finansowej i intelektualnej Królestwa Włoch. Maciej A. Brzozowski, autor bestsellerowej książki Włosi. Życie to teatr, znawca i miłośnik Półwyspu Apenińskiego, tym razem przyjrzał się niezwykłym kobietom i zabiera nas w podróż do ich świata.

źródło opisu: www.znak.com.pl/

źródło okładki: www.znak.com.pl/

Lissa | 2016-08-29
Przeczytana: sierpień 2016

Publikacja "Boskie. Włoszki, które uwiodły świat" zawiera portrety dziesięciu niezwykłych kobiet. Swoje bohaterki Maciej A. Brzozowski nazwał boskimi, co jest epitetem bardzo włoskim. Co się pod nim kryje? Z pewnością ich format – wszystkie są osobowościami nieprzeciętnymi, ba, fascynującymi. Każdym z tych życiorysów można by obdarzyć kilka osób. Sam autor wyjaśnia swój wybór następująco:

"Wybrałem te kobiety, które mnie samego oczarowały i zainteresowały: osobowością, pasją, pomysłowością, nieraz podłością czy konsekwentnym uporem".

Wśród bohaterek znalazły się zarówno władczynie, jak też artystki. Wszystkie niemal, poza Sonią Gandhi, boskie od narodzin. Gdybym miała wybrać te, które zrobiły na mnie szczególne wrażenie, tak iż miałam ochotę zgłębiać ich biografie, byłyby to: Sonia Gandhi, Luisa Casati i Jadwiga Toeplitz-Mrozowska. Każda z innego powodu.

Sonia Gandi – życie dla miłości

Nie zaimponowała mi bynajmniej swoją karierą Kopciuszka, choć taka zdarza się tylko w...

Renifer | 2016-08-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Tytuł “Boskie” od razu przywodzi mi na myśl Włoszki, bo one są takie bella :) nieprzeciętne, wyraziste i oczywiście kobiece. W książce znajdziesz portrety dziesięciu kobiet. Część z nich pewnie kojarzysz, o pozostałych może usłyszysz po raz pierwszy.

Autor już na wstępie zaznaczył, że jego wybór był bardzo subiektywny, nie kierował się listą dziesięciu najbogatszych, najpiękniejszych, naj…. Wybrał te kobiety, które na nim wywarły wrażenie.

Pewnie każdemu czytelnikowi zapadnie w pamięć inna kobieta. Na mnie największe wrażenie zrobiła historia Sonii Gandi i Eddy Ciano. Autor przy okazji pisania o swoich bohaterkach nakreśla wydarzenia historyczne, tło obyczajowe - taka lekcja historii w pigułce. Pisze lekko i dowcipnie, nie przynudza historycznymi szczegółami, skupia się na swoich bohaterkach. “Boskie” faktycznie potrafią uwodzić, rządzić, knuć, oczarować, szokować, każda z historii to udowadnia. Sonia Gandi, Matylda z Canossy, Olimpia Maidalchini, Katarzyna Medycejska, Luisa...

Tea | 2016-08-25

Gdyby jeszcze w zeszłym roku ktoś powiedział mi, że w 2016 bardzo duży odsetek książek, które przeczytam będzie biografiami z pewnością wyśmiałabym go. Jakoś nigdy nie przepadałam zbytnio za tego typu literaturą, a tymczasem okazało się, że „Boskie. Włoszki, które uwiodły świat” to moja dziewiąta biografia w tym roku! Nieprawdopodobne? A jednak! Najważniejszy jest jednak fakt, że książka Macieja A. Brzozowskiego to niezwykle ciekawa i wciągająca pozycja!

Autor w swojej publikacji zamieścił życiorys dziesięciu kobiet, Włoszek i nie tylko, które trwale zapisały się na kartach włoskiej historii. Mimo, że każda z nich była jedyna w swoim rodzaju łączyło je jedno – wszystkie uznane zostały za postaci niezwykle kontrowersyjne w swoich czasach. W tym miejscu trzeba wspomnieć o tym, że ta różnorodność to „znak rozpoznawczy” lektury. W książce Macieja Brzozowskiego znajdziemy opis życia córki Mussoliniego – Eddy , super modelki i pierwszej damy Francji – Carli Bruni Sarkozy czy Katarzyny...

Karolina | 2016-09-08
Przeczytana: 05 września 2016

Dawno nie czytałam tak inspirującej książki! Dziesięć Włoszek, dziesięć różnych życiorysów. A w każdym pełno ciekawostek, zaskakujących faktów i odniesień do współczesności. Maciej Brzozowski przedstawia wyjątkowe Włoszki w bardzo ciekawy sposób, nie skąpiąc nam „smaczków” i kontrowersji, jakie towarzyszyły życiu bohaterek. Niektóre stworzone by władać, inne doszły do władzy po latach starań. Część z nich znalazła spełnienie w szczęśliwej miłości, inne nie były w stanie ulokować swych uczuć przez całe życie. Mistrzynie PR-u, z drugiej strony ofiary współczesnych im hejterów. Piękne i zachwycające lub intrygujące w swej oryginalności. Milionerki, artystki, intrygantki, aferzystki oraz zaangażowane politycznie i społecznie patriotki. Czasem dosłownie kroczyły po trupach do celu, czasem żyły w cieniu bliskich troszcząc się głównie o ich dobro. Łączy je nie tylko pochodzenie i miłość do Włoch, ale przede wszystkim pasja z jaką żyły lub żyją. Książkę czytałam z ogromną przyjemnością...

Sofija | 2018-01-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Nie poruszyła mnie ta książka. Czytałam ją dla samego czytania. Oczywiście, życie pisze najbarwniesze scenariusze i te biografie zawierały wiele ciekawych informacji, ale po tytule spodziewałam się czegoś innego... Pierwszą Włoszką, która przyszła mi na myśl po zobaczeniu okładki była Sofia Loren, która nie pojawiła się w książce. Z racji doboru bohaterek nazwałabym raczej "polityczne Włoszki, które zdominowały świat", ale jak podkreślił autor, był to jego subiektywny wybór.

Nadia | 2016-08-23

Maciej A. Brzozowski jest specjalistą w swojej dziedzinie. Italianista, tłumacz (m.in. Andrei Camillerego), popularyzator wiedzy o Włoszech, autor książki „Włosi. Życie to teatr”. Sięgając po „Boskie. Włoszki, które uwiodły świat” mamy więc pewność, że to książka nie tylko pasjonata, ale i fachowca.

Brzozowski przedstawia portrety 10 fascynujących Włoszek. W pierwszej części, „Kobiety i władza”, koncentruje się na tych związanych z polityką. Matylda z Canossy uczestniczyła w strategicznych rozmowach między papiestwem a cesarstwem, Olimpia Maidalchini miała w Rzymie wyższą pozycję od samego papieża, a Sonia Gandhi czuje się bardziej hinduską niż Włoszką i jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Indiach. W drugiej części, „Życie to gra”, autor kreśli charakterystyki kobiet związanych ze sztuką, nawet, jeśli to tylko sztuka życia. Są wśród nich: Luisa Casati, jedna z najczęściej portretowanych kobiet świata, która swoje ciało traktowała jak dzieło sztuki; Edda Ciano, córka...

Paula | 2016-08-29
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

CUD-NATURY | 2017-06-26

Świetna lektura. 10 kobiet podzielone na różne kategorie, więc każdy znajdzie coś interesującego. Niby nie dzieje się nic, ale człowiek może "obudzić się" po dłuższym czasie i być tym zaskoczony. Polecam.

Merowinga | 2018-02-24
Izabela | 2017-09-01