Izabela Kastylijska (1451-1504) znana również jako Izabela Katolicka uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych władczyń z historii Hiszpanii oraz Europy. Była ona królową pełną sprzeczności i kontrastów. Z jednej strony troszczyła się o swoje dzieci, walczyła o interesy dynastii, a także starała się uchodzić za osobę pobożną, z drugiej zaś doprowadziła do wygnania muzułmanów i Żydów z kraju, a także powołała do życia Inkwizycję, która była wymierzona nie tylko w nawróconych innowierców, lecz z czasem także, w samych katolików i ludzi uznawanych za zagrożenie dla władców. Z jej inicjatywy została sfinansowana wyprawa morska podczas której Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Starała się również bronić Indian i dążyła do tego by nie byli oni niewolnikami należącymi do konkwistadorów. Niestety po jej śmierci historia potoczyła się inaczej.
W swojej książce Kirstin Downey ukazuje nam obraz królowej Izabeli, jako kobiety odważnej, niezależnej, walczącej o siebie oraz swoich bliskich, potrafiącej podejmować trudne decyzje, wytrwale realizującej założone cele, ale niekiedy także władczyni bezwzględnej, okrutnej i nie idącej na jakiekolwiek kompromisy. Jest to bardzo ciekawa książka historyczna, którą warto przeczytać.
Jestem po lekturze tej pozycji i bardzo przypadła mi do gustu. Zacznę od tego, że nie jest to typowa biografia Izabeli ale raczej biografia epoki w której żyła, a czasem autorka znacznie szerzej opisuje tło dziejących się wydarzeń. Dla mnie osobiście jest to wielkim plusem, bo czułem się, podczas lektury, uczestnikiem wydarzeń. Mnogość osób i pobocznych wątków czasem męczyła, ale nieznacznie i nieczęsto. Styl autorki był na tyle plastyczny, że potrafiłem sobie wyobrazić naszą bohaterkę. Książkę bardzo polecam!