Izabela. Wojownicza królowa

Tłumaczenie: Piotr Tarczyński
Wydawnictwo: W.A.B.
Isabella, the Warrior Queen
literatura faktu

Fascynująca biografia kontrowersyjnej władczyni, a zarazem panoramiczna opowieść o Europie, świecie i dworach królewskich u schyłku XV wieku. W czasach, kiedy w żadnym kraju kobiety nie mogły samodzielnie decydować o sobie, dwudziestokilkuletnia dziewczyna zasiadła na tronie jednego z największych europejskich królestw. Izabela Kastylijska, zainspirowana przykładem Joanny d’Arc, pragnęła...

W czasach, kiedy w żadnym kraju kobiety nie mogły samodzielnie decydować o sobie, dwudziestokilkuletnia dziewczyna zasiadła na tronie jednego z największych europejskich królestw. Izabela Kastylijska, zainspirowana przykładem Joanny d’Arc, pragnęła zjednoczyć naród wokół chrześcijańskich wartości, pełnić funkcję opiekunki ubogich i potrzebujących, a także powstrzymać podboje Imperium Osmańskiego..

Kirstin Downey przedstawia portret kobiety z krwi i kości, ze wszystkimi jej lękami i pragnieniami, z całą jej przebiegłością, inteligencją, despotycznością i łagodnością matki piątki dzieci. To Izabela sfinansowała wyprawę Krzysztofa Kolumba i to ona powołała do życia hiszpańską inkwizycję, która przez następnych kilka wieków siała religijny terror. To wojska Izabeli odbiły Grenadę z rąk muzułmanów, a polityka wyznaniowa królowej przyczyniła się do exodusu hiszpańskich Żydów. To dzięki dalekosiężnym planom Izabeli i ich konsekwentnej, niekiedy brutalnej realizacji Hiszpania wkroczyła w okres największej świetności i bogactwa.

Książka Izabela. Wojownicza królowa nie jest tylko biografią kontrowersyjnej władczyni, lecz także panoramiczną opowieścią o Europie, świecie i dworach królewskich w dobie kryzysu papiestwa, gwałtownej rekonkwisty i przełomowych odkryć geograficznych. To napisana barwnym językiem, czerpiąca ze źródeł muzułmańskich, żydowskich i chrześcijańskich historia kobiety, której udało się zmienić bieg historii.

Królowa Izabela była jedną z najważniejszych kobiet w historii Europy i bardziej niż jakakolwiek postać swej epoki przygotowała grunt pod nowoczesną Europę i Amerykę. Trzymająca w napięciu książka Kirstin Downey ujawnia, jak Izabela uzyskała taką pozycję, i z niezwykłą dramaturgią przedstawia jej barwne życie. – Jack Weatherford, autor bestsellera Genghis Khan and the Making of the Modern World

źródło opisu: gwfoksal.pl

źródło okładki: gwfoksal.pl

Obszerna biografia najwybitniejszej władczyni przełomu XV i XVI wieku, za sprawą której Hiszpania stała się światową potęgą.
Autorka nakreśliła czasy jeszcze przed narodzinami królowej, następnie jej burzliwe dzieciństwa, wreszcie okres sprawowania władzy, aż do jej śmierci, jak również zmiany zaistniałe w państwie po jej zgonie.
Dużym walorem książki jest barwnie ukazana sytuacja polityczno-społeczna ówczesnej Europy. Sporo miejsca pisarka poświęciła Maurom, Żydom, inkwizycji, papieżowi Aleksandrowi VI i jego rodzinie, odkryciu Nowego Świata, a co się z tym wiąże także Krzysztofowi Kolumbowi, jak również państwu Osmańskiemu.
Książka stanowi cenne źródło informacji o czasach , w jakich żyła Izabela Kastylijska. Osoby lubiące historię, z pewnością książkę tę przeczytają z wielkim zainteresowaniem.
Polecam !

Emerald | 2017-08-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Miałam co do tej książki wielkie oczekiwania, ale zawiodłam się. Główną bohaterką powinna być Izabela, królowa. I teoretycznie tak jest, ale stanowczo za bardzo rozbudowany jest opis tła historycznego w stosunku do zajęcia się osobą samej Izabeli. Mimo wszystko czyta się dobrze, choć rażą mnie powtórzenia (pojawiają się nawet na dwóch kolejnych stronach). Dużą niedogodnością jest brak tablic genealogicznych - w tego typu książkach naprawdę się przydają, aby nie zgubić się w wirze rodzinnych powiązań. Dla tych, którzy interesują się tamtym okresem historycznym "Izabela" będzie raczej zawodem, dla innych - jak najbardziej polecam.

Czaro Dziej | 2017-12-26
Przeczytana: 11 grudnia 2017